Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Lozan: Bir İsviçre klasiği…
08/10/2014

Adım adım kayak

Bu kısmı hiç bilmeyenler için yazıyorum. Öncelikle bir kayak kıyafetiniz olmalı. Fermuarlı ve bol cepli bir kar pantalonu, bir içlik, üstüne sıkı tutan bir polar veya mont, eldiven ve ayağınıza kar çorapları. Başınıza bir kask veya şapka alabilirsiniz. Bir de kayak gözlüğü olabilir ama ben onun yerine cam olmayan güneş gözlüğü kullanıyorum. Her neyse bu malzemeyi satın alabileceğiniz gibi kar pantalonu, mont, kayak gözlüğü ve kaskı kiralamak da mümkün.

Bunun dışında kayak ayakkabısı, kayak ve baton veya snowboard kiralamak her yerde mümkün. Kayak boyu dik tuttuğunuzda burnunuzla aynı hizada olmalı. Gerçi dert etmeyin, malzemeyi sizin boyunuza göre seçip verirler.

Asıl unutulmaması gereken şey şu ki kayak botlarınız ayağınızı azıcık sıkmalı. Kayarken habire öne arkaya giden ayaklarınızı sabit tutmaya çalışmak istemezsiniz. Bunu bizim Kartepe’de çok güzel ayarlıyorlar. Bansko’da biraz bol bot verme eğilimi vardı. Dikkat! Bir de botun bacağınızı saran kısmını da iyi sıkmalısınız. Sakat kalmamakta fayda var.

Malzeme kirası ve Kayak okulu

Bansko’da bir çok kayak okulu mevcut. Bunlardan ULEN (hemen Gondola’nın dibinde), Method (İngilizlerin sahibi olduğu ve normalden daha fiyatlı olduğu söylenen), Pirin ve SkiMania benim dikkatimi çekenler.

IMG_3424
ULEN okulları fiyat listesi

Biz malzememizi SkiMania’dan kiraladık. Aklınızda olsun internetten önden rezervasyon yaptığınızda indirim yapıyorlar. Düzgün, efendi çocuklardı. Orada günübirlik veya çoklu gün/saat malzeme ve hoca ücretleri de yazılı. Çocuklar için indirim de var. 5 günlük kayak, bot ve baton kirası yetişkin için 204TL [140 Leva civarı], çocuk için 129TL idi. Snowboardlar da 266TL idi. Bunlar normal malzeme. İleri seviye malzeme fiyatları biraz daha yükseliyor. Fiyatları belki Kartepe’yi arayarak karşılaştırabilirsiniz. Burada en önemli konu, yüksek sezonda gidiyorsanız önden rezervasyonlar kurtarıcı olacaktır.

Bilmeyenler için söylüyorum, şunu da unutmayın: Eğer arabanız yoksa malzeme kiraladığınız yerde kendi ayakkabılarınızı bırakıyorsunuz. Dolayısıyla kar botları ile Gondola’ya dek yürümelisiniz. O da biraz Ay’da yürümek gibi birşey. O açıdan bakarsanız ULEN’den malzeme kiralayıp hemen yukarıdaki merdivenlerden Gondola’ya binmek mümkün. Ama çok popüler olduğu için, biraz daha fiyatlı ve kayak okulları da kalabalık olabilir. Diğer okullar da fena değil sanırım. Artık karar sizin.

Bu arada hatırlatmamda fayda var. Bol cepli pantalonunuz olursa para, cep telefonu, kredi kartı ve kağıt mendilinizi yanınıza almanız kafi. Zira extra yükle kaymak istemezsiniz.

Ayrıca yoğun kullanım/kira sebebiyle bazen kayaklar kaymayabiliyor. Oradaki görevlilere söylerseniz gerekli bakımı yaparlar.

Hayatınızda ilk defa kayacaksanız, 2-3 günde en az 8 saat özel ders almanızı tavsiye ederim. Normalde 10 saat deniyor. Grup içinde öğrenme uzun sürer. Özel ders ile, çok beceriksiz değilseniz, bu sürede en basit pistten düşmeden kaymanız beklenir. Grup derslerinde (2014 Şubat fiyat/kurlarıyla) 2 saat 75-125 TL arasında değişiyor. 5 gün 10 saat yetişkinler için grup kayak dersi 250 Leva ve snowboard dersi 295 Leva civarında. Özel ders fiyatları ise daha fazla…

Daha detaylı bilgi için SKIMANIAMETHOD SNOW SCHOOL, ULEN ve PIRIN 2000 sayfalarına bakılabilir.

Ancak şunu da söyleyeyim: Seçtiğiniz okula da bağlı olarak bazen de grup ders alıyorsunuz ve 2. 3. gün dersi bırakanlar olunca siz de grup ders fiyatıyla özel ders almış olabiliyorsunuz.

IMG_3453
Böyle güzel bir manzarayı seyrederek dağa tırmanmak
IMG_3479
Pirin Dağı’ndan Bansko’ya bakış…
Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Berkan YILMAZER dedi ki:

    Çok başarılı bir Bansko yazısı. Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler.

    • Gamze dedi ki:

      Çok teşekkürler… İnşallah gidip güzel vakit geçirirsiniz. Doğada olmak gibisi yok! :-)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir