Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu
09/03/2017
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 1: Belgrad, Sırbistan
27/01/2018
Peleş Şatosu, Sinaia, Transilvanya, Romanya

Peleş Şatosu, Sinaia, Transilvanya, Romanya

SIBIU

Gelelim Sibiu’ya… 2007 yılında Lüksemburg ile aynı anda Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiş. Sighişoara gibi en iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinden birisi.  Yine 12. yüzyılda Almanlar tarafından kurulmuş ve Saksonya eyaletinin en batı ucu olarak kabul edilmiş. Latin, Alman ve Macar ırklarından oluşan bir halkı var. Bu yüzden de her üç kültürden de izler taşımakta.

Sibiu’nun biri büyük, biri küçük olmak üzere iki meydanı var. Büyük meydan Transilvanya’daki en büyük meydanmış. Her “old town”da olduğu gibi, kafelerle çevrili, rengarenk evlerle dolu güzel bir meydan. Biz oradayken bisiklet yarışlarının finali vardı, ödül töreni yapıldı, çok kalabalıktı.

Büyük meydan, Sibiu, Romanya
Büyük meydan, Sibiu, Romanya
Büyük meydan, Sibiu, Romanya - Evlerin Gözlerine dikkat :)  
Büyük meydan, Sibiu, Romanya – Evlerin Gözlerine dikkat :)
Bisiklet yarışı finali, Sibiu, Romanya
Bisiklet yarışı finali, Sibiu, Romanya
Sibiu, Romanya
Sibiu, Romanya

İkinci Küçük Meydan ise Sibiu’nun biraz daha yeni olan kısmı. Daha çok kafeler var ve ayrıca eski Eczacılık Tarihi Müzesi’nin bulunduğu yer. Hem büyük hem de küçük meydanda dikkatimizi çeken şey çatılardaki gözlerdi. Çok hoşuma gitti, çok sevimli bir görüntü katmış evlere sanki her ev canlı gibi her gün olan biteni izliyor, bir de gülümsüyorlar sanki J Öyle bir ifadeleri var :) Bu çatılardaki göze benzeyen çıkıntılar, eskiden tüccarların mallarını sakladıkları depo gibi yerlerden başka bir şey değilmiş. Halk tarafından şehrin gözleri denilmeye başlanmış zamanla. Çok tatlılardı ve Sighişoara’da da bir tane görmekle beraber en çok Sibiu’daki evlerde vardı bu gözlerden.

Sibiu’nun en önemli figürlerinden birisi aşağı ve yukarı şehri birbirine bağlayan  Liar’s Bridge. Yalancılar Köprüsü diye çevirebiliriz. Tarihte bu köprü ile ilgili çok fazla efsane ortaya çıkmış. Bunlardan biri şu ki, güya köprü yalan söyleyenleri anlayabiliyormuş ve bu yüzden yalancılar bu köprüden geçemiyormuş. Bir diğeri ise şehre gelen tüccarlar, şehirdeki sevgililerine yalan söylüyorlarmış. Aslında bu köprünün yalanla falan da bir ilgisi yokmuş. Eşsesli sözcükler yüzünden bir anlam kargaşası olmuş. Köprünün destekleyici sütunları olmadığı için adı Almanca’da “Liegenbrücke” İngilizce’de “Lying Bridge” yani boylu boyunca uzanan köprü gibi bir anlama geliyor. Biz köprüden de geçtik, yanımızda getirdiğimiz kilidimizi de astık ve yolumuza devam ettik :)

Liar’s Bridge, Sibiu, Romanya - bir ev tarafından izleniyorum :)
Liar’s Bridge, Sibiu, Romanya – bir ev tarafından izleniyorum :)

Sibiu’daki güzel tarihi mekanlardan birisi de “Passage of the Stairs”, merdivenlerle yukarı ve aşağı şehir buradan da birbirine bağlanıyor ve görkemli Evangelic Katedrali ile birleşiyor.

Passage of Stairs, Sibiu, Romanya
Passage of Stairs, Sibiu, Romanya
Evangelish Katedral, Sibiu, Romanya
Evangelish Katedral, Sibiu, Romanya
Paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir