Baltık Ülkeleri Gezisi…
25/11/2014
Riga Klusais Centrs – Art Nouveau Bölgesi
27/11/2014

????????????????????????????????????

Riga’da Alışveriş

Baltık ülkelerinden alınabilecek en güzel hediyelik eşya bence yöreye özgü amber ürünler. Amber takılar veya amberden yapılmış eşyalar. Litvanya Baltık Ülkelerindeki amberin önemli bir bölümünün kaynağı. Özellikte Vilnius’ta, ancak Baltık kentlerinin genelinde Amber Müzeleri var. Vilnius’taki Amber Müzesini ziyaret ettik ve güzel ürünler bulduk. Ancak ben ilk indiğimde Riga’da gördüğüm modern tasarımları daha çok beğenip buradan almadım. Hata ettim. Çünkü ikinci gidişimde o dükkânı bulamadım. Gördüğüm amber dükkanlarındaki tasarımlar ise çok sıradandı. Sonunda vakit kalmadığından eski kentin tek alışveriş merkezindeki (Galerija Centrs) Amber Line adlı bir dükkandan amber takı aldık. Halbuki Riga’da bulduğum dükkânda bir amberde seyrek bulunan, içinde böcek olan amberler dahi görmüştüm.

Amber ağaç kabuklarından çıkmış ve yaklaşık 30-40 milyon yıldan sonra sertleşmiş ve fosilleşmiş reçinedir. Bazen böcekler ve yapraklar reçineye yakalanır. Bunlara katkılı amberler denir. Her rengi bulunmaktadır. Turuncu-kırmızı tonları en yaygın olanı, yeşil olanı ise nadir bulunanıdır. Has amberin deniz suyunda yüzmemesi ve bıçakla kazındığında toz haline gelmemesi gerekirmiş. Hiçbir sokak satıcısı bunu sınamanıza izin vermezmiş. Yani amber alırken dikkatli olmakta yarar var.

Riga’da dolaşırken çok farklı bir hediyelik eşya dükkanı bulduk. Adı Riga Gift Shop… Genelde yöresel ürünler satılıyordu. Sevimli bir kız birçok farklı şekilde bağlanan ipliklerden yapılma örgü bir şal gösterdi bize. Şal aynı zamanda saç bandı olarak ta kullanılıyordu. Baltık bölgelerinde hele de çocuklarda öyle güzel şapkalar vardı ki. Minikleri oldukça sevimli kılıyordu. Bu orijinal hediyeliklerle dolu mekana Riga’ya dönüşümüzde tekrar gelip, alışveriş yaptık. Aynı satıcı kız yoktu ama bize hizmet eden de konuşkan ve sempatikti. Dükkanın facebook adresi de var…

Gördüğümüz en orijinal hediyelik eşyalar buradaydı. Riga Gift Shop – Kalēju iela 7…
Gördüğümüz en orijinal hediyelik eşyalar buradaydı. Riga Gift Shop – Kalēju iela 7…

Buradan yöresel tasarımlı mumlar, bölgeye özel şekillerin verildiği ahşaplar, keçe içinde doğal sabunlar, bölgeye özgü desenli defterler aldık. Ahşap ürünlerin desenlerinin hepsinin bir anlamı vardı. Benim satın aldığım iç içe geçmiş iki farklı formdan oluşan ahşabın biri olan “Auseklis” kötülüklerden korurmuş. Diğer artı formunda olan “Maras Cross” ise mutluluk ve aşk sembolü imiş. Bu da kötü ruhlardan korurmuş. Letonya özgürlüğünü kazandığında Letonyalı kızların çoğu bu formdaki kolyeleri takmışlar.

Özgürlüklerini kazandıktan sonra Letonyalı kızların boynuna taktığı kolyenin formundaki ahşap benim de tercihim oldu
Özgürlüklerini kazandıktan sonra Letonyalı kızların boynuna taktığı kolyenin formundaki ahşap benim de tercihim oldu.

Baltık bölgesine özel keten kumaşlar var. Anneanneme bu kumaştan bir küçük örtü aldım. Çok beğendi. Desenleri de canlı ve çekiciydi.

İçki bir diğer hediye çeşidi olabilir. Erkek kardeşim benden votka istedi. Riga’da dolaşırken şaha kalkmış at formundaki camın içinde bir içki buldum. Onu alıp erkek kardeşime hediye ettim. Ancak annem şişeyi o kadar beğendi ki; formu bozulmasın diye kardeşime içkiyi içirtmedi. Kardeşim safkan bir materyalist olarak konuya sinirlendi ve: “Ben viski istemiştim. Brendi geldi. Onu da içemiyorum. Ne anladım bu hediyeden” dedi. Allahtan ikinci hediyesi olan tişörtü giyebildi de sorun çözüldü. Şaha kalkmış at formundaki sanatsal cam içindeki içki halen içilmeden annemin koruması altında duruyor.

Tişört deyince Riga eski kentin tek alışveriş merkezi olan Galerija Centrs adlı alışveriş merkezinde bir tişört yapım dükkanını anlatmadan geçmeyeyim. İsmi T-Shirt Store. Katalogdan desen seçiyorsunuz, bir de istediğiniz rengi. 15-20 dakikada sizin tasarımınız olan tişörtü yapıyorlar. Hem desenler çarpıcı, hem de kumaş kalitesi iyi. İyi bir hediye. Her şey iyi hoş da satıcı kız bir facia. Ukalalıkları ile eşimi çileden çıkardı. Ne sorsak tabii ki öyle, tabii ki böyle, bu da sorulur mu tarzında cevaplar veriyor. En sonunda eşim kızgın bir şekilde siparişimizi tekrarlamasını istedi. Birkaç tişört yaptırıyorduk ve geri dönüşü olmadığı için eşim haliyle tekrarlatmak istiyordu. Kız, “Ne gerek var buna” dedi. Eşim, “Tabi ki gerek var. Gelip yanlış bir ürünle karşılaşabiliriz” dedi. Sonunda Murat bir hoca olarak konuyu kıza tekrar ettirtip siparişten emin olma konusunda geri adım atmadı.

“Galerija Centrs” alışveriş merkezindeki “T-Shirt Store” dan yaptırdığımız tişörtlerden biri…
“Galerija Centrs” alışveriş merkezindeki “T-Shirt Store” dan yaptırdığımız tişörtlerden biri…

Yine “Galerija Centrs” alışveriş merkezindeki amber satın aldığımız “Amber Line” adlı dükkandaki tezgahtar da çok gergindi. Alıcı olduğumuz halde zar zor ürün denettiriyor, sürekli kilitli camı açıp kapatıyordu. Sanki biz hırsızlık yapacağız. Hem kızlara hem bana takı aldık ama satıcı bayanın gerginliğini yok edemedik.

Sonuçta  “Galerija Centrs” alışveriş merkezinde çalışanlarda bir tuhaflık olduğuna karar verdik. Yol üstündeki yerel dükkanlarda çalışanlar çok sıcakkanlıydılar halbuki. Bu kadar alışveriş merkezi muhabbetinden sonra adresi de vereyim bari. Audēju iela, 16…

Randoms adlı müzik market CD açısından cennet. İçinde tişört ve hediyelik eşyalar da var. Adresi Kalku iela 4.

Art Nouveau Müzesi‘nin karşısındaki Art Nouveau Riga Jūgendstila Paviljons adlı hediyelik eşya dükkanı el yapımı özel ürünleri ile oldukça güzel seçenekler sunuyor. Kumaşlar, seramikler, özel cam ürünler, bardaklar, lambalar, takılar, vb. Ben özel desenli karo seramiklere bayıldım. Çok sanatsaldı. Strelnieku iela 9.

Art Nouveau Riga Jūgendstila Paviljons adlı mağazada Art Nouveau temalı özel hediyelikler bulabilirsiniz…
Art Nouveau Riga Jūgendstila Paviljons adlı mağazada Art Nouveau temalı özel hediyelikler bulabilirsiniz…

Füsun Erdoğanlar Bengisu

Bu aşık olunası güzellikteki şehre gitmeyi düşünürseniz, işte konaklama alternatifleriniz…

RİGA  OTELLERİ
RİGA OTELLERİ

RİGA’DA NEREDE KALINIR?

Riga’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

Paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir