Kos’dan selam, komşuya devam…

Brigitte Bardot’un meşhur ettiği balıkçı kasabası: St. Tropez
20/07/2014
Farklı bir Yunan Adası gezisi: Volkan Adası Nisyros’da bir gün…
07/08/2014
Brigitte Bardot’un meşhur ettiği balıkçı kasabası: St. Tropez
20/07/2014
Farklı bir Yunan Adası gezisi: Volkan Adası Nisyros’da bir gün…
07/08/2014

Kos Limanı’nın sağ bölümünde ise (yüzümüz denize doğru bakarken), Psalidi bölgesi yer alıyor. Buraya yeni yapılan Marina canlılık getirmiş. Bu sahildeki taverna ve plajlar Agios Fokas burnuna kadar devam ediyor. Tam burunda aynı bizde olduğu gibi dev bir Yunan bayrağı boyamışlar araziye. Bu noktadan sonra birkaç güzel otel gördük sahilde.

Yol kayaların üzerinde yükselerek devam etti veeeeee bir noktada bitti. Bu yolun biteceğini okumuştuk, sürpriz değil. Biz de arabayı milletin yanına park ederek, kayaların aşağısında, deniz kenarında bir kaynaktan fışkıran sıcak suyu görmeye hazırlandık.

Thermae'ye iniş
Thermae’ye iniş
Yalnız ağaç
Yalnız ağaç
Thermae'de teknler
Thermae’de tekneler

Rus turistler hemen mayoları giymişler, elde havlu, anlaşılan o sıcak suya girilecek. Bu bölgeye Thermae adı verilmiş. Adı üstünde…Toprak yokuştan kıvrılarak, karşıdaki Nisyros’u seyrederek aşağı inmeye başladık. Bu sıcak termal su, karşıdaki Nisyros volkanından, denizin altından geliyormuş. Bence bu suyun bir ucu da Bodrum’un karşısındaki Karaada’dan çıkan sudur. Ufacık, havuz gibi taşlarla örülen bir yerin ucundaki kayalardan termal su denize akıyor ve bu mini sıcak havuza mayosunu giyen tıkış tıkış sığışıyor.

Thermae
Thermae
Termal banyolar
Termal banyolar
Thermae'nin şirin keçisi
Thermae’nin şirin keçisi

Artık Kos’a dönüş vakti geldi. Biraz istirahattan sonra bu son gecemizde önceden çok beğendiğimiz Kalymnos Tavernası’na gitmeye karar verdik (Averof cad. no.5). Çiçeklerle süslü bu güzel mekanda kendimizi garson Suat Bey’e emanet ettik..

Kalymnos Taverna
Kalymnos Taverna
Kalymnos Taverna
Kalymnos Taverna

Hiç bir eksiği olmayan güzel yemeğe aşağı yukarı Caravelle ayarı para ödedik. Ama farklı olan buzukisini alarak dostlara çalmaya gelen Kosta’nın güzel müziğiydi. Uzolar devrilmeye başlayınca Suat Bey, Kosta’nın kulağına fısıldadı. Kosta yanımıza konuşlandı, sarılmalar, ahhhhh çekmeler, Allahlar, yavrumlar arasında Maria oynadı, Kosta çaldı, biz coştuk, Kalymnos’un sahibi madam da tabakları fırlattı yere… “Yamasss” “Yassu” lar uçuşuyor havada. Final böyle olmalı…

Kosta çalıyor, Maria oynuyor...
Kosta çalıyor, Maria oynuyor…

Bodrum’a dönüşler hafta arası 17.30, hafta sonu 16.30’a oluyor. Biz de Kos’daki bu son saatleri güzel İtalyan yapılarını ve Agora’nın görmediğimiz 2 şapelini inceleyerek geçirdik. Son bakışlarla Kos’u içimize yazdık. Güzel gezdik, güzel yedik içtik… Şimdi istikamet “stin Bodrumi”=Bodrum’a doğru…

Elveda Kos...
Elveda Kos…

 Neşe Gülnar Erkman

KOS ADASI OTELLERİ
KOS ADASI OTELLERİ

KOS ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

KOS Adası’ndaki konaklama seçenekleri için online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir