İtalya’nın romantik gölleri ve çevresindeki kasabalar

Prenses Grace Kelly’nin güzel ülkesi: Monako
25/06/2014
Fransız Rivierası’nda kanallar üzerinde bir masal kasabası…
15/07/2014
Prenses Grace Kelly’nin güzel ülkesi: Monako
25/06/2014
Fransız Rivierası’nda kanallar üzerinde bir masal kasabası…
15/07/2014

Sirmione Kasabası 

Arabamızı kiraladıktan sonra Garda Gölündeki ilk durak olan Sirmione’ye gittik. 42,5 km ve yaklaşık 40 dakika süren bir yolculuk.

Sirmione, gölün en geniş bölgesinin ortasında bir yarımada. Gölün içine giren yaklaşık 3.3 km uzunluğunda bir burun var. Şu ana dek hiç böyle ilginç bir oluşum görmediğimi söylemeliyim.

SIRMIONE
Sirmione © Dost Görsel Gezi Rehberleri – Venedik ve Veneto – Dost Kitabevi Yayınları – 2012.
Sirmione Kasabası - Castello Scaligero di Sirmione korunaklı iç liman …
Sirmione Kasabası – Castello Scaligero di Sirmione korunaklı iç liman …
Rocca Scaligero âşıkları…
Rocca Scaligero âşıkları…

Yarımadada ilk yerleşim izleri M.Ö. 5000’lere dayanıyormuş. Roma zamanında zengin ve saygın bir tatil beldesiymiş. Benzersiz şekli nedeni ile Ortaçağ döneminde gölün güney kısmındaki trafiğin kontrolünü sağlayan önemli bir güç merkezi imiş.

13. yüzyıldan kalma Scaligero Kalesi (Castello Scaligero di Sirmione – Rocca Scaligera) yarımadaya girişte stratejik konumda bir kale. Ortaçağda Scalier Donanması tarafından liman istihkâm noktası olarak kullanılmış. Kale hendekle kuşatılmış olup, sadece iki açılır kapanır köprü ile giriş sağlanıyormuş. Tam eski kente geçiş noktasında kilit rol oynuyormuş. Düşmanlara ve yerel halka karşı korunmak amacı ile yapılmış bu kalenin devasa ahşap kule kapıları tarihi savaş filmlerindeki gibi zincirlerle yukarı çekiliyor. Kapı indiğinde ise; köprü görevi görerek istenilen kişileri ya da araçları içeri alıyor.

Panoramik manzarası nedeni ile Sirmione’deki çoğu vaktimizi bu ilginç kalede geçirdik. Kızlar kale ile ilgilenmediler ve kasabayı gezmeyi tercih ettiler.

Castello Scaligero di Sirmione – Kaleyi çeviren hendek ile köprü görevi gören kuleye giriş kapıları kendinizi Ortaçağ filmlerinde hissetmenize neden oluyor…
Castello Scaligero di Sirmione – Kaleyi çeviren hendek ile köprü görevi gören kuleye giriş kapıları kendinizi Ortaçağ filmlerinde hissetmenize neden oluyor…

Bu kaleye girdik ama girene kadar ecel terleri döktük. Bu ne büyük bir turist kalabalığıdır. İçeri araç giremiyor. Aracınızı bir yerde terk etmek zorundasınız. Kasabanın girişindeki devasa otoparka girmek için en az 20 dakika bekledik. İçeride yer bulabilmek içinse bir 10-15 dakika daha harcadık.

Giriş otomatik. Otoparkta yer boşalmadan arabanız içeri alınmıyor. Ama o boşalan yeri bulmak için kâhin olmak gerekiyor. Birkaç tur atıyorsunuz ve sonunda o mucize yeri buluyorsunuz. Sirmione’ye giriş oldukça zorlu anlayacağınız.

Sirmione Kasabasının kaleden görünüşü…
Sirmione Kasabasının kaleden görünüşü…

Kalenin panoramik gezinti rotası çok hoşumuza gitti. Etrafta kuşlar, ördekler, güvercinler,  karabataklar dolaşıp duruyorlardı. Kaleden çıkıp Grotte di Catullo’ya giden göl kenarını gezerken, karşı kıyıdan görünen Dolomite’lerin karlı tepeleri ortama güzel bir renk veriyordu. İtalyanlar ve turistler bu güzel göl kıyısını geziyor ve güneşleniyorlardı.

Göl kenarının tadını çıkaran genç bir bayan… Sirmione – Garda Gölü…
Göl kenarının tadını çıkaran genç bir kadın… Sirmione – Garda Gölü…

Sirmione’de son derece şirin bir dükkândan bal satın aldık. Bölge bal konusunda çok ünlü. Her balın üzerinde hangi çiçekten elde edildiği yazıyor. Evde denedik. Oldukça lezzetli çiçek ballarıydı.

Kızlarla buluşup, yemek yiyelim dedik ama beğendiğimiz bir restoran “Saat 1 ile 4 arası kapalıyız” deyince şok olduk. Nasıl bir şeydir bu? Sen tamamen turizm ile geçinen turist sayesinde para kazanan bir işletmesin ve en civcivli turist kalabalığının en bol olduğu 3 saat boyunca kapalısın. Anlaşılır gibi değil. Birkaç yerden daha kapalı oldukları cevabını alınca iyice dumur olduk. Sonunda Piazza Carducci’de açık bir restoran bulduk da karnımızı doyurduk.  Benim yediğim mantı benzeri tipik İtalyan yemeği ravioli oldukça güzeldi… Bar Moderno – Piazza Carducci No: 30 – Sirmione…

Sirmione, dev dondurmalar cenneti. Herkesin elinde bizi hayrete düşüren bu devasa dondurmalardan vardı. Bazı dondurmacıların önünde uzun kuyruklar gördük. Biz tok olduğumuz için dondurma hakkımızı Lazise’ye sakladık…

Alp Dağlarının kuzeydoğusundaki Dolomitler…
Alp Dağlarının kuzeydoğusundaki Dolomitler…
Paylaşmak ister misiniz?

3 Comments

  1. Feyza Sevilmiş Saltan dedi ki:

    Merhabalar,
    Toplamda kaç günde gezdiniz Göller Bölgesi’ni?

    • Füsun Erdoğanlar Bengisu dedi ki:

      Merhaba her göle bir gün ayırdık ama gezeceğimiz küçük kasabaları seçtik. Como, Maggiore ve Garda’da daha görülecek pek çok şirin kasaba var. Son Milano gezimizde Orta Gölüne gittik. Onu da eklemeyi istiyorum. Tam ortasında tekne ile geçilen minicik bir ada var. İçinde de süper bir restoran. İtalyan dostlarımızla gezdik. Ona tek gün yeter mesela. Diğer adaları tamamen gezmek için 2-3 gün lazım bence. İyi yolculuklar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir