Fransa’nın Venedik’i: Annecy
28/12/2013
Korsanların Adası Korsika’nın hikayesi
12/01/2014

Cote d’Azur Bölgesi ve Korsika Adası’na dair bütçe hesaplaması:  

Evet nefis yerler… gerçekten her köşesi ayrı güzel… Gitmeye ve görmeye kesinlikle değer, rüya gibi.

Ama pahalı. Yeme-içme-konaklama hem Cote d’Azur bölgesinde hem de adada hep pahalı. Otobanda sürekli para ödüyorsunuz, yollar pahalı. Yani ne kadar uğraşırsanız uğraşın çok ucuza çıkmıyor bu tatil.  Yine de erken rezervasyon ve kampanyaları denk getirerek, toplam bütçeyi en uygun şekle getirmek mümkün. Tatile çok yakın bir zamanda yapılacak rezervasyonlar muhtemelen pahalı olacaktır çünkü burası Fransızların yazın tatil için en çok tercih ettikleri yerler ve özellikle oteller çok çabuk doluyor.

2 kişi için en önemli giderlerimiz şöyleydi:

 • Uçak 198 Euro
 • Araba kiralama 340 Euro
 • Feribot kamaralı 430 Euro (Kamarasız olursa 300 Euro)
 • Otel 11 gece yaklaşık 1500 Euro (1000 Euro’ya da çekilebilir)
 • Benzin ve otobanda verilen paraları hesaplamadık ama yaklaşık 250-300 Euro tutmuştur
 • Gündüz yeme-içme vesaire için de yine 70-120 Euro arası toplamda en az 1200 Euro harcamışızdır

Bazı yerleri görmekten vazgeçerek ve süreyi azaltarak da toplam bütçe aşağı çekilebilir elbette. 14 güne yaymak yerine 9-10 günde tamamlayacağınız bir tatil daha düşük bir bütçe ile tamamlanabilir.

Bence ne olursa olsun imkanınız varsa gidin, her kuruşa değer…

Paylaşmak ister misiniz?

6 Comments

 1. gönül atlı dedi ki:

  bu yaz ben de gemi ile akdenizde rüya adalar turu yaptım.bu gezide ilk durağımızdı korsika.şimdi notlarıma bakarken buradan da unuttuklarımı hatırlayayım istedim. Korsikada dağlık bir yapı olmasına karşın sahillerde suyla oyulan öyle güzel kayalık yerler var ki..bir tekne ile 2 saate yakın dolaştığımız mağaralar gördüğümüz plajlar ve tertemiz denizin doyumsuz rengi de hatırladığım güzellikler arasında..Korsanlara yüzyıllar boyu uğrak yeri olduğundan hala ayakta kalmış pek çok kale veya kalıntısı var.Bir de Avrupada olmanın verdiği medeniyette yaşıyor olmalarına duyduğumuz hafif kıskançliğimiz olmasa….

  • Merhaba Gönül Hanım,

   Eminim rüya gibi olmuştur Akdeniz Adaları turunuz, gerçekten hepsi birbirinden güzel. Kale duvarları ile çevrili bazı kasabalar halen olabildiğince değişmeden kalabilmiş ve insan gerçekten büyük zevk alıyor oraları gezerken. Adeta tarihi yaşıyorsunuz.
   Bahsettiğiniz kıskançlık ne yazık ki pek çoğumuzda oluyor :) Belki bir çok ülkeden daha güzel bir vatanımız var ama Avrupa’nın pek çok yerinde gördüğümüz medeniyete haliyle özeniyoruz…

 2. Ozlem dedi ki:

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Kişi başı 4000 Euro mu? Biz bu yaz böyle bir tatil planlamayı istiyoruz. Sizin yazılarınızdan çok bilgi edindim, sanırım bir çok yer gezmişsiniz :) hangisini tavsiye edersiniz. Biz özellikle hem deniz tatili olsun hem de gezip görebileceğimiz bir yer olsun istiyoruz, çok şey mi istiyoruz :)

  • Tekrar merhabalar Özlem Hanım,

   Söylediğim 4000 Euro 2 kişi için toplam masraf idi.
   Bizim de istediğimiz hem yurt dışında değişik yerler görelim hem de süper bir deniz tatili olsun idi, yani çok şey istemiyorsunuz, biz de öyle istemiştik :)
   Biz yukarıdaki tatile harcadığımız paranın tek kuruşuna pişman olmadık, yaptığımız en güzel yaz tatillerinden biri oldu.

   Bir benzerini yapmayı düşünürseniz deniz olarak kesinlikle Korsika Adasını tavsiye ederim, Nice ve Cannes’daki deniz çok özel değil ada ile kıyaslayınca, Korsika plajları yazımıza bakın, mükemmel koylar, şahane bir deniz var. Özellikle Calvi, Porto Vecchio ve Bonifacio yakınındaki plajlar süper.

   Cote d’Azur bölgesinde de her yer çok güzel ama bir iki yere indirgemek isterseniz Cannes ve Monako’yu mutlaka görün derim, belki bir de Nice…

 3. Ozlem dedi ki:

  Çok iyi görünüyor :) maliyeti ne kadar oldu seyahatinizin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir