Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu

Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015
Peleş Şatosu, Sinaia, Transilvanya, Romanya
Şatolar Ülkesi Romanya
22/07/2017
Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015
Peleş Şatosu, Sinaia, Transilvanya, Romanya
Şatolar Ülkesi Romanya
22/07/2017

Rampayla yukarı tırmandıktan sonra kendinizi Diagon Alley’nin arnavut kaldırımlı yolunda buluyorsunuz. Burada da Oliver’in Asa Dükkanı, Flourish and Blotts, Gringotts Wizardry Bank ve Eeylops Owl Emporium gibi dükkanların vitrinlerini görebiliyorsunuz. Burada gözüken her malzeme de yine tek tek elle hazırlanmış. Vaktiniz kaldıysa detayları incelemek muhteşem.

Diagon Alley
Diagon Alley
Efekt ve objelerin yapımının anlatıldığı bölüm
Efekt ve objelerin yapımının anlatıldığı bölüm
Efekt ve objelerin yapımının anlatıldığı bölüm

Buradan da bir rampayla yukarı tırmanmaya devam ediyorsunuz ve en sonunda Hogwart’sın devasa bir replikasının olduğu kocaman bir odaya giriyorsunuz. Burası gündüz ve gece olarak farklı ışıklandırmalar ile aydınlatılmış 1:24 boyutunda yapılmış Hogwarts Şatosu‘nu en ince ayrıntısına kadar görebileceğiniz tek yer olmakla kalmayıp görsel olarak da size muhteşem bir ziyafet sunuyor. Modelin etrafında dolaşarak bu sefer yokuş aşağı iniyor ve Oliver’in asa dükkanından geçerek bu tura ait hatıra eşyalarını satın alabileceğiniz Souvenir Shop’ta turu tamamlıyorsunuz.

Filmde şato olarak izlediğimiz devasa Hogwarts maketi
Filmde şato olarak izlediğimiz devasa Hogwarts maketi
Filmde şato olarak izlediğimiz devasa Hogwarts maketi
Filmde şato olarak izlediğimiz devasa Hogwarts maketinin gece görünümü

Sonuç olarak, Harry Potter Warner Bros stüdyo turu bizi 3 saatliğine büyü ve sihirle harmanlanmış film dünyasına götüren hoş bir deneyimdi.

Film endüstrisinde artık her şeyin bilgisayarlar ve teknoloji aracılığıyla yapılması, aktörlerin aslında var olmayan bir dekor ve bazen kendilerinin de göremedikleri oyuncu ve aksesuarlarla rol yapması itiraf etmeliyim ki beni şaşırtırken, biraz da hayal kırıklığına uğrattı. Açıkçası Noel Baba’ya inanırken onun aslında hiç varolmadığını öğrenen bir çocuk gibi hissetim. Ama 7,5 yaşındaki oğlum elinde yeni aldığı Dumbledore’a ait asasıyla etrafta “Expeliarmus” diye bağırırken ve küçük kardeşi de asadan korkup kaçacak delik ararken gülümsememi engelleyemedim.

Yazı: Gülru Baykan Arslan

Fotoğraflar: Murat Arslan

LONDRA OTELLERİ
LONDRA OTELLERİ

LONDRA’DA NEREDE KALINIR?

Londra’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Hagia Sophia dedi ki:

    Merhaba, turlar için getyourguide veya tiqets’ı tavsiye eder misiniz? ulaşım konusunu biraz dert ediyorum. Böyle bir yazıda Londra gidiş-dönüşlü turlar önerilmiş? Siz tavsiye eder misiniz? Çok teşekkür ederim.

  2. gizem kardele kızılkanat dedi ki:

    merhaba ben sanat yönetimi öğrencisiyim haftaya pazartesine yetiştirmem gereken bir ödevim var ve konusu Harry Potter yapım aşamaları yazınız bu konuda bana cok yardımcı oldu öncelikle cok teşekkür ederim. Fakat yazınızda yayınladığınız videonuza ihtiyacım var eğer bana ulaştırabilirseniz cok müteşekkir olurum. Mail adresimi bırakıyorum. Belki yardımcı olamak istersiniz. Sizinle iletişime direkt geçebileceğim bir kanal bulamadım. Kusurabakmayın. Mail adresim ; gizemkizilkanat@stu.aydin.edu.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir