New York’da alışveriş…

Roma’da alışveriş…
10/05/2013
Dubai’de alışveriş…
12/11/2013
Roma’da alışveriş…
10/05/2013
Dubai’de alışveriş…
12/11/2013

Tatil dediğin alışveriş ile güzel…

Alışveriş kimileri için bir bir ihtiyaç, kimileri için bir zevk, kimileri içinse bir tutkudur. Ama öyle ya da böyle, alışverişi sevmeyen pek yoktur hani… İşte o yüzden sitemizde alışveriş için özel bir bölümümüz var bir süredir.

Alışveriş denince insanın aklına dünyada belli başlı şehirler gelir ve New York kesinlikle bunların önde gelenlerinden biridir. İşte bu yazı Amerika’ya giderken New York’da alışveriş yapmak için bence inanılmaz güzel bir rehber olma niteliğini taşıyor ve benim tavsiyem kesinlikle bunu böylece basıp yanınızda götürmeniz, çünkü ben Amerika’ya giderken bunu kesinlikle yapacağım.

Bu yazı bize, yani bencetatil.com’a, benim çok ama çok can arkadaşım, hayatımın içindeki en güzel renklerden biri olan sevgili Gülru Baykan Arslan’dan hediye. Kendisi bu konularda ilk danıştığımız, verdiği bilgilere güvendiğimiz “bu işi bilen” lerden birisidir ve bunu yazısında da görüp hissedeceğinize inanıyorum. Gülru Baykan Arslan benim gibi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, işte bu eğitimcilikten gelen bir alışkanlıkla sanırım çok planlı ve didaktik bir alışveriş rehberi hazırladı bize. Okudum, okudum, bir daha okudum, ve “ben alışveriş yapmayı bilmiyormuşum yahu” dedim açıkcası!

Sevgili Gülru’cuğum, biz bencetatil.com olarak bu yazılarının devamını bekliyoruz ve sitemizin devamlı konuk yazarı olmanı umut ediyoruz. Nice güzel paylaşımlarında buluşmak üzere bu güzel hediyen için tekrar teşekkürler…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Yeni başlayanlar için New York’da alışveriş – Gülru Baykan Arslan yazdı…

2012’nin Mayıs ayında uzunca bir süredir istediğim hayalimi gerçekleştirme fırsatını buldum. New York’ta bir hafta kız kıza alışveriş! Elbette çeşitli rehber kitaplarda veya internet sitelerinde New York’da alışveriş ile ilgili birçok bilgi, öneri, alışveriş rotası ve haritası bulabilirsiniz, ben burada sadece kendi sevdiğim marka ve mağazaları bulundukları bölgelere göre anlatacağım.

Küçük bir uyarı

Öncelikle New York’da alışveriş yaparken son derece uyanık olmanızı tavsiye ederim. Ekonomik krizden çok çekmiş olan Amerikalıların bu zor dönemde biraz gözleri açılmış ve ufak hesaplar peşinde koşmaya başlamışlar. Özellikle drugstore (market tipi eczane) gibi adet olarak fazla ürün alabileceğiniz yerlerde kasaya gitmeden önce sepetinizdeki ürün adedini sayın ve sonra da fişinizi kontrol edin. Aynen Türkiye’de olduğu gibi onlarda da ürünleri çift yazma huyu var. Ayrıca şık ve pahalı bir mağazadan bile alışveriş yapsanız fişinizi kontrol edin. Fişe farklı bir ürünü aynı veya benzer fiyata yazabiliyorlar bu da ürünü iade etmeye veya değiştirmeye kalkıştığınızda problem yaratabiliyor.

Aklınızda olsun

Amerikalılar satışı arttırmaya yönelik anlık indirimleri çok seviyorlar. Örneğin Cuma günü öğle saatinde bir mağazayı gezerken yapılan bir anonsla sadece bir saatliğine tek bir ürün grubunda %40’lık bir indirim olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bana göre New York’da alışveriş yapmanın en zor kısmı mağazaların dağınık bir düzende sıralanmış olması. Bu nedenle özellikle aradığınız bir marka veya ürün varsa seyahate çıkmadan önce internetten bir araştırma yapmanızı ve aradığınız markaların adreslerini defterinize kaydetmenizi tavsiye ederim.

Paylaşmak ister misiniz?

4 Comments

  1. Zeki dedi ki:

    Kesinlikle mükemmel bir Kılavuz. Çok teşekkürler .)

  2. Gamze dedi ki:

    Teşekkürler! Çok bilgilendirici olmuş. :)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir