Baharda Bern bir başkadır…

Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz
20/05/2013
Ma Belle Paris…
01/06/2013
Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz
20/05/2013
Ma Belle Paris…
01/06/2013

Alışveriş

En önemli alışveriş caddesi Spitalgasse. 6km lik bu caddede mağazalar, restoranlar, kafeler, heykeller, çeşmeler ve bir dolu tarihi bina var. Caddenin sonunda gözetleme kulesi ve hapishane olarak kullanılmış “Kafigturm” kulesi var. Bundesplatz’da meyve-sebze, çiçek ve bazı el işlerinin satıldığı bir pazar kuruluyor. O da bakmaya değer. Belki peynir alırsınız. Spitalgasse’nin devamı niteliğinde olan Marktgasse de alışveriş için seçeneklerden biri.

Hediyelik eşya yani “Souvenirs”

En güzel hediyelerden biri buradan bir İsviçre çakısı götürmek olabilir yakınlarınıza. İsviçrenin Victorinox marka çakıları meşhurdur bilirsiniz. Çikolata ülkesinden çikolata almadan da dönmek olmaz tabii. Bence bavula şarap ve peynir de ekleyebilirsiniz…

Ben bir de bunları aldım, şimdi mutfağımda bana Bern’i hatırlatan çok sevdiğim renkler var…

Bern'den aldığım bana İsviçre'nin güzelliklerini hatırlatan tutacaklar
Bern’den aldığım bana İsviçre’nin güzelliklerini hatırlatan tutacaklar

İşte böyle. Bu güzel şehre gitmek isterseniz, bence yaz veya bahar aylarını tercih edin ki tadına varasınız. Maalesef istanbul’dan Bern’e direkt uçuş yok. Bu güzel şehre Basel’den veya Zürih’den gidebilirsiniz. Her iki şehire de Pegasus ve THY uçuyor. O yüzden Bern’e gitme planınıza ya Zürih ya da Basel şehirlerinden birini ekleyebilirsiniz. Aslında biraz uzak ama yine her iki şirketin de direkt uçtuğu Cenevre’den gitmek de bir başka seçenek. Basel-Bern arası 98 km, Bern-Zürih arası 125 km ve Cenevre-Bern arası ise 159 km. Buralardan tren ile etrafı seyrede seyrede Bern’e gitmek ayrı bir zevk, o yüzden direkt uçuş yok diye üzülmeyin, yemyeşil doğanın içinden sizi muhteşem manzaralar eşliğinde Bern’e götüren tren yolculuğunun tadını çıkarın.

İsterseniz Bern’in o güzelim mavisini ve yeşilini önce buradan seyredin…

Keşif dolu bol seyahatli güzel günler dileğiyle…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

BERN OTELLERİ
BERN OTELLERİ

BERN’DE NEREDE KALINIR?

Bern’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir