Küllerinden doğan şehir: Berlin

Ma Belle Paris…
01/06/2013
Normandiya kıyılarının hikayesi…
22/06/2013
Ma Belle Paris…
01/06/2013
Normandiya kıyılarının hikayesi…
22/06/2013

Brandenburg Kapısı – Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı ve Parlemento Binası

Brandenburg Kapısı  şehrin önemli simgelerinden birisi. Soğuk savaş zamanında sınır noktalarından biri olan bu kapı, şehrin bölünüp yeniden birleşmesinin sembolü olmuş artık. Üstünde dört at tarafından çekilen arabasında, Zafer Tanrıçası “Nike” heykeli olan Brandenburg Kapısı, Pariser Platz’ın ortasında Unter den Linden Bulvarı’nın başındadır. Berlin Duvarı ilk olarak burada yıkıldığı için her yıl Almanya’nın birleşmesi burada şenliklerle kutlanıyormuş.

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı’nın bir diğer yanında ise Holocaust-Mahnmal yani Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı var. Burası insanın tüylerini diken diken etse de görülmeli bence. Savaşın acımasızlığını suratına vuruyor insanın bu beton mezarlar. Değişik boylardaki  2.711 adet beton bloktan oluşan bu bölge 1989 yılında yapılmış ve İkinci Dünya Savaşı’ndaki soykırımda hayatlarını kaybeden yahudilere adanmış.

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı


Buraya kadar gelmişken Brandenburg Kapısı’nın hemen yakınındaki Reichstag Parlamento Binasını da görmekte fayda var. Bu heybetli binanın tepesinde gün ışığını  içeriye  yansıtan cam bir kubbesi var ve çıkıp etrafı seyredebiliyorsunuz.

Paylaşmak ister misiniz?

6 Comments

 1. Gamze dedi ki:

  Her zamanki gibi tane tane, mantık sırasıyla anlatmışsınız. Elinize sağlık

 2. Gokhan Erdogan dedi ki:

  Doğduğum yer nasıl olur da seni unuturum her fırsat bulduğumda tekrar tekrar gidiyorum.

  • Dilek dedi ki:

   Gerçekten mi? Bilmiyordum Gökhan Bey Berlin doğumlu olduğunuzu. Ne kadar kendine has ve özel bir şehirde doğmuşsunuz, kimbilir bizim bilmediğimiz ne hikayelerini biliyorsunuzdur…

 3. Durmus Cakar dedi ki:

  gerçekten emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş.gerçekten berlin’i tek seferde sindirmek mümkün degil,yaşanması gereken bir şehir.

  • Dilek dedi ki:

   Hakikaten de Berlin keşfedilecek çok şey barındıran, kendine has bir şehir Durmuş Bey. Yazımızı beğenmenize çok sevindim, çok teşekkürler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir