İskandinavya’nın Küçük İncileri: İsveç Kentleri

Eskisiyle yenisiyle kendine has bir şehir: Kavala
13/04/2014
Selanik: Bir ulusun geleceğinin doğduğu yer…
03/05/2014
Eskisiyle yenisiyle kendine has bir şehir: Kavala
13/04/2014
Selanik: Bir ulusun geleceğinin doğduğu yer…
03/05/2014
Mutlu mutlu fotoğrafçılarına poz veren yeni evli bir çift karşılarında kameram ile beni görünce şok oldular. Ama yine de çekim durmaz diyerek işlerine devam ettiler…

Mutlu mutlu fotoğrafçılarına poz veren yeni evli bir çift karşılarında kameram ile beni görünce şok oldular. Ama yine de çekim durmaz diyerek işlerine devam ettiler…

Kalmar

Şimdiki durak İsveç’in 3. büyük kenti olan Kalmar. Baltık denizi kıyısındaki Kalmar bu kentler grubunun en çarpıcılarından biriydi. Herşey bir yana hayatımda yediğim en güzel pizzayı orada yedim. Ernesto bölgenin bir numarası bence. Menü İtalyanca. İngilizcesi yok. Tiramisu da inanılmazdı.

Kalmar Ernesto İtalyan Restoranından bir tramisu manzarası...
Kalmar Ernesto İtalyan Restoranından bir tramisu manzarası…

Akşam mutluluk içinde otelimize gittik. Slottshotellet Oteli sohbete uygun rahat koltuklu cumbası ile bizi mest etti. Otele geldiğimizde bir grup turist biralarını yudumlayıp, mum eşliğinde keyifle sohbet ediyordu. Otel hem ekonomikti, hem de tarihi eserlerin yanında son derece merkezi bir konumdaydı. Ancak internet sitesindeki fotoğrafları oteli anlatmaktan çok uzaktı. Bunu hem görevlilere söyledim hem de yazdım. Düzelttiler mi bilemiyorum.

Slottshotellet Otelinin sohbete uygun rahat koltuklu cumbası...
Slottshotellet Otelinin sohbete uygun rahat koltuklu cumbası…

Odalar ayrı bir binada yazlık ev tarzında basit döşenmekle birlikte devasa düz ekran televizyonları ile teknolojide varım diyorlardı. Şirin bir bahçe içinde, Kalmar Kalesine 2-3 dakikalık yürüme mesafesindeki bu otelin kahvaltısı da çok güzeldi. Sıcak süt istedim. Görevli genç bir kızcağız hemen ısıtıp getirdi. Hizmet müthiş.

Slottshotellet Otelinin bahçesi...
Slottshotellet Otelinin bahçesi…

Yemyeşil bir patikada yürüyerek ulaşılan Vasa kralları tarafından yaptırılan Rönesans dönemi kalesi Kalmar Slott çok estetik bir yapı. Etrafında kayıkla gezinti yapan turistler var. Bölge yeşili, tarihi dokusu ile çok hoş ve etkileyici. Hiç ayrılasınız gelmiyor oradan.

Tarihi Kalmar Kalesi...
Tarihi Kalmar Kalesi…
Kalmar Kalesi etrafında kayıkla gezen turistler...
Kalmar Kalesi etrafında kayıkla gezen turistler…

Kalmar’da bir alışveriş merkezine daldık. Murat, “sen bekle ben geliyorum” dedi. Tam sıkılmaya başlamıştım ki, bir de ne göreyim harika bir orkide ile geri gelmiş. Bana yaşgünü hediyesi. Çok duygulandım. O orkideleri İzmir’e getirdim. Hala harika çiçekler açıyorlar.

İsveç anısı yaş günü orkidelerim 2011 yılından beri hala çiçek açmaya devam ediyorlar…
İsveç anısı yaş günü orkidelerim 2011 yılından beri hala çiçek açmaya devam ediyorlar…
Kalmar - Hediye orkidem ve ben...
Kalmar – Hediye orkidem ve ben…
Kalmar’ın bir diğer Kalesi...
Kalmar’ın bir diğer Kalesi…

Kalmar’da kırmızı bir kalenin altında çalışan bir cam sanatçısı bulduk. Dennis Westholm’u çalışırken fotoğrafladık. Fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanmamış olabilir çünkü ben yan taraftaki satış bölümünde eserlerini incelerken sinirli bir şekilde içeri girip, görevli kadına hışımla bir şeyler söyledi. O da sanırım alıcı olduğumuzu söyleyince para her kapıyı açar misali homurdanıp gitti.  İlginç bir eserini eşim yaşgünü hediyesi olarak bana armağan etti.

Kalmar Kalesi içinde çalışan cam sanatçısı Dennis Westholm iş başında...
Kalmar Kalesi içinde çalışan cam sanatçısı Dennis Westholm iş başında…
Eşimin hediyesi Dennis Westholm eseri cam obje…
Eşimin hediyesi Dennis Westholm eseri cam obje…

Kalmar kıyıları o kadar keyifli ve romantikti ki, çiftlere şiddetle tavsiye olunur. Yazımın başında kadınlar her alanda varlar demiştim ya; romantik yürüyüşümüz sırasında karşılaştığımız  sarışın güzel bir bahçıvan bayanın bizi oldukça şaşırttığını belirtip bu kent ile ilgili izlenimlerimi bitireyim…

Karlskrona 

1998 yılında, koruma altına alınmış 17. ve 18. yüzyıl mimarisi sayesinde Unesco Dünya Mirasları listesine giren Karlskrona kenti İsveç’in Barok mimariye sahip ilginç bir bölgesi. Baltık Denizine kıyısı olan kent çocuk parkındaki bilim kurgu tarzı kaydırağı, ilginç kent mobilyaları ile tasarımda da ilgi çekici olduğunu belli etti.

Karlskrona kentinin Barok mimarisinden bir örnek...
Karlskrona kentinin Barok mimarisinden bir örnek…
Karlskrona parkı...
Karlskrona parkı…
Karlskrona bilim kurgu tarzı çocuk kaydırağı...
Karlskrona bilim kurgu tarzı çocuk kaydırağı…
Paylaşmak ister misiniz?

1 Comment

  1. mehmet dedi ki:

    merhaba evlilk yil donumunuzde isvec e gittiginizi yasmissiniz bizde ailecek ole bi planimiz var vizemis cikar ise sizce vize ye basvurmak icin ne tur olan program yapmaliyim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir