Tablo gibi kasabalar…

Yeryüzündeki cennet: Mayorka
24/06/2013
Hollanda’nın kasabaları bir başka…
16/07/2013
Yeryüzündeki cennet: Mayorka
24/06/2013
Hollanda’nın kasabaları bir başka…
16/07/2013

Hallstatt

Gelelim benim Avusturya’daki favori kasabam Hallstatt’a. Burası epey zorlukla ulaşılan bir yer. Salzburg’a 1 saatlik uzaklıkta. Kasabanın girişinde uzuncana bir tünelden geçiyorsunuz. Kasaba aslında o tünel boyunca göl kenarındaki yamaca yapılmış evlerden oluşmuş ama sahilden gidebileceğiniz bir yol yok, o yüzden değişik bir tünel sistemi yapmışlar, ondan geçip kasabanın sonuna çıkıyorsunuz ve orada park edecek bir yer arıyorsunuz ama nafile. Biz bir kez daha tünelden geçip ne yapalım diye düşünerek geri geri giderken şans eseri tünelin içindeki park alanlarını keşfettik ve orada bir yer bulduk.

Bu arada gerek Almanya’da gerekse Avusturya’da araba kullanacak olursanız, bizim öğrendiğimiz kadarıyla şöyle bir kural vardı. Öncelikle kiraladığınız arabada park saatlerini ayarlayıp gösterebileceğiniz bir karton bulacaksınız. (Muhtemelen bu zorunlu bir uygulama). Arabanızı bazı ücretsiz park alanlarına bıraktığınızda oralardaki tabelalarda maksimum yapılabilecek park süresi belirtilmiş oluyor. Siz de kartonu arabayı bıraktığınız saati gösterir şekilde ayarlıyorsunuz.  Böylece kontrol eden bir görevli olursa, maksimum kalış süresini aşıp aşmadığınızı görebiliyor. Düşünmüş adamlar ve baktık herkes güzel güzel uyguluyor. Ama biz Türküz ya, baktık ki zaman aşımına yaklaşıyoruz, başka park edecek yer de yok, mecburen arabaya dönüp park ediş saatimizi ileri aldığımız zamanlar olmadı değil :)

Neyse dönelim Hallstatt’daki tünele. Tuvalet de yapmış adamlar oraya. Bu arada bu kasabaların hepsinde girdiğimiz umumi tuvaletler inanılmaz temiz ve lükstü. Arabamızı park edip, epey bir merdiven inerek kasabaya ulaştık. Tabii o merdivenlerden inmeden kasabanın kuşbakışı fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmedik.

Kasaba yine bir göl kenarında. Çok ama çok sevimli. Dağ yamacına elle koyup sokuşturulmuş gibi görünen evler muhteşem. Eminim manzaraları da pek hoştur içeriden…

İşte göl kenarı ve yamaçtaki Hallstatt evleri…

Hallstatt Kasabası
Hallstatt Kasabası
Hallstatt Gölü
Hallstatt Gölü
Hallstatt Gölü
Hallstatt Gölü
Hallstatt Gölü ve kasabanın sevimli evleri
Hallstatt Gölü ve kasabanın sevimli evleri
Hallstatt kasabasının sevimli evleri ve göldeki zarif kuğular
Hallstatt kasabasının sevimli evleri ve göldeki zarif kuğular

Kasabanın güzelliği burada bitmiyor. Esas restoran ve kafelerle çevrili bir meydanı var ki ben aşık oldum, hiç oradan ayrılasım gelmedi.

Hallstatt kasabasının merkezindeki meydan
Hallstatt kasabasının merkezindeki meydan
Hallstatt kasabasının merkezindeki meydanda bir mola :)
Hallstatt kasabasının merkezindeki meydanda bir mola :)
Hallstatt kasabasının merkezindeki meydan
Hallstatt kasabasının merkezindeki meydan

İşte böyle… Almanya ve Avusturya’nın eminim keşfedilecek masal gibi bir dolu kasabası daha vardır. Bence bu iki ülke böyle küçük huzur kaçamakları için  ideal. Yılın tüm zamanlarında zevk alınabilecek bir  tatil imkanı sunan bu güzel kasabalarda geçirdiğimiz birkaç gün bizi rüya gibi bir aleme götürdü getirdi. Hatırladıkça, yeniden o rüyanın içinde olmak istiyor insan…

Masal gibi tatiller dileğiyle :)

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Bu bölgedeki konaklama seçeneklerini araştırmak isterseniz, buradan bakabilirsiniz.

GARMISH-PARTENKIRCHEN OTELLERİ
GARMISH-PARTENKIRCHEN OTELLERİ

GARMISH-PARTENKIRCHEN’DE NEREDE KALINIR?

Garmish-Partenkirchen’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

SALZBURG OTELLERİ
SALZBURG OTELLERİ

SALZBURG’DA NEREDE KALINIR?

Salzburg’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

16 Comments

 1. Esra dedi ki:

  Merhaba,

  Güzel yazınız için öncelikle teşekkür ederiz :) Görür görmez Münih’e gidiş dönüş uçak bileti ayarladık. Paylaştığınız fotoğraflar harika görünüyor. Yazınızın üzerinden süre geçmiş ama benim bir sorum olacaktı :)

  Kasabalar arasında kiralık araba olmadan otobüs ile ulaşım mümkün mü, bilginiz var mıdır? Yurtdışında araba kiralamayı çok riskli gördüğüm için bu soruyu soruyorum :)

  • Merhaba Esra Hanım,

   Hatırladığımız kadarı ile bazılarına otobüs bazılarına tren ile ulaşılabiliyordu. Biz daha rahat ederiz diye arabayı tercih ettik çünkü saat konusunda daha özgür oluyorsunuz. Ama mutlaka ki Salzburg gibi büyük bir şehirden toplu taşıma ile heryere gidebilirsiniz diye düşünüyorum.

   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

 2. Tufan dedi ki:

  Mrh bu sayfayı eski küçüklüğümü yar ederken tesadüfen buldum. uzun zaman önce ama çok güzel paylaşımlar olmuş tam da benim istediğim bilgileri buldum. bu yaz o bölgeye gitmeye düşünüyorum eski okul arkadaşlarımı görmeye. Yalnız bende münihte havaalanından araba kiralama düşüncesindeyim. havaalnından alıp tekrar 3-4 gün sonra havaalanına bırakıcam. hangi şirketten araba kiralamalıyım ? ne tür belgeler isterler ? arabada gps bulunuyormu ? yazşmaları ingilizce yapabiliyormuyuz ?

  • Merhaba, yazının sizde güzel duygular uyandırmasına çok sevindik.
   Biz son zamanlarda genellikle Rentalcars.com firmasını kullanıyoruz araç kiralamak için. Aracı alıp geri bırakacağınız yeri, yani sizin durumunuzda Münih Havaalanı’nı seçiyorsunuz ve tarihleri giriyorsunuz. Rentalcars Münih Havaalanı’nda hizmet veren hemen hemen tüm firmaların seçeneklerini size sunuyor. Oradan istediğiniz araç sınıfına ve özelliklere göre kendinize uygun olanını seçebilirsiniz. Rezervasyonu yaptığınızda mail adresinize bir Voucher gönderiyorlar. Aracı alırken bu voucher, ehliyetiniz ve sizin adınıza içinde yeterli limit olan (Orta sınıf araçlar için genellikle 400-700 Euro arası bir provizyon alıyorlar depozito olarak) bir kredi kartı gerekiyor. GPS seçeneği online rezervasyon sırasında seçilebiliyor. Fakat oldukça pahalı oluyor bence. Aslında Android veya Iphone tarzı bir telefonunuz var ise ben kiralamya vereceğiniz para yerine Sygic veya benzeri offline navigasyon programı satın almanızı tavsiye ederim.
   Şimdiden iyi eğlenceler dilerim…

 3. Ahmet GÜLAS dedi ki:

  Özür dilerim yanlış demişim, PARK DİSK demek istemiştim. Sizde kullandığınızı söylüyorsunuz. Nereden temin ediliyor? Almanya’dan elde edilen İsviçre yada Avusturya’da kullanılıyor mu? Yoksa her ülkede ayrı ayrı almak mı gerekiyor?

  • Dilek dedi ki:

   Rica ederim Ahmet Bey. Biz arabayı Almanya’dan kiraladık, içinde park diski vardı. Almanya’da da , Avusturya’da da aynı diski kullandık, bir sorun yaşamadık.
   Aynı böyle bir şeydi: Parking disc

   İsviçre’de otoparklara veya ücretsiz alanlara koyduk, yani öyle denk geldi… Ama süreli park noktalarında yine disk kullanımı olduğunu gördük.
   Avrupa’da Fransa, Almanya, Avusturya, İsviçre gibi pek çok ülkede kabul edilen bir uygulama olmuş bu anladığımız kadarıyla…

 4. Ahmet GÜLAS dedi ki:

  Selamlar,

  Park konusunu nasıl çzdünüz, Park Kart kullandınızmı? biraz bahsede bilirmisiniz?

  Sevgiler

  Not: http://www.gettingaroundgermany.info/index.shtml belki diğer arkadaşlara faydası olur.

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,

   Öncelikle gerçekten çok güzel bilgiler içeren bir sitenin linkini vermişsiniz, çok teşekkürler.
   Park Kart konusunda açıkcası bilgimiz yok. Kasabaların bir çoğunda belirli süreler boyunca ücretsiz park edebileceğiniz alanlar mevcuttu, onları yazıda da belirttiğimiz gibi Parking Disc’i ayarlayarak kullandık.(Park ettiğiniz saati gösterir şekilde karton diski döndürerek ayarlayıp dışarıdan görülecek şekilde koyuyorsunuz.) Bu tür yer bulamadığımızda da otomatlardan ödeme yaparak fiş alıp (Parking Voucher) yine arabanın ön camına koyduk. Bazı zamanlarda da ara sokaklarda ücretsiz ve süresiz park edilebilen yerler bulabildik. Trafik levhalarına dikkat etmek gerekiyor tabii ki.
   Bilemiyorum yardımcı olabildik mi, lütfen çekinmeyin başka sorularınız olur ise.
   Hoşçakalın…

 5. Burcu dedi ki:

  Merhaba,
  biz de aynısını yapmak istiyoruzz.yani siz şimdi Munih ten araç kiralayıp, tekrar munihe donup aracı teslim ettiniz değil mi? gidiş- dönüş ve gezi kaç gün zamanınızı aldı. ve maliyetleri merak ediyorum tabi ki. Yaklaşık olarak ne kadar mal olur?
  teşekkürler

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım,
   Bu tatili yapmak istemenize çok sevindim, mutlaka yapın, eminim siz de çok seveceksiniz. Yeter ki hava da güzel olsun.
   Biz aracı dediğiniz şekilde Münih Havaalanından kiralayıp, sonra yine oraya bıraktık. 4 günlük bir tatildi, ama 5 gün ayırmanız daha iyi olur. Hatta 1 hafta ayırırsanız Münih’i ve Salzburg şehirlerini de gezersiniz. 4 gün bu kasabalara ancak yetiyor çünkü.
   Maliyete gelince şimdi dönüp kontrol ettik, harcamalar aşağıdaki şekilde:
   Araç kiralama 120 Euro tutmuş geçen sene Ekim ayında. Benzin bizden biraz daha ucuz. Ne kadar harcadığımızı hatırlayamadık maalesef ama 60-70 Euro civarında olmalı…
   Almanya’dan Avusturya’ya geçerken vignette dedikleri taşıt pulunu almanız gerekiyor, o da 10 Euro civarında birşeydi sanırım.
   Otel (3 yıldızlı) – gecelik 80 Euro civarı toplamda 320 Euro’ya yakın tutmuş ama çok daha ucuz veya çok daha pahalı oteller de var elbette.
   Uçak bileti erken aldığımız için uygundu, 267 Euro ödemişiz iki kişi gidiş dönüş için.
   Buna ilaveten yeme-içme, alışveriş gibi diğer giderler sizin keyfinize kalmış harcamalar.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Şimdiden iyi tatiller…

 6. ERTAS dedi ki:

  Merhaba Dilek Hanım gerek bilgi gerek resim paylaşımınız için elinize sağlık.Siteye koyduğunuz her resim muhteşem gerçekten. Önümüzdeki yaz ailemle İzmir’den münih’e uçak biletimizi şimdiden aldık.Münihten araç kiralayıp gezeceğimiz kesin bazı internet sitelerinde çekoslavakya ülkelerine araçla geçişin kabul edilmediği gibi bilgiler gördüm siz Avusturyadan prag tarafına geçtinizmi bilmiyorum konuyla ilgili bir bilginiz veya tecrübeniz varmı onu sormak istemiştim.şimdiden teşekkür ederim saygılar

  • Merhabalar,
   Yazıyı ve resimleri beğendiğiniz için çok sevindim, teşekkür ederim.
   Biz Berlin-Dresden gezimiz sırasında Prag’a da gitmeyi düşündüğümüz için çok araştırmıştık. Gerçi sonra vakit kalmadı, gidemedik ama öğrendiklerimizi aktarayım size. Araba kiraladığımız firmaya (sanırım Hertz idi) sormuştuk. Prag’a gitmemiz ile ilgili herhangi bir problem olmadığını söylemişlerdi. Öğrendiğimiz kadarıyla İtalya, Çek Cumhuriyeti gibi hırsızlık olma ihtimali yüksek olan ülkelere gidiş için lüks araçları (BMW, Mercedes vs.) kiralamıyorlar. Bir de bazen bir yerden kiralayıp, başka bir yere bırakılabiliyor arabalar biliyorsunuz ama bu tür doğu bloğu ülkeler veya İtalya için arabayı o ülkelerde teslim etmek isterseniz olmaz diyebiliyorlar, tekrar Almanya’ya geri getirmenizi bekliyorlar.
   Yani kısaca kiralayacağınız araç lüks segmenttekilerden biri olmayacaksa, bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

 7. Dilek dedi ki:

  Çok teşekkürler Özlem hanım güzel yorumunuz için, yazıyı ve fotoğrafları beğenmenize çok mutlu oldum.
  Gerçekten ilk fırsat bulduğunuzda buralara da gidin, rüyada gibi geçiyor bütün tatil. Sadece bunlar değil, çok güzel bir dolu kasaba daha var Almanya’nın pek çok yerinde sizin de gördüğünüz gibi. Şaşırtıyor Almanya insanı. Avusturya da zaten hem doğasıyla hem şehir ve kasabalarıyla müthiş bir ülke…
  Biliyor musunuz, biz de Frankfurt’tan Rudesheim am Rhein kasabasına gitmiştik, oradan da Idstein’a gitmek vardı planda ama vakit kalmadı, gidemedik, çok üzülmüştüm. Fotoğraflarını görünce zaten bayılmıştım, siz de çok güzel dediğinize göre, biz de bir daha o tarafa yolumuz düştüğünde uğrayalım kesin artık…

  Sevgiler, mutlu ve güzel tatiller :)

  • dhakan dedi ki:

   araç kiralarken türkiyedeki ehliyetler geçerlimi?
   salzburgdan dönüşte münihten gidiş dönüşmü yaptınız?
   kasabalarda kaldınızmı?
   teşekkürler..

   • Dilek dedi ki:

    Merhabalar,

    Evet ehliyetlerimiz geçerli, herhangi bir sorun çıkmıyor (buna bir istisna İpsala’dan Yunanistan’a kendi arabanızla girerken)
    İlk iki kasabayı (Garmisch-Partenkirchen ve Oberammergau) gezerken Garmisch-Partenkirchen’de kaldık.
    St. Wolfgang, Mondsee ve Hallstatt kasabalarını gezmek için ise Salzburg şehrinde kaldık ama o kasabalardan birinde de kalınabilirdi.
    Uçağımız Münih gidiş-dönüş idi. Lufthansa Münih ve Frankfurt şehirlerine çok ekonomik uçuyor, özellikle biraz erken alırsanız…
    Bu tatil ile ilgili başka sorularınız olursa lütfen sorun, umarım gider ve siz de memnun kalırsınız tatilinizden…
    Hoşçakalın…

 8. özlem öztürk dedi ki:

  Çok uzun zaman önce gazetenin bir köşesinde denk gelmiştim Romantik Yol rotasına. Aklımdadır o zamandan beri… Tabii böyle güzel fotoğraflarla süslenmemişti o yazı! Sizin geziniz masal gibi olmuş:))
  Frankfurt’tan Idstein diye bir kasabaya gitmiştim iki sene önce. Mevsim kıştı, havada tabii ki soğuk. Çok üşümeme rağmen bayılmıştım gördüğüm yerlere…
  Şimdi aklıma takıldı yine Almanya…
  Çok güzel anlatmışsınız, ellerinize, gönlünüze sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir