Gruyéres: Gravyer peynirine adını veren kasaba…

Gölün Fransa tarafı: Yvoire ve Evian
17/11/2013
Viyana’da görkemli yılbaşı hazırlığı…
03/12/2013
Gölün Fransa tarafı: Yvoire ve Evian
17/11/2013
Viyana’da görkemli yılbaşı hazırlığı…
03/12/2013

Bütün bunlara ilaveten Budizm ilginizi çekiyorsa eğer, bir de Tibet Müzesi var Gruyéres’de. Yani kasaba deyip geçemiyor insan – o kadar çok şey var ki… 2009 yılında açılan bu müzede heykeller, resimler ve kutsal objeler sergileniyor.

Kasabayı gezerken ara ara hediyelik eşya dükkanları ile çikolata ve peynir satan yerler var. Ben bu dükkandan bir dolu çikolata aldım, ya da öyle sandım çünkü hepsi bir çırpıda bitti. O kadar lezzetli, o kadar güzeldiler ki, keşke daha çok alsaymışım.

Gruyeres

Bu kasabada tüm gün kalıp, bütün bu güzelliklerin tadını çıkarmak istedik. Bu yüzden de çok hoş bir restoranda yemek yemeye karar verdik.

Gruyeres
Gruyeres

Yemekler nefisti. önce bir peynir tabağı aldık, yanında da beyaz şarap. Üzerine nefis bir et yemeği…

Gruyeres - cheese plate

İsviçre’ye özgü yiyeceklerden en ünlü iki tanesi fondü ve raklet. Fondü eritilmiş peynir, raklet de eritilmiş peynirin haşlanmış patates üzerine dökülmüş hali. Bana ağır geldi, yan masalardan gelen kokusuna bile zor dayandım, o yüzden ben almayayım ama sevene de, alana da mani olmayayım.

Bu arada restorandaki masamızda bulunan bu enteresan şeyi getirip pazarlasak bizim memlekette satar mı muhabbeti yaptık bir süre. “Call” düğmesine basıyorsunuz garson geliyor, siparişinizi alıyor. Aralarda birşey istedikçe yine ona basıyorsunuz. Yanlışlıkla basılırsa “Cancel” yani iptal düğmesi de var. Sonra hesap istemek için de “Bill” düğmesine basıyorsunuz. Kalabalık bir ortamda az eleman çalıştıran bir yer için güzel bir çözüm olmuş.

Gruyeres restoran

Yemekten sonra son hediyelik alışverişimizi de tamamlayıp, yola koyuluyoruz. Arabamıza binip kasabanın aşağısına doğru iniyoruz. Ama daha gezecek yerler bitmedi, ona seviniyoruz. 

Paylaşmak ister misiniz?

9 Comments

 1. elif dedi ki:

  Burada gecen bir hikaye yazmak istiyorum daha fazla bilgi olsaydı çok mutlu olurdum teşekkürler

 2. Bekaranne dedi ki:

  Blogu şimdi keşfettiğim için kendimden utandım..Harikasınız, teşekkürler..

  • Dilek dedi ki:

   Estağfurullah :) Ama sitemizi bulduğunuza ve sevmenize çok mutlu olduk. Böyle tatlı yorumlar almak bizi çok sevindiriyor…

   Ayrıca biz de bu vesileyle sizin bloğunuzdan ve samimi yazılarınızdan haberdar olmuş olduk :)

   Sevgiler…

 3. WebSeyyahı dedi ki:

  Güzel paylaşımlarınız için teşekkürler…

 4. Ahhhh ne kadar güzel bir yer. Masal gibi. Bayıldım bayıldım. Cok gitmek isterdim oralara. Hocam tatil ve gezme konusunda zevklerimiz aynı :)

  • Dilek dedi ki:

   Ay Belizciğim, çok mutlu oldum yorumunu görünce :)

   Gezmek ve keşfetmek harika duygular ama bunu paylaşmak da ayrı güzel. İsviçre’nin doğal güzelliği zaten efsane ama burası da hakikaten masal gibi bir yer, biz de bayıldık, sizin de beğenmenize çok sevindim.

 5. Dilek dedi ki:

  Çok ama çok güzel!

  • Dilek dedi ki:

   Gerçekten öyle Dilek Hanım, biz de çok sevdik bu kasabayı.
   Bir de yazın veya ilkbaharda görmek lazım :)

   Yorumunuz için çok teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir