Rengarenk Riga…

Baltık Ülkeleri Gezisi…
25/11/2014
Riga Klusais Centrs – Art Nouveau Bölgesi
27/11/2014
Baltık Ülkeleri Gezisi…
25/11/2014
Riga Klusais Centrs – Art Nouveau Bölgesi
27/11/2014

????????????????????????????????????

Letonya’nın Başkenti Riga – Füsun Erdoğanlar Bengisu yazdı…

Letonya’nın başkenti Riga, Art Nouveau binaları, capcanlı sokakları, her taraftaki rengârenk çiçekleri, Daugava Nehri kıyısındaki yürüyüş rotası, sevimli dükkânları, amber mağazaları, tarihi yapıları, sempatik kafeteryaları, şık restoranları, güzel insanları, her taraftan yayılan müzik sesleri ile insanı sarıp sarmalayıveren ve bir türlü terk etmek istemeyeceğiniz bir kent.

ty
Otelimizin verdiği “Tourist Map” – Riga Eski Kent Planı…

Gelelim bu kenti detaylı tanımaya. Baştan başlayalım. Riga Havaalanından indikten sonra hemen çıkışta otele servis yapan minibüsler var. Sizi 5 Euro karşılığında otelinizin önüne bırakıyorlar. Araçlar son derece rahat ve keyifli. Bavullarınızı otele adeta fırlatarak, kendinizi bu şirin kentin davetkâr kollarına atıyorsunuz.

129-BT
Başkent Riga’da bir restoranın önü…

Yukarıdaki fotoğraftan da göreceğiniz gibi Riga’da her yer çiçek, her yer tarih. Art Nouveau akımının en güzel örneklerini Riga yapılarında keşfetmeniz mümkün. (Detaylı bilgi için Riga’nın Art Nouveau Mücevherleri yazısını tıklayınız.)

Süslü püslü, renkli bir kent burası. Yazın getirdiği muhteşem bir canlılık var her yerde. Keşfetmesi kolay. Her yere yürüyerek ulaşıyorsunuz. Dinlenmek için adım başı şık kafeteryalar var.

Riga’da birkaç sokağın kesiştiği geniş caddenin tam köşesindeki et restoranı. İkinci gidişimizde burada yemek yedik. Şahaneydi… Mekânda aynı zamanda Candle Bar adında bir de bar var. Steiku Haoss Restorans - Meistaru iela 25…
Riga’da birkaç sokağın kesiştiği geniş caddenin tam köşesindeki et restoranı. İkinci gidişimizde burada yemek yedik. Şahaneydi… Mekânda aynı zamanda Candle Bar adında bir de bar var. Steiku Haoss Restorans – Meistaru iela 25…
Riga’nın çiçeklerle süslü caddesi… Meistaru iela…
Riga’nın çiçeklerle süslü caddesi… Meistaru iela…

Riga’da her yerden müzik sesleri geliyor. Adım başı müzik yapan birilerine rastlamak çok kolay Letonya’da. Bağımsızlıklarını pasif direnişle şarkı söyleyerek kazanan bu halk için müzik her şey. Sonraki yazılarımda da bunu göreceksiniz zaten.

Riga’nın her köşesi müzik…
Riga’nın her köşesi müzik…

Letonya’nın başkenti Riga’nın en ikonik yapısı The House of Blackheads. Orijini 1334 yılına dayanan yapıya basamaklı Hollanda Rönesans cephesi 1500’lerde eklenmiş. Bina 2. Dünya Savaşında 1941’de bombalanmış. Şimdiki strüktür 1999 tarihli. Zemin katta dükkânlar, birinci katta 2016 tarihine dek geçici olarak kullanılacak belediye binası var. Yanındaki Schwab House ise turizm danışma ofisi.

Turistler için ilgi çekici bir nokta olan The House of Blackheads…
Turistler için ilgi çekici bir nokta olan The House of Blackheads…

Riga sokaklarında yürürken aynalı bir heykel gördük ve parçalı ilginç Riga kareleri yakaladık bu sayede.

061-BT
Aynalı heykelden Riga manzarası…

Riga’da her yerde kilise var. Mimarileri oldukça gösterişli olduğundan çoğu turist için birer cazibe merkezi. Mesela, St. Peter’s Kilisesi önünde turistlere keman çalan bir Çinli çocuk gözümüze çarptı. Kötü çalmasına rağmen insanlar para veriyorlardı. Murat çocuğu model olarak kullanıp, ufaklığa müziği için değilse de modelliği için para verdi.

St. Peter’s Kilisesi önündeki Çinli kemancı çocuk - Riga
St. Peter’s Kilisesi önündeki Çinli kemancı çocuk – Riga
102-BT
Çinli kemancımızın bir diğer Riga manzarası pozu…

Riga’nın incisi Art Nouveau yapılar, eski kente dağılmış durumda olmalarına rağmen büyük kısmı Riga’nın Art Nouveau Mücevherleri yazımda detaylı olarak anlatacağım Quiet Centre (Klusais Centrs) bölgesinde. Doğadan ilham alınarak incelikli bir heykeltraş hassaslığında işlenen bina cepheleri oldukça hayranlık uyandırıcı. Bir o kadar da şaşırtıcı. Antik Yunan ve Roma dönemi tiyatrolarında kullanılan yüz kalıpları şeklindeki maskaron denilen maskları çoğu Art Nouveau cephelerinde görüyorsunuz. Kadın güzelliğine vurgu yapan heykellerle, geometrik şekiller ve halk motifleriyle süslenmiş büyüleyici yapılar. İşte Riga…

Alberta iela 4 adresindeki Art Nouveau binanın cephe detayı – 1904, Mimar Mihails Eizenšteins…
Alberta iela 4 adresindeki Art Nouveau binanın cephe detayı – 1904, Mimar Mihails Eizenšteins…
Elizabetes Iela 10b adresindeki Art Nouveau binadan bir detay… 1903, Mimar Mihails Eizenšteins…
Elizabetes Iela 10b adresindeki Art Nouveau binadan bir detay… 1903, Mimar Mihails Eizenšteins…

Art Nouveau müzesi de ilgi çekici; apartman giriş merdivenleri, dönemin tarzını yansıtan iç mekân dekoru, o çağın giysileri içindeki güzel kızları ile görülmeye değer.

(Riga’nın Art Nouveau Mücevherleri yazımda detaylı olarak görebilirsiniz bu ilginç müzeyi.)

Riga Art Nouveau Müzesi giriş apartman merdivenleri… 1903, Mimar Konstantins Pēkšēns ve Eižens Laube.
Riga Art Nouveau Müzesi girişindeki apartman merdivenleri… 1903, Mimar Konstantins Pēkšēns ve Eižens Laube.
Riga Art Nouevau Müzesi…Albert iela 12…
Riga Art Nouevau Müzesi…Albert iela 12…

Daugava Nehir kıyısı yürüyüş yapmak ve kent insanını tanımak için harika bir alternatif. Hele de hava güzelse keyfinize diyecek olmaz.

Riga’da Daugava Nehri kenarında yürümek büyük zevkti… The Stone Bridge - Akmens tilts – 503 metre uzunluk, 27 metre genişlik. Yapım yılı 1955-1957…
Riga’da Daugava Nehri kenarında yürümek büyük zevkti… The Stone Bridge – Akmens tilts – 503 metre uzunluk, 27 metre genişlik. Yapım yılı 1955-1957…

Kentin The House of Blackheads adlı sembolik binasını gece çekmek için epey uğraştık. İyi ki öyle yapmışız çünkü döndüğümüzde ışıklar kapatılmıştı. Sanırım tasarruf tedbirleri gereği oteller hariç ihtişamlı yapıların hiç birinde ışıklandırma yapılmıyor. Bu karakteristik binanın ışıkları da külkedisi misali gece yarısı olmadan söndürülüyor.

Gece ışıklarını yakalamayı başardığımız The House of Blackheads…
Gece ışıklarını yakalamayı başardığımız The House of Blackheads…
Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir