Çocuklarla Avusturya: Yaz ortasında kayak tatili ve çevre gezisi

Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 4: Varşova
22/07/2018
Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu
11/08/2018
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 4: Varşova
22/07/2018
Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu
11/08/2018

Kayak Kampı Programı

Kayak kampı programı temelde hava muhalefeti nedeniyle gün bazında ufak tefek değişiklikler göstermekle birlikte aşağıdaki gibi planlanmıştı.

09.00/ 12.30 Kar üzeri eğitim

13.00 Öğle yemeği

16.00 Kara çalışması

19.00 Akşam yemeği

Çocuklar sabah 8.00 gibi kahvaltılarını etmiş ve kayak kıyafetlerini giymiş, kayakları ve kayak ayakkabıları hariç diğer malzemelerini sırt çantalarına koymuş halde pansiyonun kapısında hazır oluyorlar ve kendilerini tesise götürecek arabaları bekliyorlardı. Arabalara yerleştikten sonra onlar kayak yapacakları piste ulaşmak üzere maceralarına başlıyorlar ve biz anne babalar da çocuklarımızın geri geleceği öğleden sonrasına kadar vaktimizi nasıl değerlendirebiliriz tartışmasına girişiyorduk. Çocuklar yemeklerini kayak hocalarıyla birlikte yediklerinden bu bize aşağı yukarı saat 14.00’e kadar boş bir zaman bırakıyordu. Çocuklar kayaktan döndüklerinde de eğer çok yorgun değillerse veya hava kara antrenmanı yapamayacak kadar nemli ya da yağmurluysa öğleden sonrayı da değerlendirecek vakit tanıyordu.

Kaprun küçüktü ama bölge büyüktü ve yapacak da bir sürü şey vardı. Bizler bir sürü gezilecek yer ve yapılacak aktivite arasından bazılarını bazen tüm grup beraber yaptık bazılarını ise daha küçük gruplar halinde gerçekleştirdik. Benim oğlum suyla fazla haşır neşir olmayı sevmediğinden biz ikimiz havuz gezintileri ve tüm grubun çok eğlendiği rafting macerasına katılmadık. Bizleri en çok etkileyen gezileri yazımın devamında okuyabileceksiniz.

Kitzsteinhorn Glacier

Yılın 10 ayı kayak veya snowboard yapabileceğiniz Kitzsteinhorn Glacier’de gondolla 3029 metre yükseklikteki zirve istasyonu olan Gipfelwelt’e çıkabilir ve şayet hava açıksa burada bulunan iki ayrı platformdan Hohe Tauern National Park’a kadar uzanan eşsiz Alp dağları manzarasını izleyebilirsiniz.

Dikkatlice bakarsanız Grossglockner’i de manzaranın içerisinde yakalayabilirsiniz. Gipfelwelt zirvesi sadece Salzburg Bölgesi’nin en yüksek noktası olmakla kalmaz; aynı zamanda Alplerdeki en gözde gezi rotalarından biridir. Yaz boyunca burada 10.30 ve 13.00 olmak üzere günde iki kez ücretsiz rehberli tur düzenleniyor.  Hohe Tauern Bölgesi’nde bulunan bazı kristal ve yarı değerli taşların bulunduğu maden örneklerini tepedeki National Park Gallery’de gözlemleyebilirsiniz. Yine burada geçmişten günümüze bu dağlardaki madencilik faaliyetlerini gösteren hoş bir belgeseli de izleyebilirsiniz. Macera tutkunları buraya hiking yaparak da ulaşabilir. Platformlarda manzaranın fotoğraflarını ya da videosunu çektikten sonra üst kata çıkıp restoranda eşsiz manzarayı seyrederek bir şeyler içebilir veya yiyebilir, dostlarınıza ya da sevdiklerinize Kitzsteinhorn yazılı hediyelikler alabilirsiniz.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir