Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Lozan: Bir İsviçre klasiği…
08/10/2014

Gece hayatı ve erotik barlar…

Bansko’da ciddi içiliyor. Öyle ki kayağa gelen özellikle gençlerin bir süre sonra geceden kalma oldukları için kayağı kaçırmaları mümkün. Farklı mekanlarda müzik ve eğlence alternatiflerini deneyerek görebilirsiniz. Bizde çocuk olduğu için belli zaman aralığında belli yerlere takıldık.

A’dan Z’ye yazacağım dedim. Yazıyorum: Bansko’da 2-3 tane erotik bar da var. Bunlardan en ünlüsü Pigalle gibi görünüyor. Buralara kızlı erkekli şamata yapmak için gidilebileceği gibi, genelde erkeklerin tercih ettiği yerler olduğu aşikar. 15 Euro’dan başlayan içki fiyatlarıyla oradaki eskort kızlarla “lap dance”den seks hizmetine kadar bir yelpazede takılmak mümkünmüş.

Bansko küçük bir kasaba. Çoğu bar, restoran vs. de Pirin Caddesi üzerinde. Gondola tarafından aşağıya doğru şöyle bir yürüyüş yapıp hoşunuza giden mekanı seçebilirsiniz.

Rosso Pomodoro Restoranı’nın tam karşısında, sokağın köşesindeki Bouziki Live denilen tavernaya biz gidemedik ama en güzel Bulgar gecesi orada yapılıyormuş. Bir denemekte fayda var.

IMG_3585
Bouziki Live…
Bu tavernanın adını hatırlayamıyorum. Ama yemek ve eğlence için iyi dediler. Yeri? Pirin ile Yavor'un kesiştiği köşede. Ross Pomodoro'nun karşısı.
Bouziki Live… Bir Bulgar gecesi yaşamak isteyenlere…

Masaj 

Bansko’da mutlaka masaj yaptırın. Fiyatlar gayet uygun. Biraz bahşişle de şahane bir masaj alabilirsiniz. Hijyen önemli diyorsanız Kempinski ve Regnum spalarını tercih edebilirsiniz.

Tarihi eserler –  Alışveriş ve diğer notlar…

Tarihi eserlere meraklıysanız, Bansko’da 1800’lerde inşa edilmiş olan Holy Trinity Kilisesi ilginizi çekebilir. Kilisenin içinin ilginç süslemelerle dolu bir yer olduğunu belirtmeliyim. Kilise hakkında bir sitede ilginç şeyler okudum ve Osmanlı Sultanlarını sevdikleri (!) çok belli. Rivayete göre Osmanlılar kiliseyi yıkacaklarmış ama buranın yerlileri çanın üstüne o zamanki sultanın adını yazmışlar. Yıkıma gelen Osmanlı askerleri sultanın adını çanın üstünde görünce yıkımdan vazgeçmişler. Böylece kilise kurtarılmış.

IMG_3592
1800lerde inşa edilen tarihi Holy Trinity church
IMG_3596
1800’lerde inşa edilen tarihi Holy Trinity church ve çan kulesi…

Kilise’nin az ilerisinde küçük bir park var. Orada el arabalarında satış yapan yaşlı satıcılar görebilirsiniz. Biz gittiğimizde 2 stant vardı. Birinde el yapımı kilimler, yolluklar, diğerinde de eskilerden kalma eşyalar satılıyordu. Aynı bölgede ve aslında tüm dükkanlarda, renklendirilmiş deri cüzdan ve çantalar da bulabilirsiniz. Yalnız aynı ürünleri İstanbul Eminönü’nde de daha uygun fiyata bulabilirsiniz. İlginizi çekerse, kilisenin karşısında suluboya resimler satan bir dükkan da var. Bulgaristan’da gül üretimi çok fazla. O nedenle sabundan kreme çeşit çeşit güllü kozmetik ürünlerine rastlayacaksınız.

IMG_3594
Tarihi kilisenin tam karşısında suluboya resimler satılıyor…
IMG_3597
Az ilerideki parkta da karşınıza eskiler satan biri çıkabilir.
IMG_3598
Hediyelik eşya olarak deri ürünler de mevcut.

En başta da yazdığım gibi, hele de İstanbul’da yaşıyorsanız, Bansko ruhunuza iyi gelecektir. Sabah erkenden kalkıp kendinizi doğanın kucağına atın. Gondola’yla yukarı çıkarken, o güzelim upuzun çamların arasında sessizliğin ortasında yol hiç bitmesin isteyeceksiniz. Herkes gidip de sona kaldığınızda tek başınıza pistten inerken, karda hışırdayan kayağınızdan başka hiç bir ses olmayacak (Gerçi tek kalmanın tehlikeleri de var!)…

Diyeceğim o ki bilmiyorsanız gidin kendinize bir iyilik yapın ve kayak öğrenin. Bilenlerse uzun pistlerde kaymanın keyfine varacaktır. Olimpiyatlar için aday kent olduğundan imkanlar iyi. Kar olmazsa suni kar atıyorlar. Sürekli ilk yardım ekipleri sahaları dolaşıyor. Size de keyifle kaymak düşüyor.

Çok sıkılırsanız gündüz Banderishka’da, gece çeşitli klüplerde partiler oluyor, takılabilirsiniz. Akşamları güzel ve ucuz içkiler içip dansa eşlik edebilirsiniz. Belki saatlerce kayak kayacaksınız ve yorulmayı bekleyeceksiniz ama Bansko’da tam tersi temiz havada spor yapmanın vermiş olduğu gençlik, güzellik ve iç huzuru ile dönmüş olacaksınız…

Gamze Avcı

BANSKO OTELLERİ
BANSKO OTELLERİ

BANSKO’DA NEREDE KALINIR?

Bansko’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Berkan YILMAZER dedi ki:

    Çok başarılı bir Bansko yazısı. Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler.

    • Gamze dedi ki:

      Çok teşekkürler… İnşallah gidip güzel vakit geçirirsiniz. Doğada olmak gibisi yok! :-)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir