İtalya’nın romantik gölleri ve çevresindeki kasabalar

Prenses Grace Kelly’nin güzel ülkesi: Monako
25/06/2014
Fransız Rivierası’nda kanallar üzerinde bir masal kasabası…
15/07/2014
Prenses Grace Kelly’nin güzel ülkesi: Monako
25/06/2014
Fransız Rivierası’nda kanallar üzerinde bir masal kasabası…
15/07/2014

MAGGIORE GÖLÜ

Maggiore Gölü İtalya’nın kuzeyi ile İsviçre’nin güneyinde yer alan bir buzul gölü. 70 km uzunluğu ile İtalya’nın en uzun, yüzölçümü olarak ise Garda Gölünden sonra ikinci büyük gölü.

Göl, etrafındaki dağlar sayesinde ılıman bir iklime sahip olduğu için egzotik bitkiler yetişen harikulade bahçeleri ile ünlü. Detaylı gezmek için, Stresa’dan teknelerle gidilen adalar içinden, Borromean Adaları’ndan biri olan, Babil’in Asma Bahçeleri tarzındaki 10 katlı bahçesi ile ünlü Isola Bella’yı seçtik.   

Isola Bella adasındaki Palazzo Borromeo sarayının 10 katlı bahçesi…
Isola Bella adasındaki Palazzo Borromeo sarayının 10 katlı bahçesi…

Göle Varmadan Önce – Milano’da Leonardo Usta

Milano’dan Maggiore Gölüne doğru yola çıkmadan önce, daha İzmir’deyken www.tickitaly.com adlı internet sitesinden biletini satın aldığım Leonardo da Vinci’nin “Last Supper” adlı eserini görmek üzere yola koyulduk. Milano’daki Santa Maria delle Grazie Kilisesinin manastır yemekhanesinin ucundaki duvarda yer alan bu eserin öyküsü de ilginç. Fotoğraflardan gördüğümüz kadarı ile 1943 yılındaki bombalamadan sadece bu eserin yapıldığı duvar kurtulmuş. 1494-1498 yılları arasında Leonardo Usta tarafından yapılan 460×880 cm boyutlarında suluboya fresk yapım metodundan ve çevresel faktörlerden dolayı o kadar çok restore edilmiş ki; çok az parçası orijinal kalmış.

Internet çıktısında Piazza Cadorna meydanında “tickitaly” görevlileri ile 08.45’te buluşup eseri görmeye gideceğimiz yazılıydı. Meydana geldik ancak görevliye benzer kimse yok. Etraftaki büfeye sorduk. Bilmiyorlar. Başkalarına sorduk firmadan haberleri bile yok. Telefon ettik açan olmadı. Kazıklandığımızı düşünüp moralimiz bozuldu.

Murat’ın yanında ufacık kaldığı, Piazza Cadorna’daki İsveçli Claes Oldenburg ve Hollandalı Coosje van Bruggen adlı sanatçıların eseri “Needle, Thread, and Knot” adlı eseri -  İğne-iplik 18 metre yüksekliğinde zımparalanmış paslanmaz çelik ve lif destekli plastikten yapılmış… Aynı meydandaki havuzda yer alan düğüm şeklindeki “Knot” adlı eser ise 6 metre idi…
Murat’ın yanında ufacık kaldığı, Piazza Cadorna’daki İsveçli Claes Oldenburg ve Hollandalı Coosje van Bruggen adlı sanatçıların eseri “Needle, Thread, and Knot” adlı eseri –  İğne-iplik 18 metre yüksekliğinde zımparalanmış paslanmaz çelik ve lif destekli plastikten yapılmış… Aynı meydandaki havuzda yer alan düğüm şeklindeki “Knot” adlı eser ise 6 metre idi…

Birinin önerisi üzerine “Last Supper” adlı eserin bulunduğu Cenacolo’ya yürüdük. Orada başka şirketlerin tur görevlilerini bulduk. “Böyle bir şirket var mı gerçekten?” diye sorduk. “Tabi ki var ve çok ciddi bir şirkettir” dediler. Biraz ortalığı karıştırdık galiba çünkü herkes bize yardımcı olmaya çalıştı. Malum ülkenin onuru söz konusu. Biz insanları dolandırıcılıkla suçlar gibi olduk. Şans eseri firma görevlisi bizi buldu. Biraz paniklemiş gibiydi ancak meydana geldiğini bizim geç kaldığımızı söyledi. Yine de bir acele bize giriş ayarlandı.

Girişte sadece belli sayıda ziyaretçi içeri alınıyor. Her grubun giriş ve çıkış saatleri belli. İçeride en fazla 15 dakika kalınabiliyor. Banka kasası gibi yüksek güvenlikli, şifreli birçok kapıdan geçip esere ulaşabiliyorsunuz. Fotoğraf çekmek yasak. Eser çok etkileyiciydi. Yanımızdaki rehberin İngilizce açıklamalarını dinledik. Eseri anlamak açısından epey yararlı oldu. Masadakilerden birinin mavi giysisinin şarap bardağına yansımasını rehber sayesinde gördüm mesela.

Bilet fiyatına bazı turlar da dâhilmiş ama bir bisiklet etkinliği nedeni ile Milano’da yollar trafiğe kapatılacağından bizim acilen kentten çıkıp Maggiore Gölü’ne ulaşmamız gerekiyordu. O nedenle o tura katılmadık. Bizim gibi düşünüp bir acele kenti terk etmeye çalışan sürücüler eşliğinde hedefimize yollandık…

Milano’da Leonardo da Vinci’nin “Last Supper” adlı suluboya freskine ev sahipliği yapan Santa Maria delle Grazie Kilisesi…
Milano’da Leonardo da Vinci’nin “Last Supper” adlı suluboya freskine ev sahipliği yapan Santa Maria delle Grazie Kilisesi…

Arona

Önce Arona kasabasına gittik. Ancak bir de baktık ki; tekne turları oldukça uzun sürüyor ve bizim o kadar vaktimiz yok. Biz de haritayı inceleyip, uzun kısmı pas geçerek Stresa’ya gidip, oradan tekne turu almaya karar verdik.

Arona’nın mor salkımlı çardakları…
Arona’nın mor salkımlı çardakları…

Bu arada kasabadaki 30 metrelik devasa  heykel Colosso di San Carlo Borromeo’dan bahsetmemek olmaz. Karşı reformist San Carlo Borromeo anısına yapılan eseri biz göremedik ama 1698 yılında bakır ve granitten yapılan heykelin sayısız merdivenlerini tamamlayıp, başına ulaşmayı başarırsanız, gözlerine ilerleyip bu heykelin gözünden manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Çılgın bir iş.

Gölde bir tür derebeylik süren Borromeo Ailesinin bıraktığı bu gibi çok sayıda eser var. Arona göl kıyısından yürürken mutlaka göreceğiniz kale de ailenin. Adı ise “La Rocca Borromeo di Angera”

Arona’nın “La Rocca Borromeo di Angera” adlı ortaçağ kalesinin göl kıyısından manzarası…
Arona’nın “La Rocca Borromeo di Angera” adlı ortaçağ kalesinin göl kıyısından manzarası…
Arona Kasabası…
Arona Kasabası…

Borromean Körfezi Adaları ve Baveno

Uzun lafın kısası, Arona’yı üstünkörü gezip, Stresa’daki tekne turuna katılarak Borromean Körfezi Adalarını keşfettik. Bu körfezde üç küçük ada ile iki adacık var. Isola Bella, Isola Madre, Isola dei Pescatori veya Isola Superiore

Stresa-Grand Hotel Des Iles Borromees…
Stresa-Grand Hotel Des Iles Borromees…

Stresa’dan kalkan tekne turu sırasında beğendiğiniz adada inip, o adayı gezerek tekrar tekneye binebiliyorsunuz ve başka bir adayı geziyorsunuz. Aynı biletle duraktaki bütün adaları gezme şansınız var.

Stresa’daki tekne turunun saatleri…
Stresa’daki tekne turunun saatleri…

Tekne turunun ilk adası Isola Bella idi ancak biz bu adayı dönüşte gezmeyi tercih ettik. Amacımız tüm adalara tekneden bir göz atıp, en hoşumuza gideni gezmekti. Dışarıdan Borromean Adalarının en güzeli Isola Bella gibi göründü bize. Tadını çıkara çıkara son tekne saatine dek gezdik bu adı gibi güzel adayı…

Borromean Körfezi Adalarının ilki Isola Bella – Stresa – Maggiore Gölü…
Borromean Körfezi Adalarının ilki Isola Bella – Stresa, Maggiore Gölü…

Isola Superiore veya Isola dei Pescatori

Turun ikinci adası Isola Superiore veya Isola dei Pescatori, tekne turundaki tüm yıl iskâna açılmış tek ada. Diğer bütün adalar son tekne saati ile birlikte hayalet adaya dönüşüyor. Dükkânlar kapanıyor ve hiç kimse kalmıyor adanın içinde.

375m x 100m ölçülerindeki bu adada ise geleneksel meslek olan balıkçılık hala devam ediyor ve yerel restoranlar önemli bir alıcı onlar için.  Ancak turistlere çekici manzaralar sunan adada turizm ekonominin itici gücü olmuş durumda. Günü birlik gelenler olduğu gibi konaklayanlar da var.

Adadaki San Vittore Kilisesinin tarihi şapel kalıntıları 9. yüzyılın ortalarından kalma imiş.

Isola Superiore veya Isola dei Pescatori, Stresa – Maggiore Gölü…
Isola Superiore veya Isola dei Pescatori – Stresa, Maggiore Gölü…

Şaşırtıcı biçimde gür bitki örtüsü ile kaplı Malghera kayalıkları ise 200 m2 yüzölçümü ile Isola Bella ile Isola dei Pescatori arasında. İçinde bir de küçük plajı var.

Scoglio della Malghera - Stresa – Maggiore Gölü…
Scoglio della Malghera – Stresa, Maggiore Gölü…

Baveno

Üçüncü durak Baveno’ya giderken yol üzerinde çok güzel villalar gördük. Villa Barberis ile Villa Henfrey-Branca çok etkileyiciydi…

Villa Barberis, uzun yıllar doğuda yaşamış Vercelli’den kozmopolit bir gezgin olan Alberto Barberis’in arzusu ile 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Tropikal bitkilerden örnekler içeren bir bahçesi olan egzotik görünüşlü bir yapı. Villada dünyanın çeşitli yerlerindeki kiliselerden rölyefler var. Aynı zamanda üstteki altı kemerli revaklı galerinin duvarları kendi boyadığı manzara ve natürmortlarla kaplı imiş…

Villa Barberis - Baveno – Stresa – Maggiore Gölü…
Villa Barberis – Baveno – Stresa, Maggiore Gölü…

Villa Henfrey-Branca,İngiliz kale mimarisinden esinlenerek Charles Henfrey tarafından 1870-1872 yılları arasında yapılan sivri kırmızı kuleli bir yapı. Masalsı bir görünüm sunan bu villanın İngiliz stilinde güzel bir bahçesi de varmış…

Villa Henfrey-Branca - Baveno – Stresa – Maggiore Gölü…
Villa Henfrey-Branca – Baveno, Stresa, Maggiore Gölü…

Bir sonraki durak olan Baveno, gölün batı kıyısında yer alan, kuzey batısı kırmızı granit taş ocakları ile ünlü bir kasaba. Milano Katedralinin, Milano’daki en ünlü alışveriş merkezi Galleria Vittorio Emanuele binasının ve Roma’daki San Paolo Fuori le Mura Kilisesi gibi önemli yapıların kolonları buradan çıkan malzeme ile kaplanmış.

Bölge 19. yüzyıldan kalma villa ve kaleleri ile ünlü. Baveno, sınırları içinde Roma öncesi demir çağında dahi yerleşim olan tarihi bir kasaba.

Baveno – Stresa – Maggiore Gölü…
Baveno – Stresa, Maggiore Gölü…
Paylaşmak ister misiniz?

3 Comments

  1. Feyza Sevilmiş Saltan dedi ki:

    Merhabalar,
    Toplamda kaç günde gezdiniz Göller Bölgesi’ni?

    • Füsun Erdoğanlar Bengisu dedi ki:

      Merhaba her göle bir gün ayırdık ama gezeceğimiz küçük kasabaları seçtik. Como, Maggiore ve Garda’da daha görülecek pek çok şirin kasaba var. Son Milano gezimizde Orta Gölüne gittik. Onu da eklemeyi istiyorum. Tam ortasında tekne ile geçilen minicik bir ada var. İçinde de süper bir restoran. İtalyan dostlarımızla gezdik. Ona tek gün yeter mesela. Diğer adaları tamamen gezmek için 2-3 gün lazım bence. İyi yolculuklar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir