Uzaklarda bambaşka bir dünya…

3 günde 3 ülkede noeli yaşamak
10/09/2013
Maastricht ve Valkenburg’da Noel
04/10/2013
3 günde 3 ülkede noeli yaşamak
10/09/2013
Maastricht ve Valkenburg’da Noel
04/10/2013

Japonlar, özel beslenen Sumo güreşçileri haricinde ufak tefek ve zayıf insanlar.. Yemekleri çok çeşitli ve genellikle çay tabağı gibi ufak tabakların içinde bizim mezelere benzer şekilde getiriliyor. Porsiyonlar çok çok küçük olduğu için genellikle az yemek yeniyor. Ekmek olmadığı için ve deniz ürünü ağırlıklı olduğu için oldukça sağlıklı sayılabilir. Ancak çok tuzlu soslar kullanıldığından olacak Japonya’da mide kanseri vakalarına çok rastlanmakta imiş. Tempura denilen yağda kızartılmış yemekler ve meşhur Kobe bifteği bizim damak tadımıza uygun. Size bifteğin adını aldığı Kobe şehrinden bahsetmek istiyorum. Kobe, Osaka şehrine bir saat mesafede küçük bir şehir. Şehir 1995 yılındaki depremde çok ağır hasar görmüş ve hemen hemen tamamı yeniden yapılmış. Şehrin küçük bir bölümünü depremi hatırlatması için depremden hasar görmüş hali ile aynen muhafaza etmişler. Şehirde yerin üstünde 3 katlı yollar dikkati çekiyor. Japonya’da şehirlerin büyük bir bölümü deniz üstüne kurulduğundan yer altı yolları pek tercih edilmemiş. Bazen yüksek katlı yapıların yarısına kadar ulaşan 2-3 katlı viyadüklerin kenarlarına yapıları gürültü ve egzoz gazından korumak amacı ile içbükey paneller konulmuş.

Kobe’de deprem anı köşesi ve arkada üç katlı viyadükler
Kobe’de deprem anı köşesi ve arkada üç katlı viyadükler

Günün birinde Japonya’ya gidecek olursanız mutlaka Kobe’deki meşhur biftek lokantalarından birine uğrayın. Etlerinin yumuşak olması için çok dar bir alanda yetiştirilen Kobe sığırlarının etleri mermer dokulu olup çok yumuşak ve lezzetli. Lokantaya gittiğinizde dikdörtgen şeklinde bir saç ızgaranın üç tarafına oturuyorsunuz. Aşçı, 3-5 cm. kalınlığında büyük bir et parçasını ve sebzeleri önünüzde 10 dakika içinde pişirip keserek size servis yapıyor. Yanında Japonya’nın milli içkisi olan saki’yi (pirinç rakısı) özel porselen kâsesinden soğuk soğuk yudumlarsanız keyfinize değecek olmaz.

Paylaşmak ister misiniz?

10 Comments

 1. Ali dedi ki:

  Valla bende gitmeyi ççok isitoyrum açıkçası

 2. Mistik dedi ki:

  Paylaşım İçin Teşekkürler!

 3. Füsun Erdoğanlar Bengisu dedi ki:

  Somay Bey,

  meslektaşınız olarak bu güzel gezi yazınızı keyifle okudum. Elinize emeğinize sağlık…

  Füsun Erdoğanlar Bengisu

 4. Sercan Çepni dedi ki:

  Çok güzel yerlermiş gerçekten.

 5. Gezgin Anne dedi ki:

  Japonya gezisi yapmak için araştırma yaparken yazınıza denk geldim ve bir çırpıda okudum. Baharda gitmeyi düşünüyoruz tabii bizimki çocukla bir seyahat olacağı için daha planlı olmak gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler ve resimler çok güzel. Birkaç resmi linkinizi vererek bloğumda paylaşmak isterim izninizle.
  Sevgiler, Deniz

  • Dilek dedi ki:

   Sevgili Deniz Hanım,
   Yazı ve fotoğrafların sahibi Somay Bey’e de danıştık. Referans verdiğiniz ve link eklediğiniz sürece bizim için bir mahsuru olmadığı gibi bilhassa mutluluk duyarız. Bu arada bu sayede sizin güzel sitenizden de haberdar olduk, artık biz de gitmediğimiz yerler için sizi de takip ederiz.
   Sevgiler…

 6. ahmet ışıklar dedi ki:

  Somay Kardeşim, Japonyayı o kadar güzel ve renkli anlattın ki gitmeme gerek kalmadı. Gözlerinden öpüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir