Yeryüzündeki cennet: Mayorka
24/06/2013
Hollanda’nın kasabaları bir başka…
16/07/2013

Oberammergau’ya dair…

Oberammergau’da el sanatları çok gelişmiş. Soğuk iklimi ve hem uzun, hem de zor geçen kışları yüzünden tarım ve çiftçilikten nasibini fazla alamayan halk, el sanatlarına yönelmiş. Oberammergau’nun çoğunlukla dini figürler içeren el yapımı tahta oymaları, renkli cam işleri, üzeri boyalı balmumu eserleri sadece Almanya’da değil, tüm dünyada biliniyor. Yerel Tarih Müzesi, kasabanın 350 yıllık sanat tarihini çok güzel sergiliyor. Kasabada oymacılık öğreten bir okul da var.

Aslında bu kasaba en çok dini gösterileriyle meşhur. Kasabada 1600’lerde veba yüzünden çok fazla sayıda insan ölmeye başlayınca, halkın Tanrıya dua etmekten, İsa’ya duydukları sevgiyi yinelemekten ve din temalı oyunlar sahnelemekten başka çaresi kalmamış. Vebadan kurtulurlarsa her on yılda bir bu gösterileri tekrarlamaya ant içmişler. Anlatılanlara göre o dualar ve gösterilerden sonra da veba bitmiş. Kasaba halkı da o zamandan beri her 10 yılda bir Hazreti İsa’ya olan sevgilerini anlattıkları bu dini oyunları tekrarlarlarmış. Sadece kasaba halkının rol alabildiği bu oyunlar yaklaşık 800 kişilik bir kadroyla gerçekleştiriliyor. 1810 yılına kadar kilisenin arkasındaki mezarlıkta açık havada yapıyorlarmış gösterilerini. 1830 yılında kasabanın dışındaki çayırlık alana geçmişler. 1900 yılında ise burada 4000 seyirci kapasiteli bir tiyatro alanı inşa edilmiş. Bu alan  dünyanın en büyük açık tiyatro sahnelerinden biri olarak biliniyor. Oberammergau bu nedenle “Passion Play Village” yani “İsa’ya Duyulan Sevginin Anlatıldığı Kasaba” diye de anılıyormuş. Kasabanın merkezindeki Heinzeller Evi özellikle bu geleneği resmediyor.

1871 yılında Kral II. Ludwig bu gösterilerden birini izlemeye gelmiş. O kadar etkilenmiş ki, baş aktörlerden birkaçını Linderhof Şatosunda misafir etmiş ve onlara hediyeler vermiş. Kasabaya hediye ettiği mermer anıt da İsa’nın çarmıha gerilmesini tasvir ediyor. 1880’de çok değerli cam boyama bir sanat eserini de kasabaya bağışlıyor Kral Ludwig. “Bavyera Imparatoru Ludwig” isimli bu eser Yerel Tarih Müzesinde sergileniyor. Krallarının hatırasına sadık kalan kasabalılar onu anmak için her yıl 24 Ağustos’ta Kofel Dağının tepesinde bir ateş yakıyor ve havai fişek gösterileri düzenliyorlarmış.

Kışın kayak sporu, bahar ve yaz aylarında ise yürüyüş severler için enfes rotalar sunan bu kasabanın Ammergauer-Haus parkında yazın açık hava konserleri de düzenleniyor.

Bu arada, bu iki kasabanın gezip görülecek yerlerini öğrenelim diye bu kitapları almıştık :)

Garmisch-Partenkirchen ve Oberammergau gezi kitapçıklarımız...
Garmisch-Partenkirchen ve Oberammergau gezi kitapçıklarımız…

Eveeet, iki günümüzü Almanya’nın bu dillere destan kasabalarında geçirip, gönlümüzü ruhumuzu dinlendirip doyurduktan sonra kalan iki günü de Avusturya’nın masal kasabalarına ayıralım dedik.

Paylaşmak ister misiniz?

16 Comments

 1. Esra dedi ki:

  Merhaba,

  Güzel yazınız için öncelikle teşekkür ederiz :) Görür görmez Münih’e gidiş dönüş uçak bileti ayarladık. Paylaştığınız fotoğraflar harika görünüyor. Yazınızın üzerinden süre geçmiş ama benim bir sorum olacaktı :)

  Kasabalar arasında kiralık araba olmadan otobüs ile ulaşım mümkün mü, bilginiz var mıdır? Yurtdışında araba kiralamayı çok riskli gördüğüm için bu soruyu soruyorum :)

  • Merhaba Esra Hanım,

   Hatırladığımız kadarı ile bazılarına otobüs bazılarına tren ile ulaşılabiliyordu. Biz daha rahat ederiz diye arabayı tercih ettik çünkü saat konusunda daha özgür oluyorsunuz. Ama mutlaka ki Salzburg gibi büyük bir şehirden toplu taşıma ile heryere gidebilirsiniz diye düşünüyorum.

   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

 2. Tufan dedi ki:

  Mrh bu sayfayı eski küçüklüğümü yar ederken tesadüfen buldum. uzun zaman önce ama çok güzel paylaşımlar olmuş tam da benim istediğim bilgileri buldum. bu yaz o bölgeye gitmeye düşünüyorum eski okul arkadaşlarımı görmeye. Yalnız bende münihte havaalanından araba kiralama düşüncesindeyim. havaalnından alıp tekrar 3-4 gün sonra havaalanına bırakıcam. hangi şirketten araba kiralamalıyım ? ne tür belgeler isterler ? arabada gps bulunuyormu ? yazşmaları ingilizce yapabiliyormuyuz ?

  • Merhaba, yazının sizde güzel duygular uyandırmasına çok sevindik.
   Biz son zamanlarda genellikle Rentalcars.com firmasını kullanıyoruz araç kiralamak için. Aracı alıp geri bırakacağınız yeri, yani sizin durumunuzda Münih Havaalanı’nı seçiyorsunuz ve tarihleri giriyorsunuz. Rentalcars Münih Havaalanı’nda hizmet veren hemen hemen tüm firmaların seçeneklerini size sunuyor. Oradan istediğiniz araç sınıfına ve özelliklere göre kendinize uygun olanını seçebilirsiniz. Rezervasyonu yaptığınızda mail adresinize bir Voucher gönderiyorlar. Aracı alırken bu voucher, ehliyetiniz ve sizin adınıza içinde yeterli limit olan (Orta sınıf araçlar için genellikle 400-700 Euro arası bir provizyon alıyorlar depozito olarak) bir kredi kartı gerekiyor. GPS seçeneği online rezervasyon sırasında seçilebiliyor. Fakat oldukça pahalı oluyor bence. Aslında Android veya Iphone tarzı bir telefonunuz var ise ben kiralamya vereceğiniz para yerine Sygic veya benzeri offline navigasyon programı satın almanızı tavsiye ederim.
   Şimdiden iyi eğlenceler dilerim…

 3. Ahmet GÜLAS dedi ki:

  Özür dilerim yanlış demişim, PARK DİSK demek istemiştim. Sizde kullandığınızı söylüyorsunuz. Nereden temin ediliyor? Almanya’dan elde edilen İsviçre yada Avusturya’da kullanılıyor mu? Yoksa her ülkede ayrı ayrı almak mı gerekiyor?

  • Dilek dedi ki:

   Rica ederim Ahmet Bey. Biz arabayı Almanya’dan kiraladık, içinde park diski vardı. Almanya’da da , Avusturya’da da aynı diski kullandık, bir sorun yaşamadık.
   Aynı böyle bir şeydi: Parking disc

   İsviçre’de otoparklara veya ücretsiz alanlara koyduk, yani öyle denk geldi… Ama süreli park noktalarında yine disk kullanımı olduğunu gördük.
   Avrupa’da Fransa, Almanya, Avusturya, İsviçre gibi pek çok ülkede kabul edilen bir uygulama olmuş bu anladığımız kadarıyla…

 4. Ahmet GÜLAS dedi ki:

  Selamlar,

  Park konusunu nasıl çzdünüz, Park Kart kullandınızmı? biraz bahsede bilirmisiniz?

  Sevgiler

  Not: http://www.gettingaroundgermany.info/index.shtml belki diğer arkadaşlara faydası olur.

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,

   Öncelikle gerçekten çok güzel bilgiler içeren bir sitenin linkini vermişsiniz, çok teşekkürler.
   Park Kart konusunda açıkcası bilgimiz yok. Kasabaların bir çoğunda belirli süreler boyunca ücretsiz park edebileceğiniz alanlar mevcuttu, onları yazıda da belirttiğimiz gibi Parking Disc’i ayarlayarak kullandık.(Park ettiğiniz saati gösterir şekilde karton diski döndürerek ayarlayıp dışarıdan görülecek şekilde koyuyorsunuz.) Bu tür yer bulamadığımızda da otomatlardan ödeme yaparak fiş alıp (Parking Voucher) yine arabanın ön camına koyduk. Bazı zamanlarda da ara sokaklarda ücretsiz ve süresiz park edilebilen yerler bulabildik. Trafik levhalarına dikkat etmek gerekiyor tabii ki.
   Bilemiyorum yardımcı olabildik mi, lütfen çekinmeyin başka sorularınız olur ise.
   Hoşçakalın…

 5. Burcu dedi ki:

  Merhaba,
  biz de aynısını yapmak istiyoruzz.yani siz şimdi Munih ten araç kiralayıp, tekrar munihe donup aracı teslim ettiniz değil mi? gidiş- dönüş ve gezi kaç gün zamanınızı aldı. ve maliyetleri merak ediyorum tabi ki. Yaklaşık olarak ne kadar mal olur?
  teşekkürler

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım,
   Bu tatili yapmak istemenize çok sevindim, mutlaka yapın, eminim siz de çok seveceksiniz. Yeter ki hava da güzel olsun.
   Biz aracı dediğiniz şekilde Münih Havaalanından kiralayıp, sonra yine oraya bıraktık. 4 günlük bir tatildi, ama 5 gün ayırmanız daha iyi olur. Hatta 1 hafta ayırırsanız Münih’i ve Salzburg şehirlerini de gezersiniz. 4 gün bu kasabalara ancak yetiyor çünkü.
   Maliyete gelince şimdi dönüp kontrol ettik, harcamalar aşağıdaki şekilde:
   Araç kiralama 120 Euro tutmuş geçen sene Ekim ayında. Benzin bizden biraz daha ucuz. Ne kadar harcadığımızı hatırlayamadık maalesef ama 60-70 Euro civarında olmalı…
   Almanya’dan Avusturya’ya geçerken vignette dedikleri taşıt pulunu almanız gerekiyor, o da 10 Euro civarında birşeydi sanırım.
   Otel (3 yıldızlı) – gecelik 80 Euro civarı toplamda 320 Euro’ya yakın tutmuş ama çok daha ucuz veya çok daha pahalı oteller de var elbette.
   Uçak bileti erken aldığımız için uygundu, 267 Euro ödemişiz iki kişi gidiş dönüş için.
   Buna ilaveten yeme-içme, alışveriş gibi diğer giderler sizin keyfinize kalmış harcamalar.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Şimdiden iyi tatiller…

 6. ERTAS dedi ki:

  Merhaba Dilek Hanım gerek bilgi gerek resim paylaşımınız için elinize sağlık.Siteye koyduğunuz her resim muhteşem gerçekten. Önümüzdeki yaz ailemle İzmir’den münih’e uçak biletimizi şimdiden aldık.Münihten araç kiralayıp gezeceğimiz kesin bazı internet sitelerinde çekoslavakya ülkelerine araçla geçişin kabul edilmediği gibi bilgiler gördüm siz Avusturyadan prag tarafına geçtinizmi bilmiyorum konuyla ilgili bir bilginiz veya tecrübeniz varmı onu sormak istemiştim.şimdiden teşekkür ederim saygılar

  • Merhabalar,
   Yazıyı ve resimleri beğendiğiniz için çok sevindim, teşekkür ederim.
   Biz Berlin-Dresden gezimiz sırasında Prag’a da gitmeyi düşündüğümüz için çok araştırmıştık. Gerçi sonra vakit kalmadı, gidemedik ama öğrendiklerimizi aktarayım size. Araba kiraladığımız firmaya (sanırım Hertz idi) sormuştuk. Prag’a gitmemiz ile ilgili herhangi bir problem olmadığını söylemişlerdi. Öğrendiğimiz kadarıyla İtalya, Çek Cumhuriyeti gibi hırsızlık olma ihtimali yüksek olan ülkelere gidiş için lüks araçları (BMW, Mercedes vs.) kiralamıyorlar. Bir de bazen bir yerden kiralayıp, başka bir yere bırakılabiliyor arabalar biliyorsunuz ama bu tür doğu bloğu ülkeler veya İtalya için arabayı o ülkelerde teslim etmek isterseniz olmaz diyebiliyorlar, tekrar Almanya’ya geri getirmenizi bekliyorlar.
   Yani kısaca kiralayacağınız araç lüks segmenttekilerden biri olmayacaksa, bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

 7. Dilek dedi ki:

  Çok teşekkürler Özlem hanım güzel yorumunuz için, yazıyı ve fotoğrafları beğenmenize çok mutlu oldum.
  Gerçekten ilk fırsat bulduğunuzda buralara da gidin, rüyada gibi geçiyor bütün tatil. Sadece bunlar değil, çok güzel bir dolu kasaba daha var Almanya’nın pek çok yerinde sizin de gördüğünüz gibi. Şaşırtıyor Almanya insanı. Avusturya da zaten hem doğasıyla hem şehir ve kasabalarıyla müthiş bir ülke…
  Biliyor musunuz, biz de Frankfurt’tan Rudesheim am Rhein kasabasına gitmiştik, oradan da Idstein’a gitmek vardı planda ama vakit kalmadı, gidemedik, çok üzülmüştüm. Fotoğraflarını görünce zaten bayılmıştım, siz de çok güzel dediğinize göre, biz de bir daha o tarafa yolumuz düştüğünde uğrayalım kesin artık…

  Sevgiler, mutlu ve güzel tatiller :)

  • dhakan dedi ki:

   araç kiralarken türkiyedeki ehliyetler geçerlimi?
   salzburgdan dönüşte münihten gidiş dönüşmü yaptınız?
   kasabalarda kaldınızmı?
   teşekkürler..

   • Dilek dedi ki:

    Merhabalar,

    Evet ehliyetlerimiz geçerli, herhangi bir sorun çıkmıyor (buna bir istisna İpsala’dan Yunanistan’a kendi arabanızla girerken)
    İlk iki kasabayı (Garmisch-Partenkirchen ve Oberammergau) gezerken Garmisch-Partenkirchen’de kaldık.
    St. Wolfgang, Mondsee ve Hallstatt kasabalarını gezmek için ise Salzburg şehrinde kaldık ama o kasabalardan birinde de kalınabilirdi.
    Uçağımız Münih gidiş-dönüş idi. Lufthansa Münih ve Frankfurt şehirlerine çok ekonomik uçuyor, özellikle biraz erken alırsanız…
    Bu tatil ile ilgili başka sorularınız olursa lütfen sorun, umarım gider ve siz de memnun kalırsınız tatilinizden…
    Hoşçakalın…

 8. özlem öztürk dedi ki:

  Çok uzun zaman önce gazetenin bir köşesinde denk gelmiştim Romantik Yol rotasına. Aklımdadır o zamandan beri… Tabii böyle güzel fotoğraflarla süslenmemişti o yazı! Sizin geziniz masal gibi olmuş:))
  Frankfurt’tan Idstein diye bir kasabaya gitmiştim iki sene önce. Mevsim kıştı, havada tabii ki soğuk. Çok üşümeme rağmen bayılmıştım gördüğüm yerlere…
  Şimdi aklıma takıldı yine Almanya…
  Çok güzel anlatmışsınız, ellerinize, gönlünüze sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir