Bansko: Komşuda kayak keyfi…

Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Lozan: Bir İsviçre klasiği…
08/10/2014
Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Lozan: Bir İsviçre klasiği…
08/10/2014

Gondola İstasyonu/Banderishka İstasyonu

Bansko’nun ortasında Gondola istasyonu var. Gondola dediğimiz şey teleferik. Oradan sıraya giriyorsunuz ve 8 kişilik kabinlerle yukarı dağa tırmanıyorsunuz. Bazı uyanıklar kapı civarı oyalanıp kimsenin kimseyi tanımamasını fırsat bilip kaynak yapabiliyor. Fakat sinirleri bozmaya değmez. Tatildesiniz :)

IMG_3448
İleride Gondola İstasyonu ve kasaba görülmekte.
IMG_3478
Hoşça kal Bansko! Ben Pirin Dağı’na çıkıyorum…

Hiç bilmeyenler için ufak bir uyarı, Gondola’ya binerken kayaklarınızı kabin dışındaki kutulara yerleştirip hemen içeri atlamanız beklenmekte. Yetiştiremezseniz dert değil, görevliler kabini durduruyorlar.

IMG_3451
Kayak malzemeleri dışarıya

Merkez istasyondan ilk etapta Banderishka istasyonuna çıkmalısınız. Yolda Chalin Valog istasyonu var ama iyi bir kayakçı değilseniz oradan aşağıya kaymanız biraz zor olur. Banderishka istasyonu Gondola’nın son durağı. Oradan daha yukarıdaki diğer istasyonlara ski liftlerle ulaşmak mümkün.

Banderishka istasyonu düzce bir alan. Orada kayak okullarının hocaları sizleri karşılayıp dersinize yönlendiriyorlar. Yemek yemek için bir iki kafe, basit bir de pizzacı var ama uyarmakta fayda var fiyatlar biraz fazlaca. Wi-fi çalışıyor. Arada bir de ciplerin üstüne çıkıp dans eden kızları izlemek mümkün.

IMG_3456
Gondolanın son istasyonu Banderishka…
IMG_3455
Çeşitli okulların hocaları sizi Banderishka’da karşılar…
IMG_3433
Hazır mıyız?
IMG_3454
Banderishka’dan daha yukarılara çıkmak için resimdeki teleferik istasyonunu kullanmalısınız. gayet dik bir yokuştan çıkacağınızı hatırlatırım.
IMG_3457
Shiligarnik’ten Banderishka’ya inen 1 nolu kolay pistin sonu. Bu pist daha sonra Bansko’ya kadar uzanıyor…
IMG_3500
Banderishka istasyonunda pratik yapmak için yürüyen bantlarla yukarı çıkabilirsiniz

Banderishka’da başlangıç seviyesindekiler minik eğimlere tırmanıp sorunsuz kaysın diye dragliftler de var. [Draglift dediğimiz şey, dönüp duran bir sopaya kendini bir şekilde tutturup düşmeden çok az eğimli tepeciğe varma amacımızı sağlayan alet.] Bu istasyonda başlangıç seviyesindeki çocuklar için de yürüyen bantlar var. Ama yanlış hatırlamıyorsam bu ULEN kayak okuluna ait olabilir.

Eğer günden iyi yararlanmak istiyorsanız, erken gidip Gondola sırasına girmekte fayda var. Yoksa biraz beklemek gerekiyor. Teleferik akşam 17.00’ye dek çalışıyor. Hiç kimsenin yazmadığı şeyi ben yazayım: Kayak malzemenizi aşağıda Gondola civarında tedarik etmelisiniz. Hayır, yukarıdaki istasyonlarda kiralık malzeme yok.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Berkan YILMAZER dedi ki:

    Çok başarılı bir Bansko yazısı. Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler.

    • Gamze dedi ki:

      Çok teşekkürler… İnşallah gidip güzel vakit geçirirsiniz. Doğada olmak gibisi yok! :-)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir