Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Lozan: Bir İsviçre klasiği…
08/10/2014

Pistler

Ders alanlar veya az bilenler “Gondola’yı neden çoklu kullanmalıyım ki?” diye sorabilir. Çünkü Gondola’nın son durağı Banderishka’dan aşağıya Bansko’ya, Gondola çıkış noktasına kayabilirsiniz de ondan. Bu 1 numaralı pist kolay bir pist. İster kayak, ister snowboardla 10km boyunca kayarak kasabaya inebilirsiniz. Esasında az bilenlerin belki de kullanacağı tek güzergah burası. Yol bir yerde ikiye ayrılıyor ve aşağılarda bir yerde birleşiyor. Sağdan giderseniz draglift olan bir bölgeye çıkıyorsunuz. Burada ders alanları görebilirsiniz.

Hangi taraf kolay sorusunun cevabı yok. Başlangıç düzeyinde olanlar için söylüyorum: Yer yer dikleştiği için hızınız artacaktır. Ders alıyorsanız, hocanız bir süre sonra sizi bu 1 numaralı pistte çalıştıracaktır. Bilmeyenlere, önce bilen biriyle inmelerini tavsiye ederim.

Muhtemelen hocanız da söyleyecektir: Önce nasıl düşüleceğini öğrenin. Sonra yabancı ellerde bir de bacağınızı kırmak istemezsiniz. Kartepe’de bilen bilmeyen herkes kendini piste atıyor, düşe kalka iniyor. Tamam belki kendi canınız kıymetli değil ama başkasına gidip çarpıp onu da düşüreceğiniz için dikkatli olmakta fayda var.

IMG_3471
Düşmemekte fayda var. Önce nasıl düşüleceğini öğrenin. Böyle değil

Herneyse, bu 1. pistten aşağıya öğle yemeği için de kayabilirsiniz. Sonra Gondola’yla tekrar yukarı çıkıp, sonra yine kayabilirsiniz. Akşam pistler kapanırken herkes buradan kayarak Bansko’ya iniyor. Yani saat 16:30 civarı kalabalık bir ekiple karşılaşacaksınız.

Bansko’nun güzel yanı farklı zorluk derecelerinde bir çok uzun pist bulunması. Bölünmeden, yol hemen bitmeden kaymanın keyfini bilen bilir, anlatılamaz! Pistlerin zorluk dereceleri hakkında bilgiyi şuradan alabilirsiniz. Bir de pist haritasından incelerseniz, mavi olanlar kolay, kırmızılar orta ve siyahlar zor olan pistleri gösterir. Banderishka istasyonunda indiğinizde sağda dimdik bir pistten aşağıya kayanları göreceksiniz. “Bu insanlar canına mı susamış?” ile “Esasında nasıl bir adrenalindir kimbilir!” arasında gidip gelmenizi sağlayan manzaralar! Şakır şakır kayanlar ve yuvarlananlar! Sakat kalmaz inşallah diyeceğiniz kazalar! İşte bu pist, kayak efsanesi Alberto Tomba’nın adının verildiği en zor pist olan Tomba pisti. Belki de siz de oradan kayacak kadar süpersiniz. Ama ben şimdilik almayayım, diyorum.

banskoskimap
Bansko pist haritası – © bulgariaski.com

Dediğim gibi, Banderishka’dan sonra daha yukarı pistlere çıkış istasyonları var. Elinizde bir pist haritası olsun ya da istasyondaki büyük haritayı inceleyin ki zorluk derecelerini bilin. Gerçi tabelalar da var. Hangi istasyonda ne var diye bakmak için burayı tıklayabilirsiniz. Yukarıdaki duraklarda da atıştırmalık mekanlar mevcut. Ama dediğim gibi yemek için Bansko’ya kayıp sonra tekrar çıkabilirsiniz de.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Berkan YILMAZER dedi ki:

    Çok başarılı bir Bansko yazısı. Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler.

    • Gamze dedi ki:

      Çok teşekkürler… İnşallah gidip güzel vakit geçirirsiniz. Doğada olmak gibisi yok! :-)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir