Çocuklarla Avusturya: Yaz ortasında kayak tatili ve çevre gezisi

Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 4: Varşova
22/07/2018
Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu
11/08/2018
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 4: Varşova
22/07/2018
Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu
11/08/2018

Krimmler Wasserfalle

Krimmler Wasserfalle 380 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek şelalesi olması sebebiyle mutlaka görülmesi gerekenler listesinde yer almasının yanında kesinlikle herkesi büyüleyecek güzellikler sunan bir gezi rotası.

Peki, Krimmler Wasserfalle’de ne var diyorsanız bu sorunun cevabı oldukça heyecan verici. Gürül gürül akan kocaman bir şelale ve bu görkemli doğa harikasını daha yakından izleyebilmek için oluşturulmuş bir milli park. Başka bir deyişle burası aslında çok güzel bir manzaraya sahip bir dağ yürüyüşü parkuru.

Bilet gişesinden itibaren ufak dönüşlerle yukarıya doğru tırmandığınız, ortalama bir yürüyüşle gidiş dönüş yaklaşık 2 saat süren bu dağ parkuru 11 farklı noktada fotoğraf çekme imkanı sunarak yumuşak bir şekilde başlayıp 5. ve 6. noktalardan itibaren dikleşir. Hiking çubukları bu parkurda kullanmak için ideal ama daha önce bu çubukları kullanmadıysanız doğru yürüyüş tekniğini yakalamak için de biraz zaman harcamak gerekli. Bu yürüyüş rotası size çok görkemli bir şelaleyi değişik açılardan gözlemlemenin yanında kıvrıla kıvrıla yukarıya doğru yükselen dağ patikasında serin ve buram buram doğa kokan muhteşem bir orman manzarasının da keyfini çıkarmanızı sağlıyor.

Öğleden sonra 14.00 gibi çocuklarımızı kayak antrenmanından almamız gerekli olduğu için biz bu turu kendi zaman kısıtlamamıza göre taksi ile gidiş dönüş 45’er dakikadan 1,5 saat ve şelalede geçirdiğimiz süreyi de 2 saat olmak üzere toplamda 4 saatlik bir gezi olarak planladık.  Ama aslında bu rota öğlen yemeğini de içine alacak şekilde planlandığında daha keyifli olacaktır. Zaman kısıtlamanız yoksa bu milli parkı gezmek için en az 4 saat ayırmanızı tavsiye ederim. Pişman olmayacaksınız. Bizler hem süremiz kısıtlı olduğundan hem de bazılarımız daha fazla ilerleyecek gücü kendinde bulamadığından parkuru 8 numaralı fotoğraf noktasının hemen üzerindeki restoranda bir kahveyle sonlandırdık. Restorandan sonra en tepeye varmak için öngörülen yürüyüş süresi yaklaşık yarım saat. Bacaklarınız sizi üzmediyse buraya kadar gelmişken tepe noktasını da zorlayabilirsiniz.

Güneşli ve ılık bir havada başlamış olan gezimiz kahve molamızdan az evvel yerini önce çiseleyen fakat kısa sürede şiddetli bir rüzgarın da eklenmesiyle hızlı hızlı yağarak ıslatan bir yağmura bıraktı. Ama bu yağmur bizi çok fazla üzmedi çünkü şiddetli yağmurun hemen ardından açan güneş beraberinde hoş bir sürprizi de getirdi. Şelalenin hemen üzerinde çok belirgin bir gökkuşağı! Avusturya havası gökkuşağı açısından oldukça zengin. Şiddetli ve genelde uzun süren yağmurlar durduklarında yerlerini mutlaka güneşli havaya bırakıyorlar ve tabii bu da göz alıcı bir gökkuşağını beraberinde getiriyor. Avusturya gezimiz ve 2017 benim için gökkuşaklarının yılı oldu diyebilirim. Hemen hemen her fırsatta kendini gösteren bu renk cümbüşü bu geziyle birlikte bir ömür boyu hatırlayacağımı düşündüğüm hatıralarımın arasına kazındı.

Krimmler Wasserfalle’de şelaleye yaklaştıkça yüzünüze vuran su serpintilerinin verdiği tatlı serinlikten, hızla yukarıdan aşağıya düşen suyun gücünün sesinden ve yeşilin her tonunun toprakla, suyla karıştığı muhteşem manzaradan çok etkilendim. Biraz daha uzun zaman ayırıp daha az koşturarak ve çevredeki eşsiz güzellikleri daha bir içime sindirerek gezmeyi çok arzulardım. Belki bir dahaki sefere!

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir