Küllerinden doğan şehir: Berlin

Ma Belle Paris…
01/06/2013
Normandiya kıyılarının hikayesi…
22/06/2013
Ma Belle Paris…
01/06/2013
Normandiya kıyılarının hikayesi…
22/06/2013

Bugünkü Berlin

“Berlin Duvarı” ile kafalara kazınan bu şehir, gerçekten gezilip görülmesi gereken bir yer. Şehrin doğu ve batı yakası hala politik, kültürel ve sosyal farklılıklar taşımakta ama artık bir bütün. Şehirde dolaşırken, sık sık savaşın bir izi, bir kalıntısı ile karşılaşıyor ve tüyleriniz diken diken olarak geziyorsunuz.

Ama Berlin tabii ki sadece savaşı hatırlatan bir şehir değil. Spree ve Havel nehirleri arasındaki bölgede kurulmuş bu güzel başkent aslında hem modern bir şehir, hem de bir kültür ve sanat merkezi. Ayrıca Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biri.

Berlin, Almanya’daki pek çok şehrin aksine hareketli bir metropol. Berlin’de hem eski tarihi binalar çok güzel korunmuş, savaşta tahrip olanlar restore edilmiş, hem de yeni inşaa edilen mimari tasarım harikası değişik binalar var. 2005 yılında UNESCO’nun “Yaratıcı Şehirler” listesine girmiş Berlin.

Nasıl gidilir…

Bu farklı konseptleri bir arada görüp yaşayabileceğiniz şehre gitmek çok kolay. İstanbul’dan THY nin direkt uçuşları var. Yaklaşık ikibuçuk-üç saat sürüyor yolculuk. Berlin Tegel Havaalanı şehir merkezinden 8 km. uzaklıkta. Berlin Welcome Card alırsanız, şehir içinde ulaşım ve müze gezmede pekçok avantaj kazanıyorsunuz.

Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Paylaşmak ister misiniz?

6 Comments

 1. Gamze dedi ki:

  Her zamanki gibi tane tane, mantık sırasıyla anlatmışsınız. Elinize sağlık

 2. Gokhan Erdogan dedi ki:

  Doğduğum yer nasıl olur da seni unuturum her fırsat bulduğumda tekrar tekrar gidiyorum.

  • Dilek dedi ki:

   Gerçekten mi? Bilmiyordum Gökhan Bey Berlin doğumlu olduğunuzu. Ne kadar kendine has ve özel bir şehirde doğmuşsunuz, kimbilir bizim bilmediğimiz ne hikayelerini biliyorsunuzdur…

 3. Durmus Cakar dedi ki:

  gerçekten emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş.gerçekten berlin’i tek seferde sindirmek mümkün degil,yaşanması gereken bir şehir.

  • Dilek dedi ki:

   Hakikaten de Berlin keşfedilecek çok şey barındıran, kendine has bir şehir Durmuş Bey. Yazımızı beğenmenize çok sevindim, çok teşekkürler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir