Sicilya Adası Tatilimiz: Bölüm 1
11/07/2017
Mavi beyaz rüya: Yunan Adaları
17/09/2017

Pedara’dan sarı mimozalar ve pembe çiçekler eşliğinde Rifugio Sapienza bölgesine vardık. Hedefe yakın yol üzerindeki, pembe yuvarlak çiçekler ve siyah lav toprağı müthiş bir tezat oluşturuyordu. Burada teleferik ve hediyelik eşya dükkanları var.

Teleferikle 1900 metreden 2500 metreye çıkıyorsunuz. Çıktığınız bölgede muhteşem manzaralı bir teras, kapkara lav topraklarından oluşan tepeler ve soğumuş lav taşları var.

Teleferik 30 Euro.

4×4 otobüs ve rehberli tur ise ikinci seçenek olarak yine 30 Euro.

Tam paket Etna gezisi size toplamda 60 Euro dolaylarına mal oluyor.

İsterseniz 4×4 otobüslerle 2900 metreye çıkıp rehber eşliğinde kraterlere tırmanıyorsunuz. Ya da teleferikle çıktığım yer yeterli deyip manzaranın keyfini çıkarıyorsunuz.

Biz bu konuda önce kararsız kaldık. Müthiş bir Etna manzarası olan terasta oturup bir şeyler içerken, sonuna kadar gitmeye karar verdik.

Bu arada teleferikle çıkılan bu bölgede hakiki Etna balı ve lav taşlarından yapılmış biblolar satılıyor.

Balın tadını çok beğendik. Hele de mandalinalı olan müthişti. Ancak biz son Etna grubu olduğumuzdan (ancak karar verebildik) teleferikle dönmeyip direkt olarak teleferiğe biniş noktasına otobüslerle indirildiğimiz için bu balı satın alamadık. Başka hiçbir yerde de mandalina aromalı bal bulamadık. Buraya çıkarsanız yanınızda taşımayı göze alıp balı kapın derim ben.

Özetle öncelikle 4×4 otobüslere bindik. Virajlarda tırmanarak gittiğimiz bu güzergahta da ancak belli noktaya kadar otobüsle çıkabiliyorsunuz. Sonrası ise bacaklarınıza kalmış. Rehberli tur eşliğinde tırmanışa hazır olun.

Rehber hem İtalyanca hem de İngilizce anlatıyor ama önceliği İtalyanca’ya veriyor.

Bizim çıktığımız saat nedeni ile aşırı rüzgar vardı. Rehber eşliğinde rüzgardan savrularak tepeye tırmandık. Öyle ki 4×4 otobüse binerken şapkam uçtu. Uzak doğulu bir turist öyle can hıraç bir şekilde kendini feda ederek şapkamı kurtardı ki ben dahil herkes alkışladı adamı :)

Kıyafet konusuna gelince, yukarısı soğuk ama ceket yetiyor. Spor ayakkabı da tırmanış için yeterli. Etna tırmanışında sandalet giymeyin ve yanınıza mutlaka rüzgara karşı koruyucu ceket alın.

Etna tırmanışı bizim için müthiş bir tecrübe oldu. Rehberden aldığımız bilgiye göre Nisan 2017 tarihinde bir metre ötemizden lavlar akıyormuş. Biz soğumuş lavlara denk geldik. Bir krater bir kere oluştuğunda asla bir daha oradan patlama olmazmış.

Etrafta birçok krater vardı.

Benden bu kadar, bu da kapanış fotoğrafı olsun :)

Füsun Erdoğanlar Bengisu

Paylaşmak ister misiniz?

3 Comments

  1. Avrupada Yasam dedi ki:

    Etna yanardağı aktif mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir