Mavi-yeşil Stockholm

Napolyon’un doğum yeri: Emperyal Şehir Ajaccio
28/01/2014
İsrail: Orta Doğu’da bir yaz…
15/02/2014
Napolyon’un doğum yeri: Emperyal Şehir Ajaccio
28/01/2014
İsrail: Orta Doğu’da bir yaz…
15/02/2014

Katarinahissen’den Stockholm manzarası. Şehrin onda üçü su yolları ile diğer onda üçü ise yeşil alanlarla kaplı olduğundan havası çok temiz...

Restoran ve bar keyfi

Sonrasında İsveç’teki bir İtalyan restoranında pizza ile karın doyurmaca :)

Stockholm’deki İtalyan Restoranı
Stockholm’deki İtalyan Restoranı

Stockholm’deki bu İtalyan restoranında bize hizmet eden garsona arkadaşlarının Apo diye seslendiğini duyduk. “Türk müsünüz?” diye sorduk. “Evet” dedi ama bizimle fazla iletişime geçmedi.

Karnı doyan mutlu gezginler doğruca Nordic Ice Otel’deki Ice Bar’ın yolunu tuttular. Ancak öncesinde yanlışlıkla Nordic Light Otele gitmişiz. Lobisindeki ışık oyunlarına bayıldığımı itiraf etmeliyim.

Nordic Light Otel…
Nordic Light Otel…

Şansımıza Nordic Ice Hotel bu otele çok yakındı. Ice Bar için önce size yalıtımlı bir pelerin veriyorlar. Eldivenleri iple birleştirilmiş olan pelerinin tüylü bir kapüşonu var. Sonrasında Ice Bar’a geçişi sağlayan bir ara odaya giriyorsunuz. Burada bir airlock sistemi var. Isı kaçışını önlemek için bir süre burada bekleniyor. Birkaç dakika sonra Ice Bar’ın kapısı açılıyor ve içeri giriyorsunuz.

Loş bir ışık var, herşey buzdan yapılma. Bar tezgahı buzdan, bardaklar buzdan, hatta üzerine oturduğunuz koltuklar bile buzdan. Ancak konforunuzu düşünerek üzerine post sermişler. Buzdan heykeller oldukça ilgi çekici. Buz bardaklardan meyve suyumuzu içtik ama isterseniz içki de alabilirsiniz. Bardağın ağza değen yeri eriyor ama dudağa yapışmıyor. Üşüyene kadar bu eğlenceli mekanın tadını çıkardık.

Nordic Ice Hotel – Ice Bar…
Nordic Ice Hotel – Ice Bar…
Nordic Ice Hotel – Ice Bar…
Nordic Ice Hotel – Ice Bar…
Nordic Ice Hotel – Ice Bardaki buzdan heykellerden biri…
Nordic Ice Hotel – Ice Bardaki buzdan heykellerden biri…

Gezmekten bitap düşmüştük. Otelimize dönüp güzel bir uyku çektik. Yarına uzun bir yürüyüş bizi bekliyor.

Otel yolundaki binanın kapısı gece ışıkları ile… Engelbrektsplan... Trygg...
Otel yolundaki binanın kapısı gece ışıkları ile… Engelbrektsplan… Trygg…
Paylaşmak ister misiniz?

4 Comments

 1. Füsun Erdoğanlar Bengisu dedi ki:

  Merhaba Mücahid Bey. Bence eylül ayı gayet iyidir. Ancak biraz soğuk ve yağmurlu olabilir. Accuweather sitesinden hava durumunu takip etmenizi salık veririm. Biz 29 ağustos – 3 eylül tarihleri arasında gittik. Hava sonbahar havasıydı ve yağmur olmadı şansımıza. Bence eylül mükemmel bir tarih. Size iyi eğlenceler. Keyif alacağınız bir gezi olacağını düşünüyorum.

 2. Mücahid Damgacı dedi ki:

  Füsun Hanım bilgiler için çok teşekkür ederim. Son bir sorum daha olacak, ben de eylül ayında gitmeyi düşünüyorum, Eylül ayı iyi bir tercih midir? Teşekkürler

 3. Füsun Erdoğanlar Bengisu dedi ki:

  Merhaba Mücahid Bey, biz 3 günü Stockholm’e ayırdık. Bence ancak yeterli olur. Gezilecek çok yer var. 3 yada 4 günde çevre kentleri gezerseniz 1 hafta yeter. Ancak Malmö ve Göteburg gibi kentlere de gitmek isterseniz buralar araba ile yaklaşık 5-6 saat sürüyor. O zaman süreyi daha uzun tutup, ara duraklarda konaklamak yada uçak ile geçmek lazım. İyi tatiller…

 4. Mücahid Damgacı dedi ki:

  Merhaba, Stockholm ve çevre kasabaları gezmek için sizce kaç gün yeterli olacaktır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir