3 günde 3 ülkede noeli yaşamak

Yılbaşı öncesi Avrupa’da Noel tatili
04/09/2013
Uzaklarda bambaşka bir dünya…
21/09/2013
Yılbaşı öncesi Avrupa’da Noel tatili
04/09/2013
Uzaklarda bambaşka bir dünya…
21/09/2013

Bu güzel kasabadan hiç istemesek de ayrılıp, Maastricht’e doğru yola koyulduk. Maastricht küçük ama çok güzel ve şık bir şehir. Tarihi ve kültürel zenginliği yanında eğitim merkezi olarak da önemli bir şehir Maastricht. Şu meşhur Maastricht anlaşmasının imzalandığı, Avrupa Birliğinin ve Euro’nun doğduğu şehir burası… Belediye Binasının olduğu Market Square çok etkileyiciydi.

Maastricht

Bu meydandan girdiğiniz her sokak birbirinden güzel alışveriş caddelerine çıkıyordu.

Maastricht

Yine bu meydandaki gaz lambasını icat eden profesör Jean-Pierre Minckelers’ın elinde yanan meşalesiyle meydana hakim duran heykeli “Jean-Pierre Minckelers Fire Monument”, akşam karanlığı çökmekteyken çok mistik bir hava yaratmıştı ….

Maastricht
Maastricht

Şehrin en güzel ve canlı yeri Vrijthof Meydanı. Burada kocaman bir noel pazarı kurulmuştu. İçinde lunaparkı anımsatan bir bölümü de vardı. Bu meydandaki St Servaas Kilisesi ve St Jan’s Katedrali tüm heybetleriyle görülmeye değer yapılar.

Maastricht
Maastricht

Hollanda’da noel pazarı olurda, yel değirmeni teması olmaz mı, vardı tabii…

Maastricht
Maastricht

Ağaçlardan dev çanlar sarkıyordu…

Maastricht

Bu meydana bakan binalar, otel, restoran ve kafeler birbirinden güzel.

Maastricht


Dışarıda sallanan avizelere bakar mısınız, bayıldım ben buraya :)

Maastricht
Maastricht
Paylaşmak ister misiniz?

4 Comments

 1. Burcu dedi ki:

  merhabalar, bizde şubat ayında düsseldorfta kalıp günü birlik amsterdama gitmeyi düşünüyoruz kiraladıgımız araçla, aklımıza takılan bir soru var belki bilginiz vardır. almanyadan amsterdama giderken vizenin günü sorun olur mu ayın 17 sinde gitmeyi planlıyoruz ve vizemizin son tarihi 23 ünde bitiyor bir sıkıntı yaratır mu bu 1 haftalık vize kullanım süresi?

  • Merhabalar,

   Son gününe kadar kullanabilirsiniz vizenizi. Ayrıca zaten Almanya’dan Hollanda’ya geçişte herhangi bir pasaport kontrolü olacağını da zannetmiyorum. Arabayla giderken sınırı geçtiğinizi ancak “Hollanda’ya Hoş Geldiniz” benzeri küçük bir yazı ve trafik tabelalarındaki dil değişikliğinden anlayabiliyorsunuz :)

   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

 2. nilgün ülkü dedi ki:

  6-16 aralık tarihlerinde brüksel’ de çalışan yeğenimin davetiyle belçika’ da olacağım. yazılarınızı keyifle okudum, bana yardımcı olacak o yazdıklarınız…teşekkürler. ilk kez bu ülkeye gideceğim için heyecanlıyım, ama bundan sonra sık-sık gitmeyi düşünüyorum. bol seyahatler temennisiyle…

  • Dilek dedi ki:

   Yazıyı faydalı bulmanıza çok sevindim Nilgün Hanım. Çok da güzel tarihlerde gidiyorsunuz oraya, Brüksel de çok güzeldir noel zamanı. Noel pazarları da vardır, kocaman buz pisti de kurarlar şehrin merkezinde.
   Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler dilerim size.

   Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir