New York’da alışveriş…

Roma’da alışveriş…
10/05/2013
Dubai’de alışveriş…
12/11/2013
Roma’da alışveriş…
10/05/2013
Dubai’de alışveriş…
12/11/2013

Alışveriş güzergahları

5. Cadde nam-ı diğer 5th Avenue

5. Caddenin alışveriş açısından en renkli kısmı 34. ve 59. Sokaklar arasında.  Burada Macy’s, Saks Fifth Avenue, Bloomingdale’s gibi büyük çok katlı mağazaların yanında BCBG Max Azria, Michael Kors, Sephora, Banana Republic, Hollister gibi markaları da bulabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir ki 5. Caddede sokak numaraları büyüdükçe mağazalar daha şık ve pahalı oluyor.

Macy's

Mütevazı bir bütçeyle alışverişe çıkmışsanız Macy’s ilk duraklarınızdan biri olmalı. Herald Square’de 34. Sokak ile 6. Cadde’nin kesişiminde bulunan ve iki binadan oluşan bu devasa çok katlı mağazada aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Kadın ve erkek için ayrı ayrı klasik ve spor giyim katlarının yanında büyük beden ve minyonlar için ise petite katları bulunuyor. Genç, çocuk, ev, çanta, ayakkabı gibi bölümlerin yanında alışveriş sırasında dinlenip karnınızı doyurabileceğiniz Mc Donald’s, Cucina &Co., Au Bon Pain, Jimmy’s New York Style Pizza, Auntie Anne’s Pretzels, Starbucks, Ben and Jerry’s gibi restoran ve ve kafeler de mevcut. Macy’s’de özellikle son dönemde yaşanan krizin de etkisiyle hafta sonları %50lere varan indirimlerle karşılaşmak mümkün. Bu nedenle alışveriş için ayırdığınız zaman cumartesi veya pazar ise buraya öğleden önce veya mümkünse sabah açılış saatinde gitmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde deneme odalarında uzun kuyruklara ve karışmış raflara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Eğer ben önce bir ne var ne yok göreyim sonra seçtiklerimi alırım düşüncesindeyseniz beğendiğiniz ürünleri Macy’s’in hangi binasında ve hangi katında gördüğünüzü mutlaka not edin yoksa daha önce gördüğünüz bir ürünü ararken çok vakit kaybedebilirsiniz. Ayrıca New York turist yönünden oldukça fazla popüler bir şehir olduğundan özellikle hafta sonu nüfus oldukça yoğun oluyor. Bunun sonucu olarak da ürünler hızla tükeniyor. Benim tavsiyem beğendiğinizi fazla düşünmeden almanız. Fişinizi atmadığınız sürece daha iyi bir alternatifle karşılaştığınızda her zaman almış aldığınız ürünü iade edebilirsiniz.

New York’a kadar geldim Macy’s’den daha iyisini hak ediyorum diyorsanız sırasıyla Lexington Caddesi ile 59. Sokağın kesişimindeki Bloomingdale’s ve 5. Cadde ile 49. Sokağın kesişimindeki Saks Fifth Avenue’ya uğramanızı tavsiye ederim. Bloomingdale’s Macy’s’e göre biraz daha pahalı ama kesinlikle daha trendy ve kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Buradan alışveriş yapacaksanız öncelikle giriş katındaki Visitors (Amerika’da Avrupa’da olduğu gibi tourist değil visitor’sınız) bölümünde pasaportunuzu göstererek indirim kartınızı alın. Bu kart günlüktür ve Bloomingdale’s’i farklı günlerde ziyaret ediyorsanız her seferinde bu kartı yeniden almanız gereklidir. Maalesef bu kart lüks olarak kabul edilen markalarda indirim sağlamamaktadır. Saks Fifth Avenue ise lüks markaları ve yüksek fiyatlarıyla Türklerin daha çok bir müze kıvamında gezdikleri çok katlı bir mağaza. Ama farklı parçalar peşindeyseniz ve hele de indirim dönemiyse buraya kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. Türkiye’de yüksek fiyatlar karşılığında ulaşabildiğimiz düğün, mezuniyet gibi özel davetlerde giyebileceğimiz kıyafetler açısından Amerika ve Saks Fifth Avenue gibi mağazalar oldukça fazla alternatif ve fiyat seçeneği sunuyor.

5. Cadde ile 39. Sokağın kesişimindeki Lord and Taylor ilk bakışta çok da cezbedici olmayan ama kesinlikle kaçırılmaması gereken çok katlı bir mağaza. Turistler tarafından fazla bilinmemesinin getirdiği iki avantajdan birincisi içerisinin kesinlikle kalabalık olmaması; ikincisi ise ürün çeşidinin ve miktarının fazla olması. Örneğin hiçbir yerde numarası kalmamış bir çift Michael Kors marka ayakkabıyı burada bulma olasılığınız son derece yüksek. Giriş katındaki bijuteri kısmını da özellikle tavsiye ederim.

5.Cadde ile 52. ve 53. Sokakların kesişimindeki Hollister ise mutlaka yaşanması gereken bir deneyim. Dar t-shirtlere, kısacık eteklere, Hawaii desenli şortlara ya da afrodizyak kıvamındaki parfümlere ihtiyacınız olmayabilir ama bence yine de kapısında sizi karşılayan Barbie ve Ken’e benzeyen mankenlerin yanından geçip bu mağazaya girmenizi tavsiye ederim. İçeri girdiğinizde öncelikle burnunuza size yazı ve plajı çağrıştıran keskin hindistan cevizi ve kakao kokuları gelecek sonra da bir orman havası verilmiş karanlık koridorları olan bir labirentte fırfırlı etekler, çiçekli gömlekler arasında ilerlemeye başlayacaksınız. Aralarda yine Barbie ve Ken’lerin canlıları size gülümseyecek. Yolun sonu kasalara varıyor. Dediğim gibi ürünler size uymasa da vaktiniz varsa burayı mutlaka görün.

5. Cadde ile 58. Sokağın kesişimindeki Apple Store 7 gün 24 saat açık, dolayısıyla “jetlag” sorununuz varsa burayı gezmeyi sabaha karşı bir saate de bırakabilirsiniz.

Apple

Paris’teki Louvre Müzesi’nin girişinde bulunan piramidi anımsatan cam bir yapıdan girip, merdivenlerle aşağıya indiğinizde çok büyük bir alana kurulmuş bir teknoloji merkezi ile karşılaşıyorsunuz. İddia ediyorum ki ne kadar teknoloji düşmanı veya teknoloji fobik olsanız da buradan etkilenecek ve bir şeyler almak isteyeceksiniz. Ben şimdiye kadar Amerika çıkışında gümrükte hiçbir sorunla karşılaşmadım. Türkiye’ye girişte ise eğer sorulursa iki telefon ve iki bilgisayarı kendi eşyanız olarak beyan edebilirsiniz. Daha fazla alışveriş yaptıysanız Türkiye’de uçaktan indikten sonra duty free’de biraz vakit geçirmenizi ve sonra da uçağınızın bagajlarının çıktığı taraftan değil de ters yönden gümrüğe doğru yürümenizi tavsiye ederim. Böylelikle gümrük memurları tarafından durdurulup bagajlarınızın x-ray’den geçirilmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu arada aldıklarınızı kutularından çıkarmanızı, kutuları atmak istemiyorsanız bavula saklamanızı öneririm. Birden fazla bilgisayar aldıysanız onları da açıp bir iki resim ya da dosya yükleyerek kişiselleştirmeniz akıllıca olabilir.

Paylaşmak ister misiniz?

4 Comments

  1. Zeki dedi ki:

    Kesinlikle mükemmel bir Kılavuz. Çok teşekkürler .)

  2. Gamze dedi ki:

    Teşekkürler! Çok bilgilendirici olmuş. :)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir