Bansko: Komşuda kayak keyfi…

Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Lozan: Bir İsviçre klasiği…
08/10/2014
Tablo gibi şehir: Köln
25/09/2014
Lozan: Bir İsviçre klasiği…
08/10/2014

Gondola pass / Liftpass

Zaten kayak konusuna hakim olanlar bilir: Teleferiğe binip kayak yapılan pistlere ulaşmanız gerekir. Normal şartlarda Gondola liftpass (bilet) alıp sınırsız kullanım yapabilirsiniz.

Bilmeyenler veya ilk defa bu işe başlayacaklar için bir kaç not: (Fiyatlar 2014 Şubat’ta yetişkinler içindir. Öğrenci ve çocuklar için indirim var. Üniversite öğrencilerinin belge göstermesi gerek.)

 1. Gondola lift 1 kez kullanım (yukarı Banderishka’ya bir kez çıkıp inmek için) [28 Leva=43 TL]
 2. Gondola pass 1 günlük (1 günlük sınırsız Gondola ve diğer liftleri kullanma hakkı) [50-55 Leva civarı]
 3. Gondola pass 12.30dan sonra yarım günlük (yarım gün Gondola ve diğer liftleri kullanma hakkı) [48 Leva]
 4. Gondola pass çoklu kullanım (istediğiniz gün sayısını bildirin, daha indirimli oluyor.) [5 gün 280 Leva]
 5. Araçla Banderishka’ya çıkıp, sadece günlük sınırsız draglift pass [10 Leva civarı]

Yani:

Eğer aracınız varsa ve sadece çıkıp Banderishka istasyonunda az eğimli bölgede oyalanacaksanız, aracınızla buraya kadar çıkabilirsiniz, orada bir park alanı var. Ancak 12-15 Leva civarı bir ücreti olabilir. 30-40 kmlik yol gayet açık ama virajlara dikkat. Araçla çıkarsanız, bu durumda Gondola liftpass almanız gerekmez. Öte yandan yine Banderishka istasyonunda dragliftlerden faydalanmak isterseniz bunlar için ayrıca satılan passlerden alabilirsiniz. Bunlar Gondola liftpassten daha ucuz. Yukarıda bunların satıldığından emin değilim. Aşağıda Gondola istasyonundaki bilet satış noktasından almakta fayda var.

Öte yandan günlük veya çok günlü Gondola liftpass aldığınızda hem teleferik hem de liftleri sınırsız kullanabileceğinizi hatırlatırım.

Son olarak bazen Gondola istasyonu önünde elinde artan liftpasslarını satan olabiliyor. Biraz daha indirimli fiyattan alabilirsiniz. Ya da siz de kendinizinkini aynı şekilde satabilirsiniz. Yalnız depozito ücretinizi almayı unutmayın. Kartın iade edildiğinde 5 Leva depozito iadesi var.

Bir de bazı kayak okulları toplu satış yapıyor. Yani malzeme, hoca, skipass hepsi bir arada alma imkanınız da var. Gördüğüm kadarıyla ULEN okulları bu şekilde kayıt olan kayak öğrencilerini sıraya sokmadan direkt Gondola’ya bindiriyorlardı.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

 1. Berkan YILMAZER dedi ki:

  Çok başarılı bir Bansko yazısı. Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler.

  • Gamze dedi ki:

   Çok teşekkürler… İnşallah gidip güzel vakit geçirirsiniz. Doğada olmak gibisi yok! :-)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir