Riga Klusais Centrs – Art Nouveau Bölgesi

Rengarenk Riga…
25/11/2014
Estonya’da aşk ve müzik dolu bir yaz tatili…
15/12/2014
Rengarenk Riga…
25/11/2014
Estonya’da aşk ve müzik dolu bir yaz tatili…
15/12/2014

Alberta iela 13 adresindeki Art Nouveau apartman – 1904, Mimar   Mihails Eizenšteins…

Riga Art Nouveau Müzesi

Bence Riga Art Nouveau Müzesi bu kadar yapı ziyaret ettikten sonra akımın ruhunu solumak için görülmesi gerekli bir yer. Döneme uygun iç dekorasyonu, apartman giriş merdivenleri, piyano çalıp, el işi yapan güzel ve zarif kızları ile ortam çok şık. Üst katta bir müze daha var ancak oraya da ayrıca ücret ödemek gerektiğinden girmedik. Bence giriş katındaki müze yeterli fikir veriyordu konu ile ilgili olarak. Girişte bilet aldığımız bankodaki çilekleri ikram zannedip almak için izin istedim ama meğer ziyaretçilerinmiş. Bu arada itiraf etmeliyim ki; Riga çileği mükemmel.

Aslına bakarsanız müzenin yerini piyano seslerinden rastlantı eseri bulduk. O sırada diğer Art Nouveau binaların fotoğrafını çekiyorduk ve çok tatlı bir piyano sesi pencerelerden kulaklarımıza kadar ulaştı. Meğer müze hemen arkamızdaki binadaymış, köşeyi dönünce girişini gördük.

Riga Art Nouveau Müzesinin Ulusal Romantizm tarzındaki Art Nouveau yapısı. 1903, Mimar Konstantins Pēkšēns ve Eižens Laube.
Riga Art Nouveau Müzesinin Ulusal Romantizm tarzındaki Art Nouveau yapısı. 1903, Mimar Konstantins Pēkšēns ve Eižens Laube.

1903 yılında tasarlanan Riga Art Nouveau Müze binasının sahibi mimar Konstantins Pēkšēns  olup, binanın tasarımında o sıralarda öğrenci olan Eižens Laube de yardım etmiştir. Güçlü binanın etkileyici bir silueti vardır. Yapıda cumba pencereleri, balkonlar, sundurma, alınlıklar, köşe kulesi ve masif giriş taç kapısı gibi vurgulanmış birçok izdüşümler yer alır. Binadaki bazı cephe tasarımları Rönesans ve Orta Çağ mimarisini hatırlatmakla beraber, genel görünüşü National Romanticism (Ulusal Romantizm) tarzındadır. Cepheye ustalıkla yerleştirilen süsleme rölyefleri çam iğnesi, çam kozalağı, sincap gibi stilize bitki ve hayvan motifleri içerir. Pencerelerin çoğunda üzerine egzotik bitkilerin işlendiği vitraylar vardır. Etkileyici merdiven boşluğu ve tavan resimleri 1970’lerde restore edilmiştir. Pēkšēns’in dairesi ve atölyesi 1907 yılına kadar birinci katta yer almıştır. Binanın çatı katı tamamen çeşitli sanatçıların atölyeleri olarak kullanılmıştır. Beşinci kattaki çatı odaları Ressam Janis Rozentāls ve yazar Rūdolfs Blaumanis anısına adanmıştır. Dönemin ünlü sanatçısı Rozentāls 1904 ile 1915 yılları arasındaki Art Nouveau döneminde burada yaşamış ve çalışmıştır (jugendstils.riga.lv sitesinden çevrilerek özetlenmiştir).

Özetle, hem iç ve dış mekân tasarımıyla hem de içinde yaşayanlarla yapı Art Nouveau döneminin otantik bir temsilcisi oluşmuştur. Müze olmaya bu kadar yakışan bir bina olamaz bence.

Riga Art Nouveau Müzesi giriş apartman merdivenleri 1970’lerde restorasyon görmüş.
Riga Art Nouveau Müzesi giriş apartman merdivenleri 1970’lerde restorasyon görmüş.

Haydi biraz da yapının içini gezelim. Önce sizi piyano çalan genç bir Letonyalı kız karşılıyor. Geziniz boyunca geleneksel kıyafetli kızlarla karşılaşıyorsunuz. Kimi el işi yapıyor kimisi ise müzik. Odaların tümü dönemin mobilyaları ile o çağın ruhunu yansıtacak şekilde döşenmiş. Mutfak, oturma odası, hizmetçi odası, banyo ve hatta tuvalet bile.

3025-Riga Art Nouveau Museum-BT
Riga Art Nouveau Müzesinin egzotik bitkilerle süslenmiş vitraylı pencereleri…
3019-Riga Art Nouveau Museum-BT
Müzeyi gezerken karşınıza el işi yapan zarif bir Letonyalı genç kız çıkabiliyor…
3030-Riga Art Nouveau Museum-BT
Art Nouveau tarzı dekore edilmiş banyo müze apartmanın bir diğer odası…
3033-Riga Art Nouveau Museum-BT
Müzede yer alan Art Nouveau tarzı dekore edilmiş küçük tuvalet…

Müze Gezisinin sonunda anı defteri köşesi vardı. Murat ta ben de anı defterine duygularımızı yazıp imzaladık. Türkiye’den bir anı bıraktık…

3029-Riga Art Nouveau Museum-BT
Riga Art Nouveau Müzesinin anı defteri köşesi…
3032-Riga Art Nouveau Museum-bt
Ben de bu güzel müzenin anı defterine bir iki satır yazı yazmadan ayrılmadım…

 Füsun Erdoğanlar Bengisu

 Bu güzel şehre gitmeyi düşünürseniz, işte konaklama alternatifleriniz…

RİGA  OTELLERİ
RİGA OTELLERİ

RİGA’DA NEREDE KALINIR?

Riga’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir