Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Lozan: Bir İsviçre klasiği…
08/10/2014

Ulaşım ve konaklama

Bansko, Bulgaristan’ın kayak merkezlerinden biri. Bir sabah saat 07.00 gibi İstanbul’dan yola çıkıp, Yunanistan üzerinden Bansko’ya vardık. Yol normalde, yalan olmasın, 6-7 saat gibi. Tabii biz kalabalık bir arkadaş grubu olarak, Yunanistan Kavala’da yemek molası verdik vs. Sonrasında da Ehoçi sınır kapısından geçtiğimiz gibi 50km sonra Bansko’daydık. Bu yolu tavsiye ederim çünkü büyük bir kısmını otobandan gidiyorsunuz. Güzergahı internetten çalışırsınız.

IMG_3417
Yunanistan’dan geçişte Bulgar sınır kapısı

Herneyse, otelimizi her zamanki gibi Booking.com’dan rezerve ettik. Biraz geç rezerve olduğu için yeri çok şahane değildi ama kötü demek de haksızlık olur. Kaldığımız apart otel Cedar Lodge idi. Şimdiki aklım olsa onun karşısında Pirin Caddesi üstünde bir yer düşünürdüm. Bütün mesele Gondola’ya (teleferik) yakın olmak ve malzeme taşımakla ilgili tabii…

Elinize bir Bansko haritası alırsanız, haritanın ortasında ve güneyinde yeşil bir alan görürsünüz. Ortası Gondola istasyonu (2 dakikaya detay vereceğim). Haritanın solunda/batısında kuru bir dere var. Biz o tarafta kaldık. Orada küçük bir Carrefour da var.

Haritanın  sağında/doğusunda Pirin Caddesi ve Gondola istasyonunun hemen yukarısı/kuzeyine düşen Yavor Caddesi var. Cadde deyince birşey sanmayın; bu sokaklar birbirine çok yakın.

Diyeceğim o ki, aracınızı parktan çıkarmayacaksanız bu bölgede konuşlanmak mantıklı. Böylece yürüyerek teleferiğe gidebilirsiniz. Bu arada haritanın ortasındaki o boş alan, dediğim gibi teleferik çıkış noktası (Gondola istasyonu). Hemen yanında ücretli otopark var.

IMG_3447
Gondola İstasyonu otopark

Gondola istasyonuna her yönden giriş var gibi ama asıl giriş doğudan. İnsan psikolojikman dağı kuzeyde bekliyor ama evet güneydeki o yeşillik alan teleferikle çıkıp kayacağınız Pirin Dağı…

Diyeceksiniz ki aracımızı niye çıkarmalıyız? Bunun için bir kaç sebeb var: Birincisi, özellikle oteliniz Gondola’ya uzaksa kendi kayak malzemenizi taşımak için; ikincisi kayak kiraladığınız dükkan Gondola’ya uzaksa yine taşımak zor olacağı için. Bir de, dağın toplanma/merkez noktası diyelim, Banderishka istasyonuna yukarıya araçla çıkabilirsiniz. Ama kaymayı planlıyorsanız Gondola bileti mecbur alacaksınız. Detaylar az sonra!

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Berkan YILMAZER dedi ki:

    Çok başarılı bir Bansko yazısı. Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler.

    • Gamze dedi ki:

      Çok teşekkürler… İnşallah gidip güzel vakit geçirirsiniz. Doğada olmak gibisi yok! :-)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir