Fransa’nın Venedik’i: Annecy
28/12/2013
Korsanların Adası Korsika’nın hikayesi
12/01/2014
Planlama süreci ile ilgili kısa kısa notlar… Neyi neden öyle yaptık… yaptık da iyi oldu mu :)

Aslında bu planla istediğiniz gibi oynayarak kendinize uygun bir şekilde modifiye edebilirsiniz. Ama bazı şeyleri neden öyle yaptığımızı anlatmam belki size bir şekilde faydalı olur.

Zamanlama neden Ağustos ilk iki hafta?

Adanın denizinin iyice ısındığı zamanlarda orada olalım istediğimiz için bu tarihleri seçtik.

Uçak biletini neden İstanbul-Marsilya olarak aldık?

Planı oluştururken olmazsa olmazlarımız vardı, yani vazgeçemeyeceğimiz, ille de görmek istediğimiz yerler: Nice, Cannes, Monako ve Korsika Adası.

Bu plan için çok uçak bileti araştırdık. Paris aktarmalı gitmek istemedik. Direkt uçuş aradığımızda en uygun İstanbul’dan Nice ve Marsilya şehirlerine bilet bulduk. Marsilya daha ucuz olduğu için onu seçtik, yoksa Marsilya’yı görmek istediğimiz için değil. Ağustos 2013’de 2 kişi gidiş-dönüş biletlerimize toplam 497 TL ödedik. (Bu bilet kampanyasını yazın bencetatil tweetlerinde de duyurmuştuk :)

Cote d’azur bölgesinde neden konaklama yeri olarak Nice’i seçtik?

Kalınacak yerler neresi olmalı sorusuna cevap ararken dikkat ettiğimiz bazı kriterler vardı.

 • Öncelikle diğer görmek istediğimiz yerlere yakın olsun, yarım saatte gidelim gelelim, günübirlik gezilerimiz kolay olsun istedik.
 • Ayrıca kaldığımız şehirden adaya giden bir feribot olsun da akşam akşam feribotun kalktığı şehre gitme telaşına düşmeyelim dedik.
 • Bir de Cote d’Azur bölgesinin lüksü ve ihtişamı ve dolayısıyla pahalılığı meşhur olduğu için, içlerinde en uygun fiyatlı olanı olsun diye araştırdık.

Bu taleplerimize dört dörtlük uyan şehir Nice oldu. Şansımıza otel fiyatları Cannes ve Monako’dan çok daha uygundu ve günübirlik gezilerimiz Nice’den en fazla yarım saatlik mesafedeydi. Ayrıca bu şehirden gece feribotu kalkıyor ve sabaha adaya varıyordu.

Adaya neden uçak ile değil de feribot ile geçtik?

 • Öncelikle uçak ile geçişe nazaran daha ekonomik olduğu ve bizim tercih ettiğimiz saatleri sunduğu için feribotu tercih ettik
 • Ayrıca gece yolculukları feribotta olunca toplamda 2 gece otel parasından kurtulmuş olduk :)
 • Son olarak 3 kez ayrı ayrı araba kiralamak istemedik, tatil boyunca aynı arabayı kullandık

Neden gece feribotunu seçtik? 

Aslında çok basit iki sebebi var bunun.

 • Birincisi gündüz feribotları 5-6 saatte adaya gidiyordu ve günü kaybetmek istemedik
 • İkincisi gece yolculuğu feribotta olunca bir gece otel parasından kurtulmuş olduk :)

Adada konaklama yeri olarak neden Calvi ve Bonifacio?

 •  Ada ile ilgili yüzlerce fotoğraf inceledik, tüm plajlarını, koylarını ve şehirlerin neye benzediğini anlamaya çalıştık gitmeden önce. Bütün o incelemelerimiz sonucunda kendi zevk ve beğenilerimiz doğrultusunda en güzel  ve sevimli şehir ve beldelerin listesini yaptık ve ilk 3 sırada Calvi, Bonifacio ve Porto Vecchio vardı.
 • Calvi’nin tek bir plajı var şehrin içinde. Burada 2 gün kalmaya karar verdik. Hem denizin keyfini çıkarmaya hem de Calvi şehrini tanımaya yeterli bir zaman gibi göründü.
 • Bonifacio ve Porto Vecchio arasında güzel çok sayıda koy ve plaj vardı, o yüzden ikisinden birinde kalıp onlara gitmek için de 4 gün ayırdık. Porto Vecchio ve Bonifacio otelleri arasında bizim içimizin ısındığı Bonifacio’da denk geldi orada kaldık. Aslında Bonifacio çok güzel ama çok küçük bir yer. Porto Vecchio çok daha büyük ve canlı. O yüzden Porto Vecchio’da kalmak çok daha iyi bir seçim olurmuş, onu da gidince gördük…
 • Ajaccio şehrini başkent ve Napolyon’un doğum yeri olması sebebiyle görmek istedik, buraya yakın koy ve plajlar ilgimizi çekmedi. İmkan olsa Bastia şehrine de uğramak hoş olurdu ama en çok istediklerimiz bunlardı, zaman bunlara yetti.

Neden gidiş Nice, dönüş Toulon feribotunu seçtik?

 • Giderken de dönerken de gece feribotu istiyorduk. Giderken Nice’de kaldığımız için oradan kalkan feribot bize en uygunuydu.
 • Dönerken günübirlik Ajaccio’ya uğrayacağımız için de, oradan kalkan feribotu tercih ettik. Ayrıca o feribotun varış noktası olan Toulon, biz Marsilya-Montpellier yönüne gideceğimiz için bu rotaya en yakın feribot limanıydı.

Neden Korsika Adası tatili kısmı gezinin başında değil?

Önce şehir şehir gezip yorulalım, sonra deniz ve plaj keyfi yaparken dinleniriz dedik :)

Neden adadan döner dönmez uçakla ülkeye dönüş yapmadık, bir sonraki güne bıraktık?

Adanın havası belli olmaz diyorlardı. Bir fırtına çıksa ve feribot seferlerinde iptal veye gecikme olsa uçağı kaçırırız diye korktuk ve ülkeye dönüşümüzü feribot dönüşünden bir gün sonraya denk gelecek şekilde ayarladık.

Küçük bir not: Aslında tatil hikayemizde uzun uzun anlatacağım ama kısaca burada da söyleyeyim. Dönmeden 2 gece önce adada fırtına çıktı ve Ağustos’un başında önce sağanak yağmur ve sonra da resmen takır takır dolu yağdı. “Eyvah ana karaya dönemeyecek miyiz” diye korktuk ama ertesi sabah, evvelki gece olanlar hiç yaşanmamışcasına deniz de hava da sakinleşmiş, güneş pırıl pırıl parlıyordu. Aman bu sizin gözünüzü korkutmasın, bu adayı görmek her şeye değer, inanın – o kadar güzel ki… Uçağı kaçırsak da gam yemezdim, bir çaresini bulurduk. Adaya yine gider miyim? Ah inşallah… Her yaz gitsem de ne doyarım ne bıkarım…

Ada dönüşü gezimize Languedoc-Roussillon bölgesinden Montpellier şehrini neden kattık? Kattık da iyi oldu mu?

Aslında ilk niyet Marsilya’ya dönüp orada gecelemek ve bir buçuk günü Marsilya’ya ayırmaktı. Ama bu şehir ile ilgili okuduğumuz şeyler, özellikle yüksek suç oranı ve pek tekin bir yer olmadığı gibi uyarılar bizi buradan biraz soğuttu ve tedirgin etti açıkcası. Gerçi gitgide düzeliyor gibi yazılar da okuduk. Sonra Google sokak görünümü ile biraz gezinti yaptık Marsilya’da ve çok da içimizi açmadı. O yüzden oraya yakın başka yer aradık.

Montpellier fotoğraflara bakıp, güzel olabilir diye düşünerek seçtiğimiz bir yerdi. Beğendik mi? Ertesi gün yarım günlük kısa bir tur yaptığımız Marsilya’ya kıyasla daha çok beğendik ama ille de gidin görün diyemeyeceğim. Bugün zamanı geri alabilsek o bir günü St Tropez civarında geçirirdik, o kesin :)

Paylaşmak ister misiniz?

6 Comments

 1. gönül atlı dedi ki:

  bu yaz ben de gemi ile akdenizde rüya adalar turu yaptım.bu gezide ilk durağımızdı korsika.şimdi notlarıma bakarken buradan da unuttuklarımı hatırlayayım istedim. Korsikada dağlık bir yapı olmasına karşın sahillerde suyla oyulan öyle güzel kayalık yerler var ki..bir tekne ile 2 saate yakın dolaştığımız mağaralar gördüğümüz plajlar ve tertemiz denizin doyumsuz rengi de hatırladığım güzellikler arasında..Korsanlara yüzyıllar boyu uğrak yeri olduğundan hala ayakta kalmış pek çok kale veya kalıntısı var.Bir de Avrupada olmanın verdiği medeniyette yaşıyor olmalarına duyduğumuz hafif kıskançliğimiz olmasa….

  • Merhaba Gönül Hanım,

   Eminim rüya gibi olmuştur Akdeniz Adaları turunuz, gerçekten hepsi birbirinden güzel. Kale duvarları ile çevrili bazı kasabalar halen olabildiğince değişmeden kalabilmiş ve insan gerçekten büyük zevk alıyor oraları gezerken. Adeta tarihi yaşıyorsunuz.
   Bahsettiğiniz kıskançlık ne yazık ki pek çoğumuzda oluyor :) Belki bir çok ülkeden daha güzel bir vatanımız var ama Avrupa’nın pek çok yerinde gördüğümüz medeniyete haliyle özeniyoruz…

 2. Ozlem dedi ki:

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Kişi başı 4000 Euro mu? Biz bu yaz böyle bir tatil planlamayı istiyoruz. Sizin yazılarınızdan çok bilgi edindim, sanırım bir çok yer gezmişsiniz :) hangisini tavsiye edersiniz. Biz özellikle hem deniz tatili olsun hem de gezip görebileceğimiz bir yer olsun istiyoruz, çok şey mi istiyoruz :)

  • Tekrar merhabalar Özlem Hanım,

   Söylediğim 4000 Euro 2 kişi için toplam masraf idi.
   Bizim de istediğimiz hem yurt dışında değişik yerler görelim hem de süper bir deniz tatili olsun idi, yani çok şey istemiyorsunuz, biz de öyle istemiştik :)
   Biz yukarıdaki tatile harcadığımız paranın tek kuruşuna pişman olmadık, yaptığımız en güzel yaz tatillerinden biri oldu.

   Bir benzerini yapmayı düşünürseniz deniz olarak kesinlikle Korsika Adasını tavsiye ederim, Nice ve Cannes’daki deniz çok özel değil ada ile kıyaslayınca, Korsika plajları yazımıza bakın, mükemmel koylar, şahane bir deniz var. Özellikle Calvi, Porto Vecchio ve Bonifacio yakınındaki plajlar süper.

   Cote d’Azur bölgesinde de her yer çok güzel ama bir iki yere indirgemek isterseniz Cannes ve Monako’yu mutlaka görün derim, belki bir de Nice…

 3. Ozlem dedi ki:

  Çok iyi görünüyor :) maliyeti ne kadar oldu seyahatinizin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir