Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 3 -Polonya, Poznan Gezisi

Afyonkarahisar ve Kütahya gezisi
28/08/2022
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 4 -Polonya, Gdansk Gezisi
06/02/2023
Afyonkarahisar ve Kütahya gezisi
28/08/2022
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 4 -Polonya, Gdansk Gezisi
06/02/2023

Bu şirin bina ise vaktiyle tüccarların mallarını tarttıkları Ölçüm Evi. O döneme ait tartı vb eşyalardan geriye kalanlar Tarih Müzesinde sergilenmekte. Ölçüm Evi de artık düğünlerin yapıldığı ve evlilik belgelerinin düzenlendiği bir yer olmuş. 2009’dan beri ise sergiler, konferanslar ve konserler de yapılmakta burada.

Geleneksel kıyafetler giymiş, elinde şarap güğümleri taşıyan bir köylü kızını tasvir eden Bamberka Anıtı, Ölçüm Evi’nin hemen yakınında bulunuyor. Heykeltraş Joseph Wackerle tarafından yapılmış. Joseph Wackerle daha sonra Reich Kültür senatörü olmuş ve Hitler’in favori sanatçıları arasında yerini almış.

Bu anıt savaş ve veba nedeniyle terk edilmiş ve harap halde olan köyleri yeniden canlandırmak için 18. yüzyılın başlarında Bavyera yöresindeki Bamberg şehrinden Poznan’a davet edilen fakir katolik köylülerin (Bambers) anısına dikilmiş. Süslü etnik giysileriyle meşhur olan bu etnik grup Polonya halkı ile hemen kaynaşmış ve kendilerini Polonyalı olarak addetmeye başlamışlar. Kuyu başındaki bu Bamberg kostümlü köylü kızı heykeli şarap ticareti yapan Goldenring ailesi tarafından finanse edilmiş.

1905 yılında Nobel ödülü alan Henryk Sienkiewicz’e adanmış olan Henryk Sienkiewicz Edebi Eserleri Müzesi de Pazar Meydanında yer almakta. 1918-1919 Wielkopolska (Büyük Polonya Voyvodalığı) Ayaklanması Müzesi ise meydandaki askeri karakol binasında bulunuyor. Müzede 19. Yüzyılın başlarından I. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen ayaklanmaya kadar olan döneme ait belgeler, resimler, fotoğraflar, filmler ve basılı yayınlar sergilenmekte. 

Wielkopolska Bağımsızlık Müzesi ile Wielkopolska Savaş Müzesi de Pazar Meydanı içerisinde bulunuyor. Ayrıca yine bu meydanda yer alan Galeria Miejska Arsenał Sanat Galerisi de çağdaş sanat eserlerini sergiliyor. Müzik, tarih ve etnografiyi birleştirip harmanlayan bir müze olan Müzik Aletleri Müzesi sayısız müzik aleti ile birlikte Frederic Chopin’in hayatından da kesitler sunmakta.

Elbette hediyelik eşya satan standları da sık sık görmek mümkün bu meydanda.

Biz bunları aldık…

Poznan’ı alıp getiremedik eve belki ama Poznan evlerinin minyatür halleri artık bizimle :)

Pazar Meydanından ayrılmadan önce bu büyüleyici ortamın bir de gece fotoğraflarını paylaşalım…

Bakın ne kadar romantik, ne kadar da masalsı, öyle değil mi?

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir