Küllerinden doğan şehir: Berlin

Ma Belle Paris…
01/06/2013
Normandiya kıyılarının hikayesi…
22/06/2013
Ma Belle Paris…
01/06/2013
Normandiya kıyılarının hikayesi…
22/06/2013

Gendarmenmarkt

Berlin’in en güzel meydanlarından biri olan Gendarmenmarkt’da Fransız Katedrali Französischer Dom, Alman Katedrali Deutscher Dom ve Konser salonu yani Konzerthaus bulunmakta. Meydanın ortasında ünlü mimar Friedrich Schiller’ın heykeli var.

Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt

Kurfürstendamm – yani kısaca Ku’damm bölgesi

Kurfürstendamn Caddesi’ne kısaca Ku’damm adı veriliyor.  İstanbul için Nişantaşı bölgesi neyse burası da Berlin için öyle gibi geldi bize. Şık bir bölge. Bir dolu otel, mağaza, restaurant ve café var.  Ünlü moda tasarımcısılarının butiklerini de burada bulabilirsiniz. Avrupa’nın en büyük alışveriş mağazası KaDeWe de bu bölgede. Bu mağazanın ihtişamını görmek lazım, çok çok güzel. Mağazanın üst katında yemek de yiyebiliyorsunuz.

Cadde üzerinde, ilginç bir kilise göreceksiniz: Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche. Bu yıkık kilise de Berlin’in simgelerinden biri haline gelmiş. II. Dünya savaşında yoğun bombalamadan fena halde nasibini almış olan Kaiser Wilhelm kilisesi savaşın yıkıcılığının bir sembolü olarak, restore edilmeden günümüze kadar bu haliyle korunmuş. Sadece 113 metre yüksekliğinde modern bir çan kulesi yapılmış. Büyük kısmı yıkılan kilisenin, ancak giriş bölümü kurtulmuş.

Kaiser Wilhelm Kilisesi
Kaiser Wilhelm Kilisesi

Berlin’in bir başka simgesi olan Skulptur-Berlin yani Berlin Heykeli de burada. Dört tane içiçe geçmiş madeni borudan oluşan heykel, parçalanan Doğu ve Batı Berlin’i simgeliyormuş.

Skulptur-Berlin - Kurfürstendamm
Skulptur-Berlin – Kurfürstendamm
Paylaşmak ister misiniz?

6 Comments

 1. Gamze dedi ki:

  Her zamanki gibi tane tane, mantık sırasıyla anlatmışsınız. Elinize sağlık

 2. Gokhan Erdogan dedi ki:

  Doğduğum yer nasıl olur da seni unuturum her fırsat bulduğumda tekrar tekrar gidiyorum.

  • Dilek dedi ki:

   Gerçekten mi? Bilmiyordum Gökhan Bey Berlin doğumlu olduğunuzu. Ne kadar kendine has ve özel bir şehirde doğmuşsunuz, kimbilir bizim bilmediğimiz ne hikayelerini biliyorsunuzdur…

 3. Durmus Cakar dedi ki:

  gerçekten emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş.gerçekten berlin’i tek seferde sindirmek mümkün degil,yaşanması gereken bir şehir.

  • Dilek dedi ki:

   Hakikaten de Berlin keşfedilecek çok şey barındıran, kendine has bir şehir Durmuş Bey. Yazımızı beğenmenize çok sevindim, çok teşekkürler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir