Bir haftada 4 ülke 4 başkent

Montrö, sen bu kadar güzel miydin?
05/11/2013
Otobüs turu detayları
15/11/2013
Montrö, sen bu kadar güzel miydin?
05/11/2013
Otobüs turu detayları
15/11/2013

Gelelim bu yolculukla ilgili özellikle ulaşım konusundaki ayrıntılara ve gezdiğimiz yerler hakkında aldığım küçük notlara…

VİYANA’dan BRATİSLAVA’ya

Akşam Viyana’ya inince direkt Bratislava’ya gitmek bana göre daha akıllıca, çünkü havaalanından şehre inmek için zaten bir ücret ödemelisiniz. CAT treni ile inerseniz tek yön 11€. Express train S7 ile 6,4€ ve otobüs ile 8€’ya merkeze ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Oysa kişi başı tek yön 7.70€ (4-13 yaş 3,90€) vererek Slovaklines sitesinden alacağınız otobüs biletiyle hemen havaalanından Bratislava’ya gidebilirsiniz. Böylece gezeceğiniz şehirde uyanıp, şehrin de keyfini daha iyi çıkarabilirsiniz.

[Hemen bir dip not: Sitede “from: Wien Flughafen to: Bratislava AS” yazan yeri seçmelisiniz.  Bratislava AS (Autobusová Stanica) denilen, Bratislava Terminali Mlynské Nivy oluyor.]

Bratislava, Viyana’ya sadece bir saat uzaklıkta. Biletleri internetten alabileceğiniz gibi otobüse binince de alabilirsiniz. Burada önemli olan dört şey var: Birincisi internetten aldığınız biletlerin çıktıları yanınızda olmalı. İkincisi, bileti otobüste alırsanız nakit ödemelisiniz. Üçüncüsü, iki valize kadar extra 1€, sonrasında 2€ ödemelisiniz. Dördüncüsü ve en önemlisi ise, otobüsünüzü kaçırırsanız, yer olduğu takdirde bir sonraki otobüse binebilirsiniz. Esasında küçücük bir yer olan havaalanından eğer biraz hızlı hareket edip çıkabilirseniz, uçak indikten yarım saat sonraki otobüse yetişebilirsiniz. Uçaktan inince polislerin önden şöyle hızlı bir pasaport kontrolü oluyor, şaşırmayın. Sonra yol sizi genişçe bir alana götürüyor. Orada oyalanmayıp sola doğru “Exit Vienna” tabelalarını takip ederseniz, pasaportunuzu damgalatıp bagaj alım noktasına geçebilirsiniz. Valizlerinizi alır almaz soldan dışarı, Arrivals Salonu ve akabinde bina dışına çıktığınızda, sağınızda 4 nolu platformda (tabelası var) biraz dökük bir Slovaklines otobüsü göreceksiniz. İşte o Bratislava otobüsü :) Gece 21:00, 21:30, 22:30, 23:30 otobüsleri var. Sonra sabah otobüsleri başlıyor. Saatlerine siteden bakabilirsiniz.

Bratislava’da terminalin 3 çıkış kapısı var. O nedenle, harita göstermese bile gitmek istediğiniz yön için dolanmayı düşünmeyin, içeriden uygun kapıdan çıkış yapın.

Bratislava’dan Viyana’ya dönmek için aynı terminalde 12 numaralı platformdan otobüsünüze binebilirsiniz. Biletinizi internetten alabileceğiniz gibi, 06:30-18:30 arasında terminaldeki gişelerden de, eğer yanlış hatırlamıyorsam nakit olarak alabilirsiniz. Açık dönüş (open) biletlerinize rezervasyon yaptırmayı da unutmayın.

Bratislava’ya Dair

Kısıtlı zamanda buraya gitmeye değer miydi diye hala düşünüyorum. Bratislava küçücük bir şehir. Toplam süreniz azsa, buraya yarım gün ayırıp Budapeşte’ye geçmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için de sabah erkenden kalkıp, şehri şöyle bir gezip, 12:30 otobüsüne yetişmelisiniz. Size tavsiyem, önce 210 numaralı otobüse binip şehir hakkında fikir edinmeniz (1 saatlik ücret 0.9€ ve 40-70€ arası ceza ödemek istemiyorsanız, mutlaka biletinizi onaylatınız). Tramvay da bir başka seçenek olabilir. (Diyeceğim o ki, siz de bizim gibi terminal yakınındaki Apollo Hotel’de kaldıysanız merkeze yürüyerek vakit harcamayın.) Old Town’da tarihi binalarla çevrili çok hoş bir meydan var. Sokaklarda bir kaç ünlü heykeli de görmek mümkün. Arzu ederseniz Old Town meydanında audio-rehberli bir şehir turu alabilirsiniz (hijyen açısından kendi kulaklığınızı kullanın). Biz kişi başı 10€’ya kısa turu aldık. Oldukça kısa idi. Meydanı şöyle bir gezip, internette binlerce fotoğrafı olan ünlü bir kaç heykeli görüp, kıpkısacık turu da bitirince hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Bir yerde Bratislava için “Eski Çekoslavakya’nın 3. büyük kenti iken, bir anda kendini başkent olarak bulmuştur” gibi bir ifade okumuştum. O nedenle ben Bratislava’ya “Şaşkın Bratislava” diyorum. Şaşkın çünkü hani “böyle ‘bir heyecan geldiniz, gezdiniz, aman bu kadar mıymış!’ dediniz, e ne olacaktı işte! Tövbe tövbee!” diyen bir Bratislava! O da haklı tabii! Belki de 2 saatlik bir “Be Free Walking Tour” almadığımız için haksızlık ediyorumdur kendisine! Öte yandan meydandan çıkıp Tuna tarafına doğru yürürken bana göre şahane bir bina olan eski National Theatre’ı (NT) ve etrafındaki doğayı görünce “İyi oldu geldiğimiz canım!” dedim.

Bratislava’da Blue Church’u mutlaka görün. 66 Biela Sokak’taki Obchod v Muzeu’ya (Ticaret Müzesi) ücretsiz girip, isterseniz alışveriş yapın. Sonra Tuna boyunca yürüyün, Eurovea AVM’de güzel bir pizza yiyin, gün batımını seyredin, sessizliğin keyfini çıkarın.  

Bunlar Bratislava’dan birkaç fotoğraf…

Burası Bratislava National Theatre

Bratislava National Theatre

Kapılar şehri Bratislava

 Bratislava
Bratislava
 Bratislava (1)

Tuna boyunda Bratislava – AVM Eurovea önü

Tuna boyunda Bratislava_AVM Eurovea önü
Tuna boyunda Bratislava_Eurovea önü

Clarisse Kilisesi

Bratislava

Saat çanları

Bratislava'da saat çanlar_

Bratislava’da tur keyfi

Bratislava'da tur

Bratislava’dan dantel ürünler

Bratislava'dan dantel ürünler

Bratislava’da ünlü Cumin

Bratislava'da ünlü Cumin

Bratislava Tuna nehri

Bratislava Tuna nehri

Güzel bir park

Bratislava

AVM’deki heykel

Bratislava_AVM
Paylaşmak ister misiniz?

6 Comments

 1. gülin dedi ki:

  Sevgili Dilek Hanım,Süper hızlı ve nazik cevabınıza içten teşekkürler,bizim için çok faydalı olacak bir açıklama da eklemişsiniz:))

 2. gülin dedi ki:

  Sevgili Bence Tatil,
  Prag,Budapeşte ,Viyana bölgesine Temmuz döneminde gitmeyi düşünüyoruz fakat hava sıcaklığı biraz gözümüzü korkutuyor,hava durumlarına baktım ama hissedilen sıcaklık farklı olacağından,size sormak istedim,o dönem için ne düşünüyorsunuz?Küçük bir çocuğumuz da var,ne tavsiye edersiniz?şimdiden teşekkürler cevabınız için,sevgiler..

  • Dilek dedi ki:

   Sevgili Gülin Hanım,

   Yazın oralarda bulunduğumuzda en fazla 27-28 derece sıcaklıklar gördük, o da öğle saatlerinde. Sabah ve akşamları biraz serindi. Güneşsiz günlerde sıcaklık 18-20 dereceye belki çok az daha altına da inebilir. Ama yine de ne sıcaktan, ne de soğuktan pek rahatsız olacağınızı sanmıyorum o mevsimde. Bizim İstanbul’da yazın gördüğümüz bunaltıcı havalardan çok daha rahat edeceğiniz bizim ilkbaharımız gibi bir hava olması kuvvetle muhtemel. Ama biliyorsunuz bazen hiç beklenmedik bir şekilde “mevsim normalleri dışında” seyredebiliyor havalar. Beklenenden biraz daha serine veya biraz daha sıcağa göre her türlü giyecekten birkaç yedek alırsanız iyi olur tabii. Mesela ben aynı gün içinde sabah tshirt + hırka giyip, öğlen sadece tshirt ile dolaşıp akşam hırkamın üzerine bir de ince mont giydiğimi hatırlıyorum. O yüzden gün içerisinde gezerken sırt çantanızda farklı kalınlıklarda giysi bulundurun mutlaka. Bence küçük bir çocuk ile olabilecek en ideal zamanlardan birinde gidiyorsunuz, şimdiden iyi tatiller :)

 3. Dilek dedi ki:

  Ne demek canım arkadaşım, sitemiz sana her zaman açık, esas biz mutlu oluruz senin katkından.
  Bu siteyi “Bence tatil” diyerek kurduk ama bazen de “Sence tatil” veya “Sizce tatil” diyerek güzel başka fikirlere de yer vermek lazım elbet :)

 4. Gamze Avci dedi ki:

  Sevgili Dilekciğim,

  Ön yazını okuyunca ruhum pamuklara sarıldı, şımardım.
  Canım arkadaşım,
  Bu şahane ve şimdi de çok hakettiği şekilde ödüllü sitede benim yazım bir damladır.
  Bana yazma fırsatı verdiğin için çok teşekkür ederim.
  Sevgiler,
  Gamze

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir