Girit’in başkenti Kandiye ve antik şehir Knossos

Rethymno: Girit’in incisi
04/06/2017
Sicilya Adası Tatilimiz: Bölüm 1
11/07/2017
Rethymno: Girit’in incisi
04/06/2017
Sicilya Adası Tatilimiz: Bölüm 1
11/07/2017

Knossos: Antik Şehir

Minos uygarlığının merkezi ve Yunanistan’ın en popüler arkeolojik alanlarından biri olan Knossos Antik Şehri, Kandiye’nin 5 kilometre uzağında. Yaz sıcağı demedik düştük yollara. Şehir merkezinden 10-15 dakikada gidilebiliyor bu bölgeye.

Knossos, Minos Uygarlığı’na başkentlik yapmış ve Knossos Sarayı da antik kentin en önemli yapısı. Knossos Sarayı ilk olarak M.Ö. 2200 civarında inşa edilmeye başlanmış fakat sarayın temelleri altında Neolitiğe kadar giden daha eski yerleşim tabakaları bulunmuş. Buradan çıkan objelerden en ünlüsü ise Girit ile özdeşleştirilen yılanlı ana tanrıça figürü.

Usta zanaatkar Daedalus, efsanelere konu olan Kral Minos’u yarı insan yarı boğa Minotaur’dan uzak tutmak için labirent gibi bir yer inşa etmiş. Knossos Sarayı bir anlamda Kral Minos’un karargahıymış. Sarayın yakınlarında soyluların konakları ve daha arkada ise tüccar, zanaatkar, gemici ve işçilerin oturdukları mahalleler varmış.

“Theseus ve Minotauros” efsanesine konu olmuş bu antik şehir eskiden hayatın nasıl olduğunu anlayabilmek adına oldukça büyüleyici bir deneyim sunuyor.

Burası giriş… Bilet aldığımız yer yani…

Antik Şehrin planı…

Ve yüzyıllar öncesinden bir medeniyetin kalıntıları…

Tabii çıkışta hediyelik eşyalardan almamak olmazdı :)

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir