Lac Léman… nam-ı diğer Cenevre Gölü…

Göl kenarında huzur kaçamakları
12/10/2013
Montrö, sen bu kadar güzel miydin?
05/11/2013
Göl kenarında huzur kaçamakları
12/10/2013
Montrö, sen bu kadar güzel miydin?
05/11/2013

Ulaşım

İstanbul-Cenevre arası Swissair Havayollarından gidiş-dönüş bileti aldık ama THY ile kod paylaşımlı bir uçuşmuş, sonuçta THY uçağı götürdü getirdi bizi :) Yani aslında direkt uçuş olsun derseniz iki seçenek var, ya Swissair, ya da THY.

Göl kenarında gezmek için ise pek çok alternatif var. Bir kere inanılmaz sevimli bir vapur oradan oraya gezip duruyor gölde. İster Montrö’den Lozan’a, isterseniz Lozan’dan Evian’a götürüyor sizi… Ayrıca şehirler ve kasabalar arası tren yolculuğu da çok zevkli bir başka seçenek. Ama zaman kaybetmeden istediğim yere en kısa zamanda gideyim, canımın istediği yerde durup fotoğraf çekeyim gibi lüksleriniz olsun isterseniz tabii ki araba kiralamak en güzeli. Biz Cenevre’ye iner inmez havaalanından daha önce ayırttığımız arabamızı aldık. Izzirent aracı firmasının bizi yönlendirdiği Sixt araba kiralama şirketinden çok memnun kaldık. Hatta verdikleri arabanın bagajına eşyalarımız sığmadı, değiştirir misiniz dedik pek bir umutsuzca, ama hemen değiştirdiler hiç sorun çıkarmadan ve verdikleri daha büyük arabadan da fiyat farkı almadılar :)

Cenevre havalimanında araba kiralama ofisleri havaalanının içinde. Arabaların bulunduğu parka ise havaalanının önünden kalkan ve üzerinde “Car Rental” yazan bir otobüs götürüyor sizi. Her 7-8 dakikada bir tur yapıyor bu otobüs gün boyunca havaalanı ile araba parkı arasında. Yol da 2-3 dakika filan sürüyor.

Cenevre havalimanı ile ilgili küçük bir not düşelim burada. Havaalanı İsviçre ve Fransa olmak üzere iki ayrı sektörden oluşmakta. Araç kiralama şirketlerinin her iki bölgede de ayrı ofisleri var. İnternetten rezervasyon yaptırırsanız bu konuya dikkat etmekte fayda var.

Bu gezide İsviçre-Fransa arasında sınır geçip duruyor insan. Biz bazen günde iki kere girip çıktık bir ülkeden diğerine. Ufak bir gümrük kapısı var giriş-çıkışlarda, bizi hiç durdurmadılar, öylece geçtik sınırdan. Kimseyi de durdurduklarını görmedik ama birkaç tır vardı kenarda, belki sadece yük taşıyan araçları durduruyor olabilirler. Bir ülkede yaşayıp diğerinde çalışan o kadar çok insan varmış ki, herhalde alışıklar farklı plaka araçların girip çıkmasına…

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir