Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu

Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015
Peleş Şatosu, Sinaia, Transilvanya, Romanya
Şatolar Ülkesi Romanya
22/07/2017
Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015
Peleş Şatosu, Sinaia, Transilvanya, Romanya
Şatolar Ülkesi Romanya
22/07/2017

Çocukla gezmek zordur diyenlere ilham vermesi açısından nefis bir gezi yazımız var. Sevgili gezgin arkadaşımız Gülru Baykan Arslan, dünya tatlısı ailesi ile yaptığı “Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu”nu gerekli bilgiler, ayrıntılar ve harika fotoğraflar eşliğinde bencetatil.com’a anlattı… Londra tatil planlarınız içine dahil etmeyi unutmayın…

Tüm Harry Potter sevenlere sevgilerimizle…

Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu  – Gülru Baykan Arslan yazdı…

Eğer bir Harry Potter hayranıysanız, Londra’da yapılması gerekenler listesine eklemeniz gereken önemli bir madde de Harry Potter filmlerinin büyük bir kısmının çekimlerinin yapıldığı Warner Bros Stüdyo Turu’dur. Bu turda filmlerin çekildiği gerçek setleri, aksesuarları ve makyaj hilelerini görebileceğiniz gibi bazı setlerin içine girebilir hatta bazı sahnelerin çekimini de bizzat kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Bir başka deyişle kısa bir süreliğine Harry Potter olabilirsiniz.

Londra’nın kuzeyinde Watford‘da olan stüdyoya anlaşmalı tur otobüsleriyle trafik durumuna göre yaklaşık 1 saatte, trenle ise 20 dakikalık bir yolculuğu izleyen kısa süreli bir shuttle servisiyle ulaşmak mümkün.

Warner Bros Stüdyo Turu Otobüsü

Yaklaşık 3 saat süren bu turun başlangıcı yılın farklı ay ve günlerine göre değişiklik göstererek sabah 9 veya 10 gibi olup akşam da 5 veya 6 gibi sonlanmaktadır. Biletinizi önceden Warner Bros stüdyolarının resmi sitesinden veya bir acente üzerinden almanız gereklidir çünkü tüm seanslar tur günü dolu olduğundan kapıda bilet satışı yapılmamaktadır. Hatta Londra seyahatiniz Christmas, Yeni Yıl veya yaz dönemi gibi turistik açıdan Londra’nın popüler ve dolayısıyla kalabalık olduğu bir döneme rastlıyorsa bu tur için organizasyonu aylar öncesinden yapmanız bilet bulabilmeniz açısından son derece önemlidir.

Turu satın almak için izleyebileceğiniz iki yol var:

Birincisi Warner Bros stüdyolarının resmi sitesi olan https://www.wbstudiotour.co.uk/ adresindeki siteye girip gün ve saat seçerek biletinizi kredi kartıyla almak ve ulaşım kısmını da kendi imkanlarınızla araba, otobüs veya tren ile halletmek. Ulaşım ile ilgili tüm detaylara yine aynı site üzerinden ulaşmak mümkün.

İkinci yol ise tüm bu işlemleri yetkili bir acente üzerinden ayarlamak. Warner Bros, Golden Tours adlı bir acenteye kendi sitesi üzerinden direkt link veriyor ve hem bilet alımını hem de ulaşım organizasyonunu ister beraber ister ayrı olarak halledebiliyorsunuz. Turu bu şekilde satın aldığınızda toplam maliyet oldukça yükseliyor ama ben iki çocukla seyahat ettiğim için maliyeti yükseltmiş olsam da rahat bir yolculuğu tercih ettim. Ayrıca Golden Tours resmi siteye göre daha fazla gün ve saat opsiyonuna sahip. Örneğin ben Harry Potter stüdyo turunu büyük oğlum hafta içi okula gittiği için hafta sonu ve sabah saatlerinde gerçekleştirmek istiyordum ama resmi sitede hafta sonu sadece akşam 18:00 turunda yer vardı.

Bileti Golden Tours üzerinden internetten kredi kartınızla aldığınızda işlemin çıktısını yazıcınızdan alıp kağıtta yazılan gün ve saatte Londra’daki iki “pick up” noktasından Victoria Coach Station veya Baker Street tube station yakınındaki otobüs durağından birine elinizdeki çıktı üzerinde yazan saatte gitmeniz yeterli olacaktır. Victoria Coach Station’da Golden Tours’un ofisi var, dolayısıyla ofisin önünde beklemeniz yeterli olacaktır. Baker Street’in yakınındaki durağın üzerinde ise Golden Tours yazısını ve tabii ki kalabalık bir Harry Potter hayran grubunu göreceksiniz.

Sizi stüdyoya götürecek olan otobüs üzeri Harry Potter filmlerinden sahne ve karakterlerle süslenmiş eski tip bir iki katlı Londra otobüsü. Biletinizi gösterip içeri girip yerinize yerleştiğinizde otobüsteki ekranlarda Harry Potter filminin ilkini seyretmeye başlayabilir veya yaklaşık 1 saat sürecek bu yolculuğu uyuklayarak da geçirebilirsiniz.

Warner Bros Stüdyo Turu Otobüsü önünde biz

Stüdyoya vardığınızda içeri girmeden önce bir ön salonda detaylı bir güvenlik kontrolünden geçiriliyorsunuz. Kontrol havaalanlarındakiyle yarışır nitelikte; o yüzden şaşırmayın.

Stüdyo Turu’nun ana girişi
Stüdyo Turu’nun ana girişi
Stüdyo Turu’nun ana girişi

Güvenliği geçtikten sonra sizin giriş saatinize henüz vakit varsa Starbucks’da kahve içebilir veya Harry Potter ile ilgili hatıra eşyalarının satıldığı dükkana göz gezdirebilirsiniz. Saat yaklaştıkça sıraya doğru ilerlemeli ve stüdyoya girmeyi beklemelisiniz.

Stüdyo Turu’nun ana girişi
Tura cüppelerle gelmiş bir grup öğrenci
Aktörlere ait el izleri :)

Bu stüdyo turunda beni en çok rahatsız eden şey içeride kaç bölüm olduğunu, her birinde neler olduğunu ve her bölümde ne kadar zaman geçirmek gerektiğini gösteren yazılı bir harita veya planın olmamasıydı. Otobüsünüzün hareket saati elinizdeki en değerli bilgi. Turun başlangıç saati geldiğinde önünüzdeki kapılar açılıyor ve içeride 6 ekranın olduğu büyük karanlık bir odaya davet ediliyorsunuz. Bu odada bir basamağın üzerinde duran tur rehberinizle tanışıyorsunuz ve bu kişi size turun genel kurallarını ve içeride göreceklerinizi anlatırken duvarlardaki ekranlarda da Harry Potter’in filmlerinin gösterildiği ülkelerdeki afişlerini dijital olarak görüyorsunuz. Türkiye’ye ait de Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminin afişini gördük.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Hagia Sophia dedi ki:

    Merhaba, turlar için getyourguide veya tiqets’ı tavsiye eder misiniz? ulaşım konusunu biraz dert ediyorum. Böyle bir yazıda Londra gidiş-dönüşlü turlar önerilmiş? Siz tavsiye eder misiniz? Çok teşekkür ederim.

  2. gizem kardele kızılkanat dedi ki:

    merhaba ben sanat yönetimi öğrencisiyim haftaya pazartesine yetiştirmem gereken bir ödevim var ve konusu Harry Potter yapım aşamaları yazınız bu konuda bana cok yardımcı oldu öncelikle cok teşekkür ederim. Fakat yazınızda yayınladığınız videonuza ihtiyacım var eğer bana ulaştırabilirseniz cok müteşekkir olurum. Mail adresimi bırakıyorum. Belki yardımcı olamak istersiniz. Sizinle iletişime direkt geçebileceğim bir kanal bulamadım. Kusurabakmayın. Mail adresim ; gizemkizilkanat@stu.aydin.edu.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir