New York’da alışveriş…

Roma’da alışveriş…
10/05/2013
Dubai’de alışveriş…
12/11/2013
Roma’da alışveriş…
10/05/2013
Dubai’de alışveriş…
12/11/2013

Woodbury Common Premium Outlet     

Modanın kalbinin attığı New York’a kadar gitmişken sadece en yeni trendleri yansıtan şeyleri alırım outletlerle işim bile olmaz diyorsanız durup bir kez daha düşünmenizi ve Woodbury Common Premium Outlets’i de görülecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim. New York şehrinin bir saat kadar kuzeyinde, üstü açık düzende yan yana mağazaların sıralanmasıyla kurulmuş olan bu outletde birçok Amerikan ve Avrupa markasını uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Saks Fifth Avenue Off 5th, Tommy Hilfiger, Polo Ralph Lauren, Michael Kors, Coach, BCBG Max Azria, Tory Burch, Burberry’s, Lacoste, Nine West, Lancome, Adidas, Crocs, Timberland, Columbia gibi birçok markada ağırlıklı olarak geçmiş sezon ürünlerini ama bazen yeni sezon ürünlerini de bulmak mümkün oluyor.

Woodbury

Woodbury Common Premium Outlets’de uygun fiyatlarla alışveriş yapabilmek için seyahate çıkmadan önce www.premiumoutlets.com sitesine girip kayıt olmalısınız. Bu işlemi tamamlayıp hesabınızı aktive ettikten sonra yine aynı web sitesini ziyaret edip “VIP Member” bölümünü tıklayıp o sayfada çıkan kuponları yazdırıcınızdan basmanız gerekmektedir.

Bu kuponlarla bazı markalar toplam alışveriş üzerinden %25 gibi bir oranda indirim sağlarken bazıları bu oranı vermek için $200 gibi minimum bir alışveriş tutarını zorunlu tutmaktadır. Bu rakamı tutturamıyorsanız kasanın önünde kuponu kullanabilmek için başka bir müşteriyle alışverişinizi birleştirmeyi teklif edebilirsiniz. Kasadaki personel size gerekli hesaplamayı memnuniyetle yapıyor.

Print ettiğiniz kuponların ilki özel bir indirim kitapçığını almak için kullanılıyor. Dolayısıyla Woodbury’e vardığınızda önce “Information Office”e uğrayın ve bu kuponu göstererek içinde yine indirim kuponlarının olduğu kitapçığı da alın. Bu kitapçıktaki kuponların oranları genellikle düşük ama vaktiniz varsa bir kez bakmaya değer. Kuponları yazdırma işini unutup ya da erteleyip bunu Amerika’dayken yapmayı denerseniz bu kitapçığı almayı sağlayan o ilk kupon ekranda çıkmıyor.

Kuponlar sık sık güncellendiğinden bunları basma işini seyahate çıkmadan bir iki gün önce yapmanızı tavsiye ederim. Kuponları bir makasla keserek bir zarfın içinde alfabetik sıraya göre saklamanız alışveriş sırasında size zaman kazandıracaktır.

Bazı mağazalar özellikle Japonlar tarafından çok rağbet gördüğünden içeri girebilmek için önlerinde uzun kuyruklar olabiliyor çünkü içerideki müşteri adedi belli bir rakamı aştığında mağaza personeli kapıları kapatıyor. Bu nedenle Tory Burch, Burberry’s, Coach, Michael Kors, Juicy Couture uğramayı düşündüğünüz markalar arasındaysa, buraları sabahın erken saatlerinde ziyaret etmenizi öneririm. Benim favori sıralamam Tory Burch, Michael Kors, Burberry’s, Polo Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Nautica, Lacoste, Polo Ralph Lauren Kids, Timberland, Saks Fifth Avenue Off 5th, ve BCBG Max Azria. Woodbury’de öğle ve akşam yemeği yiyebileceğiniz bir “Food Court” ayrıca Applebee’s gibi restaurantlar da var.

Tüm mağazaları tek bir günde gezmek neredeyse olanaksız gibi bir şey, bu nedenle gitmeden önce ihtiyaçlarınızı listeleyip outletin internet sitesinden indireceğiniz harita üzerinde bir gezinti güzergahı belirleyerek bir plan yapmanızı tavsiye ederim. Outletin düzenli açılış ve kapanış saatleri sabah 10:00 ile akşam 21:00, ancak bir çok haftasonu ve tatil günlerinde bu saatler sabahları daha erkene, akşamları ise daha geçe çekilebiliyor. Bu nedenle de gideceğiniz tarih öncesi ilgili internet sitesini kontrol etmeniz öneririm.

Eğer sıkı bir “shopping”ciyseniz, outlette gezerken gün ilerledikçe aldıklarınızı taşımakta ve daha önemlisi onlara sahip olmakta zorlanacağınızdan elinizdekileri içine koyacağınız tekerlekli bir bavul çok yararlı olabilir. THY ve diğer birçok havayolu şirketi Amerika uçuşlarında kişi başı her biri 30’ar kiloyu aşmayacak iki bavul ve bir kabin bagajına izin vermektedir. Bavul ihtiyacınız varsa bunu Woodbury Common Premium Outlets’deki bavul satan mağazalardan birinden uygun bir fiyata yapmanız mümkün. Bavul alışverişinizi The Luggage Shop’ta öğleden önce veya öğle saatlerinde yaparsanız pazarlıkla oldukça karlı bir alışveriş yapabilirsiniz. Yeni bir bavul almaya ihtiyacınız yoksa, outlete giderken yanınızda kendi bavulunuzu götürmekte fayda var.

Ulaşım için araba kiralamak veya otobüsü kullanmak mümkün. Araba kiralamak araba kirasının ve benzinin ucuz olduğu Amerika’da özellikle kalabalık aileler için çok daha ekonomik bir ulaşım metodu. Ayrıca bu şekilde aldıklarınızı tüm gün yanınızda taşımak zahmetinden de kurtulursunuz. Ancak araba kiralama şirketini iyi seçin çünkü bazı firmalar arabaların en geç akşam 20:00 gibi ofislerine teslim edilmesini istiyorlar ki bu da New York şehrine dönüşte saat 20:00 öncesi yoğun bir trafikle karşılaşacağınızı hesap ederseniz Woodbury’den en geç 18:00 gibi ayrılmanızı gerektirir. Arabayı 24 saatliğine kiralayıp ertesi sabah teslim ederseniz de otopark sorunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bunlara ek olarak arabada GPS olmasına özen gösterin çünkü New York’a giriş ve çıkış, bilmeyen için oldukça karışık olabilir.

Bilmediğim yerde araba kullanmak benim için stresli, bu nedenle de otobüs benim için daha konforlu bir seçenek diyorsanız kişi başı $42’a 8. Cadde ve 42. Sokağın kesişiminde bulunan Port Authority Coach Station (Port Authority Otobüs Garı)’ndan Short Line/Coach USA ve Gray Line New York’u kullanarak Woodbury’e ulaşabilirsiniz. Sefer saatlerini bu firmaların web sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Bu yolculuk trafik yoğunluğuna bağlı olarak 1-1,5 saat sürmektedir. Dönüş için sefer saatlerini indiğiniz duraktan kontrol etmeniz ve size uygun olan saatten en az 15 dakika önce durağa gitmeniz gereklidir çünkü uzunca bir sıra sizi bekliyor olacak. Otobüs firmaları son seferi kaçırmadığınız takdirde ne kadar kalabalık olursa olsun sizi geri döndürmeyi taahhüt etmektedirler.

Sonuç olarak, New York biraz masraflı ama oldukça tatminkar bir alışveriş rotası. Özellikle de aldıklarınızı uzunca bir süre kullanabileceğinizi bilmek yaşanan tüm yorgunluğa değiyor.

Gülru Baykan Arslan

NEW YORK OTELLERİ
NEW YORK OTELLERİ

NEW YORK’DA NEREDE KALINIR?

New York’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Paylaşmak ister misiniz?

4 Comments

  1. Zeki dedi ki:

    Kesinlikle mükemmel bir Kılavuz. Çok teşekkürler .)

  2. Gamze dedi ki:

    Teşekkürler! Çok bilgilendirici olmuş. :)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir