Baharda Bern bir başkadır…

Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz
20/05/2013
Ma Belle Paris…
01/06/2013
Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz
20/05/2013
Ma Belle Paris…
01/06/2013

Çeşmeler

Şehirdeki canlı renkleriyle dikkat çeken süslü püslü alegorik heykeller ile donatılmış Rönesans dönemine ait çeşmeler tarihi olayları ve kahramanları temsil etmekte. Çok büyük olmayan bu çeşmeler tarz olarak birbirine çok benziyor. Bu çeşmelerden birkaçını mutlaka görün.

Mesela Hans Gieng’in eseri olan Spitalgasse caddesindeki “Fountain of the Bagpipe Player” dans eden neşeli rengarenk figürlerle bezenmiş.

Marktgasse’deki “Fountain of the Shooter” yine Hans Gieng tarafından yapılıp şehirdeki ilk hastanenin kurucusu olan Anna Seiler’e ithaf edilmiş.

Kramgasse’deki yine Hans Gieng eseri olan “Fountain of Zahringen” ise şehrin kurucularına adanmış. Bir ayı heykeli ile şehrin kurucusu V. Berchtold of Zahringen ve onun armasından oluşan figürler ile süslü.

Kramgasse’nin sonundaki “The Fountain of Sampson” ise Niklaus Sprüngli tarafından yapılmış bir dizaynın Hans Gieng yorumu imiş.

Bir dolu antikacı dükkanı ve sarayları görebileceğiniz Gerechtigkeitsgasse’nin ortasında ise adaleti temsil eden “Fountain of Justice” var. Yine  Hans Gieng eseri. Kılıç ve terazi ile dört ayrı gücün temsil edildiği heykel ve figürler ile süslenmiş bu çeşme. Bu dört güç ise teokrasi yani Papa, otokrasi yani kral, monarşi yani imparator ve cumhuriyet yani başkan. Aslında bu çeşme 1988 de bir hırsızlık sonucu çalınan orijinalinin bir kopyası. Aslı bulunduktan sonra tarih müzesine konmuş.

Lauferplatz’da ise enteresan bir çeşme var: Yine Hans Gieng tarafından yapılan haberci çeşmesi, yani “Fountain of the Messenger”. İsviçre’de dört dil konuşuluyor: Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romansca. Bern Fransa sınırına yakın olmasına rağmen burada hakim dil Almanca… “Fountain of the Messenger”çeşmesi Fransızca konuşamadığı için kendisini eleştiren Fransa Kralına “Siz de Almanca konuşamıyorsunuz” şeklinde cevap verme cesareti gösteren Bern’li bir haberciyi temsil ediyor.

Kornhaus Platz’daki “the Ogre Fountain” çeşmesi yani çocuk yiyen dev isimli çeşme ise şehrin en garip heykeline sahip. Çocukları yiyen bir dev figürü olan bu çeşme yine Hans Gieng imzasını taşıyor. Devin kucağında ve elinde yemekte olduğu çıplak çocuk bedenleri bana bu heykeli neden yapmışlar acaba dedirtti. Yaramaz çocukları korkutmak için yapıldığı söylentiler arasında.

Bu şehrin kurucusu V. Berchtold of Zahringen’in heykeli ve ayı figürü ile süslü çeşme Fountain of Zahringen…

Fountain of Zahringen
Fountain of Zahringen

Bu da Fountain of Justice, yani Adalet Çeşmesi…

Fountain of Justice: Adalet çeşmesi
Fountain of Justice: Adalet çeşmesi

Gotik tarzdaki “Townhall”un, yani Belediye Binasının önünde de bu çeşmelerden var: “Vennerbrunnen Fountain”… “Verner” Belediye Başkanının seçtiği hem siyasi hem askeri açıdan halkı koruyucu ve barış sağlayıcı kişilere verilen bir ünvanmış.

İşte Vennerbrunnen…

Vennerbrunnen Fountain
Vennerbrunnen Fountain
Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir