Çocuklarla Avusturya: Yaz ortasında kayak tatili ve çevre gezisi

Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 4: Varşova
22/07/2018
Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu
11/08/2018
Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 4: Varşova
22/07/2018
Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu
11/08/2018

Yazın Alplerde hava durumu

Yolculuk öncesi hava durumunu internetten kontrol edip havanın 10 gün boyunca hemen hemen her gün yağışlı ve sıcaklığın da gündüzleri 24, geceleri ise 12-13 dereceler civarında olduğunu görünce bavulumuzu şemsiye, yağmurluk, su geçirmez ayakkabılar, fazla sayıda kapüşonlu sweatshirt, polar ve t-shirtlerle doldurduk. Ama Avusturya Alplerini yaz döneminde ziyaret etmiş birisi bavulların içindeki bu kadar malzemenin gereksiz hamallıktan başka bir şey olmadığını hemen söyleyecektir. Çünkü dağlarda hava oldukça değişken ve insana uçları yaşatıyor. Bir başka deyişle yağmurlu ve soğuk başlayan bir gün öğle saatlerinde yoğun nemin de etkisiyle Bodrum’da Temmuz ayında görülebilecek derecelere ulaşıyor. Öğleden sonra ya da akşamüzeri tekrar şiddetli bir yağmur bastırıp akşam dereceyi oldukça düşürüp gece ise yerini fırtınaya bırakabiliyor. Bu arada şiddetli yağmur ve güneşi sıklıkla bir arada görebiliyorsunuz. Bu da tabii ki de beraberinde gökkuşağını getiriyor. Daha önce bu kadar kısa aralıklarla ve bu kadar belirgin gözüken gökkuşağı görmemiştim. Kesinlikle çok mutluluk verici bir deneyimdi. Yağmur ise İstanbul’da deneyimlediğimiz bir yağmur değil. Sanırım ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde böyle şiddetli ve uzun süreli yağmurlar görülüyormuş. Avusturya Alplerinde yağmur bir başladı mı 5-6 saat hızını hiç azaltmadan yağabiliyor ve böyle bir yağmur sırasında dışarı çıktığınızda ne şemsiye ne yağmurluk ne de su geçirmez ayakkabılar pek bir işe yarıyor doğrusu. 10 dakika içerisinde iç çamaşırınıza kadar ıslanıyorsunuz ama kırsalın ortasında olmanıza rağmen ayakkabınız hiç çamur olmuyor. Ancak insanlar ve gezginler için olumsuz olan bu hava koşulları elbette ki yeşilin her tonunu gözlemleyebildiğimiz, kartpostal tadında manzaralar yaratıyor ve acımasız yağmur kendini hemen affettiriveriyor.

Yazın Alp’lerde Turizm

Öncelikle Avusturya Alpleri yazın da ciddi miktarda turisti ağırlıyor. Çevredeki arabaların plakalarına baktığımızda Avusturya iç turizmi dışında Almanların ve Macarların da bölgeyi ziyaret ettiğini görüyoruz.

Buradaki turizmin temelinde sporun her türlüsü var. Üstelik yaş ayrımı da yok. Her yaşa, her bütçeye, her zevke uygun spor aktiviteleri var. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan bizler, kışın hava da soğuk ve yağışlı olduğunda hafta sonları boş vakitlerimizi değerlendirmek için AVM’lere koşarken burada insanlar hava koşullarına aldırmaksızın spor yapıyorlar. Kayak (kışın dağlarda, yazın buzulda), hiking, koşu, bisiklet, golf, yüzme, yelken ve nehirde rafting burada yapılan en popüler sporlar arasında sıralanabilir.

Yıl boyunca oldukça olumsuz hava koşullarına sahip olmalarına rağmen Avusturyalılar bu durumu bahane olarak kullanmamışlar ve benim görebildiğim kadarıyla bu bölgenin dört bir yanını yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurlarıyla donatmışlar. Göllerin etrafına tüm halkın yararlanabileceği tesisler kurmuşlar. Hayatında spora hiç yer bulamayan ben, bu ortamı görünce hem ülke olarak halimize üzüldüm hem de kendime oldukça kızdım. Bundan böyle ben de çocuklarımın doğayla daha fazla haşır neşir olmasını sağlayıp, sporu hayatımızın içine elimden geldiğince entegre etmeye çalışacağım. Sonuç olarak, büyük şehir kaosundan gerçek anlamda sıkılıp, yıllardır deniz kenarında şezlongda yatıp iki kulaç atarak yıllık iznini kullanan gezginler bir değişiklik yapıp bir dahaki yaz rotalarını Alplere doğru çevirebilirler.

Gülru Baykan Arslan

KAPRUN OTELLERİ
KAPRUN OTELLERİ

KAPRUN’DA NEREDE KALINIR?

Kaprun’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

SALZBURG OTELLERİ
SALZBURG OTELLERİ

SALZBURG’DA NEREDE KALINIR?

Salzburg’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir