Gruyéres: Gravyer peynirine adını veren kasaba…

Gölün Fransa tarafı: Yvoire ve Evian
17/11/2013
Viyana’da görkemli yılbaşı hazırlığı…
03/12/2013
Gölün Fransa tarafı: Yvoire ve Evian
17/11/2013
Viyana’da görkemli yılbaşı hazırlığı…
03/12/2013

Gravyer peynirinin kasabasında olursunuz da peynir fabrikası olmaz mı, var elbet. Aşağıda, tren istasyonunun karşısında koskocaman bir peynir fabrikası var: La maison du Gruyère.  

Girip çeşitli peynirleri tadıp beğendiğinizi alabiliyorsunuz. Market kısmı da var, restoran ve kafe kısmı da. İsterseniz tur da alabilirsiniz. Hem peynirlerin nasıl yapıldığını anlatıyorlar, hem de yine tadımlık ikramları oluyor. 

Gruyeres
Gruyeres
Gruyeres
Gruyeres
Gruyeres

İşte bu da broşürleri…

Gruyeres

Kasabanın ilginçliği böyle farklı bir dolu şeyi barındırması. İşte o yüzden henüz bitmedi Gruyéres’in sunduğu güzellikler, dahası da var.

Peynir fabrikasını gezip, çikolata fabrikasına uğramadan olmaz. İsviçre’nin meşhur çikolata fabrikası Cailler da birkaç dakika mesafedeki Broc köyünde yer alıyor. Adı Maison Cailler (Nestlé). Kasabadan ayrılırken oraya gidip, nefis kakao kokularını içinize çekerek yapacağınız bir turun sonunda tadacağınız çikolatalarla günü sonlandırmak süper olmaz mı :)

Cailler

Çikolata Fabrikası turu ilginizi çekerse, firmanın tanıtım videosuna bir göz atın…

İşte bizim Gruyéres’de bir günümüz böyle geçti. Aklımızda ve gönlümüzde, unutulmayacak anılar arasında yerini aldı bu güzel kasaba…

Siz de, bir gün yolunuz İsviçre’ye düştüğünde, bu güzel kasabayı da planlarınıza dahil edin, olur mu?

Dilek Vidana Tavaşoğlu

GRUYERES OTELLERİ
GRUYERES OTELLERİ

GRUYERES’DE NEREDE KALINIR?

Gruyéres’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

CENEVRE GÖLÜ CİVARINDAKİ OTELLER
CENEVRE GÖLÜ CİVARINDAKİ OTELLER

CENEVRE GÖLÜ CİVARINDA NEREDE KALINIR?

Gruyéres’e yakın ve Cenevre Gölü civarında bulunan tüm konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

9 Comments

 1. elif dedi ki:

  Burada gecen bir hikaye yazmak istiyorum daha fazla bilgi olsaydı çok mutlu olurdum teşekkürler

 2. Bekaranne dedi ki:

  Blogu şimdi keşfettiğim için kendimden utandım..Harikasınız, teşekkürler..

  • Dilek dedi ki:

   Estağfurullah :) Ama sitemizi bulduğunuza ve sevmenize çok mutlu olduk. Böyle tatlı yorumlar almak bizi çok sevindiriyor…

   Ayrıca biz de bu vesileyle sizin bloğunuzdan ve samimi yazılarınızdan haberdar olmuş olduk :)

   Sevgiler…

 3. WebSeyyahı dedi ki:

  Güzel paylaşımlarınız için teşekkürler…

 4. Ahhhh ne kadar güzel bir yer. Masal gibi. Bayıldım bayıldım. Cok gitmek isterdim oralara. Hocam tatil ve gezme konusunda zevklerimiz aynı :)

  • Dilek dedi ki:

   Ay Belizciğim, çok mutlu oldum yorumunu görünce :)

   Gezmek ve keşfetmek harika duygular ama bunu paylaşmak da ayrı güzel. İsviçre’nin doğal güzelliği zaten efsane ama burası da hakikaten masal gibi bir yer, biz de bayıldık, sizin de beğenmenize çok sevindim.

 5. Dilek dedi ki:

  Çok ama çok güzel!

  • Dilek dedi ki:

   Gerçekten öyle Dilek Hanım, biz de çok sevdik bu kasabayı.
   Bir de yazın veya ilkbaharda görmek lazım :)

   Yorumunuz için çok teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir