Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu

Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015
Peleş Şatosu, Sinaia, Transilvanya, Romanya
Şatolar Ülkesi Romanya
22/07/2017
Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015
Peleş Şatosu, Sinaia, Transilvanya, Romanya
Şatolar Ülkesi Romanya
22/07/2017
Great Hall’ın Kapısı
Great Hall’ın Kapısı

Rehberin anlattıkları bitince filmlerin ilk oluşum aşamasını anlatan yapımcılar ve yönetmenlerle gerçekleştirilmiş röportajlardan oluşan kısa bir film izledik. Bu filmden sonra da rehberin yanında duran kapılar açıldı ve oradan geçerek büyük bir sinema salonuna girdik. Herkes yerine yerleştikten sonra yine filmlerle ilgili oyuncuların da yer aldığı kısa bir film daha izledik. Bu filmde de içeride bizi bekleyen setlerle ilgili bilgiler  Harry ve iki arkadaşı tarafından verildi. Eğer Harry Potter filmlerini yakın zamanda izlemediyseniz bu kısa film sette görebileceğiniz ayrıntılarla ilgili yararlı bir hatırlatma oluyor. Tabii benim büyük oğlum sağlam bir Potter fanatiği olduğu için  tüm filmleri neredeyse ezbere bildiğimizden detayları hatırlayamamak gibi bir kaygımız hiç olmadı :))

Film bittikten sonra rehberimiz Amy tüm izleyicileri sahneye davet etti ve film perdesinin kalkmasıyla kendimizi Hogwartstaki Great Hall’in kapısında bulduk. Katılımcılar arasındaki doğumgünü çocuklarının büyülü sözleri söylemesiyle kapılar açıldı ve hep beraber filmin kalbinin attığı Great Hall‘e doğru yürüdük.

Great Hall’daki Yemek Masası

Burası tüm tur boyunca içine girebildiğiniz tek set olma özelliğini de taşıyor.

Great Hall’ın panoramik görüntüsü (fotoğrafa tıklayıp büyütmeyi unutmayın)

Burada masalar yemek için hazırlanmış durumda ve Harry, Hermione, Ron, Dumbledore, Snape, Hagrid gibi tüm karakterlerin cüppelerini giymiş haldeki gerçek modelleriyle karşılaşıyorsunuz. Seçmen şapka da ortada olması gereken yerde duruyor.

Seçmen şapka
Seçmen şapka

Great Hall aynı filmlerde gözüktüğü gibi ama sanki biraz daha küçük. Muhteşem tavanı ise maalesef hiç inşa edilmemiş; ileriki bölümlerde daha iyi anlaşılacağı gibi o da sadece bir bilgisayar hilesi. Rehberimizden biraz daha bilgi aldıktan sonra bundan sonraki kısımlar için Amy bizi serbest bırakıyor ama daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunuz her an etrafınızda bir görevli bulabilir ve onu soru yağmuruna tutabilirsiniz.

Great Hall’ın ardından geçilen devasa bölüm stüdyo turunun en fazla vakit ayırmanız gereken kısmı. Burada 7 film boyunca oyuncular tarafından kullanılan kostümler, makyaj malzemeleri, sahne aksesuarları, özel efektler ve filmde kullanılan setler görülecekler arasında.

Profesör Mad Eye ve Profesör Trelawney’nin kostümleri
Set dekorlarının sergilendiği bölüm
Okulun kapısı
Oyuncuların kullandığı peruklar
Draco Malfoy’u canlandıran Tom Fetton’un kullandığı peruk
Kostümler
Asalar

Gryfindorlu öğrencilerin toplanma alanı (Gryfindor Common Room), yatakhanede Harry, Ron, Neville, Seamus ve Dean’in paylaştığı oda, Profesör Dumbledore’un ofisi, Profesör Snape’in iksir dersini verdiği derslik ve iksir hazırlamak için kullanılan ve içleri çeşitli malzemelerle doldurulmuş yığınla şişe ve kavonoz (rehberimizin verdiği bilgiye göre bu şişe ve kavanozların üzerindeki minicik etiketler ve üzerlerindeki yazıların hepsi tek tek elle yazılmış), Hagrid’in kulübesi, Profesör Umbridge’in Sihir Bakanlığı’ndaki odası, Privet Drive 4 numarada Harry’nin odası olan merdiven altı ve filmde Voldemort’un bulunduğu daha karanlık sahnelerin olduğu tüm kısımları da görmek mümkün.

Profesör Dumbledore’un odası

Bu bölümde özellikle küçük çocukların ilgisini çeken kendilerinin düğmelere basarak hareket ettirebildiği sahne dekorları da var. Mesela Profesör Lupin’in kendi kendine açılıp kapanan bavulunu bir düğmeye basarak harekete geçirmek mümkün. Aynı şekilde içinde kendi kendine havuçları kesen bir bıçağın olduğu, örgünün şişler tarafından kendi kendine örüldüğü, ütünün kendi kendine ütü yaptığı Weasleylerin salonundan bir bölüm var. Burada da minikler farklı düğmelere basarak az önce saydığım aletleri çalıştırmak için bir kuyruk oluşturuyorlar.

Snitch, zamanı geri alma aleti gibi filmlerde kullanılan sihirli objeler
Çeşitli Objeler
Okulda hareket eden merdivenleri çekerken kullanılan TEK merdiven
İlk filmde Mad Eye’in içine hapsedildiği sandık
Voldemort’un masası
Dolores Umbridge’in kostümleri

Ayrıca yine bu bölümde çekimlerde kullanılan çeşitli hileleri de daha detaylı görmek hatta deneyimleme fırsatını yakalıyorsunuz. Hagrid’in motosikletiyle nasıl uçtuğunu ya da Quidditch maçlarında süpürgeyle uçma sahnelerinin nasıl çekildiğini öğrenebiliyorsunuz. Film yoluyla anlatılanlarla tatmin olmazsanız bunu deneyimleme şansızın da var. Yani Harry’nin cüppesini üzerinize geçirip Nimbus 2000’e atlayıp Londra içinde hatta elinizi Thames’in sularına da değdirerek uçmak mümkün. Üstelik bunları anlattığınızda size kimse inanmazsa diye endişelenmenize de gerek yok çünkü uçuş sonunda bu deneyime ait fotoğraf veya filmi de satın alabiliyorsunuz. Tabii ki de olan sadece yeşil bir perdenin önünde duran süpürgenin üzerine oturup yönetmenin size söylediklerini tam zamanında yapmanız. Kısa bir süre de olsa Harry Potter olmak o kadar da  zor değil yani :))

Bu alanda çektiğimiz kısa bir videomuz var aşağıda…

Bu bölümde epey vakit geçirdikten sonra bir koridordan geçerek kendinizi Hogwarts Ekspresi‘nin beklediği Platform 3/4‘te bulabilirsiniz.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Hagia Sophia dedi ki:

    Merhaba, turlar için getyourguide veya tiqets’ı tavsiye eder misiniz? ulaşım konusunu biraz dert ediyorum. Böyle bir yazıda Londra gidiş-dönüşlü turlar önerilmiş? Siz tavsiye eder misiniz? Çok teşekkür ederim.

  2. gizem kardele kızılkanat dedi ki:

    merhaba ben sanat yönetimi öğrencisiyim haftaya pazartesine yetiştirmem gereken bir ödevim var ve konusu Harry Potter yapım aşamaları yazınız bu konuda bana cok yardımcı oldu öncelikle cok teşekkür ederim. Fakat yazınızda yayınladığınız videonuza ihtiyacım var eğer bana ulaştırabilirseniz cok müteşekkir olurum. Mail adresimi bırakıyorum. Belki yardımcı olamak istersiniz. Sizinle iletişime direkt geçebileceğim bir kanal bulamadım. Kusurabakmayın. Mail adresim ; gizemkizilkanat@stu.aydin.edu.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir