Uzaklarda bambaşka bir dünya…

3 günde 3 ülkede noeli yaşamak
10/09/2013
Maastricht ve Valkenburg’da Noel
04/10/2013
3 günde 3 ülkede noeli yaşamak
10/09/2013
Maastricht ve Valkenburg’da Noel
04/10/2013

Kyoto’da bir akşam ‘Gion’ isimli bir geyşa evine yemek yemeye gittik. Ev bahçe içinde tek katlı bir villa. Avludan girince geniş bir salona alındık. Tabii salona girmeden ayakkabılar çıkarıldı ve terlikler giyildi. Salonda yine yan yana sıralanmış yemek sehpaları ve arkalarında ayaksız koltuklar var. Salonun solunda hafif yüksek bir platform yer alıyor. Biraz sonra içeriye geleneksel kimonolarını giymiş, yüzleri bembeyaz boyalı ve saçları topuz yapılmış üç tane geyşa girdi. Biraz İngilizce konuşuyorlar ve herkesle sohbet etmeye çalışıyorlar. Bu arada içki kadehlerini doldurarak ‘sake’ ikram ediyorlar. Yemek başlayınca kimonolu yaşlıca bir kadın sahnenin kenarında diz çökerek ‘shamisen’ denilen Japon sazı ile şarkı söylemeye başladı. Geyşalar da önce birer birer sonra topluca sahneye çıkarak dans ettiler. Daha sonra bizler sahneye çıkarak geyşalarla fotoğraf çektirdik ve gece de, üst üste içilen sake’lerin verdiği keyifle sona erdi ve otelimize geri döndük.

Shamisen çalan geyşa eskisi ve dans eden geyşa
Shamisen çalan geyşa eskisi ve dans eden geyşa

Japonya’da keyifli bir 12 gün geçirerek farklı bir kültürü tanıma olanağı bulduk. Japonya’ya gitmenizi hararetle tavsiye ederim. Bilinenin aksine büyük şehirlerde yemek fiyatları ve alışveriş çok pahalı değil. Hele ki İstanbul’da yaşıyorsanız!

Paylaşmak ister misiniz?

10 Comments

 1. Ali dedi ki:

  Valla bende gitmeyi ççok isitoyrum açıkçası

 2. Mistik dedi ki:

  Paylaşım İçin Teşekkürler!

 3. Füsun Erdoğanlar Bengisu dedi ki:

  Somay Bey,

  meslektaşınız olarak bu güzel gezi yazınızı keyifle okudum. Elinize emeğinize sağlık…

  Füsun Erdoğanlar Bengisu

 4. Sercan Çepni dedi ki:

  Çok güzel yerlermiş gerçekten.

 5. Gezgin Anne dedi ki:

  Japonya gezisi yapmak için araştırma yaparken yazınıza denk geldim ve bir çırpıda okudum. Baharda gitmeyi düşünüyoruz tabii bizimki çocukla bir seyahat olacağı için daha planlı olmak gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler ve resimler çok güzel. Birkaç resmi linkinizi vererek bloğumda paylaşmak isterim izninizle.
  Sevgiler, Deniz

  • Dilek dedi ki:

   Sevgili Deniz Hanım,
   Yazı ve fotoğrafların sahibi Somay Bey’e de danıştık. Referans verdiğiniz ve link eklediğiniz sürece bizim için bir mahsuru olmadığı gibi bilhassa mutluluk duyarız. Bu arada bu sayede sizin güzel sitenizden de haberdar olduk, artık biz de gitmediğimiz yerler için sizi de takip ederiz.
   Sevgiler…

 6. ahmet ışıklar dedi ki:

  Somay Kardeşim, Japonyayı o kadar güzel ve renkli anlattın ki gitmeme gerek kalmadı. Gözlerinden öpüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir