Lac Léman… nam-ı diğer Cenevre Gölü…

Göl kenarında huzur kaçamakları
12/10/2013
Montrö, sen bu kadar güzel miydin?
05/11/2013
Göl kenarında huzur kaçamakları
12/10/2013
Montrö, sen bu kadar güzel miydin?
05/11/2013

Konaklama

Gelelim konaklamaya. İşin açıkcası biletleri aldıktan sonra otel ararken önce moralimiz bayağı bozuldu çünkü İsviçre’nin göl kıyısındaki şehirleri birbirinden pahalı otel seçenekleri ile doluydu. Galiba oldukça revaçta olan popüler bir bölgesi burası İsviçre’nin. Hal böyle olunca acaba Fransa’da mı kalsak dedik ve bir baktık otel fiyatları neredeyse yarıya düşüyor Fransa tarafında.

Göl kenarında Fransa’nın büyük şehirleri değil de köy ve kasabaları olduğu için midir bilemeyeceğim ama Fransa bölgesi çok daha hesaplı geldi bize. O yüzden Evian kasabasında, tam da vapur iskelesinin karşında 3 yıldızlı bir otel seçtik: Inter-Hotel Alizé. Çok da memnun kaldık, süper iyi bir personel, güzel bir kahvaltı, gayet rahat bir oda sundular bize.

Alizé Hotel, Evian - Fransa
Alizé Hotel, Evian – Fransa

Odamızın manzarası da şahaneydi…

Alizé Hotel, Evian - Fransa
Alizé Hotel, Evian – Fransa

Gezi planı

Bu tatil için kendimize şöyle bir rota ve gezi planı yaptık.

1. gün: Cenevre

2. gün: Lozan

3. gün: Montrö

4. gün: Gruyéres

5. gün: Yvoire ve Evian

Uçaktan inince kiraladığımız arabamızla önce Cenevre’yi gezdik. Akşam Evian’daki otelimize gidip yerleştik. Ertesi gün Lozan ve sahildeki Ouchy bölgesine gittik. 3. gün Montrö’deydik. 4. gün göl kenarından uzaklaşıp, tepelere çıktık ve Gruyéres kasabasına gittik. Son günün yarısını Evian’a, yarısını da Yvoire’e ayırdık.

Bu göl kenarı tatilimizde gezdiğimiz şehir ve kasabaları size gezdiğimiz sırayla mı anlatsam, yoksa  en sevdiğimle mi başlasam bilemedim önce… Ama sonra karar verdim, gönül bu ya, bu gezide gördüğüm yerler içinde en sevdiğimle ve beni en şaşırtanıyla başlamak istedi,  yani MONTRÖ ile… Zaten o yüzden o yazının başlığı, “Montrö, sen bu kadar güzel miydin?” … Okumak isterseniz, buraya tık :)

Ve Montrö yakınında, Fribourg kantonunda muhteşem bir yer keşfettik: GRUYERES. Burası gravyer peynirine adını veren kasaba. Doğal güzellik, dağın tepesinde bir şato, süslü püslü evler, peynir fabrikası, çikolata fabrikası ve yaratık müzesi – çok acayip ama hepsi burada ! Okumak isterseniz, buraya tık :)

İsviçre benim en sevdiğim ülkelerden. Bugüne kadar görüp de beğenmediğim bir yeri yok. İşte LOZAN, beni şaşırtan bir başka güzel İsviçre şehri. Tarih kitaplarından tanıdığımız Lozan’ın güzelliğine doyamadık biz. Lozan Gezi hikayemizi okumak isterseniz, buraya tık :)

Gölün Fransa tarafı da ayrı bir güzel. Buradaki köy ve kasabalar da doğal güzellikleriyle baş döndürüyor. Okumak isterseniz, gölün Fransa tarafındaki YVOIRE ve EVIAN kasabaları için buraya tık :)

Ve Cenevre… Herşeyin başladığı ve herşeyin bittiği yer, yani gezimizin hem başlangıç, hem de bitiş noktası. CENEVRE gezi yazısı için buraya tık :)

Şimdilik hoşçakalın :)

Dilek Vidana Tavaşoğlu

LEMAN GÖLÜ CİVARINDAKİ OTELLER
LEMAN GÖLÜ CİVARINDAKİ OTELLER

LEMAN GÖLÜ ÇEVRESİNDE NEREDE KALINIR?

Leman Gölü, yani gölün güneydeki Fransa tarafındaki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

CENEVRE GÖLÜ CİVARINDAKİ OTELLER
CENEVRE GÖLÜ CİVARINDAKİ OTELLER

CENEVRE GÖLÜ CİVARINDA NEREDE KALINIR?

Cenevre Gölü civarında, yani gölün kuzeyde ve İsviçre’ye ait olan kısmında bulunan konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir