Tax free alışveriş

Yeşil pasaport
19/02/2013
Araba kiralama
05/03/2013
Yeşil pasaport
19/02/2013
Araba kiralama
05/03/2013

Naçizane bir kaç önerimiz şunlar olabilir :

 • Gümrük ofisleri genellikle 24 saat çalışmıyor yani uçağınız çok erken veya çok geç saatte ise tax free formlarını onaylatabilecek kimse bulamayabilir ve dolayısıyla vergi iadesinden yararlanamayabilirsiniz.
 • Hem yukarıdaki maddede yazan nedenden dolayı mesai saatleri bilgilerini hem de ofislerin havaalanı içerisindeki yerlerini tatilinizi planlarken uçağa bineceğiniz havaalanının internet sayfasından öğrenerek not etmeniz yararınıza olabilir. Belki gerekenden biraz daha önce havaalanında olup mesai bitmeden gümrük kontrolüne yetişebilir ve bina içerisindeki yerlerini önceden bilerek gereksiz yere zaman kaybetmezsiniz.
 • Uluslararası garantisi olan cep telefonu, laptop, tablet pc gibi ürünler satın alıp tax free den yararlanmak isterseniz, mutlaka havaalanına gelmeden önce faturalarının birer fotokopilerini çektirmeniz yararlı olabilir. Çünkü tax free formları ile beraber orjinal faturalar da en son size ödeme yapılan tax free ofislerinde sizden istenmekte ve geri verilmemekte. Dolayısıyla Türkiye’ye döndükten sonra eğer satın aldığınız ürünün servis ihtiyacı olur ise fotokopi olan fatura ile uluslararası garanti imkanlarından yararlanabilirsiniz. Faturanız olmaz ise uluslararası garantiden yararlanamayabilirsiniz.

*Burada yazdıklarımız tamamen kendi tecrübelerimizi aktarmaktan ibarettir. Zaman içerisinde uygulamalar değişebilir veya ülkeye/havaalanına göre farklılıklar da olabilir.

H. Hür Tavaşoğlu

Soğuk bir kış günü İstanbul Kadıköy’de doğmuş. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümü mezunu. Özel sektörde yönetici olarak çalışmakta. Çocukluğundan beri teknoloji düşkünü. Komşu bakkal Ata Amca'sının teybini ödünç alıp Sinclair Spectrum 48K bilgisayarına kasetten oyun yüklediği günleri halen hatırlayıp, teknolojinin bu kadar kısa zamanda ne kadar çok ilerlediğine bazen şaşırıyor. Hayatta olmazsa olmazı gezmek, seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek. Yurtdışına ilk çıkışı 30 yaşlarına yakın bir zamanda olduğu için hala hayıflanır ve belki de bu yüzden arayı kapatmak için zaman ve para elverdikçe o ülke senin, bu ülke benim dolaşmakta... Bencetatil.com’un sahibesi Dilek V. Tavaşoğlu ile evli. İki gezgin ruh bir araya gelince hem gezmek, hem de gezip gördüklerini anlatıp başka seyahat severlere aktarmak ortak tutkuları oldu.

Paylaşmak ister misiniz?

412 Comments

 1. Mert dedi ki:

  Merhabalar;

  Viyanadan drone almayı düşünüyorum yaklaşık 1000eu fiyatı. Fakat viyanadan Bulgaristana uçup akşam Bulgaristan üzerinden tren ile istanbula dönüş yapacağım. Evraklarımı ve tren biletimi viyanada ki tax free ofisine mi gösterip imzalatamam gerekiyor yoksa Bulgaristandan trenle giderken kapıkuledeki tax free ofisinden mi alacağım.

  Bilgi verebilirseniz sevinirim

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Normal şartlarda AB üye ülke sınırından çıkarken onaylatmanız gerekiyor. Yani sizin durumunuzda Avusturya’dan Bulgaristan’a uçakla geçeceğiniz için Bulgaristan çıkışında gümrük onayı almanız lazım. Yalnız şöyle bir sıkınıt var, sonrasında tren ile Bulgaristan-Türkiye sınırına geçeceğiniz için o noktada gümrük görevlisini bulmanız ve tren tekrar hareket etmeden işleminizi yapmanız zor olabilir.
   Benim önerim Viyana’da havalimanında gümrük onayı almayı deneyin. Uçak biletine pek bakmıyorlar benim gördüğüm kadarıyla. Türk pasaportunu görünce onay verirler diye tahmin ediyorum.

   İyi günler dilerim…

 2. Melek Kayserili dedi ki:

  Merhaba, Yunanistan dan TaxFree iadesi almadan ve gümrükte evrakları onaylatmadan çıkış yaptık. Bir ay sonra tekrar gideceğiz. Bir ay sonraki seyahatin dönüşünde eski tarihli evraklar ile başvursak alabilir miyiz? 3 aylık süre dolmasa bile çıkış yapmamız nedeniyle hakkımızı kaybettik mi?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Selamlar,

   Aracı kurumların prosedürleri farklı farklı olabiliyor ama ben bir sorun olacağını sanmıyorum.

   Örneğin Planet Tax Free sayfasında şu şekilde bilgi mevcut:

   Time limits:
   To receive a Customs stamp:
   90 days after the issuing month of the Tax Free Form
   To receive a refund:
   3 months from the date of Customs Validation

   Tax free formunu aldıktan sonraki 90 gün içerisinde gümrük onayı alınmalı diyor.

   Özetle benim tahminim, cins bir gümrük memuruna denk gelmez iseniz, sonraki gidişinizde gümrük kaşesi basılır ve iadeyi alabilirsiniz… Ürünlerin ambalajını açmamanız/kullanmamanız gerektiğini unutmayın tabii…

   Sağlıklı günler dilerim…

 3. Hale Yarkan Uysal dedi ki:

  Merhabalar,
  Berlin-Almanya seyahatimizde yaptığımız alışverişlerin bir kısmını yanımıza almadığımız için evraklarımız tam olmasına rağmen ürünleri gösteremediğimiz için Berlin havaalanında gümrük memurlarına onaylatamadık. Biz Ankara’da ikamet ediyoruz. bu işleri burada yapabileceğimiz bir yer yada kurum-kuruluş var mı?
  Teşekkürler.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Gümrük onayı olmadığı için vergi iadesi alabileceğiniz mantıklı bir yöntem olduğunu sanmıyorum maalesef. Tek çare ürünleri kullanmadan, tekrar bir AB ülkesine giriş yapıp, çıkarken onaylatmak olabilir belki.

   Sağlıklı günler dilerim…

 4. Özlem Yiğit çakır dedi ki:

  Merhaba Belgraddan aldığımız Ps5 i Macaristan sınır kapısında onaylattık yani belgeye kaşesini aldık. Nakit paramızı nereden alacağız. Bilginiz var mı?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım,

   Elinizdeki belgelerde muhtemelen aracı kurumun markası ve adresi mevcuttur. Global Blue, Planet Tax Free v.b. pek çok aracı kurum var. Sizin belgelerde yazan hangi şirket ise, ya onun posta adresine belgeleri postalayacak ve tutarı hesabınıza/kartınıza yatırmalarını bekleyeceksiniz ya da internet sitelerinden Macaristan ‘da ofisleri olup olmadığına bakacaksınız ve eğer varsa o ofise gidip talepte bulunacaksınız.

   Umarım sorunsuz şekilde iadenizi alabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim…

   • Merhabalar. Öncelikle tüm sorulara cevap verme isteğiniz için teşekkür ediyorum. Benim durumum da bu sorun ile aynı. Evraklarımı onaylattım ama zaman sıkıntısı nedeniyle iademi oradaki ofisten alamadım.Aracı kurum Global Blue. Ankara daki şubelerine bizzat başvurup alabilirmiyim, yoksa satın aldığım ülkedeki adresine postalamam mı gerekiyor. Teşekkürler

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     Selamlar,

     Benzer durumda İstanbul ofisleri ile irtibat kurduğumda, ofiste iade gibi bir hizmetleri olmadığını, belgeleri posta yoluyla göndermem gerektiğini söylemişlerdi.

     Muhtemelen Ankara için de aynı durum geçerlidir ama yine de sormaktan bir zarar gelmez diye düşünüyorum…

     İyi günler dilerim…

 5. Gülhan Aydın dedi ki:

  Merhabalar, detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Keşke daha önce fark etseydim.
  Münih Havalimanında iPhone kutusunun açıldığını ama kullanılmadığını gören memur biraz sorun çıkardı. “Kutuyu açtığınız için ödeme yapılmayacak bir başka sefere artık” dedi. dedi. Ama evraka damga bastı. Para alma alanına durumu sorduğumda ve damgalı evrakı gösterdiğimde görevli tarafıma ödeme yaptı. Bu nasıl bir uygulamaydı bilginiz var mı acaba? teşekkürler, iyi günler…

 6. asdfas dedi ki:

  Yurt dışından telefon aldıkdan sonra araba ile ülkeme donecegim texfreeyi arabayla dönerden havalimanından mı alman lazım nerden alacagım

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Avrupa Birliği sınırlarından çıkış yapacağınız noktadaki gümrük ofisinden onaylatmanız gerekiyor evrakları. Örneğin Avusturya’dan bu tarafta geliyorsanız, Macaristan – Sırbistan sınırında gümrük kontrol noktasını bulup alışverişiniz sırasında size verilmiş olan evraklara kaşe yaptırmanız gerekiyor.

   Havaalanlarında olduğu gibi kara sınır kapılarında da vergi iade noktaları olabiliyor. Eğer bu noktalardan bulursanız, evrak onayından sonra hemen iadenizi de alabilirsiniz. İade noktası yoksa sınır geçişinde, o zaman onaylı evrakları tax free aracı firmasına posta ile gönderip banka hesabınıza iadenin yapılmasını bekleyeceksiniz…

   • Cem Topçam dedi ki:

    Merhabalar Ocak 2024 tarihinde Almanya ülkesine ziyarete gideceğim, dönüşüm de 2 adet iPhone 15 pro Max almayı düşünüyorum muhtemelen Media Markt’tan belgeleri topladıktan sonra her iki telefon için tax free müracaatın da bulunabilir miyim, ayrıca airpods da almayı düşünüyorum tax free de ürün miktarı sorun olurmu? 2 telefon 2 kulaklık gibi. Teşekkürler

    • Mustafa Akman dedi ki:

     Selamlar.

     Herhangi bir sınırlama olduğunu sanmıyorum, tax free bürosu sırasında önümde bir kaç bin Euro’luk iadeler alındığına şahit oldum… Alışveriş tutarlarını siz hesaplayın…

 7. Alper Yılmaz dedi ki:

  Ben daha sitenizi yeni keşfetmiş bulunmaktayım. Bu güzel bilgiler için sizlere teşekkür etmek istedim Hür Bey :) Size ve eşinize selamlarımı iletiyorum.

 8. Hicret dedi ki:

  merhabalar annem yakın bir zamanda Hollandadan bir iphone aldı. Mağazadan gerekli belgeleri aldı ve havaalanında kaşelettirdi fakat herhangi bir para iadesi işlmeni uygulamamışlar. Kredi kartı bilgisi de almamışlar. Acaba belgelerimizle birlikte Türkiyeden bir yerden para iadesi almamız mümkün mü? Elimizde gerekli belgeler var.

  • Merhaba,

   Normal şartlarda annenizin evrakları gümrük ofisinde kaşelettikten sonra TaxFree ofisine giderek evrakları verip vergi iade ödemesi alması gerekiyordu.

   Eğer Global Blue ise alışveriş yapılan mağazadaki anlaşmalı aracı şirket, aşağıda linkte görülen adrese evrakları posta ile göndererek iade alabilirsiniz kredi kartınıza.

   http://www.globalblue.com/tax-free-shopping/netherlands/

   Global Blue değil de başkası ise (Premier vs) onların da sayfalarında benzer adresler vardır.

   Bir de aracı şirket olmadan da iade alınabiliyor. Mağaza eğer aracı şirket ile çalışmıyorsa bildiğim kadarıyla evrakları yine mağazaya postalamanız gerekiyor. Bu konuda şahsi tecrübem olmadığı için pek bilgim de yok ne yazık ki…

   Umarım alabilirsiniz iade…

 9. ERIC fINANCE dedi ki:

  Evet ise bugüne kadar sizinle nasil iletisim kuracagimiz konusunda her hangi bir nedenle bir krediye ihtiyaciniz var mi? ericfinancee@gmail.com vaya ericfinancee@outlook.com

 10. asya dedi ki:

  merhaba, 2adet iphone alsam ikisinin de vergi iadesini alabilir miyim? bir de ambalajını açsam vergi iadesi olur mu? (alınca telefonu kontrol etmek için ambalajı açmak istiyorum da )

 11. samuel etoo dedi ki:

  Gelecek ay Tiflis’e gidip oradan kendim ve yakınlarım için 5 adet iphone 7 almayı düşünüyorum. Benim sorum acaba bunların hepsi için tax free iadesi alıp alamayacağım? Bir de bu zamana kadar giriş çıkışlarda hiç kontrol durumuna rast gelmedim, kontrol nasıl oluyor?

  • Hasan dedi ki:

   Merhaba yurt dışından ispanyadan bir ps5 aldım aldığım mağazadan tax free.islemi yaptım ve nakit olarak bana 69 euro.ödediler ancak 1 ay sonra kredi kartımdan tax free ücreti adı altında 103.euro kesildiğini gördüm neden olabilir acaba.

   • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

    Merhaba,

    Bazı mağazalarda tax free tutarı peşinen geri ödeniyor ama yine de ülkeden çıkarken sizin evrakları gümrük yetkililerine onaylatmanız ve tax free aracı şirketine posta ile göndermeniz bekleniyor. İşlemin o kısmını yapmadıysanız cezalı olarak geri almış olabilirler vergi iadesini…

    • Yusuf Güven dedi ki:

     Ben 100 Euro üzeri alışveriş yaptım bayva dan ancak bana sadece fiş verildi taç free formu verilmedi vergi iadesi alabilirmiyim

   • Ali dedi ki:

    Havaalanından çıkarken size verilen form formu onların ofisindeki kiosktan okumamış siniz

 12. BARIS AHMET dedi ki:

  30 dakika içinde% 2 hızlı ve acil krediler bugün olsun. e-posta yoluyla daha fazla bilgi için bizimle irtibata: olsonfinancialgroup@outlook.com

 13. Sinem dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim bir arkadaşım İngiltereye gidecek 1 haftalığına ve kendisine iphone aldırmak istiyorum. 2 sorum var.
  1. Bir haftalığına iş için gidecek, yani toplantılara katılacak . İş için olması tax free ye engel yaratır mı?
  2. Kendi kredi kartımı versem, alımı benim kartım ile yapıp tax free formunu kendi adına doldursa sıkıntı çıkar mı?
  Şimdiden teşekkürler.

 14. Semih Savtak dedi ki:

  Merhaba,
  Kuzenim şu anda eğitim için Amsterdam’da bana hafta sonu Media Markt’tan 699 Euro fiyat ile kredi kartı kullanarak Samsung S7 alacak. Sizden ricam mağazadan itibaren neler yapması gerektiğini sıralayabilir misiniz. Kendisi bu konulardan çok çekiniyor ve hiç yapmamış. Bir de telefonun fiyatı içinde 121 Euro vergi olduğu bilgisi var. Bu rakamın tamamını nakit olarak alabilir mi? Ayrıca eğer Amsterdam havaalanında daha önce tecrübeniz var ise bu işlemi nerede ve hangi aşamada yapması gerekiyor? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Semih Savtak dedi ki:

   Kimseden yanıt gelmedi. Ben kendi kendime yanıtlayıp yaşadığımız tecrübeyi aktarayım. İlk olarak Samsung telefonlarda region sim lock olduğu için Türkiye de çalışmama sorunu var. Kutunun üzerinde zaten ”European Sim Only” uyarısı var. Bu durum tüm Avrupa Birliği ülkelerindeki satış noktalarında aynıymış.Bunu kaldırmak için alındığı Avrupa ülkesine ait mağazadan 5 euroluk bir ön ödemeli hat kartı takıp Media Markt satıcısının telefonuna arama yapılıp 5 dk minimum görüşme yapma sağlandı ve böylece bu kilit kalkmış oldu. Satıcıya alırken tax free den faydalanacağı belirtilmesi gerekiyor. Daha sonra orada global blue tax free formu dolduruldu. Amsterdam havaalanında yetkililer bizi pasaport kontrolü öncesinde bulunan bir tax frree refund noktasına yönlendirdi. Burada sadece bir personel çalışmakta olduğu için uzunca bir kuyruk vardı ve burada bekleme süresi ile beraber tam 25 dakika işlem sürdü. Burada iki seçenek soruldu ya kredi kartına 75 Euro iade ya da 3.5 Euro kesinti ile nakit anında iade. Biz nakiti tercih ettik ve paramızı aldık. O sırada ürün, tax free formları ve fatura yanınızda olmalı. Faturanın aslı orada kalıyor o yüzden önceden bir fotokopisini alın. Ayrıca yukarıda sorumda olduğu gibi %21 vergi kesintisi karşılığı olan 121.30 Euro geri ödenmiyor. Global Blue firması aradaki farkı hizmet bedeli olarak alıyormuş. Aracı koymadan kendin Türkiye’ye dönüp yazışmalarla halledersen sanırım tamamı geri ödeniyormuş ama bu işin uzun sürmesi veya farklı riskleri olabilir. Ben bu yola girmeyi düşünmem. Umarım bu açıklamalar merak edenlere bir fikir verir.

   • Mustafa Kutsal dedi ki:

    ben fotokopisini almadım telefonla alakalı bi problem yaşasam ne olacak ?

 15. Yunus dedi ki:

  Merhabalar;

  Viyanadan saturn mağazasından telefon almayı düşünüyorum ve 1 nisanda Türkiyeye geri dönerken vergi iadesi alıcam.Ancak 4 Nisanda viyana üzerinden çek cumhuriyetine tekrar dönücem bir sorun olur mu?Vergi iadesi pasaporta işleniyor mu pasaport kontrolündeki polisler bir sorun çıkartır mı buna?

 16. Erkan dedi ki:

  Merhaba,
  Babam Irak’ta çalışıyor. Türkiye’ye izne geldi. Mediamarkt’tan laptop ve fotoğraf makinesi aldık. Bize herhangi bir form doldurtmadılar. Kendileri ödeme miktarının yazılı olduğu Global Blue’ya ait fiş benzeri bir kağıt doldurup verdiler. Bu fiş form ile aynı mıdır? Bir de belgeyi damgalattıktan sonra ofisten iade almayıp bir sonraki izne gelişinde iadeyi direk Mediamarkt’tan alabilir mi(kesintinin olmaması için)? Türkiye’deki mağazalardan iade ile ilgili bir bilgi bulamadım. Eğer mümkünse bu iade için belirli bir süre var mıdır? 3’er aylık periyotlarla izne gelebiliyor çünkü kendisi .

 17. kübra dedi ki:

  havaalaninda global blue ya girmeden pass kontrolunden gectim iademi alamadim posta ile yollayacagim formumu fakat arkada clearing number yazan yere ne yazacagimi anlayamadim. yardimci olur musunuz?

 18. Emirhan dedi ki:

  Selamlar, 12 subat da Amsterdam’a gidiyorum apple storedan iphone alacağım. Izlemem gereken yol haritası nedir daha önce yurtdışına çıkmadığım için bilgi sahibi değilim. Resmi sitede 749€ vergi dahil fiyatı yazıyor. Ne kadar geri ödeme alabilirim. Bilgilendirip yardımcı olursanız memnun olurum. Iyi günler dilerim..

 19. Gürkan dedi ki:

  Merhaba,
  Almanya’ya ziyarete giden kuzenim bana bir cep telefonu aldı. Kendi ismine fatura ettirdi ancak saturn mağazası adres sorunca Almanya’da yaşayan kuzenin adresini vermiş orda kaldığı için.
  Hannover havaalanına gelip faturayı iade ofisine verdiğinde adres Türkiye adresi olmadığı için vergi iadesi alamazsınız demişler. Kuzende durumu anlatmış, bunun üzerine fatura ve formu gerekli açıklama ile Slovenya’ya göndereceklerini sonuca göre eğer kabul edilirse kredi kartına iade yapılacağını söylemişler. (Neden Slovenya bilemedim ben. Telefon Hannoverden alındı.)
  Fakat herhangi bir belge vermemişler kuzene. Sizce sonuç ne olabilir?
  İlginize teşekkür ederim.
  Gürkan Çakıroğlu

  • Merhaba Gürkan Bey,

   Slovenya değil de muhtemelen Slovakya demişlerdir diye tahmin ediyorum. Global Blue merkezi orada.

   http://www.globalblue.com/customer-services/contact-us/mail/

   Pasaport bilgisi ve gümrük çıkış onayı var ise bence olumlu sonuçlanır diye tahmin ediyorum.

   İsterseniz İstanbul ofislerinin iletişim bilgisi aşağıda, net bilgi alabilirsiniz belki.
   Global Blue Turkey

   Ferah Sokak, 29, 34365 Tesvikiye Istanbul

   Telefon: +90 212 232 11 21

   Eposta: taxfree.tr@globalblue.com

   Umarım olumlu sonuç alınır…

   İyi günler dilerim…

   • Gürkan dedi ki:

    Çok teşekkür ederim Hür bey.
    Umarım dediğiniz gibi olur. Biraz zaman geçsin buradaki ofislerini arayacağım.

 20. Ali Kemal Gülfidan dedi ki:

  Amerikada applein kendi mağazasından aldığımız iphone cihaz için vergi iadesini unutup Türkiye’ye dönüş yaptık 2 gün oluyor bu ürünün vergisini Türkiye’de alabilmemiz mümkün mü yada daha dönüş yapmamış arkadaşlarımız var orada onlar gelirken bu iadeyi alabilir mi cihaz Türkiye’de şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,

   Amerika’da, Avrupa’da ki gibi bir vergi iade sistemi mevcut değil. Sadece Texas ve Louisiana gibi çok az sayıdaki eyalette benzer bir sistem var. Delaware, Alaska gibi bir kaç eyalette de zaten Sales Tax uygulanmıyor.

   http://www.louisianataxfree.com/

   Yani tahminimce bu bir kaç eyaletten birinde değildiniz ve ne yazık ki büyük bir ihtimalle iade almanız zaten mümkün değildi.

  • Eren dedi ki:

   Hocam aynı durum bende de mevcut sonuç alabildiniz mi yardımcı olabilir misiniz

 21. Hasan Gül dedi ki:

  Merhaba yardımlarınız için çok sağolun gerçekten buna ihtiyacımız var; 2 Sorum var
  1. eBay ile Amerika Florida’dan 2 tane telefon aldım 29 dolar kargo fiyatı dahil 693,6 $ tuttu. Bunun ile ilgili ne yapabilirim(ebayin alışveriş sonrası sayfasında 6.5% yazıyor Florida için ama VAT ama belgesi yok herhalde)
  2. Polonya’dayım 150 $’lık gümrük vergisi isteniyor ne yapabilirim, lütfen yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.

  • Ne yazık ki bir şekilde görmemişim sorunuzu.

   Florida daki vergi oranı, sipariş oradan verildiğinde geçerli diye düşünüyorum. Yani siz yurtdışına sipariş verdiğinizde Sales Tax eklenmemiş olmalı. En azından benim tecrübem bu şekilde.

   Polonya konusunda ise ne yazık ki fikrim yok. Aynı durumda Türkiye’de %20 oranında yani 140 USD gibi bir gümrük vergisi istenecekti, Polonya’da ki uygulama da oldukça benzer demek ki.

 22. Serhat Ökmen dedi ki:

  Merhabalar. Polonya’da İphone 6s alacağım. Media marktan öğrendiğim kadarıyla Tax free ücretini Türkiye’den almak ile Polonyada almak arasında yüzde 9 gibi bi fark var. Bende polonyada almak istiyorum ücreti. Norveçe havayolu ile gidersem parayı polonyada alabilmek için tax free belgesini havaalanında onaylatabilir miyim? Norveç avrupa birliğinde değil ama schengene dahil bu yüzden kafam karışık.

 23. özgür dedi ki:

  merhabalar.
  polonyadan bir ürün almak istiyourum. oradaki magaza görevlisi ile konustum. havaalanından vb tax free alabilir m,y,m diye sordum. bana sirketimiz tex free bölgesinde değildir diye bir cevap attı.bazı sirketler vergi iadesi yapamayabilir mi?

  • Evet yapamayabilirler. Tüm mağazalar bu sisteme dahil değil, tax free aracılık hizmetleri yapan kuruluşlar ile (Global Blue, Premiere Tax Free vb.) anlaşma yapmış olmaları gerekiyor….

   İyi günler dilerim…

  • Mehmet ozalkan dedi ki:

   Yalan.. her polonyaya gidip dönüyorum. 15 defa gibi free tax aldim. Saturn. Mediamarkt ve euro…magazalar var free tax var.

 24. Kadir dedi ki:

  Merhabalar ben avrupaya çek cumhuriyetinden giriş yaptım ve çıkışım yine çek cumhuriyetinden olacak şimdi viyanaya gidip telefon aldığımda çekten geri çıkarken iadeyi alabilir miyim ? Teşekkürler

  • Merhaba,

   Evet prosedür o şekilde.
   Yani Avrupa birliğini terk edeceğiniz noktada gümrük onayı alarak Tax Free ofisi var ise para iadesini alabilirsiniz…

   İyi günler dilerim…

 25. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar Amsterdam’dayım iworld alacağım iphone için %11 iade olduğunu söyledi. Başka bir iphone satan yere sordum onlar da %21 alındığını söyledi ve %100 emin olduğunu söyledi. Kafam karıştı açıkçası hangisinin doğru olduğuna dair?

  • Merhaba,

   İlk söyleyen kişi yani %11 diyen daha doğru söylemiş. Global Blue vs. gibi bir aracı kuruluş üzerinden TAX Free hizmeti alacağınız için tüm KDV’yi geriye alamıyorsunuz. Bir kısmını o firma, hizmet bedeli olarak kesiyor.

   Eğer kesinti olmasın derseniz çok uğraşmanız gerekiyor. Kendi tecrübem olmadığı için prosedürü tam bilemiyorum. Ama genel olarak şu şekilde. Yine bir TAX refund formu alıyorsunuz alışveriş yaptığınız mağazadan. Ülkeden çıkarken gümrük onayı alıyorsunuz. Türkiye’ye dönüşte aldığınız ürün ve formlar ile o ülkenin konsolosluğuna gidip bir onay daha alıyorsunuz ürünleri ülke dışına çıkarttığınıza dair. Son olarak onaylı formları alışveriş yaptığınız mağazaya posta ile gönderiyorsunuz. Onlar da formlar ellerine ulaşınca size iadeyi yapıyorlar. Bu şekilde uğraşıp sonuca varabilirseniz buraya da yazarsanız çok sevinirim….

   İyi günler dilerim…

 26. Birol Özdemir dedi ki:

  Merhaba,
  Telefonu Bratislavadan alıp, iadeyi Viyana havaalanından çıkış yaparken alabilir miyiz

  • Merhaba,

   Evet Viyana’da gümrük memurluğundan onay alarak iade alabilirsiniz. Zaten her ikiside AB üyesi ülkeler olduğu için doğru prosedür bu şekilde. Muhtemelen karayolu ile gideceğiniz için ülke geçişinde işlem yaptırabileceğiniz bir gümrük kontrolü olduğunu da sanmıyorum zaten.

   İyi günler dilerim…

   • Onur dedi ki:

    Merhaba.3 ay önce Viyana havalimanından çıkarken aldığımız iponenin evraklarını vergi iadesiyle ilgilenen birime ilettik.hesaba yatıracaklarını söylediler ama hala yatmadı ne yapabiliriz

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     Selamlar Onur Bey,

     Sorunuz aşağılarda kalmış, henüz gördüm.

     Benim 3 ayı biraz geçen geri ödemem olmuştu yani hemen panik yapılmasına gerek yok :)
     Aracı firmanız hangisi ise (Global Blue, Premier-Planet vs.) onlarla yazışabilirsiniz. Global Blue ise, İstanbul ofisleri ile görüşebilirsiniz. +90 212 232 11 21

     Umarım en kısa sürede hesabınıza geçer ödemeniz…

 27. Ozgür Adam dedi ki:

  Merhaba,
  Kardeşim 7-8 aydır Almanya’da eğitim görüyor. Media markttan 740 euro luk bir telefon aldıracağım. Öncelikle sorularıma gelecek olursak;
  1- Kardeşim 7-8 aydır orada tax free’den yararlanabiliyor mu?
  2- Tahmini kaç euro ödeme alabilir?
  3- Hafta sonu 2 günlüğüne Türkiye’ye gelecek havaalanındaki taxfree ofislerinden bir miktar ücret kesiyorlarmış sanırım o yüzden media markttan aldığı tax free formunu gümrüğe kaşelettikten sonra direk media markttan bu geri ödemeyi alabilir mi?
  Şimdiden cevap için teşekkürler.

  • Merhabalar,

   1- Normal şartlarda tax free sadece turistik ziyaretler için geçerli bir sistem, öğrenci vizesi veya benzeri uzun dönemli kalışlar için geçerli değil. Fakat bunun kontrolü çok da yapılıyor gibi gelmedi bana. Dolayısıyla iade almayı denemenizi tavsiye ederim.

   2- Almanya’da elektronik ürünlerde KDV (MwSt)%19 oranında. Ürünün MwSt dahil etiket fiyatının %11’i civarında iade alınabiliyor.

   Örneğin 500 Euro (420 Euro + %19 KDV) etiket tutarında bir ürün için yaklaşık 80 Euro KDV ödemenize rağmen 55 Euro civarında bir iade alıyorsunuz.

   3-Bu şekilde de iade alınabiliyor ve dediğiniz gibi hizmet masrafı da düşülmemiş oluyor. Fakat ne yazık ki kendim denemediğim için prosedürden tam olarak emin değilim. Sadece şunu söyleyebilirim. Gümrük onayı dışında bir de burada Almanya Konsolosluğundan da ürün ile ilgili bir onay alıyorsunuz diye biliyorum.

 28. Berat Gökmen dedi ki:

  Merhaba öncelikle insanların sorularına yardımınızı gördüm, bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim sorum şu olacak. Önümüzdeki hafta İsviçreye gideceğim. Orda alışveriş fırsatım olmama ihtimaline karşı Apple internet sitesinden kendime Iphone siparişi verdim ve kalacağım otele yönlendirdim. Bunun vergi iadesini alabilir miyim? Nereye başvurmalıyım? Apple store’lar yardımcı olur mu sizce?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Tax free formu almanız gerekiyordu. Şanısınızı deneyin mağazaya uğrayarak derim ama bilemiyorum yardımcı olabilecekler mi…

   Tax free formu aldığınızda kolay bir şekilde iade alabiliyorsunuz aracı kuruluşlar vasıtası ile. (Global Blue vs.)

   https://www.estv.admin.ch/estv/en/home/mehrwertsteuer/themen/vat-refund—tax-free/tax-free.html

   Yukarıdaki adreste isviçre gümrük idaresinin bu konudaki açıklamaları mevcut. Aracı kuruluş olmadan, linkteki belgeleri doldurarak da iade alabiliyorsunuz ama yine Apple Store’dan imza vs. almanız gerekiyor…

   Bir inceleyin isterseniz…

   Umarım bir şekilde başarırsınız…

 29. Aziz Deveci dedi ki:

  Merhaba, ben Hamburg’tan iki adet parfüm aldım, ikisi toplam 100 ml. Bunlar için vergi iadesi almak istiyorum, ancak ürünü görmek istedikleri için valize koyamayacağım. Pasaport kontrolünden geçerken herhangi bir sıkıntı olur mu? Bu konuda ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

 30. onur altın dedi ki:

  Merhaba, ben Amsterdam havalimanına akşam 11.00 de geldiğimde tax free ofisleri kapalıydı. Kendime muhattap birini de bulamadım. Uçağın kalkmasına az bir zaman kalmışken bir görevli geldi,formu kaşeledi acele bir şekilde formu doldurdum. Kredi kartı nomu telefon numaramı, adresimi ve imzamı atıp, posta kutusuna zarfı attım. Uçağa binerken ürünün faturasını da posta kutusunun içine attığımı farkettim.Faturamı geri almak için ne yapabilirim. teşekkürler…

  • Merhaba Onur Bey,

   İadeyi alabilmek için faturayı da göndermeniz gerekiyor zaten. Yani doğru uygulamışsınız prosedürü. Muhtemelen 2 ay içerisinde kredi kartınıza iade yapılacaktır diye tahmin ediyorum.

   Eğer fatura başka bir amaç için size gerekiyor ise (garanti vs.) belki aracı kuruluş ile temasa geçmeniz halinde bir kopyasını size gönderebilirler… (Global Blue, Premiere Tax Free vs.)

   • onur altın dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. tax free konusunda neredeyse hiç bilgim olmadığı için çok yararlı oldu. Evet fatura garanti için gerekli. Tax freenin web sitesindeki costumer servis formununda kendimi aynı şekilde ifade etmeye çalıştım. Geri dönüş yaparlar diye tahmin ediyorum. Tekrardan çok sağolun…

    • tax free mağduru dedi ki:

     Merhaba Onur Bey, bir süre önce Almanya’ya turist vizesi ile giriş yapıp dönerken aldığım şeylerin tax freesini almak için oradaki ilgili görevliye ne yapacağımızı sorduk, O da önce check in yapmalısınız, dediği için check in yaptık ama o sırada bagajları aldılar geri döndüğümüzde aynı görevli; “aldığınız ürünleri bagaja vermemeniz gerekiyordu tax free alamazsınız dedi” o arada Amerikalı bir ailede aynı şey başına gelmiş ne yapabiliriz diye sorunca başka bir birime yönlendirdiler gümrük ofisine, biz de onları takip ettik biz de soralım diye, oraya durumu anlatır anlatmaz “siz suç işlediniz polis çağıracağız” dediler “ne suçu” deyince “kanuna aykırılık” diye saçma bir şey dedi, görevli kadının ingilizcesi iyi değildi ve bizim Almancamız da yoktu. Biz de “ne suçu bir form bile doldurup bir talepte bulunmadık bize para vs verilmedi daha başlangıç aşamasındayız durumumuzu anlatıyoruz nasıl tax free alabiliriz diye soruyoruz soru sormak suç mu” dememize rağmen, bize ceza yazacaklarını bu cezayı ödemezsek polis çağıracaklarını ve uçağa binemeyeceğimizi söyleyerek bir sürü de Almanca yazılı evrak imzlattırdılar. Ne yazdığını bilmediğimizi tercüman istediğimizi söyledik ama bir işe yaramadı. Şimdi de Almanya’dan celb gelmiş hayatımızda başımıza böyle saçma bir şey gelmedi, olay aynen anlatıldığı gibi yaşandı. Soru sorduğumuz için idari para cezası yedik. En fazla “hayır alamazsınız” deyip göndermeleri gerekmiyor muydu Şimdi ne yapabiliriz. Kendimizi enayi gibi hissediyoruz.

     • İbrahim dedi ki:

      Merhaba Frankfurt ta benze bir olay başıma geldi . Taxfree için ofise uğradım ve faturamı gösterdim bana ürünleri sordu bende bagaja verdiğimi söyledim bunun üzerine ürünler olamadan fatura ile talep ettiğim için bana yalan beyanda bulunup memuru kandırmaya çalıyorsun dedi ve 25 Euro para cezası verdi . İstersem orda kart İle ödeyebileceğimi yada sizinki gibi yazı geleceğini belirti uğraşmak adına kart İle ödedim . Büyük ihtimal size de aynı şey olmuş .

 31. Ceren Kabil dedi ki:

  merhaba ben turistlik gezi için londraya gidiyorum fakat benim gittiğim hava limanında (LUTON) tax free ofisi yok. Ne yapmam gerektiğini inanın bilemiyorum. Aldığım ürünlerin vergilerini nası alabiliyorum.Umarım yardımcı olursunuz teşekkürler:)

  • Merhaba,

   Tax Free ofisi olmayan havaalanlarında sadece gümrük memurundan Tax Free formunuza kaşe vurduruyorsunuz aldığınız ürünleri göstererek. Evinize döndüğünüzde de size Tax Free formu ile birlikte verilmiş zarfa hem gümrük onaylı formu hem de fişleri koyup posta ile üzerinde yazan adrese gönderiyorsunuz. Formda belirttiğiniz banka hesabınıza bir iki ay içerisinde iade tutarı yatırılıyor.

   İyi tatiller…

  • Bir de aşağıdaki linkte bir bilgi verilmiş ama ben hiç o tür bir uygulama ile vergi iadesi almadım, nedir ne değildir bilemiyorum.

   http://www.london-luton.co.uk/en/faq/3/43/how-do-i-obtain-a-vat-refund.html

   *link mobil cihazdan açılmıyor.

 32. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben almanyada 2 adet telefon aldım tek faturada ikiside görünüyor türkiyeye geçerken tex free formuna bir adet mi Yazmalıyim yoksa ikisi geçermi. Iki si geçmez ise birini bavul a koysam diğeri yanımda olsa tex Free formunda alırken tlf lari Media markta ikisinin toplam ücreti yazıyor faturada da birini nasıl geçireceğim kafam karıştı nasıl olacak hersey birbirine karıştı kusura bakmayın Teşekkürler :))

  • Merhaba Mahmut Bey,

   Telefonların ikisi de yanınızda olsun. İkisi için de TAX Free iadesi alabilirsiniz. Türkiye ile alakası yok bu kısmın. Almanya’da havaalanında önce gümrük onayı alacaksınız, sonra yine oradaki TAX Free ofisinden iadenizi alabilirsiniz.

   Türkiye’ye vardığınızda normalde gümrük bildirimi yapmadan sadece bir telefon hakkınız var ülkeye sokabilmek için. Fakat tahminen uçaktan inen her 100 kişiden biri falan durdurulup bavulları falan aranıyor çıkış sırasında. Dolayısıyla size denk gelmesi hem uzak ihtimal hem de ben 2 telefon için sorun çıkaracaklarını sanmıyorum. En kötü, eğer kendiniz kullanacaksanız telefonu, uçaktan inmeden çıkartın ambalajından kullandığınız eski telefon şeklinde gösterin :)

 33. kerime dedi ki:

  Merhaba ben irlanda dan telefon aldim ve tax free belgesini turkce karakterlerle doldurdum havaalaninda bir sorun yasar miyim

  • Ben de birkaç kez aceleden aynı şekilde doldurdum ve sorun yaşamadım. Sizin de yaşayacağınızı sanmıyorum. Mümkün olursa nakit iade alın. Hani belki banka havalesi ile almak zorunda kalırsanız karakterler biraz daha önemli olabilir.

 34. canan dedi ki:

  Merhaba ben irlanda dan telefon aldim tax free belgesini de turkce

 35. Gülhan Dinç dedi ki:

  Merhabalar, bu tax free uygulaması çifte vatandaşlar için uygulanabiliyor mudur acaba?
  Şöyle ki aldığımız ürünün faturası hem Alman hem Türk vatandaşı olan ablamın adına ve sipariş üzerine gelen bir ürün olduğundan, ürün ablamın beraberinde gelemedi. Şimdi kafamıza takılan bir takım sorular ve ama ilki şu ki; her iki ülkenin de vatandaşı olduğundan ve Türkiye de kullanmak üzere aldığından bu ürünü bi kıyak yapıp tax free ödeme yapar mı :)
  Aydınlatırsanız (güzel haberlerle :) ) çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhaba,

   Ne yazık ki haberlerim güzel olamayacak :)

   Çifte vatandaşlar TAX Free’den yararlanabilir ama ürünleri ikameti olmayan ülkeden alıp ikamet ettiği ülkeye götürmek şartıyla ancak. Yani eğer ablanız Almanya’da yaşıyor ise ancak Türkiye’den aldığı ürünleri Almanya’ya götürürken vergi iadesi söz konusu olabilir.

   Bir de satın alma sırasında Tax Free hizmeti veren şirketler (Global Blue, Premiere Tax Free vs) ile anlaşmalı mağazaları tercih etmeniz ve form almanız gerekiyor.

   • samet mutlu dedi ki:

    cifte vatandasim portekizde erasmus yapiyorum portoda ikametim yok ve tukiyeye donecegim tax free yi alabilirmyim tr ve bg vatandasiyim ?
    tesekkurler .

 36. Alper dedi ki:

  Merhaba work and travel programı ile abd ye geldim bir laptop almayi dusunuyorum ama alacağım laptop sadece internet satisinda bulunan bir laptop dolayisiyla magazadan alamayacagim bu urune tax free formu nasil haziratabilirim tax free formu olmasan vergisini geri alabilir miyim?internetten alinan urunlerds tax free formu duzenlenir mi?Tesekkur ederim

  • Merhaba Alper Bey,

   Bildiğim kadarıyla Amerika’da, burada anlattığım şekilde bir TAX Free olayı mevcut değil. Bir de bir çok eyalette VAT zaten %8 civarında yani oldukça düşük.

   Siz olduğunu keşfeder ve bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 37. Alper Yıldız dedi ki:

  ıngılteredeyım apple store den telefon alacagım ınternet sıtesınden baktıgımda urunun fıyatının hemen altında parantez ıcınde 90 pound vergı dahıldır yazıyor.yanı su anlamama mı gelıyor o urunu alıp tekrar turkıyeye donecegım zaman alacagım vergı ıadesı 90 pound mu ?

  • Merhaba,

   Ne yazık ki hayır. Aracı firmalar bir miktar komisyon alıyorlar. Dolayısıyla tahminen 65 – 70 Pound kadar alabileceğinizi düşünüyorum.

   İyi günler dilerim.

 38. Ahmet dedi ki:

  Almanya’dan bir telefon aldım. Ancak ab üyesi olmayan isviçrenin basel havaalanından Türkiyeye dönecem. Nasıl bir yol izlemem gerekir.

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Hatırladığım kadarıyla Euroairport’ta Tax Free işlemi yapmadığım için kişisel bir tecrübem yok.

   http://www.euroairport.com/en/passengers/shops-services/various.html

   Yukarıda linki bulunan Euroairport internet sayfasında Global Blue’nun tüm ülkelerden alınmış formları ile işlem yapıldığı yazılmış.

   Bu havaalanında Fransız ve İsviçre olmak üzere iki ayrı bölge var biliyorsunuz. Belki Fransız tarafındaki gümrükten onaylatıp, linkte yeri tarif edilen ofisten de iade alabilirsiniz.

   Sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum, information deskten veya önce Tax Refund ofisine giderseniz oradan bilgi vereceklerini tahmin ediyorum.

   Kolay gelsin diyeyim…

 39. Semih dedi ki:

  Merhabalar, Türkiye’ye gitmek üzere, Polonyadan aldığım bir ürünün taxfree sini budapeşte havaalanında alabilir miyim?

  • Merhaba Semih Bey,

   Kural olarak AB dışına çıkış yaptığınız noktada gümrük onayı almanız gerekiyor. Dolayısıyla Macaristan’dan çıkış yaparken gümrük onayı alacaksınız. Bazen iade ofisleri sadece o ülkeden alınan ürünler ile alakalı geri ödeme yapabiliyor. O durumda yani havaalanında iade alamazsanız, Türkiye’ye döndüğünüzde gümrük onaylı formları ve faturaları size verilen zarf ile aracı firmanın adresine posta ile göndermeniz gerekiyor. 30-45 gün gibi bir sürede belirttiğiniz kredi kartı veya banka hesabınıza iadeyi yapıyorlar.

   Umarım problemsiz bir şekilde alabilirsiniz iadenizi.

   İyi günler dilerim…

 40. Abdullah göl dedi ki:

  Merhabalar,
  3500 TL civarında kdv oranı %18 olan bir cep telefonu aldım ve yurt dışına çıkmak için havalimanına gittim.
  Sorum şu:3500 TL nin %18i 630 TL ederken 630 TL yerine neden 415 TL aldık.Daha doğrusu neden net olarak %18i alamıyoruz.
  Şayet bir komisyon varsa bu oran çok değilmi?
  35OO TL için ne kadar para iadesi alınabiliyor (vergi oranı %18) ?

  • Merhaba Abdullah Bey,

   Öncelikle hesap konusunda sanıyorum bir hata var. Eğer ürün fiyatı %18 KDV dahil 3500 TL ise bu ürünün KDV siz fiyatı yaklaşık 2966 TL ve KDV tutarı 534 TL oluyor, 630 TL değil.

   Neden toplam KDV tutarı geri alınamıyor, çünkü Global Blue, Premiere Tax Free gibi aracılık yapan firmalar özel kuruluşlar ve bu işten para kazanıyorlar. Dolayısıyla komisyon tutarlarını kendileri belirliyorlar.

   Ne kadar iade alınabileceğinin kesin bir hesabı mevcut değil. Her aracı firmanın kendi belirlediği bir iade tutarı hesap tablosu var. Belki alışveriş mağazasında görmüşsünüzdür, kasiyer defter şeklinde bir hesap tablosu açıyor ve oradan sizin yaptığınız alışveriş tutarının hizasında yazan iade tutarını forma işliyor.

   Aslında sanıyorum bu firmaları kullanmadan da iade almak ve hatta tüm tutarı almak mümkün ama oldukça zahmetli olduğu için pek tercih edilmiyor.

   Örnek olarak Almanya ile ilgili prosedürler aşağıdaki Alman Gümrük Dairesi’nin resmi sayfasında anlatılıyor.

   http://www.zoll.de/EN/Private-individuals/Travel/Leaving-Germany/Tax-free-shopping/tax-free-shopping.html

   İyi günler dilerim…

   • Yağız Ceylan dedi ki:

    Merhabalar,

    Aslında yaptığınız alışverişin sonunda ne kadar tax free alabileceğinizi hesaplayabiliyorsunuz. Global Blue’nun sitesinde tax free calculator mevcut. Oradan alışveriş yaptığınız ülkeyi ve aldığınız ürünün fiyatını girdikten sonra size alacağınız refund miktarını gösteriyor.

    Umarım yararlı olur.

    Saygılarımla

 41. Yuliya dedi ki:

  Merhaba,

  T.C. yanında Bulgaristan vatandaşlığım da var; Bulgaristan pasaportumla İspanya’ya gideceğim. Türkiye’ye dönüşte yine de tax free alabilir miyim?

  • Merhaba,

   Ne yazık ki normalde Bulgaristan pasaportunuz ile Avrupa Birliği dahilinde Tax Free uygulamasından yararlanamazsınız. Eğer ikametiniz Türkiye ise sanıyorum o durumda olabiliyor ama tam prosedürü ne yazık ki bilmiyorum. Yani Avrupa Birliği dışında ikamet ettiğinizi hangi belge ile ispat edebiliyorsunuz bilemiyorum,alışveriş sırasında veya gümrükte…

   Kendi tecrübenizi dönüşünüzde buradan paylaşabilirseniz sevinirim.

   İyi günler dilerim…

 42. Ayse dedi ki:

  Berlin’den aldığım ayakkabı için Havaalanında customs office’e gittim ama damga basmadı adam :( çünkü çantama koymuş ve bavulumu vermiştim.. Bana Ankara’da Alman Konsolosluğu’ndan halledebileceğimi söyledi ama hiç inanmadım. Böyle bir uygulama var mıdır?

  • Merhaba Ayşe Hanım,
   Bildiğimiz kadarı ile böyle bir uygulama yok ama yine de Alman Konsolosluğuna sorun isterseniz. Aksi bir bilgi öğrenirseniz, bizimle de paylaşırsanız seviniriz…

 43. yılmaz dedi ki:

  merhabalar arkadaşlar ben yurt dışında eğitim gördüm ve bir kaç aya dönücem gördüğüm eğitimin vergilerini alabilirmiyim

  • Ne yazık ki burada anlatılan Tax Free sistemi sadece dönüşte kullanılmak üzere satın alınan ürünler ile ilgili. Hizmet giderlerine (Eğitim, araç kiralama, otel konaklama vs.) ait verginin bu sistem ile geri alınabilmesi mümkün değil.

 44. N.T dedi ki:

  İspanya’dan dönüşte Hard Rack Cafe den aldığım ürünler için tax free formu hazırlattım.Madrid Havaalanında önce hazırlanan formu tax free noktasında kaşeletip daha sonra polis kontrol noktasından geçince tax free ofisinde işlem yaptırdım 19.20 € olarak form düzenlenmiş olmasına rağmen 16.50€ ödeme yapıldı. 2.7€ luk bir kesinti yapılarak keş ödeme yaptılar. Aynı şey bir başka arkadaşımada oldu bu kesintinin sebebi hakkında bilginiz varmı ?? Biz anlayamadık

  • Merhaba,

   Tax Free aracı kuruluşlarından Global Blue firmasının sayfasında şöyle bir bilgi var:

   How do I get cash at the airport?

   Go to a Refund Office displaying the Global Blue logo. Present your export validated, completed Tax Free Forms, shop receipts and your passport to receive your refund in cash or to your credit card. Please observe that at some Refund Offices a cash handling fee per “Form” will be charged should you require an Immediate Refund in cash.

   Kısaca, nakit geri ödeme seçeneği tercih edilirse bazı ödeme noktalarında form başına bir kesinti olabilir diyor. Açıkçası ben nakit ödeme aldığımda da hep formda belirtilen tutar kadar iade aldığımı düşünüyorum. Belki gerçekten tüm noktalarda bu tür bir kesinti yapılmıyor, size yapılan denk geldi… Tam bilemiyorum…

   İyi günler dilerim…

 45. gzd dedi ki:

  Londra da ogrenciyim, 1 ay sorna donecegim.

 46. gzd dedi ki:

  Merhaba, 4 ayligina ingilizce kursu icin geldim, 6 aylik ogrenci vizem var. Aldigim urunlerin tax free sini ogrenci vizem olmasina ragmen alabilir miyim?
  Tesekkurler

  • Merhaba,

   Normal şartlarda burada anlatılan Tax Free olayı sadece Turistik amaçla yapılan ziyaretlerde geçerli bir sistem. Fakat ben kontrol tam olarak ne şekilde yapılıyor bilemiyorum. Yani bir çok defa Gümrük kontrolünde pasaporta bakmadan belgelere kaşe vuruluyor. Aynı şekilde iade ofislerinde de pek bir kontrol yok gibi geliyor bana. Dolayısıyla çıkış yapacağınız tarihten önceki 3 aylık sürede satın alacağınız ürünler ile ilgili tax free formu alarak şansınızı denemenizi tavsiye ederim.

   İyi günler dilerim…

 47. Mustafa Dedeci dedi ki:

  Merhabalar.

  Oncelikle ozur dilemek istiyorum belkide soracagim sorunun cevabi yorumlarin icersinde mevcuttur fakat o kadar cok yorum var ki bir turlu bulamadim aradigim cevabi.

  Sorum su: Almanyadan bir arkadasim icin Telefon alacagim fakat baska bir arkadasim araciligiyla Tr’ye gonderecegim benim dolduracagim tax free formunu baska bir arkadasim Tr’ye girerken kullanip indirimden yararlanabilir mi?

  TSK.

  • Merhaba,

   Hiç önemli değil, ben de bilemiyorum var mıdır yok mudur benzer bir soru :)

   Telefonu alırken verecekleri Tax Free formunu doldurmak için bazen satıcı sizden pasaportunuzu istiyor ve kendisi pasaport numarasını, adınızı vs. dolduruyor. Bu durumda havaalanında gümrük kontrolünde veya vergi iade ofisinde formdaki isim ile çıkış yapan yolcunun pasaportunun aynı olması gerektiğinden sorun olabilir.

   Kısaca mümkünse formu arkadaşınız adına doldurtmaya çalışın.Gerçi pek çok kez satıcı sadece iade tutarını yazıp kendi imzasını atıyor ve formun kalanını sizin doldurmanız için size veriyor. Ve bu durumda siz de kolaylıkla arkadaşınız adına doldurabilirsiniz.

   Umarım sorunsuz şekilde iade alabilirsiniz…

 48. rehber dedi ki:

  merhabalar benim de başıma sanırım bir iş geldi:) kardeşim amsterdama 1haftalık geziye gitti. bana da dun acil telefon ihtiyacı çıktı. merak ettiğim şu. ben Amsterdam applestore un internet sitesinden kardeşim adına alsam. kardeşim o mağazadan teslim alsa olur mu? tabii benim kredi kartım kardeşimde olmayacak bu durumda taxfree yaptıramazmı?

  • Merhaba,

   Tax free formunun, kardeşiniz adına doldurulmuş olması gerekir ki ödeme sizin kart ile oluncamuhtemelen problem olabilir diye düşünüyorum. Bir de internet üzerinden alınca tax free formu verilmeyebilir. En temizi kardeşinizin orada kendi kredi kartı ile alması olacaktır diye tahmin ediyorum.

   İyi günler dilerim…

 49. yeloko dedi ki:

  Merhaba, çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş gerçekten..
  Londra Gatwick Havalima’nında geçen sene 3 kere tax free işlemi yaptım hepsi başarılı oldu:) Valizleri verip güvenlik kontrolünden geçtikten sonra yapılıyor ve görevli hiç bir eşyaya bakmadan yalandan soruyor “aldıklarınızı ülkenize götürüyor musunuz?” diye, o kadar. Alışveriş yaptığınız mağaza havalimanında var ise en son olarak ordan da tax free formu istenebiliyormuş en gidişimde öğrendim.

  • Merhaba,

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Ayrıca deneyiminizi paylaştığınız için de tekrar teşekkürler. Dediğiniz gibi, bir çok havaalanında gümrük görevlisi pek incelemiyor ürünleri, sadece yanınızda mı diye soruyor.

   İyi günler dilerim…

   • Şemsi akagunduz dedi ki:

    Merhaba İtalya’dan aldığımız cep telefonunun tax free bedelini Polonya’da alabilirmiyim
    Uçağı kaçırmamak için İtalya’dan alamadım
    Teşekkürler

 50. seval dedi ki:

  merhaba,
  almanyada dil kursuna gidecegim 3 ay. kurstan tax free faturasi alabilirmiyim

  • Merhaba,

   Ne yazık ki hizmet tarzı harcamalar için tax free kullanmak mümkün değil. (Dil kursu, otel konaklaması v.b.)

   Başarılar dilerim dil kursunda…

 51. vlknguc dedi ki:

  Merhaba,
  Almanyadan NOte 4 almak istiyorum fiyatıda 635 Euro.Kabaca bana herşeyi ile ne kadara gelmiş oluyor?(indirimler dahil)Birde almanyada kredi kartına taksit imkanı varmı?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Tam tutarı ne yazık ki bilemem ama tahminen 565 Euro civarı olacaktır size maliyet. Üzerine bir de 115 TL civarı kayıt ücreti ödenecek onu da unutmayın.

   MediaMarkt ve Saturn’de sadece American Express ve kendi EC kredi kartları kabul ediliyordu ben en son alışveriş yaptığımda. Bizdeki Visa veya Mastercard kredi kartları ile alışveriş yapabilseniz bile taksit olayı olabileceğini zannetmiyorum.

 52. Fabien Lefepre dedi ki:

  merhaba bir konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim ırak vatandaşı bir arkadaşım diyarbakır türkiyede yapılması için takribi 41,0000 usd değerinde bir gıda makinası siparişi verdi bu bedelin içerisinde kdv de dahil bu gün şans eseri bunun geri alınabileceğini öğrendik interneti biraz kurcaladık lakin hiç birşey anlamadık acaba ödeyeceğimiz kdv yi almak için tam olarak ne yapmamız lazım bunun satıcıya herhangibir zararı varmı ve satıcının bize bizim satıcıya beyan etmemiz gereken herhangibir evrak varmı şimdiden teşekkür ederim iyi günler

  • Merhaba ,

   Ne yazık ki bu tip bir vergi iadesi ile ilgili tecrübem mevcut değil. Yazıda anlatılan turistik ziyaretlerde gerçekleştirilen alışverişlerin KDV sinin iade alınması konusu.

   Sizin durumunuz ihracat ile ilgili, satın alma yapılacak üreticinin ihracat belgesi var ise KDV den muaf olarak işlemin yapılabileceğini tahmin ediyorum.

   http://www.jtr.org.tr/Tr/docs/pdf/mevzuat/9-KDV_%20Mevzuat.pdf

   Konuyla ilgili bilgi yukarıdaki linkte mevcut. Elbetteki satıcıya herhangi bir zararı olmayacaktır. Ayrıntılar için sanıyorum bir mali müşavir ile görüşmek daha doğru olacaktır.

 53. Barış dedi ki:

  Merhaba,

  Almaya’da TAX Free işlemini çıkış yaparken gerçekleştirdim ve kredi kartıma ücretin yatıralacağını ileterek kartımı makinada çektiler. Ancak Almanya’dan geleli 2 ay geçmesine rağmen hala ödeme yapılmadı. Verdikleri kağıt elimde duruyor ne yapabilirim?

 54. Hyadar dedi ki:

  Merhaba…
  Ben Amerika’da ogrenciyim. Tax free alabilecegim faturalarim var ama aldigim esyalar yanimda degil. Tax free’den yararlanabilirmiyim?

  • Merhaba,

   Sanıyorum ABD’de bu yazıda anlatıldığı şekilde bir vergi iadesi mevcut değil. Eğer varsa bile iade alabilmenin şartlarından birisi gümrükte ürünleri kontrol ettirerek yurt dışına çıkış onayı almak olduğu için ürünler yanınızda olmadan pek mümkün değil bence.

 55. Hüseyin ÖZTÜRK dedi ki:

  Merhaba ,
  Acaba yurt dışından aldığımız ürünlerin hepsi için vergi iadesi alabiliyor muyuz? Yani bir adet değil de üç adet cep telefonu alınca hepsinin vergi iadesini alabiliyor muyuz? Veya bir telefon bir elektrikli süpürge aldım, ikisi içinde iade alabilir miyim? Yoksa sadece bir üründe mi yararlanma hakkım var? Teşekkürler

  • Merhaba,

   Herhangi bir sayı kısıtlaması mevcut değil. İstediğiniz sayıda ürün için iade alabilirsiniz.

   Elektronik eşya / saat – takı vb ürünlerin hemen hemen hepsi için eğer satın aldığınız yerin bir TAX Free hizmeti veren firma ile anlaşması var ise iade alabilirsiniz.

   Tabii Türkiye’ye girişte sayı/tutar sınırları var bildiğiniz üzere. Örneğin normalde tek bir cep telefonu hakkı var vs..

 56. Gizem dedi ki:

  Merhaba,

  İtalya Bergamo havaalanından dönerken görevlinin gec gelmesi ve cok fazla kuyruk olmasından dolayı tax free belgelerini ne yazık ki onaylatamadık. Bir sonraki yurtdısı seyahatimizde bu urunleri ve tax free belgelerini yanımıza alsak damgalatıp vergi iadesini alabilir miyiz acaba bir bilginiz var mı? Teşekkürler..

  • Merhaba,

   3 ay içerisinde gümrük onayı yaptırarak iadenizi alma şansınız mevcut. Bazen gümrük polisleri alınan ürünleri kontrol etmek isteyebiliyor. Bu tür bir durumda ürünlerin kullanılmamış durumda olması gerekiyor…

 57. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba;
  Ben şu an Almanyada’dayım ve 7 ay boyunca burada kalacağım alışveriş yaptığım yerlerde tek seferdeki 80 euroyu geçmese de sürekli aynı yerlerden yaptığım alışveriş fişlerini biriktirerek toplu beyan edip tax free fişi doldurmalarını talep edebilir miyim. Primarkta böyle bir uygulama var ancak her yerde geçerli midir? Bir de buradan aldığımız temizlik ürünü yada ev dekorasyon gibi ürünlerde de tax free alabiliyor muyuz? şimdiden teşekkür ederim.

  Sevgiler

  • Merhaba,

   Öncelikle şunu söyleyeyim, aldığınız TAX Free formlarını en geç 3 ay içerisinde gümrükten onaylatmanız yani daha doğrusu 3 ay içerisinde ürünler ile beraber Almanya’dan çıkış yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla şu an aldığınız ürünler için 7 ay sonra iade alma şansınız yok.

   Sizin de dediğiniz gibi bazı mağazalarda bu tür uygulama mevcut. Örneğin Galeria Kaufhof veya Karstadt gibi mağazalarda da farklı günlerde yapacağınız alışverişler için tek bir TAX Free formu alabiliyorsunuz.

   Hangi ürünlerden alınabileceği ile ilgili net bilgi yazmak mümkün değil ama genel olarak otel konaklaması gibi hizmet ve ülke içerisinde tüketilen/kullanılan ürünler haricinde (Restaurant harcamaları, araç kiralama vs.) çoğunlukla iade alınabiliyor. Yani Türkiye’deki evinizin dekorasyonu ile ilgili bir sehpa alacaksanız olabilir de Almanya’da ki evinizin boya/badanası için olmaz….

   Son olarak, TAX Free olayı normalde sadece turistik amaçlı veya benzeri kısa süreli ziyaretler alınan ürünleri kapsıyor. Oturma izni vs olan kişilerin TAX Free olayından yararlanma hakkı ancak oturma izin süreleri bitip yaşadıkları ülkeye dönerken olabiliyor bildiğim kadarıyla…

   İyi günler dilerim…

 58. Beste dedi ki:

  Merhaba ben italyadayım ve bu ay sonunda türkiye’ye döneceğim. Telefonum bozuldu ve apple’dan iphone 6 almak istiyorum vergi iadesi italya’da yüzde kaç oluyor? teşekkürler.

  • Merhaba,

   Ortalama etiket tutarının %11 i civarında oluyor ama TAX Free hizmeti veren firmaya göre de değişebiliyor. Apple satış mağazasından alacağınız TAX Free formuna muhtemelen yazacaklar zaten ne kadar iade alacağınızı. Satış görevlileri katalog gibi birşeyden ürünün satış tutarına karşılık gelen iade tutarını forma işliyor çoğunlukla…

 59. Semih dedi ki:

  Selamlar hocam. Arkadaşım şu an polonyada ve media markt’tan bir ürün aldı. Ancak sadece fatura var tax free için ayrıca birşey almadı. Bu durumda nasıl faydalanabilir tax free’den?

  • Biraz geç geri dönüş yapabiliyorum. Ne yazık ki form almadan yazıda anlatıldığı sekilde mümkün değil iade almak. Ancak bazen gümrük çıkış onaylı faturaları, ziyaret edilen ülkeden çıkış yaptıktan sonra posta yolu ile, alışveriş yapılan mağazaya geri göndererek iade alınabiliyor ama o tür bir hizmetleri olup olmadığını sormalı arkadaşınız…

 60. ilknur yıldız dedi ki:

  merhaba
  yurt dışından aldığım ürünler için tax free yaptırdım fakat hava alanındayken vergi iadesi yapıldığını bilmiyordum. bir kaç ay oldu, şimdi tax free ücretini nasıl alabilirim, teşekkür ederim.

  • Merhaba ,

   Eğer havalanında gümrük onayı yaptırdıysanız o formlara ve 3 ayı geçmemiş ise iade alabilirsiniz büyük ihtimalle. Tax free formları size bir zarf ile verilmiş olmalı. O zarf üzerinde zaten posta adresi mevcuttur. Fatura ve gümrük onaylı formları o zarf ile gönderirseniz kredi kartınıza veya hesap numaranıza iade tutarı yatırılacaktır…

 61. Sercan Sayış dedi ki:

  Merhaba
  Litvanyadan telefon aldım tax free yaptırdım 2 ay gibi bir süre önceydi şuan türkiyeye döndüm hava alanındayken vergi iadesi yapıldığını bilmiyordum şuan yaşadığım şehirdeyim tax free ücretini nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Havaalanında gümrük onayı yaptırdı iseniz onaylı formları ve faturaları Tax Free hizmetini veren aracı kuruma posta ile göndermeniz gerekiyor. Form veya zarfın üzerinde aracı kurum adı genellikle yazıyor. Örneğin Global Blue veya Premier Tax Free gibi. Bir de genellikle alışverişten sonra 3 ay içerisinde postanın firmaya ulaştırılması gerekiyor…

   Gümrük onayı almadıysanız ne yazık ki iade şansı mevcut değil…

 62. Doğukan dedi ki:

  Merhaba,
  İngiltere’den iphone almak istiyorum daha 6 ay buradayım şimdi alırsam tax refund alabilir miyim 6 ay sonra ? yoksa ürün alındıktan sonra en fazla 1 ay içinde ülkeyi değiştirmek mi gerekiyor? apple storedaki çalışan bir arkadasıma böyle belirtmiş..Bilginiz var mıdır bu konu hakkında ?
  teşekkür ederim..

  • Merhaba,

   Ürünü satın aldıktan sonra 3 ay içerisinde gümrük onayı alarak UK dışına çıkarmanız gerekiyor…. Yani 6 ay kalacaksanız iade almanız mümkün olmayacaktır…

 63. hakan dedi ki:

  Merhaba,
  Almanya dan 2.000 euro tutarında alışveriş yapacağım yalnız Amsterdam üzerinden türkiyeye döneceğim.
  tax free yi nerden alabilirim?
  ikinci bir seçeneğimde var.satıcı bana bir belge verecek ben onu havalimanından çıkarken onaylatacağım ve satıcıya geri yollayıp %19 tax i geri alacağım.
  direk Türkiyeye dönmüyor olmam problem yaratırmı?

  • Merhaba,

   Avrupa Birliği’ni terk ettiğiniz sınır kapısında gümrük onayı yaptırmanız gerekiyor, dolayısıyla Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda gümrük onayı yaptırıp, TAX Free ofisinden iadenizi alabilirsiniz. Amsterdam’dan satın aldığım ürünlerin iadesini Münih Havaalanı’nda almışlığım var, tersi durumda da sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

   Eğer bahsettiğiniz şekilde satıcı o şekilde de iade alabileceğinizi söylüyorsa, denenebilir. Bildiğim kadarıyla aracı firma olmadan söylediği şekilde iade yapıldığında KDV nin tamamını geri alabiliyorsunuz…

   Umarım sorunsuz şekilde iade alabilirsiniz…

 64. Hamdi dedi ki:

  Merhaba,
  Ben Polonya’dan bilgisayar almayı planlıyorum fakat gidiş gelişimi Almanya üzerinden yapacağım. Bu durumda tax free’den yararlanabilir miyim? Evet ise ne yapmalıyım.
  Teşekkürler.

  • Avrupa Birliği’ni terk edeceğiniz sınır kapısında veya havaalanında gümrük onayı yaptırarak iadenizi alabilirsiniz. Yani sizin durumunuzda Almanya’dan çıkış yaparken…

   Aşağıya Global Blue’nun kendi sayfasından alınmış konu ile alakalı bir kaç satırlık bilgiyi bulabilirsiniz…

   Herhangi bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin gümrük makamının onayı da geçerlidir diyor….

   Tax Free Form

   ● The Form is valid 7 months after the month of issuing.

   ● The Form must be duly stamped twice by Polish customs, the official Polish customs stamp (VAT ZWROT) and the customs officer’s personal stamp (CLO PL). Customs stamp from any other EU country is also accepted. The Form has to be stamped within 3 months following the month when the Form was issued.

   ● The original receipt must be attached to the Form.

   ● We only accept the original fiscal receipts. Manually issued receipts or receipts/invoices labelled “VAT FAKTURA” or “FAKTURA VAT cannot be accepted..

   ● The retailer’s name, address and tax identification number (NIP) as well as total purchase amount and full VAT amount given on the Form must correspond with the information on the receipt from the shop.

   ● Please note, only one receipt per Form is accepted.

   ● The date of the Form and the receipt must be the same.

 65. Yağız dedi ki:

  Merhabalar, ben belçikada erasmus öğrencisiyim. 4 aydır burdayım bu hafta döneceğim. dönmeden önce telefon almak istiyorum. apple’ın yetkili satış mağazasıyla konuştum tax free formu değil 2 fatura veriyorlarmış (invoices). bunlardan biriyle gümrükte işlemlerini yaptırıp ülkeme giriş yapınca mail yoluyla onlara yolladığımda banka hesabıma vergi iadesini yapıyorlarmış. bu konuda bir bilginiz var mı ne kadar doğru? yoksa fnac mediamarkt gibi mağazalardan tax free formuyla beraber mi almalıyım illa?
  Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Bahsettiğiniz şekilde iade alınabildiği yönünde ben de bazı bilgiler okudum ama ne yazık ki kendi tecrübem olmadığı için kesin birşey söyleyemiyorum.
   Tax free formu alabileceğiniz elektronik marketlerden ürünü satın almak belki daha sorunsuz olabilir. Gerçi eğer diğer şekilde halledebilirseniz muhtemelen KDV tutarının tamamını geri alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Çünkü aracı kuruluşlar ile Tax Free işlemi yapıldığında belirli bir miktar komisyon o şirketler tarafından kesilerek size iade yapılıyor.

   İyi günler dilerim….

   • Yağız dedi ki:

    teşekkürler cevap için. diğer yol ile almayı deneyeceğim. umarım havalimanında sorun olmaz. iyi günler.

   • Yağız dedi ki:

    İyi günler tekrar ben. Telefonu aldım 2 gün sonra döneceğim. dönmeden açabilir miyim kutusunu? yoksa illaki kapalı mı olması gerekiyor ürünün?

    • İllaki kapalı olmasına gerek yok. Kullanılmamış “gibi” gözükmesi yeterli. Örneğin Almanya’da Mediamarkt larda genelde açıyorlar, kontrol edip size veriyorlar. Gümrükte kontrol edeceklerini de sanmıyorum ama yine de niye açık derlerse, aldığım yerde kontrol amaçlı açtılar derseniz kimsenin itirazı olmaz. Zaten fatura da bir kaç günlük anladığım kadarıyla…

     Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

 66. Ercan dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben Polonyadan bilgisayar alacağım ama orada 9-10 ay kalacağım yani 3 ay içinde geri Türkiyeye gelmeyeceğim. Aldığım zaman almanyaya gidip gelsem tax free alabilir miyim?

  • Merhaba,

   Polonya AB üyesi olduğu için, ürünü Avrupa Birliği dışına çıkarmanız gerekiyor Tax Free alabilmek için. Almanya’ya geçerek ne yazık ki mümkün değil.

   İyi günler…

 67. Demet dedi ki:

  Selamlar ıngıltereden bısıklet almak ıstıyorum. ıkı ay sonra da ıspanyaya gıdecegım. bısıkletı tr ye gondermelerını ıstedıgımde vat ındırımı yapıyorlar ıspanyaya ıstersem 150 ero daha fazla ucret oduyorum. benım sorum şu bısıkletı ıspanyaya sıparıs edersem turkıyeye donuste ıspanyadan o vat farkını almam mumkunmu ?? Tesekkurler

  • Merhaba,

   Eğer Tax Free formu almayı başarırsanız satıcı firmadan, dönüşte vergi iadesi alma şansınız olabilir. Fakat bir de şöyle bir konu var. Tax free olayından yararlanabilmek için satın alınmış olan ürünlerin kullanılmamış durumdayken gümrükten çıkarılması gerekiyor. Yani bilemiyorum ama sanki bisikleti kullanmayı düşünüyorsunuz gibi geldi bana. Eğer öyle ise o konu da sıkıntı olabilir gümrükte. Gerçi pek de kontrol edilmiyor ürünler ama yine de bilemiyorum…

   İyi günler dilerim…

 68. Akın dedi ki:

  Merhabalar, İspanya’da erasmus öğrencisiyim, gelirken Cep telefonu almayı düşünüyorum Tax Free yapmak için belge lazım bunu bılıyorum fakat burada aldığım cihazın vergisini geri iade aldıktan sonra türkiyede telefon kayıt parası yanı 110 Tl lık bir mebla dışında herhangi bir vergi ödüyor muyum ? Şimdiden Teşekkürler.

 69. Muzaffer dedi ki:

  Merhaba İspanyada erasmus öğrenisi kızıma avrupa mağazasından telefon siparişi vereceğim.Kızım adına tax fre fatura düzenletsem vergi iadesinden faydalana bilirmi? 30 0cak 2015 de dönüş yapacak

  • Merhaba ,

   Eğer o şekilde bir TaxFree formu düzenletebilirseniz kızınız dönerken gümrük onayı yaptırmak şartı ile vergi iadesi alabilir.

   Normal şartlarda 6 aydan fazla süreli kalışlarda (Oturma/çalışma izni) TaxFree hakkı olmuyor ama pek de bir kontrol ben göremedim…

 70. murat dedi ki:

  merhaba on-line alisveris yaparak romadan venedikte kaldigim otele urun gonderirsem, venedikten turkiyeye donuste VAT iadesi alabilir miyim ? veya VAT iadesi alabilmek icin gerekli formlari nasil doldururum bu dedigim hususta ?

 71. metin dedi ki:

  ama cihazı türkiyede alıp geri türkiyede kullancam

 72. metin dedi ki:

  turkiyede lg g2 telefon alıp kıbrısa gitcem taxfree yaptırsam vergi iadesi alısam geri geldiğimde cihaz türkiyede kapanmadan çalışırmı arkadaşlar

  • Oldukça geç bir yanıt olacak ama, tax free alımı ile telefonun Türkiye’de kullanımı arasında bir ilişki mevcut değil. Türkiye’de yasal olarak ithalatı yapılmış bir telefon her durumda çalışır olacaktır…

 73. Cüneyt dedi ki:

  25 Temmuz’da pragta tax free ofisinde belgeleri mi doldurdum. 5 gün içinde kredi kartına iade olacağını söylediler ama her hangi bir para yatmadı kredi kartıma. Birde ben posta kutusu na felan hiçbir şey atmadım orada.

 74. berf dedi ki:

  merhaba ben kanadadan ıphone satın aldım ama bana tax free kağıdı vermediler. nasıl paramı alabilirim?

 75. abdül dedi ki:

  6 aylık öğrenci vizesine sahibim ingilizce kursu için ingiltereye geldim ve 2.5 ay sonra türkiye ye döneceğim bu durumda tax free den yararlanabılır mıyım? galiba tax free aldığım şirket worldwide bunların londrada ki merkez ofisine ya da currency exchange ofislerine gidip refund ucretini nakit alabilir miyim? yardımcı olursanız teşekkür ederim

 76. hikmet demir dedi ki:

  merhaba geçen ay almanyada yapmış oldugum alışverişlere tax free aldım ülkeden çıkarken yani türkiye ye dönerken bavullarımızı önceden uçağa verdiğimiz için ürünleri görmeden iade yapamacaklarını söylediler.Bu durumdan önce konsolosluğa gidip onaylatıp sonra havaalanından kdv iadelerimi mi almam lazım ?

  • Hayır, ne yazık ki, check-in öncesinde yani bavulları vermeden önce havaalanındaki gümrük ofisine gidip onay almanız gerekiyordu. Ondan sonra kendileri bavulu check-in’e götürüyor veya formunuzu onaylıyorlar, yine siz götürüyorsunuz…

 77. Battal dedi ki:

  Taxfree formunu doldurup Milan Malpensa havaalanında taxfree ofisine başvurduk. Ama bizim formunu doldurduğumuz şirketin başka bir şirket olduğunu, elimizdeki belgeleri diğer taxfree hizmeti veren şirketin zarfına (kredi kartı numaramızı ve adres bilgilerimizi yazarak) koymamızı ve posta kutusuna atmamızı söylediler. Biz de öyle yaptık. 14 gün geçti. Kredi kartımıza herhangi bir iade yapılmadı. Benzer durum yaşayan, bilgisi, tecrübesi olan var mı?

 78. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben rusyada öğrenciyim ve burda bir telefon aldım. Mayısın sonunda türkiyeye dönüyorum havaalanında bir problem çıkarırlar mı veya nasıl bir tedbir almalıyım. Türkiyeden gelirken İpad getirmiştim bir sorun olmadı

  • Merhaba,

   Telefonun vergi iadesini mi almak istiyorsunuz? Tam anlayamadım açıkçası.
   Eğer öyle ise telefonun kullanılmamış olduğunu düşünürsek bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum her ne kadar Rusya biraz farklı bir yer olsa da :)
   Moskova’da iseniz aşağıdaki linkte şehir içerisinde iadeyi alabileceğiniz yerlerin adresleri mevcut. Bunlardan birinden iadenizi alsanız da çıkış yaparken formları onaylatıp Global Blue’ya göndermeniz gerekiyor…

   http://goo.gl/4CHOsv

   • Fatih dedi ki:

    Hayır vergi iadesini almak istemiyorum rusya sınırından çıkarken bir işlem gerekiyor mu veya bir problem çıkar mı

    • :)
     Bir adet ürün için problem olacağını düşünmüyorum. Herhangi bir işlem yapılması gerektiğini de sanmıyorum hiç duymadım.

     Yine de kesin bir bilgim yok, yanlış da yönlendirmek istemem.

   • orhan dedi ki:

    ben barselonadan telefon aldım vergi iadesinide peşin yaptılar ama ben Glabal blue’ya bişey göndermedim.Bişeyleri yanlış mı yaptım acaba?

    • Merhaba Orhan Bey,

     Normal şartlarda prosedür şu şekilde:

     Alışverişi yaptığınız yerde Tax Free formu alıyorsunuz

     Şehir içindeki Vergi İade ofisine gidiyorsunuz ve iadenizi peşinen alıyorsunuz

     Ülkeden çıkarken gümrükte formunuzu onaylatıyorsunuz ve eve döndüğünüzde onaylı formu Global Blue veya hangi şirketi kullandıysanız onun merkezine postalıyorsunuz

     Aksi durumda belli bir süre sonra kredi kartınızdan iade tutarını çekiyorlar :(

     Tecrübem bu şekilde…

   • chiss_6 dedi ki:

    merhaba bende rusyaya gidiyorum. size bu konuda birkaç soru sormak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.birincisi rusyada (moskovada) otel harcaması için vergiyi geri alabilirmiyim?alabiliyorsam bunun için hangi belgeleri toparlayıp ne yapmam gerekiyor?ikincisi rusyada tax free konusunda sıkıntı çıkarıldığını ve bu işlemin saatlerce sürebildiğini duydum bu konuda bir bilginiz var mı acaba

 79. sherik dedi ki:

  Peki havalimanında refundı vermeden önce satın alındığı eşyaları kontrol ettiklrini biliyorum. O eşyalar benim üzerimde olsa (satın aldığın montu giysem mesela): bir sıkıntı olur mu? Yok giymemen gerekiyordu demezler değil mi?

  • Normal şartlarda kural olarak ürünlerin kullanılmamış olması gerekiyor. Dolayısıyla verdiğiniz örnekte, olay biraz gümrük memurunun kuralları ne kadar uygulayıp uygulamadığı şeklinde insiyatifine kalacaktır.

   İsterseniz mont gibi kolaylıkla çıkarabileceğiniz bir ürün ise, yanınızda ambalajı/torbası da olsun, işi garantiye almak için kotrolden az önce çıkarıp torbasına koyun.

 80. nico dedi ki:

  merhaba;
  Tax freede kaç adet üründen faydalanabiliyoruz, örneğin iki telefon iki tana fotoğraf makinası sıkıntı oluyor mu?

  • Merhaba,

   Taxfree yönünden herhangi bir kısıtlama mevcut değil. Yani istediğiniz kadar ürünü satın aldığınız ülkeden çıkartabilirsiniz.

   Burada dikkat edilmesi gereken, Türkiye’ye ne kadar ürün getirebilme hakkınız olduğu.

   Her ne kadar çok sıkı bir kontrol yoksa da biliyorsunuz bu konuda örneğin tek bir telefon getirebilme hakkınız var. Elektronik eşya ile ilgili de belli parasal tutarlar söz konusu.

   İyi günler…

   • nico dedi ki:

    Ürün farklı arkadaşların zaten Türkiyede işletmede sıkıntı olmayacak zaten sadece tax free yi alabilmek için bir arkadaşın pasaportuna üç tane cihaz kaydı yaptık, desiğineze göre bu konudada sıkıntı yok çok teşekkürler…iyi günler

 81. ibrahim dedi ki:

  merhabalar,
  Öncelikle soruları cevapsız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum.
  Malum nedenler dolayısıyla Rusya’dan cep telefonu getirtmek istiyorum. tam olarak nerede yaşadığını bilmiyorum benin sorum ne kadarlık bir tax free iadesi alabileceğim?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey,

   Ne yazık ki 2011 yılına kadar Rusya’da turistler için vergi iadesi alma olanağı yoktu.
   Sizin sorunuz üzerine biraz Google araması yapınca 2012 yılında başlayacağına dair bazı bilgiler gördüm ama ne yazık ki kesin bir bilgi veremiyorum size.

   Yine de umarım uygulama başlamıştır ve yararlanabilirsiniz diyeyim…

 82. memduh dedi ki:

  merhaba ben almanyada 6 aydır ogrencıydım donmeye 2 gun kala cep telefonu aldım. aldıgım yerdende tax free formu doldurdum iade için. ama hava alanında en fazla 3 ay kalanlara iade var dediler ve yeşil pasaportumu bahane gosterip vermediler boyle bir uygulama varmı gercekten?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba ,

   Evet ne yazık ki o şekilde bir durum var.

   Shoppers eligible for Tax Free Shopping
   ●If you have a permanent residence in a non-EU country.
   ●If you have a valid long term Visa (more than 3 months) in a non-EU country.

   Yukarıda belirtilen 2.maddeyi tersten düşününce yani 3 aydan fazla bir EU ülkesinde oturum hakkı olduğunda Tax Free den yararlanılamıyor.

   İyi günler…

 83. Naz dedi ki:

  Bu “tax free” uygulaması zorunlu mu? Yoksa kendi isteğimize göre mi?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Tamamen isteğe bağlı bir uygulama, vergi iade işlemlerini yapıp yapmamak sizin insiyatifinizde yani.

   İyi günler dilerim…

 84. Özlem dedi ki:

  iyi günler hür bey,

  Ben bir ay sonra isvicreden istanbula gidecem orda gelinlik vs. gibi seyler alacam.. eger alisveris yaptigim moda evi bana tax free formunu dolduramasa ne yapabilirim?

  yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım,

   İstanbul’da birçok mağazanın, Tax Free hizmeti veren şirketler ile anlaşması var ve form alarak kolay bir şekilde iade alabilirsiniz. Hem AVM’lerin içerisindeki mağazalarda hem de Nişantaşı gibi bahsettiğiniz butiklerin olduğu yerlerde Tax Free etiketleri vitrinlerde görülüyor. Özellikle markalı mağazalarda, tax free hizmeti vermeyen pek yoktur herhalde.

   Anlaşması olmayan bir mağazadan alışveriş yaptıktan sonra (tani form almadan) vergi iadesi alabileceğinizi tahmin etmiyorum.

   Umarım beğeneceğiniz bir gelinlik bulursunuz, bencetatil.com olarak şimdiden mutluluklar dileriz…

   Not: Bu arada kalıcı ikametgahınızın Türkiye dışında bir ülke olduğunu varsaydım cevapları yazarken….

 85. Sevda dedi ki:

  Merhabalar.Ben Rusya dan Türkiye ye tatile gelmişim. Burada yapdığım alış verişe tax free ödenile bilinirmi?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer Türk vatandaşı değilseniz ve oturum/çalışma izniniz yok ise alışverişlerinizi “Tax Free” sistemi üyesi olan işyerlerinden yaparak, Türkiye’den ayrılırken vergi iadesi alabilirsiniz. Hatta bazı alışveriş merkezlerinde vergi iadesini anında alabiliyorsunuz. Sonrasında aldığınız formları Türkiye’den ayrılırken gümrük birimlerine onaylatarak firmaya posta yoluyla gönderiyorsunuz.

   İyi tatiller dilerim size…

 86. Mustafa Sertaç dedi ki:

  Merhaba, 2013 yılı ekim ayında Paris iphone storeden bir telefon aldım, fransadan ayrılır iken tax free ile ilgili formu doldurdum ve aradaki görevlinin yönlendirmesi sonucu doldurduğum formu bir zarfa koyup posta kutusu gibi bir yere attım, aradan 4 ay geçti ama hala iade edilecek olan tutar hesabıma iade edilmemiş. Bu konuda nereye başvurabilirim

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,

   Eğer formlara gümrük onayını yaptırmış ve tam olarak doldurduysanız şu ana kadar çoktan iadenin yatırılmış olması gerekirdi.
   Hangi aracı kurumu kullandınız bilemiyorum ama en bilinenlerden birisi “Global Blue”. Buradan iade işlemlerinin durumunu kontrol edebileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda da Türkiye ofislerinin bilgilerini bulabilirsiniz.
   E: taxfree.tr@globalblue.com
   T: +90 212 232 11 21

   Kolay gelsin…

 87. Ferit Tekin dedi ki:

  Merhaba

  Yurt dışından(Almanya’dan) Türkiyeye araç alıp getirmeyi düşünüyorum (Engelli ve Ötv kdv muaifyeti hakkına sahip biri olarak)

  Merak ettiğim Almanyadan aldığım aracın tax free’sini alabilirmiyim ya da orda vergi sistemi nasıldır

  Teşekkür ederim.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Ferit Bey,

   Ne yazık ki sormuş olduğunuz konu hakkında benim de bilgim mevcut değil.
   Sanıyorum gümrük müşavirliği yapan bir kişi veya ofis bulup bilgi sorsanız daha doğru olacaktır.

   Kolay gelsin….

 88. uğur dedi ki:

  öncelikle iyi günler. polonya dan cep telefonu aldığımda tax free olayını almanyadaki havaalanında yapsam bi sıkıntı olur mu? bu konu hakkında bilginiz var mı?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey,

   Aslında zaten AB sınırından çıkış yaptığınız noktada gümrük onayını almanız gerekiyor. Dolayısıyla Almanya’da gümrük onayı almanız konusunda bir sıkıntı olmayacaktır. Hangi aracı firmayı kullanacaksınız bilemiyorum ama örneğin Global Blue’nun Polonya sayfasında da belirtilmiş gümrük onayının başka bir AB ülkesinde de alınabileceği. (Useful Info bölümünde)

   İyi günler dilerim….

   • özgür dedi ki:

    peki polonyanın para birimi ile almanyanın para birimi farklı bu durumda nasıl olacak

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     Merhaba,

     Aşağıda konu ile ilgili bilgi olan paragrafı bulabilirsiniz. Özetle, iade ofisinin bulunduğu ülkenin para birimi ile ödeme yapılıyor denilmiş.

     In which currency can I get cash at the Refund Point?
     An Immediate Refund will always be paid in the currency of the country where the Refund Point is located. Alternatively, if a different currency is selected, the current ”we buy” rate of a recognized Bureau de Change at the same location as where the refund is presented will be applied for the currency conversion.
     Global Blue reserves the right of choosing the appropriate refund method in exceptional cases at its reasonable discretion.

 89. Filiz dedi ki:

  Merhaba,
  Benim oğlum şu an Amerika da ve kendisine bir bilgisayar almış. Kasada tax li fiyat uygulanmış, rehber de onlara Tax Free den hiç bahsetmemiş. O mağazaya tekrar gitmeye imkanları yok. Bu durumda USA dönüşünde Tax Free den yararlanabilir mi ? Teşekkürler.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım,

   Bildiğim kadarıyla Avrupa ülkelerinde ve diğer bazı ülkelerde olan şekilde bir Tax Free uygulaması ABD’de mevcut değil.
   Bir de yine bildiğim kadarıyla bir çok eyalette KDV (VAT) uygulanmıyor satılan ürünlerde. KDV (VAT) olan eyaletlerde de oldukça düşük düzeyde yani bizdeki gibi %18 ile alakası yok…

   Yine de eğer farklı bir bilgiye ulaşır ve buraya tekrar yazarsanız çok memnun olurum.

   İyi günler dilerim…

 90. vural dedi ki:

  iyi gunler 1 hafta sonra almanyaya gidiyorum.Gidis donus biletim basel havaalaninda olacak. acaba almanya ve fransadan yapacagim aliaverislerin vergi iadelerini isvicre havaalanindan yapa bilir miyim ?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Vural Bey,

   EuroAirport’un sayfasında verilen bilgiye göre tüm Global Blue Form’larını kabul ediyorlar. Dolayısıyla bir problem olacağını sanmıyorum. Sadece gümrük kontrolü ve onayını ne şekilde (Check-in öncesi/sonrası) alacaksınız tam bilemiyorum ama sorduğunuzda eminim yardımcı olacaklardır.

   Şimdiden iyi alışverişler…

 91. Şeyma dedi ki:

  Merhaba
  Vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde baya bir şey öğrenmiş oldum öncellikle bunun için çok teşekkür ederim..
  Benim iki sorum olacak size. Öncellikle şu anda Almanya da Erasmus öğrencisiyim sadece bir senelik vizeyle geldim oturma izni almadım sizce bende Tax Free den faydalanabilir miyim??
  ikinci olarak eğer faydalanamıyorsam şubat 28 de Annem gelecek yanıma iki haftalığına onun pasaportuyla Tax Free den faydalanmak istiyorum ancak ürünü ben Annem gelmeden alsam bunu sorun yaparlar mı zaman açısından ?? son olarak bir de ürünü kontrol ettikten sonra tekrar bize geri veriliyor mu yoksa kendileri mi uçağa yolluyor ürünü (DÜSSELDORF HAVAALANI İÇİN SORUYORUM ÖZELLİKLE)..

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Şeyma Hanım,

   Kural olarak oturma izni veya vatandaşlık hakkı olanlar yararlanamaz şeklinde ibareler var ama uzun süreli vize sahibi olanların tax free alması ile ilgili bir sorun yok gibi. Yani kendi adınıza da alabileceğinizi sanıyorum.

   Ürünleri anneniz gelmeden önce almanız normalde bir sorun yaratmaz. Yalnız şöyle bir durum var. Bazen mağaza görevlileri verdikleri tax free formunu kendi önlerinde doldurtabiliyorlar. O durumda sizin pasaport bilgileriniz isteneceğinden havaalanında iade alınırken yine sizin olmanız gerekecektir.

   Düsseldorf hava alanında, Lufthansa check in kontuarlarının yakınında gümrük ofisi mevcut. Ürünler, tax free formları ve faturalar ile gittiğinizde, kontrol yapıp formları kaşeliyorlar. Ürünler yine sizde kalıyor, bavulunuza yerleştirip check in yapıyorsunuz. Yani 1,5 sene kadar önce Düsseldorf’da bizim tecrübemiz bu şekilde idi.

   Umarım sorunsuz şekilde halledersiniz…

  • Oğuz dedi ki:

   merhabalar
   Haziran ayında barcelonadan aldımğım ürünlerin tax free ofisine giderek para iadelerini nakit olarak aldım fakat Ağustos ayında gelen kredi kartı extramda Tax refund rejected yani vergi iadesi reddi adı altında verdikleri parayı geri tahsil ettiklerini gördüm Bu durumla ilgili nasıl bir yol izleyerek aldıkları parayı geri alabilirim

 92. hemsre dedi ki:

  Ben bi ay sonra almanyaya gdecegm kiyafet alisverisini almanyadan mi turkiyeden mi yapmaliym tskler

  • Dilek dedi ki:

   Ne açıdan sorduğunuza bağlı bu tabii ama eğer bütçe açısından düşünecek olursanız Almanya’nın buradan daha pahalı olduğu kesin. Özellikle Euro’nun 3 TL yi geçtiği düşünülürse :( Gerçi yılın bu zamanı indirimler başlar sanırım…
   Ama bütçe değil de farklı ve güzel şeyler bulur muyum diyorsanız Peek & Cloppenburg, GALERIA Kaufhof ve Karstadt gibi mağazalarda değişik ve bizde olmayan markaları bir arada bulmak mümkün. Güzel kıyafetler bulacağınızı düşünüyorum, en azından ben her gidişimde kazaktan monta kadar üç beş parça şey mutlaka beğenip alıyorum. Ayakkabı-çanta çeşitleri de çok güzel.. Tek tek butikler de var güzel ürünler satan, çok farklı tasarımlar olabiliyor.
   Şimdiden iyi tatiller.

 93. yigit dedi ki:

  Merhaba bende 15 tatilde almanyaya giduyorum mediamarkttan cep telefonu alacagim havaalaninda hangi cantama koymaliyim? Pasaporta kaydettirmek sartmi sartsa nasil kayit ettiricem?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhabalar,

   Vergi iadesi alabilmeniz için, cep telefonunu uçakta yanınıza alacağınız çantanıza koymanız daha kolaylık sağlar. Türkiye’ye geldiğinizde 30 gün içerisinde kendi pasaportunuza e-devlet üzerinden veya GSM şirketlerinin abone merkezlerinden işlettirmeniz gerekiyor.
   Bu arada belirtmekte yarar var, Almanya’daki hiçbir Saturn veya Mediamarkt’da visa veya maestro kredi kartları geçmiyor, sadece nakit kabul ediyorlar. American express kabul ettiklerini de bir görevli söylemişti diye hatırlıyorum.

   Şimdiden iyi tatiller.

 94. Emre dedi ki:

  Merhaba verdiginiz bilgilerden dolayı çook teşekkürler.Bir sorum olacak gümrükte hangi pasaportu göstermeliyiz.Çifte vatandaş olan birisi Almanyadan Türkiyeye gelirken hangi pasaportu göstermeli?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,

   Öncelikle ben de size teşekkür ederim nazik yorumunuz için. Pasaport durumunu sanıyorum vergi iadesi açısından soruyorsunuz. Bu durumda üzülerek belirtmem gerekiyor ki çifte vatandaşlık olduğunda ne yazık ki kurallar gereği vergi iadesinden yararlanmanız mümkün değil. Hatta vatandaşlık değil sadece oturma izni olması bile yararlanılamaması anlamına geliyor vergi iadesinden. Yine de şansınızı denemek isterseniz mutlaka Türk pasaportunuzun bilgilerini yazmalısınız formlara…

   İyi günler…

 95. Ömer bayazıt dedi ki:

  Merhaba almanyadan aldıgım samsung marka telefonun vergi iadesini türkiyeden alabilirmiyim bunun için nasıl bir işlem yapmam gerekiyor yardımınızı rica ederim teşekkürler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey,

   Türkiye’den vergi iadesini almanız gibi bir durum olabileceğini ne yazık ki zannetmiyorum. Normalde uygulamanız gereken prosedür, telefonu satın alırken mağazadan Tax Free formu almış olmanız ve Almanya’dan ayrılırken bu belgeyi gümrük memuruna onaylatmanız şeklinde. Sonrasında havaalanındaki tax free ofisinden iadenizi alabiliyorsunuz. Veya onaylanmış olan form ve faturayı, Türkiye’ye dönüşünüzde belirtilen adrese posta ile gönderiyorsunuz. Kredi kartı hesabınıza iadeyi yapıyorlar…

 96. Sibel dedi ki:

  Merhaba , alışveriş esnasında tax free alınmadıysa daha sonrasında mağazadan istenirse verilir mi tax free ? Teşekkür ederim , iyi günler …

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım,

   Biz bir kaç kez benzer şekilde sonraki gün veya 1-2 gün sonra alışveriş yaptığımız mağazaya gidip faturalarımız karşılığında form aldık. Dolayısıyla yapılması mümkün olduğunu düşünüyoruz. Fakat tabii ki mağazadan mağazaya farklı uygulamalar mevcut olabilir.

   Yani mutlaka en azından denemenizi tavsiye ederiz…

 97. MK dedi ki:

  Merhaba;

  Oncelikle verdiginiz bilgiler için tesekkurler.

  Benim soyle bir sorum olacaktı Almanya’dan donus ucagım cok gec saat 23:30 gibi bu durumda buyuk bir ihtimalle tax free ofisi kapalı olacak…Taxree almam için izleyebilecegim farklı bir yol var mı?

  Birde suresi dolmamıs,onceki seyahetlerimde yaptıgım alısverişlerden dogan tax freeleri, avrupa ulkesine giriste alabilir miyim….nasılsa 1 ay oncesinde yaptigim bir alisveriş ve aynı urunler ile ulkeyi terk edecegim…?mutlaka avrupa ulkesinden cıkarken mi yapılmalı tax free işlemleri….?

  Tesekkurler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba ,

   Genellikle tax free ofisi açık olabiliyor ama bence esas sorun gümrük ofisi. Formları gümrük ofisinde, ürünleri göstererek onaylatmanız gerekiyor biliyorsunuz. Tax free ofisi kapalı olsa bile gümrük onayını halledebilirseniz, form ve faturaları posta yoluyla gönderip iadenizi kredi kartınıza yatırılmak suretiyle alabiliyorsunuz. Tavsiyem kullanacağınız havaalanının web sayfasından ofislerin yerlerini ve kapanış saatlerini öğrenmeye çalışmanız. Check-in öncesindeki gümrük ofislerinin açık olma ihtimali sanki biraz daha fazla gibi geliyor bana…

   Diğer konu ile ilgili olarak. Girerken alınabileceğini sanmıyorum. Eğer daha önce gümrük onayını aldıysanız, tekrar çıkarken ülkeden tax free ofisinden alabilirsiniz iadeyi. Daha önce gümrük kontrolünü yaptırmadıysanız, ürünler yanınızda olacak şekilde önce gümrük onayını almanız gerekir. Unutmayın ki normalde ürünlerin kullanılmamış olması gerekiyor.

   Kolay gelsin…

 98. Filiz Tekin dedi ki:

  Merhaba Hür bey Almanyadan aldığım iphone için apple storedan tax free faturası alamamıştım daha sonra almanyadan donerken havaalaninda polıse durumu anlattım bana bır kagıt verip muhur bastı ve dedıkı bu kagıtla alablrsnz tax free ofısıne gıdınce ordakı bayan almanyaya tekrar döndüğünüzde ürünü almış oldugunuz magazadan gıdıp ücreti alıcaksınız dedi ancak bugun bır arkdasım gıdıp apple magazasına sorunca bız ucret odemyruz demişler bu durum hakkında bir bilginiz varmıdır şimdiden teşekkurler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım,

   Sanıyorum bu bahsedilen işlem Tax Free firmalarının verdiği hizmetin, onları kullanmadan sizin tarafınızdan yapılması oluyor. Ne yazık ki hiç bu şekilde bir işlem yapmadığım için tecrübem mevcut değil.
   Bu linkteki sayfada sizin durumunuzdan bahsedildiğini düşünüyorum. Gümrüğün doldurttuğu form örneği de mevcut. Her mağazada bu uygulama olmayabilir vs. denilmiş. Belki siz mağaza ile mailleşerek vs. halledebilirsiniz.

   Eğer olumlu bir sonuç alırsanız ve buradan paylaşırsanız çok memnun olurum.

   Kolay gelsin….

 99. Gizem dedi ki:

  Merhabalar,

  Benim sorum su ki Almanyadan telefon ve kiyafet ayakkabi aldim .Turkiyeye gidecegim ama Luksemburgtan ucacagim.Bu durumda vergimi alabilir miyim ? Diger sorun ise magazada malesef sormadim formda da doldurmadim direkt odedim. Bu durumda vergimi geri alabilecek miyim yoksa artik cok mu gec oldu .Magazada form doldurmam gerektigini bilmiyordum :(

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Gizem Hanım,

   Formları almış ve doldurmuş olsanız Lüksemburg havaalanında alabilirdiniz vergi iadesini. Ne yazık ki formlar mutlak surette olmak zorunda.
   Eğer Galeria Kaufhof ve benzeri “department store” tarzı yerlerden yaptıysanız alışverişlerinizi, müşteri ilişkileri departmanlarından formları sonradan alabiliyorsunuz. Yani biz ayrı günlerde alışveriş yapıp sonradan formları aldığımızı hatırlıyoruz. (Bu mağazalarda form değil de farklı bir yazarkasa fişi veriliyor)

   Umarım alabilirsiniz formları ve iadenizi…..

   • Gizem dedi ki:

    Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.Galerie Satürn den aldım telefonumu sorun şu ki bu cuma gidiyorum Türkiye ye ve vaktim olmayacak oraya gidip tekrar formu almam için.Bir de ben gidicem Türkiye ye şimdi ama döneceğim yine 3 hafta sonra aldıgın ürünü Türkiyede bırakman gerekli mi ? telefonu geri de getirebilirim çünkü

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     Tekrar merhaba,

     Söylediğim gibi form almadan tax free’den yararlanmak ne yazık ki mümkün değil.
     Ürünleri bir kez çıkarttıktan sonra tekrar geri getirmenizin bir sakıncası yok…Normal koşullar altında bir kontrolünün de olduğunu sanmıyorum…

     • GIzem dedi ki:

      Tesekkür ederim artik bu sefer tax free formunu alamayacagim .Baska sefere artik ne alirsam form dolduracagim

      • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

       Tekrar merhaba Gizem Hanım,

       Filiz Hanım’ın sorusu ile ilgili olarak verdiğim cevap aslında sizin de işinize yarayabilir.
       Bu linki bir inceleyin isterseniz. Faturalar ve ürünler ile Almanya dışına çıkarken gümrükte bir form doldurulabileceğinden bahsediyor. (Tax free firmalarının değil Alman Gümrük/Vergi ofisinin…) Tekrar Almanya’ya döndüğünüzde bu form ile mağazadan vergi iadesi alabileceğiniz belirtilmiş…
       endi tecrübem olmadığı için daha fazla bir yardımım olamıyor…

 100. Serhan dedi ki:

  Merhaba. Almanya’dan alacak olduğum telefonu tax free yaptırmak istiyorum. Ancak almanya dan direk olarak türkiyeye dönmeyeceğim. Almanya italya ardından türkiye yapacağım.Tax free yapabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca konuyu da çok güzel anlatmışsınız teşekkürler.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Serhan Bey,

   Yazımı beğendiğinize çok sevindim, teşekkür ederim. Elimden geldiğince kendi tecrübelerimi aktarmaya çalıştım.

   AB içindeki alışverişlerinizde, Tax Free formlarınızı biriktirip AB’yi terk edeceğiniz noktadaki gümrüğe onaylatıp, tax free ofisinden de iadeyi almanız gerekiyor. Yani sizin durumunuzda İtalya’dan uçağa bineceğiniz havaalanında yaptırmanız gerekiyor. Zaten prosedür o şekilde, problem yok yani…

   Bol bol iade almanız dileğiyle … :)

 101. cafer mutlu dedi ki:

  Merhaba,

  Iade edilecek tutar nakit olarak degilde hesaba para transferi talep edilme durumunda hizmet islemleri olmadigi icin geri alinacak miktarin daha yüksek olmasi söz konusu olabilir mi ?
  Ör: Tax free ofisindeki görevli almis oldugum Iphone icin nakit odersem 60 € hesaba transfer talep edersem 100 € iade alabilecegimi söyledi.

  Ayrica tax free formlari iade yöntemine göre farkli farkli olabilir mi, yoksa tek bir form mu mevcut?

  Tsk

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Cafer Bey,

   Öncelikle form ile ilgili olarak, her bir firmanın kendine has tek bir formunun olduğunu düşünüyorum. Form üzerinde iadeyi ne şekilde istediğinize dair seçilebilecek kutucuklar vs. oluyor.

   Bu güne kadar hiç banka hesabıma iade almadım açıkçası. Hep nakit veya kredi kartına iade seçeneklerini kullandım. Miktarda bir fark olacağını sanmıyorum, böyle bir bilgi hiç görmedim. Bir de olsa dahi dediğiniz oranda olamayacağına eminim çünkü kendi aldığım tutarları ve sizin söylediğiniz oranı (60/100) hesaplayınca ürün için ödediğim KDV nin de üzerinde bir tutara denk gelmiş oluyor iade tutarı. Son olarak sanıyorum her ülke için banka hesabına iade mümkün değil gibi bir bilgi de hatırlıyorum.

   İyi günler dilerim….

 102. ibrahim dedi ki:

  Selamlar Hür Bey,
  Bir Sorum olacak,
  Geçen hafta Valencia havalimanından ,almış olduğum ürünün tax free formuna gümrükte mühürü vurdurdum ama havalimanında Global Blue ofisi yoktu bundan dolayı Türkiyeye iade alamadan döndüm.Açıkcası ordaki posta kutusunada bırakmak istemedim kaybolmasından korktuğum için.Ocak ayından Almanyaya gideceğim acaba Almanya Havalimanından nakit olarak iadeyi alabilirmiyim yada Türkiyeden direk SLovkya adresine yollasam hemen parayı yatırırlarmı?
  Aynı zamanda aldığım ürün saat,iade alacağım tutarda fazla olduğundan dolayı gümrük memurları tekrardan saati görmek isterlermi?
  Şimdiden teşekkürler yanıtlarınız için…

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey,

   Saati ambalajı ile beraber yanınızda götürürseniz yani hafiften kullanılmamış süsü verirseniz :) bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Çoğunlukla çok fazla inceleme olmuyor ama tabii ki garantisi yok.

   Slovakya adresine evraklar gönderilerek iade alınmasında bir sorun yaşanmıyor. Kredi kartına iadeyi aktarmaları 2 aya yakın sürebiliyor. Dikkat etmeniz gereken nokta form üzerinde imzanızın olması ve kredi kartı bilgilerinizin vs. doğru ve eksiksiz olarak yazılmış olması.

   Benim önerim buradaki iletişim bilgilerinden Global Blue ile görüşmeniz. Yanılmıyorsam yorum yazan arkadaşlardan birisi, Türkiye ofisine evrakları göndererek iadeyi birkaç gün içerisinde almıştı.

   Umarım en kısa sürede ve problemsizce alırsınız iadeyi…

 103. Furkan Yüksel dedi ki:

  Merhabalar gecen hafta ingiltereden yaptigim alisverislerin, ucagi kacirmamak adina hicbirinin tax free iadesini alamadim. Acaba istanbulda basvurabilecegim bir ofis varmidir?

  Selamlar

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey,

   Umarım en azından gümrük onayını yaptırabilmişsinizdir. Aksi durumda ne yazık ki iade almanız mümkün değil.
   Eğer gümrük onayını yaptırmışsanız, tax free formunu verdikleri zarftaki adrese formu ve faturaları göndererek iade talebinde bulunabiliyorsunuz.

   Premier tax free firmasının formu var ise siz de bildiğim kadarıyla Türkiye ofisleri mevcut değil. Global Blue ise iletişim bilgileri burada.

   İyi günler dilerim….

 104. Aysun Akman dedi ki:

  Merhaba,

  KKTC’de ogrenci oldugumdan dolayi KKTC’de oturma iznim mevcut 1 senelik. Türkiye vatandaşıyım, Türkiye’den almış olduğum bir ürünü tax free faturası ile havalanından KDV sini alabilmem mümkün mü, KKTC’ye çıkarken?

 105. burcu dedi ki:

  Merhabalar benim bir sorum olacak 6 kasımda Almanyadan bir iphone aldım Türkiye’ye gitme durumum yoktu o zaman ve telefonu alırken tax free için bir kağıt almadım. Ancak Aralık basında Türkiyeye gitme durumum oldu bu yüzden bugun telefonu aldığım Apple Store gittim ordaki çalışan bana Almanca anlamadığımı düşündüğü için ürünün 14 gün içinde iade yazısını gösterdi tax free kağıdını 14 gün içinde alabilirsiniz dedi bahane uydurdu daha sonra telefonu aldığım kişiyle bizzat muhatap oldum bayan benim için soracağını söyledi fakat ordaki bayana bana bahane uyduran kişi bişeyler söyleyip bayanı engelledi bu defa bayan ürünün açılmamış olması gerekiyor aynı gün içinde tax free almanız gerekıyor gıbı bahane uydurdu alamadım. Benim sorum şu ki ürünü aldıgımda bana verilen faturanun üstünde tutarı yazıyor yanı vergının %19 luk kısmı sizce ben direk o fişimle havaalanındaki memurlara o fişi versem diğer tax free kagıtlarımla onaylanır mı yada önerebileceğiniz bir yol var mı?

  Teşekkürler…

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım,

   Öncelikle mağaza görevlilerinin tavırlarına üzüldüğümü belirteyim. İade ile ilgili olmaz ise olmazlardan birisi ne yazık ki formlar. Formun değil olmaması,imzasız olması bile iade alamamanıza sebep olabiliyor.

   Yani form olmadan iade alabilmenin, en azından benim bildiğim bir yolu yok ne yazık ki…

   Ayrıca aklıma, yanınıza bir kaç iri yarı Alman arkadaşınızı alıp mağazaya tekrar gidip istemeniz dışında bir öneri gelmiyor :)

   İyi günler dilerim…

 106. Arda dedi ki:

  Merhaba;

  19 – 22 kasım tarihleri arasında fransaya gittim. Oradan 2 cep telefonu aldım. Aldığım yere yakın Global Blue ofisinden vergi iadesini peşin aldım. Faturam ile birlikte bana 3 adet kağıt verdiler. Bu kağıtları havaalanında mühürletip , orada ki posta kutusuna at dediler…

  Şimdi sorum şu ;

  1) Bana verdikleri zarfın üzerinde Slovakya adresi vardı..Fakat ben havaalanında zarfı France yazan yere attım..Diğer posta kutusu üzerinde INTERNATIONAL yazıyordu..Hata mı yaptım acaba diye tur rehberine sorduğumda, hayır doğru olanı yapmışsın dedi ama bana pek mantıklı gelmedi. Zarfın üzerinde slovakia yazıyorsa onu international yazan posta kutusuna atmam gerekmezmiydi..Bu durumda bir sıkıntı ile karşılaşırmıyım acaba?

  2) 2. olarak faturamla beraber 3 kağıt verdiklerini söylemiştim. Yine tur rehberinin ikazı ile faturamı göndermedim. Diğer mühürlü belgeleri zarfa koydum..Bu durumda yine bir sıkıntı yaşarmıyım..

  Teşekkür ederim.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Arda Bey,

   Ne yazık ki sorularınız ile ilgili benzer bir tecrübem mevcut değil.
   Önerim Global Blue Türkiye ofisini aramanız olacak. İlgileniyor ve yanıt veriyorlar.

   Global Blue Turkey
   Ferah Sokak, 29 34365 Tesvikiye Istanbul
   +90 (212) 232 1121
   taxfree.tr@global-blue.com

   Şahsi fikrim, posta kutusu değil ama fatura problem olabilir gibi geliyor. Şehir içi ofislerinde değil de havaalanındaki ofislerinden iade alındığında orjinal faturayı mutlak surette istiyorlar, aynı şekilde posta yoluyla gönderildiğinde de benzer durum geçerli diye düşünüyorum. Eğer o tür bir durum var ise zaman kaybetmeden faturayı da göndermeniz gerekiyor olabilir. Sanırım iade almanızdan sonra 3 hafta içerisinde belgeleri onlara ulaştırmanız gerekiyor. Aksi takdirde kredi kartınızdan geri çekiyorlar size ödedikleri tutarı biliyorsunuz.

   Bir de buradan iade ile ilgili işlemleri takip edebileceğiniz bir sayfaya ulaşabilirsiniz. Peşin iadeler ile ilgili takip yapılabiliyor mu emin değilim gerçi…

   Umarım sorun çıkmaz işlemlerinizde…..

   İyi günler…

 107. reşit ölmez dedi ki:

  öncelikle herkese merhaba.kasım başında yapacağım almanya ziyaretimle ilgili (tax free konusunda) bu siteden çok faydalı bilgiler öğrendigim için yaşadığım deneyimi yazmam farz oldu.arkadaşlar dil bilmemek ve daha önce yapmadığınız bi işlemı yapmak kadar(hele hele bu yurtdışında bi havaalanında ve tek başınaysanız benim gibi)zor bişey yok diye düşünüyor insan ilk başta.çünki bende burda soru cevap tarzında yazılan yazıları usanmadan saatlerce okuyup not amıştım gitmeden.ama iyikide yapmışım çok faydası oldu.

  bu kadar kısa bi önsözden sonra konuya gireyim artık:) arkadaşlar yaptığım her alışverişimde kasaya geldiğimde tax free dediğim anda kasadaki çalışan 5 dakika bekleterek içerden formumu doldurup getirdi.baya baya alıştıkları için bi sıkıntı olmuyor 4-5 dakikada siz beklerken hemen hazırlayıp getiriyorlar.formla beraber kasa fişinide zımbalayıp size veriyorlar.(bu arada ben bütün alışverişlerimi kredi kartımla yaptım ama paramı nakit aldım belirtmekte fayda var o yüzden kasmayın ister nakit ister kredi kartı harcayın)

  21 kasım akşamı düsseldorf’tan uçağım kalkacaktı.2 saat evvel gittim havaalanına.bi türk biletçi abime tax free ofisinin yerini sordum.saolsun güzelce tarif etti.tax free yada global blue camekanlı bölümün önüne gittiğimde hemen 3m yanında zoll diye bi yer vardı ilk başta oraya girmem gerektiğini ve faturaları onaylatmak gerektiğini sezdim.2 tane (türklere karşı)buzz gibi alman polis abiler oturuyordu.sıra bana geldi.geçtim arkadaşlar burda hiç kasmanıza gerek yok zaten amaç belli olduğu için ve turist olduğunuz için hiç yormuyorlar.uçak biletimi ve pasaportumu istedi.verdim 10 saniye sonra geri verdi faturaları verdim eline şöle bi 5 saniye göz gezdirdikten sonra fatularıma mühürü vurdu ve çıktım.bu arada aldığım ürünleride kontrol felan etmediler ama bana özel bişey değildi adamlar bezmiş artık kimsenin ürünlerini kontrol etmediler.akabinde hemen çıkıp 3m sağ taraftaki tax free ofisinin önüne geldim görevli kadın faturalarımı aldı(bu ara önceden adımı soyadımı ve pasaport numaramı yazmıştım formların üzerine)imzalamamı istedi imzaladım ve tekrar faturaları verdim.almanyada kdv oranının %19 oldğunu bildiğimden gitmeden hesap yapmıştım ve tamda benim hesabım gibi 380.00 € nakit olarak paramı aldım :):):)(2.000 € tutmuştu yaptığım alışveriş)

  çok zor sanmıştım dil yok diş yok çok araştırmıştım gitmeden ama herşey çok rahat ve 5 dakikanın içinde bitti.bence üşenmeyin ve ertelemeyin paranızı alın arkadaşlar(elin almanına niye bırakalım vergiyi?).birazcık uzun oldu ama herşeyi detaylı yazmak istedim umarım birçok arkadaşıma faydası olur..herkese iyi tatiller

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Sevgili Reşit Bey,

   Güzel yorumlarınız ve kendi tecrübenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Eminim sizin paylaşımınız da birçok kişiye yardımcı olacaktır…

   İyi günler dilerim…

  • EBRU dedi ki:

   Merhabalar,
   tax free uygulaması ile ilgili bir kaç sorum olacaktı. Polonya’dan elektronik eşyalar aldım. bana tax ree faturası doldurtular ama oradaki ürünlerin bazılarını bir arkadaşımla Türkiye ye yollamayı düşünüyorum. acaba o ürünleri göstermesem geri kalan ürünlerin KDV si geri ödeniyor mu? bu konuda yardımcı olursanız sevinir..

   İyi Günler..

   • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

    Merhaba Ebru Hanım,

    Eğer tüm ürünler tek form üzerinde ise, pek zannetmiyorum sadece bazı ürünlerin vergi iadesini alabileceğinizi. Gümrük görevlileri olur da ürünleri görmek isterler ise sorun çıkarabilirler. Pek anlatamazsınız ürünlerin hepsi için değil de bazıları için iade almak istediğinizi gibi geliyor bana. Gerçi bizim aldığımız ürünlere çoğunlukla bakılmadı ama yine de sizin durumunuzda nasıl olur bilemiyorum. Gümrük kontrolünde kaşe vurdurabilirseniz forma zaten sorun yok, önceden görderdiğiniz ürünlerin de iadesini alabilirsiniz :)

    Veya belki alışveriş yaptığınız yere tekrar gitme şansınız var ise düzeltme rica edebilirsiniz… Sizin ve arkadaşınızın ürünlerini ayrı formlara yazdırabilirsiniz…

    Umarım bir şekilde iade almayı başarırsınız…

 108. MEHMETK dedi ki:

  Merhaba;

  Tax Free konusunda size danismak istedigim bir problemim var,yardımcı olursanız cok sevnirim…!

  15 Kasimda once Fransa’ya gittim daha sonra Amsterdam’a gectim.Bu iki ulkededen de yaptigim alisverişlerden tax free evrakları aldım.Amsterdamdan İstanbul’a ucmak için havaalanına gittigimde tax free ve gumruk burolarının kapandıgını gordum.Dolayısıyla hicbir onaylatma işlemini yapamadan urunler ile Istanbula donmek zorunda kaldım.

  Sanırım 3 ay icerisinde tax free alabiliyormusum.Ocak sonu iti bari ile Berlin’e gitmek durumundayim. Berlin’den İstanbul’a giderken Fransa ve Amsterdam’dan yapmis oldugum alisverişlerin tax free tutarlarını Berlin havalanında onlaylatip, alablir miyim?
  Eger alabileceksem, sanirim bu urunleri yanimda goturmem gerekiyor…Boyle bir durumda tax free ye konu olan urunleri kullansam olabilir mi…mutlaka kullanilmamis olarak mı gostermem gerekiyor…?

  Yardimci olup bilgilendirirseniz cok sevinirim….!

  Tesekkurler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey,

   Öncelikle gümrük bürosu kapalı olduğu ve işlemleri yaptıramadığınız için üzüldüm. Özellikle gümrük bürolarının kapalı olabiliyor olması bence çok saçma ama ne yazık ki benzer bir durumu ben de yaşamıştım.
   Evet sizin de dediğiniz gibi 3 aylık bir süre mevcut. Dolayısıyla Berlin dönüşünüzde işlemleri yaptırabilirsiniz. Kural olarak kullanılmamış olmaları gerekiyor. Benim tecrübelerimden yola çıkarsak sanıyorum 10 gümrük kontrolünden 6-7 sinde ürünler yanınızda mı diye sorulmadı bile. Fakat 1-2 defa üstünkörü de olsa ürünleri göstermem istendi. Yani kesin bir cevap vermek mümkün değil sorunuza. Ne tür ürünler almıştınız bilemiyorum ama cep telefonu gibi tekrar ambalajladığınızda çok fark edilmeyebilecek ürünler ise ben olsam denerdim şansımı.

   İyi şanslar diliyorum :)

 109. Emin dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bütün sorularıma aydınlık getirdnz iyi çalışmalar diliyorum tekrar teşekkürler ..

 110. Emin dedi ki:

  Kafama takılan bir nokta daha var.. ürün,fatura olarak güya Türkiye ye girmiş olarak gözükcek bu sebepten dolayı IMEI kaydı yaptırılması gerekir mi pasaporta işlettirlmesi gerekir mi? telefonhemen elime geçsin derken ingiltere de 1. ayın sonunda kilitlemiyelim telefonu …

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Telefonu Türkiye’ye soksanız da IMEI kaydı yapmak zorunda değilsiniz. Ancak Türkiye’de GSM görüşmesi için kullanmak istediğinizde IMEI kaydı gerekiyor. Türkiye’de cihazı açıp simkart takmadığınız sürece Ipod olarak kullanabilirsiniz :)

   Ayrıca Türkiye’de IMEI’si nedeniyle erişime engellense dahi siz yine İngiltere veya başka bir ülkede kullanabilirsiniz. Yani sadece Türkiye’deki GSM şirketlerini ilgilendiriyor o engelleme. Bu arada sanıyorum dünyada da bu tür bir uygulamanın eşi benzeri yok :(

 111. Emin dedi ki:

  Öncelikle Merhaba ,
  Yarın İngiltere den telefon almayı düşünüyorum fakat Türkiye ye 5 ay sonra döneceğim dolayısıyla Tax Free den yararlanamıyorum süre aşımından dolayı ama buradan bir arkadaşım 1-2 haftaya kadar Türkiye yedönüş yapıp tekrar giriş yapcak İngiltere ye yaklaşık 3 hafta içinde ben cihazı ona vermeden sadece kutusunu tekrar ambalajlayıp verirsem bu duruma dikkat ederlermi Tax Free karşılıgımı alabilrmym ve ben Türkiyeye döndüğmde telefonu kendi pasaportuma işletebilrmym fatura arkadaşımın üstüne olsa bile ?? Biraz uzun sordum kusura bakmayın ama aydınlatırsanz çok sevindirirsinz beni .. Şimdiden teşekkür ederim …

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Emin Bey,

   Havaalanındaki gümrük memurları zaman zaman ürün ambalajlarını inceleyip, fatura ile karşılaştırabiliyor. Yani boş bir ambalaj olduğunu fark ederler ise sanıyorum illegal bir hareket olarak algılanabilir. Bence pek alınmaması gereken bir risk olur.

   Telefonun Türkiye’de kaydının yapılması ile ilgili olarak tek ihtiyacınız IMEI numarası, yani faturanın veya satın alma tarihinizin bir önemi yok. Türkiye’ye giriş yaptığınızda, 30 gün içerisinde harç ödemesini (100TL idi bir kaç ay önceye kadar, şu an bilemiyorum) bankaya yapıp e-devlet üzerinden veya GSM operatörlerinin abone merkezlerinden IMEI kaydını yaptırabilirsiniz.

 112. burcu dedi ki:

  merhabalar benim bir sorum olacaktı. Şuan Almanyadayım erasmus öğrencisi olarak bir tane ıphone 5s aldım bunun tax freesini almak istiyorum aralık ayında türkiyeye 15 günlük bir tatil için gideceğim sonra tekrar döneceğim bu bir sorun yaratır mı? Ve de kredi kartı numarasını veren arkadaşlar türkiyede kullandıkları kartların numarasını mı verdıler postayla belgelerı yolladıkları taktirde yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım,

   Erasmus öğrencisi olduğunuza göre Almanya’da oturum hakkınız olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Oturum hakkı olanların Tax Free’den yararlanamayacağı bilgisi yer alıyor ilgili şirketlerin internet sitelerinde. Fakat bu durumun kontrolü pek yapılmıyor gibi sanki. Yani yine de denenebilir iade almak. Bu durumda da eğer ürünü kullanıyor iseniz, gümrük kontrolü öncesinde güzelce paketleyip kullanılmamış gibi durmasını sağlamanızı tavsiye ederim. Memurlar bazen ürünleri kontrol edebiliyorlar. Kredi kartı ile ilgili olarak , Türkiye’den almış olduğunuz kartın bilgilerini vermenizin bir sakıncası yok.

   İyi günler…

 113. murat can dedi ki:

  öncelikle merhabalar;

  macaristanda erasmus yapıyorum 6 aylıgına buradayım ve macaristandan oturma iznim var.ancak almanyadan telefon almak istiyorum acaba tax free’den yararlanabilirmiyim ??

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   Ne yazık ki ancak EU ülkelerinden çıkış yaptığınız durumda Tax Free’den yararlanabilirsiniz. Bahsettiğiniz her iki ülke de EU ülkesi olduğu için Tax Free imkanınız mevcut değil. Ayrıca normal şartlarda oturma izniniz olduğu için de yararlanamıyorsunuz zaten:(

 114. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar ;

  İngiltereden iphone 5s aldım ülkeden çıkış yapmama 2 ay kala fakat telefonu kullanıyorum yaklaşık 1 aydır.. telefonu kullandıgım için tax free den yararlanamama gibi bir durum söz konusumudur ?? Teşekkürler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey,

   Tax Free’den yararlanmanın temel kurallarından birisi ürünün kullanılmamış durumda olması gerekliliği. Fakat gümrük kontrolleri sırasında çoğunlukla ürünlere bakılmıyor veya bakılsa bile üstünkörü bir kontrol oluyor. Yani eğer güzel bir şekilde ambalajlayıp kutusuna koyarsanız büyük bir ihtimalle bir sorun çıkmayacaktır.

   İyi günler…

 115. Yiğit dedi ki:

  Merhabalar,

  Hollanda da ikamet eden ve ayrıca Hollanda vatandaşlığı bulunan birisi almanyadan bir ürün aldığında tex free den yararlanabiliyor mu?

  Saygılarımla

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Yiğit Bey,

   Ne yazık ki bahsettiğiniz durumda Tax Free’den yararlanmak mümkün değil.
   EU vatandaşı olamayan (Ve ikamet yeri EU olamayan) birisinin Almanya’da alışveriş yapması ve ürünü EU dışına
   çıkartması şart…

   İyi günler dilerim…

 116. basak dedi ki:

  Merhaba,
  Polonyaya 2 ayligina geldim fotograf makinasi aldim fakat donerken pragtan ucacam orda iadesini alabilir miyim ? biDe kullansam sonra ambalajlarina geri koysam farkedilir mi?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Başak Hanım,

   AB’yi terkedeceğiniz noktadan işlemleri yaptırmanız gerekiyor. Yani bu durumda Prag Havaalanı’nda yaptırmalısınız zaten kural olarak da.
   Genellikle gümrük memuru paketi açıp bakmıyor ama açsa bile aynı şekilde paketleyip koymuşsanız pek sorun çıkacağını tahmin etmiyorum. En kötü, aldığım mağazada denemek için açıldı falan denilebilir…

   İyi günler….

 117. buğra dedi ki:

  merhaba,
  ben amsterdamda bir pırlanta firmasından mücevher satın aldım 15.09.2013 tarihinde.(ürünü belirtiyorum ki kullanmadığım belirlenebilecek bir ürün olduğu açık olsun) iade için gece havaalanında oldugumuzdan formları tur temsilcimizin yönlendirmesi ile tax free kutularına zarf içerisinde bıraktık ve 4 kasım itibariyle henüz iade alamadık. acaba ben elimdeki faturalar ile herhangi bir ab üyesi ülkesinden çıkış yaparken hala bu faturayı kullanabilir miyim ve ne kadar zaman içerisinde yapabilirim acaba? çok teşekkür ederim şimdiden

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle normal şartlarda, gümrük memuruna onaylatmış olduğunuz faturaları da o formlar ile beraber koymanız gerekirdi kutuya. Eğer faturaların orjinalleri sizde ise bir hata yapılmış demektir. Alışveriş tarihinden sonra 3 ay süreniz mevcut oluyor ürünleri AB dışına çıkartmak için. Dediğiniz şekilde şimdi bir AB üyesi ülkeye girip, çıkarken işlemler yapılabilirdi ama bu defa da yanlış anlamadıysam formları kutuya attığınıza göre onlar olmadan işlem yapamayacaksınız. Ben sizin yerinizde olsam Global Blue, Premiere vs. hangi firma ise formları kutusuna bıraktığınız, onlar ile iletişime geçerdim. Genellikle yanıt alınabiliyor….

   Umarım bir şekilde halledebilirsiniz….

 118. emin dedi ki:

  SELAM BANA YARDIMCI OLURSANIZ MEMMUN OLURUM BEN IRAKDA ÇALIŞMAKTAYIM VİZE İÇİN GİRİŞ ÇIKIŞ YAPIYORUM BİR SONRAKİ VİZE İÇİN YİNE GİRİŞ ÇIKIŞ YAPICAM TÜRKİYEDEN İPONE 5S ALSAM ÇIKIŞ YAPARKEN ATATÜRK HAVALİMANINDAN VERGİ İADESİNİ ALABİLİRMİYİM

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Emin Bey,

   Yurtdışında uzun süreli oturma/çalışma izni olup orada ikamet edenler bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz şekilde Tax Free’den yararlanabiliyor. Fakat kişisel bir tecrübem olmadığı için bence en doğru bilgiyi http://www.globalblue.com/merchant-services/tr_tr/support/ adresindeki telefon numarası veya email adresinden alabilirsiniz.

   Benden de size bir soru : Bir çok kişi Irak’tan kaçak telefonlar getirip Türkiye’de satıyor diye biliyorum. Oralarda daha uygun fiyata bulunamıyor mu istediğiniz ürün? Bizde ÖTV’de işin içine girdiği için Tax Free yapabilseniz bile bir çok ülkeden daha pahalıya geliyor telefonlar genellikle….

   İyi günler…

 119. Gökhan A dedi ki:

  Merhabalar. Paylaşımlarınız harika tebrik ediyorum. Bnm de bir sorum olacak; Malezya kuala lumpura bir ziyaretim olacak. Burada taxfree varmi bulamadım. Bulabileceğim bir adres ya da yer hakkında bir bilginiz varmıdir?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey,

   Çok teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Bildiğim kadarıyla Malezya’da Tax Free sistemi yok ama turistlere yönelik bazı alışveriş merkezlerinde vs. vergisiz olarak ürünler satıldığına dair birşey okumuştum diye hatırlıyorum. Ne yazık ki çok da yardımcı olabileceğim kesin bilgim yok…

   Google ile arayınca şöyle bir adres çıkıyor :
   http://asiancorrespondent.com/88414/a-guide-to-tax-free-shopping-in-malaysia/

   Belki adresler işe yarayabilir…

   Kuala Lumpur’da iyi eğlenceler dilerim …

 120. okan dedi ki:

  hocam selamun aleyküm trabzondayim gurcistanda pasaport muhabbeti yok ya iphone 5 alcaktim da daha vermiyo diyolar bide orda da bu tax free muhabbeti varmidir bide ulkeye gore kalite farki var diyolar renk atmasi gibi falan pek anlamıyorum bu islerden ordan alsam benim karimmi olur bi yorumun varmi acaba.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Okan Bey,

   http://gezg.in/ustunkoru-batum-turu/ adresinde Murat Bey’in paylaşımlarında Batum Apple Store’da tax free belgesi düzenlenebildiğini ve çıkarken iade alınabildiği belirtilmiş. Bilgiler işinize yarayabilir belki diye düşünüyorum.

   İyi günler dilerim…

 121. erdal dedi ki:

  Antalya kemerde iş yerlerim var ve ağrılık olarak Rusya turistlere satış yapıyorum.
  müşterilerim satın almış oldukları ev tekstili ürünlerinin kdv sini tax free yapabiliyolar mı?
  şimdiden çok teşekkür ederim

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey,

   Müşterilerinizi Tax Free’den yararlandırabilmek için bu hizmeti sunan aracı firmalardan birisi ile anlaşma yapmalısınız sanıyorum. Bu firmalardan birinin iletişim bilgileri burada mevcut.

 122. dilek dedi ki:

  Merhaba, yaptığınız açıklamalar için teşekkürler cok aydınlatıcı oldu. Fakat ben emin olmak için kendi hikayemi anlatıp sormak istiyorum, ben alman vatandaşıyım ama mavi Kartim var, türkiyede üniversite okuyorum. Eylül ayında kölnden Htc one telefonunu aldim mediamarkttan ve orda adam bana taxfree belgesini doldururken gittiğim ülkenin gümrügünde bu işlemi yapmamı söyledi. Fakat ankara havaalanında bunu kabul etmediler. Neyapmaliyim ? Ankaradaki taxfree bürosuna gitsem vergi iademi alamazmiyim ? Ve okuldan öğrenci belgesi alsam taxfree den yararlanma şansım yokmudur ??

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım,

   Birkaç kez daha yazmıştım gelen sorulara karşılık, normal şartlarda vatandaşlık veya oturma/çalışma izniniz var ise yararlanamıyorsunuz Tax Free’den. İade alma öncesinde bunun kontrolü çok yapılmıyor sanıyorum ve sorun çıkmadan iade alınabiliyor da ama dediğim gibi normalde iade kurallarına aykırı bir durum.
   Ayrıca Almanya’dan ayrıldığınız havaalanında gümrük onayı yaptırdınız mı o belgeye tam anlayamadım. Eğer yaptırmadıysanız zaten ne yazık ki alma şansınız yok vergi iadesini. Yaptırdıysanız, kalan tek işlem onaylı formları postalamak.

 123. Kubilay dedi ki:

  Selamlar

  Oncelikle verdiginiz bilgiler icin emeginize saglik.

  Polonyadan almis oldugum urunun tax free refund`ini burdan herhangi bir ulkeye (EU/non-EU) gecerek de alabilir miyim, yoksa Turkiyeye donmem sart mi acaba?
  Bu arada erasmus ogrencisi oldugum icin vizem pasaportumda bir yillik gozukuyor. Sikinti yaratabilir mi?

  Tesekkurler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Kubilay Bey,

   Teşekkürler yorumunuz için.
   Başka bir non-EU ülkesine geçerek de gümrük onayı alıp halledebilirsiniz. Türkiye’ye dönmeniz şart değil. Vize konusunda bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum. Oturma izni değil sanırım sizinkisi. Gerçi o durumda da sıkıntı olmayabiliyor. Tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim.

 124. Ramazan dedi ki:

  Merhaba size birşey sormak istiyorum,
  Globe tax free evraklarimi aldim ama alışveriş yaptım yer bana zarf vermedi.
  İngiltere Stansed AirPort da zarf aldım ve globe tax decleration belgesini icine koydum ve kullanmış oldum Akbank kredi kartı numaramı yazdım kartıma yatırmalarını talep ettim VAT kutusuna attım zarfı.
  Acaba zarfım farklı degerlendirirlermi ?
  Birde kredi kartıma para ne cinsten yatacak bunun icin bir işlem gerekirmi ?
  Ne kadar sürede sonuçlanır ?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey,

   Zarf ile ilgili bir sıkıntı olmayacağına eminim çünkü benzer tecrübem benim de mevcut. İade tutarı kredi kartının kendi para birimi ile yatıyor. Yani bu durumda Türk Lirası olacaktır sanırım. Süre konusunda bir yorum yapamıyorum maalesef. Buradaki paylaşımlarda da görüleceği üzere 3-4 gün içerisinde de olabiliyor, 2 ay kadar da sürebiliyor.

   Umarım en kısa sürede sonuçlanır…

 125. necati dedi ki:

  merhabalar
  benim almanyada haziran 2015 e kadar oturumum var en son cikistami vergi indiriminden yararlanabilirim yoksa her turkiyeye gidistemi acaba

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Necati Bey,

   Normalde oturumunuz bitmeden yararlanamıyorsunuz ama ne şekilde kontrol var pek emin değilim (ender de olsa gümrük memurları kontrol edebiliyor sanırım). Yani Türkiye ziyaretlerinizde şansınızı deneyebilirsiniz bence.

 126. VOLKAN dedi ki:

  Merhabalar,
  Gürcistan’a gidip iphone almayı düşünüyorum ancak uçakla değil karayolunu kullanacağım tax free’den nasıl yararlanabilirim yani sadece havalimanlarında mı geçerli bu uygulama?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey,

   Aslında havaalanı ile kısıtlı bir durum değil. Karayolu ile yapılan çıkışlarda da olabiliyor fakat önemli olan alışveriş yapılacak ülkede Tax Free sisteminin uygulanıyor olması. Ve ne yazık ki bildiğim kadarıyla Gürcistan’da böyle bir sistem mevcut değil.
   Yine de umarım Tax Free hizmetlerini sağlayan bir şirket vardır orada ve yararlanabilirsiniz …

   • VOLKAN dedi ki:

    Öncelikle konuyla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim,
    Gürcistan’da böyle bir sistem yoksa ve bu hizmeti veren bir şirket varsa yararlanabilirmiyim peki?

    • onurcanataol dedi ki:

     tax free var kardeşimm 200 lari ve üzeriydi zanndersem yalnız telefon için söylüyorum kimlikle alacaksan kimliği gürcü tercümana çevirttirip sonra notere onaylatıyosun sonra tax fee alırsın

     • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

      Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Umarım Volkan Bey’e yararı olur bu bilginin…

 127. FURKAN dedi ki:

  HÜR BEY CEVAP BEKLİYORUM :)

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Furkan Bey,

   Soruya cevap yazdığıma emindim, mesajı görünce ben de şaşırdım. Enteresan bir şekilde, cevabı yazıp onay tuşuna basmadan kapattım herhalde:(

   Alışveriş sırasında kullanılan kredi kartı veya nakit ödenmesi bir fark yaratmıyor. Önemli olan ödeme sırasında doldurulan Tax Free formu. Orada eşinizin pasaportu ile doldurulacak. Normal şartlarda kural olarak oturum hakkı olanlar yararlanamıyor vergi iadesinden. Fakat uygulamada bu nasıl kontrol ediliyor bilemiyorum. Mağazada çoğu zaman sadece ilk sayfadaki pasaport numarası soruldu bize, kalanını doldurmayı bize bıraktılar. Gümrük onayı sırasında görevli zaman zaman pasaport kontrolü yapabiliyor denildiğini okumuştum bir yerlerde ama ben görmedim hatırladığım kadarıyla. Büyük bir ihtimalle problemsiz olarak iadeyi alabileceğinizi tahmin ediyorum.

   Umarım sorunsuz şekilde iadeyi alabilir eşiniz. Sonucu buradan paylaşırsanız çok sevinirim.

   İyi akşamlar…

 128. FURKAN dedi ki:

  Tüm yorumlarınızı okudum gerçekten çok faydalı çok tşk ederim…
  Benim de bir maruzatım var…benim eşim fransa da şu anda ve orada oturum hakkı da var .(3 hafta önce gitti bu hafta gelicek ) benim kredi kartım ile 2 adet iphone 5S alsa iadeden yararlanabilirmiyiz? tşk ederim..
  1-) kart benim
  2-) oturum hakkı var
  önemli olan oturum hakkı var telefonları nakit de alabiliriz…

 129. FURKAN dedi ki:

  merhaba…Duty Free Shop ilt tax free arasında bir fark varmıdır..ikisinden de aynı işlemi yapabilirmiyiz.hava alanında belgemizi onaylatsak ist cevahir deki tax free den iademizi nakit alabilirmiyiz
  …saygılar

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Duty Free shoplar satış fiyatlarında vergi eklenmemiş olduğunu iddia etseler de bir çok üründe şehir içindeki mağazalarda bulabileceğiniz fiyatlardan bile yüksek etiketler oluyor. Dolayısıyla benim görebildiğim kadarı ile normal mağazalardan parfüm, elektronik ve giyim ürünlerini satın alıp ardından vergi iadesi almak her zaman karlı bir alternatif. Yurtdışında onaylattığınız form ile buradaki (Cevahir, City’s etc.)ofislerden nakit iade alamazsınız ama okuyucularımızdan biri formu Türkiye ofisi’ne göndererek kısa sürede hesabına iade aldığını yazmıştı.

   İyi günler dilerim…

 130. FURKAN dedi ki:

  Tüm yorumlarınızı okudum gerçekten çok faydalı çok tşk ederim…
  Benim de bir maruzatım var…benim eşim fransa da şu anda ve orada oturum hakkı da var .(3 hafta önce gitti bu hafta gelicek ) benim kredi kartım ile 2 adet iphone 5S alsa iadeden yararlanabilirmiyiz? tşk ederim..
  1-) kart benim
  2-) oturum hakkı var
  önemli olan oturum hakkı var telefonları nakit de alabiliriz…

 131. faruk dedi ki:

  Merhabalar. Ben hannover mediamarkt’tan iphone 5 aldım uçağım akşam saatlerindeydi sabahtan havalanına gittim akşam kimse olmaz diye, bana sadece çıkışta para ödenir akşam saatine gelin dendi. Akşam uçak saatinde de yetkili kimse yoktu ve bana Türkiyede de alabilirsiniz iade denildi ben hiç bir belge onaylatmadan geldim bu söze güvenerek. Burda birkaç ofisi aradım ama sonuç alamadım. Acaba bu şekilde Türkiyede tax free ödememi gerçekleştirebilr miyim?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Ne yazık ki ürünlerin gümrük çıkışı ile ilgili onay alamadıysanız benim bildiğim kadarıyla yapılabilecek bir şey yok. Üzgünüm…

   İyi günler…

 132. rojda dedi ki:

  Merhaba,
  Öncellikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler.Ben Almanya’dan iphone aldım fakat çıkışımı Viyana dan yapacağım.Vergimi Viyana’dan alabilir miyim

  Teşekkürler,

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba.
   Evet, Viyana’dan Türkiye’ye veya başka bir AB üyesi olmayan ülkeye uçuşunuz var ise iadenizi Viyana’da alabilirsiniz.
   İyi günler…

 133. mesut dedi ki:

  Merhaba

  Ben şuan Çek Cumhuriyeti’nde erasmus öğrencisiyim ve şubata kadar burda olacağım. Sorum şu ki Almanya’ya geçmeyi düşünüyorum birkaç günlüğüne gezmek için ve gitmişken de bir telefon almayı düşünüyorum ve daha sonra tekrar Çek Cumhuriyeti’ne döneceğim.Bu dönüş esnasında vergi iademi alabilir miyim?

  Teşekkürler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey,

   Ne yazık ki AB’den çıkış yapmadan almanız mümkün değil. Şubat’ta Türkiye’ye dönecekseniz eğer sanıyorum alışverişinizi Aralık’ta yaparsanız Türkiye’ye dönerken iade alabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla alışveriş sonrasında 3 ay içerisinde aldığınız ürünleri çıkartmanız gerekiyor.

   İyi günler…

 134. ugur dedi ki:

  Merhaba
  Almanya dan telefon alicam ben. Polonyadan shengen vizem var yani polonyaya gecicem ve turkiyeye de 10 ay sonra donucem benim sorum su almanyadan aldigim telefonu polonyaya gecerken vergi iadesi alabilir miyim?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Ne yazık ki Polonya’ya geçerken vergi iadesi alma şansınız mevcut değil. Sadece AB üyesi ülkelerden çıkarken alabiliyorsunuz. Alışverişi de çıkış yapmadan en fazla 3 ay önce yapmış olmanız gerekiyor.

   İyi akşamlar….

 135. Şirzat dedi ki:

  Merhaba ,
  Önümüzdeki hafta Almanya’ya bir seyahay yapacağım. Amazon.de adresinden yapacagim alisverisler icin tax free kullanmak istiyorum.
  Amazon.de bu tur bir belge duzenliyor mu ? Duzenliyorsa bu belgeyi nasil alabilirim ?
  Yardımlariniz icin simdiden tesekkurler..

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Amazon.de ile ilgili olarak Türkiye’ye verdiğim siparişler dışında bahsettiğiniz şekilde bir tecrübem yok ne yazık ki. Aşağıda aynı konu hakkında Amazon.de müşteri ilişkilerine sorulmuş bir sorunun cevabı mevcut. Yetkili kısaca 2 alternatiften bahsediyor. Birincisi, ürünler ile beraber gelecek olan Amazon.de faturasını Almanya’dan çıkarken gümrükte onaylatmanız durumunda, form olmadan da Tax Free ofisinden vergi iadesini alabileceğiniz şeklinde. İkincisi de yine aynı şekilde faturayı onaylattıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaptığınızda bazı belegeleri belirttikleri adrese göndererek size iadenin ödenmesi şeklinde. Yani isteğiniz mümkün gözüküyor, umarım başarılı olursunuz. Bir konuya dikkat edin bu yazılanlar sadece direkt Amazon.de’nin sattığı ürünleri kapsıyor. Biliyorsunuz sitede bir de 3. şahısların/şirketlerin sattığı ürünler var. Tecrübenizi burada paylaşmayı unutmayın lütfen….

   Dear ****** ******

   thank you for contacting Amazon.de.

   First, let me apologize for my late response.

   Regarding the refund of the Tax I can assure you that there is a Global Refund Office and a Customs Office at the Airport in Frankfurt. I would suggest you to get to the Airport in time and just ask at the information desk about where the office is. The will definitely assist you and there won’t be any problem with the refund. Just take the goods, the invoices and an Identity proof.

   I hope I could be of help.

   In case you have any further questions don’t hesitate to contact us.
   You can reach us via the e-mail contact form on our Help pages (http://www.amazon.de/hilfe). On the Help portal page you will see a box on the right with the link “Kundenservice: Kontaktieren Sie uns”.

   There are two different ways to have the VAT refunded for exported goods that you have bought from Amazon.de:

   1. You may want to contact the local Global Refund Office in the exporting country. Global Refund Offices can be found in all major airports and at borders.

   As we are registered with Global Refund, you will get you VAT back directly at the Global Refund Office, subject to the Global Refund Terms & Conditions. You will not need a Tax Free Cheque to get the refund. However, you need your export declared by the customs.

   2. Alternatively, we will be happy to refund all the VAT you were charged for your order (order number see subject line).

   For legal reasons we are required to ask you to furnish proof

   – that your residence is outside the European Union
   – that the items you purchased from us have been declared
   at the customs

   Please send these two documents together with the original invoice to:

   Amazon.de
   Zahlungsangelegenheiten
   Im Gewerbepark D 55
   93059 Regensburg

   After having received your mail, we will transfer the respective VAT to your credit card account.

   We will keep the original invoice and the confirmation for our records. If you need a copy of your invoices, please tell us the respective order numbers and we will send you the copies.

   Unfortunately, we cannot provide a VAT-free order form, therefore the procedure is a different one:

   When you provide us with evidence that you have exported the item, we will initiate the refund to your account.

   We are sorry if this should cause any inconvenience.

   Please note: If you have not purchased the items directly from Amazon.de but from a third-party seller, please contact the seller for all VAT requests. Transactions on Marketplace or from a Merchant are strictly between the buyer and a third-party seller. Please see your payslip/invoice for seller details.

 136. yeliz ince dedi ki:

  merhaba, temmuz ayında kıbrıs free shoptan alışveriş yaptık fakat vergi iadesi hakkında bilgimiz yoktu şimdi iade alabilirmiyim

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba, eğer havaalanındaki “Duty Free” mağazalarından alışveriş yaptıysanız, bu mağazalarda zaten vergilendirme olmadığından bir vergi iadesi de söz konusu değil. Bu mağazalar dışında yapılan alışverişler için vergi iadesi normalde mümkün ama ne yazık ki sizin durumunuzda geç kalınmış oluyor. Kıbrıs’ta satın alınan ürünlerin faturaları, havaalanındaki gümrük görevlilerine onaylattırılarak yine havaalanında bulunan “Tax Free” ofisinden faturaların toplam KDV tutarının %3 eksiği geri alınabiliyor. Bu arada alışveriş tarihinden itibaren 30 günden fazla süre geçmemiş olması gerekiyor.

   İyi günler dilerim…

 137. Gökhan dedi ki:

  Hür bey, merhabalar.

  Yazdıklarınız ve diğer arkadaşların tecrübeleri, kafamda dönüp duran soru işaretlerinin büyük bir kısmını yok etti. Yazınıza, emeğinize sağlık.

  Sorum şu ki;

  -Yakın zamanda Bulgaristan’a bir seyahatim olacak ve gitmişken de kendime bir telefon alayım diyorum. Ancak formun genel konusu, bir süredir kafanı kurcalıyordu. Yaptığım araştırmalarda Bulgaristan da bu hizmeti veren bir kuruma rastlayamadım. (En azından ülke listelerinde Bulgaristan’ın olmadığını gördüğüm için böyle düşünüyorum.) Buna rağmen yukarıda yazılan; alışveriş sonrasında tax-free formumu alıp, onu (bu arada kara yolu ile seyahat edeceğim.)gümrükte faturam ile birlikte onaylatıp ülkeme dönsem? (ki kara sınırında bu ofisler var mıdır? Bu konu ile ilgili muhatap bulabilir miyim? Bilmiyorum.) Evraklarımı İstanbul ofisine yollasam? Sizce liste de adı olmayan bir ülke için de (AB üyeliği olması, bir umut mudur?) bu durumdan faydalanılabilinir mi?

  İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim.
  Bu ülkedeki seviyeniz ve dürüstlüğünüzle, nadir rastlanan forumlardan birisiniz…

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey,

   Sitemiz ile ilgili güzel düşünceleriniz için gerçekten teşekkürler, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

   Sorunuza gelince, ne yazık ki dediğiniz gibi bilinen büyük şirketler Bulgaristan’da hizmet vermiyor gibi gözüküyor. Dolayısıyla Bulgaristan’da Tax Free alışveriş yapabileceğinizi sanmıyorum. Tabii ki havaalanlarındaki Duty Free mağazalar haricinde. Sadece Bulgaristan’da kalacaksanız muhtemelen size gerekmeyecek ama gümrük kapısında formlarınızı onaylatacak görevliler bulunabiliyor. Yorumlar arasında Almanya’daki alışverişinde aldığı formları karayolu ile giderek Bulgaristan çıkışında onaylatan bir okuyucumuz vardı.

   Bulgaristan’daki Tax Free ile ilgili durumu seyahatiniz sırasında tecrübe ederek döndüğünüzde burada paylaşırsanız çok memnun olurum.

   İyi günler…

   • Gökhan dedi ki:

    Anlıyorum. İlginize tekrar teşekkür ederim. Nasıl bir durumla karşılaşacağım bilemiyorum ama sizlerle burada o durumu paylaşacağım.

 138. Emine dedi ki:

  Bir ya da iki ay önce Almanyadan laptop satın aldım. Tax free faturamida aldım yarın Türkiye ye gideceğim. Fakat Alman vatandasligindan olduğu için faydalanamayacagimi söylediler. Konuyla alakali bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Dediğiniz gibi kural olarak alamazsınız. Fakat kontrol edilmeyebiliyor bazen ve vergi iade ödemesi yapılıyor. Yani alanlar mevcut. Daha sonradan bir sorun çıkıyor mu bilemiyorum. Siz de kendi tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim.

   İyi günler….

 139. Mesut dedi ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Benim de size bir sorum olacak. Şu an Erasmus staj öğrencisi olduğum Polonya’dan bir cep telefonu almak istiyorum fakat ülkeme dönüşüm Avusturya-Viyana’dan olacak. Polonya’dan aldığım ürüne Viyana havaalanında onaylatabilir miyim?

  Teşekkürler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey,

   Bilgileri yararlı bulmanıza çok sevindik. Teşekkürler.

   Viyana Havaalanı’nda onaylatabilirsiniz. Zaten kural olarak da AB sınırlarını terk edeceğiniz noktada onaylatmanız gerekiyor.

   İyi günler…

 140. umut dedi ki:

  Hocam arkadaşim adina taxafree belgesiyle ben alabilirmiyim?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Gümrük polisi formları onaylarken pasaportu isteyebiliyor.
   Biraz riskli olur diye düşünüyorum ama kesin bir şey söyleyemiyorum.

   İyi günler….

 141. ali dedi ki:

  türkiyede yapılan telefon alımında hava alanı çıkışında vergi iadesi alabilirmiyiz

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,

   Eğer kalıcı ikametiniz Türkiye dışında ise ve 6 aydan uzun süre Türkiye’de kalmadıysanız Havaalanında iade alabilirsiniz.
   Tabii ki alışverişiniz esnasında Tax Free form almış ve doldurmuş olmanız kaydıyla.

   Atatürk Havaalanı için Tax Free ofisleri :
   http://www.ataturkairport.com/tr-TR/ucus_oncesi/Pages/TaxFree.aspx

   Ayrıca Cevahir AVM / Cities AVM gibi bazı noktalarda da vergi iadesini peşinen alabilirsiniz. İadeyi aldıktan sonra belli bir süre içerisinde gümrük onaylı formu kendilerine postalamanız gerekiyor.

   Son olarak, nerede yaşıyorsunuz bilemiyorum ama merak ettim. Neden Türkiye’den alıyorsunuz acaba telefonu? Özel iletişim vergisi nedeniyle telefonlar bizde benim görebildiğim kadarı ile Tax Free’den yararlansanız bile özellikle Avrupa ülkelerine göre çok daha yüksek.

   İyi günler….

 142. Haydar dedi ki:

  Merhaba ben telefon aldım ve Fransa’da merkez de tax free yaptırdım ve parasını da aldım fakat aradan bir yıl geçti benden kredi kartımdan ödenen 167 Euro tekrar geri almışlar durumu itiraz ettim megerse benim elimdeki evrakları teslim etmem gerekiyormuş bu postaylada oluyormuş fakat aradan bir yıl geçti bunu yapabilirmiyim geçerli olurmu tüm evraklar verdikleri zarfın içinde yardımcı olursanız sevinirim

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Muhtemelen havaalanındaki iade noktalarından değil de şehir içindekilerden birinden yaptırdınız işlemi. O durumda parayı hemen ödüyorlar ama 21 gün gibi bir süre içerisinde ürünleri yurtdışına çıkarttığınıza dair gümrük onayını posta ile kendilerine ulaştırmanızı istiyorlar. Aksi halde sizin başınıza geldiği gibi tekrar çekiyorlar ödedikleri tutarı.
   Sizin durumunuzda bir yıldan fazla süre geçmiş, işiniz biraz zor ama hangi firma ise (Premier, Global Blue v.s.) ona bir mail atıp veya telefon ile (Türkiye ofisleri de var genellikle) sorsanız yine de bir ihtimal olabilir diye düşünüyorum.
   Umarım olumlu bir sonuç çıkar…

 143. nurullah dedi ki:

  bizi bilgilendirdigin icin tesekkür ederim tunusdan yapılıyormu bunun hakkında bilgin varmı sımdıden tesekkurler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba ,

   Sorunuz üzerine ben de biraz araştırdım ama gördüğüm kadarı ile Tunus’ta bu sistem mevcut değil.

   İyi günler dilerim.

 144. hasan dedi ki:

  merhabalar. finlandiya ve estonyadan alışveriş yaparak tax free form düzenlettim. litvanya havaalanından çıkış yaparkende formları gümrük memuruna mühürlettim. fakat refund noktasında vergiyi geri iade etmediler. sadece kendi ülkelerindeki alışverişleri iade ediyorlarmış ve bütün ülkelerde böyle yapıyor diye ısrar ettiler.bende formlarla türkiyeye döndüm. burada global blue tax free bürosunu aradım. bana ıban numaranızla formları yollayın biz iadeyi yatıralım dediler.böyle bişi varsa eğer havaalanlarında uğraşmaya ne gerek var diye düşünüyorum istanbuldaki bu büroyamı yollayayım yoksa slovakya adresinemi karar veremedim. yardımcı olursanız sevinirim

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba ,

   Litvanya’daki memur yeni başlamış herhalde göreve :)
   Şaka bir yana, AB ülkelerinde hep en son çıkacağınız noktadan alınıyor iadeler ben de anlayamadım neden o şekilde bilgi verdiğini size.

   Ben birkaç kez Slovakya ofislerine posta ile göndererek iadeyi yaptırdım. Zaten verdikleri zarfta da o adres basılı idi. Türkiye ofislerinden o şekilde bilgi aldı iseniz denenebilir. Belki daha çabuk sonuçlanır. Yanlış hatırlamıyorsam Slovakya ofislerine postayı gönderdikten sonra 2 aydan fazla sürmüştü kredi kartına para yatırmaları.

   Ben kendi adıma havaalanı ofislerinden iadeyi almayı tercih ediyorum. Dediğiniz gibi biraz uğraşılıyor, sıraya giriliyor falan ama sıcağı sıcağına nakit iade yapılması hoşuma gidiyor herhalde :)

   İyi günler…

   • hasan dedi ki:

    bilgileriniz için teşekkürler. evraklarımı istanbuldaki global blue ofisine yolladım. 2 gün içerisinde geri iademi belirttiğim IBAN adresime yolladılar. yani bundan sonra tax free form düzenletmiş ve gümrük memuruna onaylatmıs ama havaalanı veya sınırda geri iadesini alamamış olan arkadaşlar istanbulda ki tax free ofisine pasaport fotokopisi, IBAN bilgisi ve faturalarla beraber tax free formları yollayarak 2 gün içinde geri iadelerini alabilirler.

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     Merhaba Hasan Bey,

     Verdiğiniz bilgiler için gerçekten teşekkür ederiz. Paylaştıkça hepimiz yeni birşeyler öğreniyoruz.

     Demek ki bundan sonra Global Blue Tax Free formları alırsak yurtdışı gezilerimizde, hiç havaalanına 1 saat önceden gidip Tax Free Standı aranmayacağız. Türkiye’ye dönüp postaya vereceğiz formları :)

     Sevindim bu arada sorunsuz aldığınıza iadeleri.

     İyi günler….

 145. ece dedi ki:

  merhabalar siteniz için çok teşekkürler.
  bende yüklü miktarda makyaj malzemesi ürünü aldım fakat tax free olduğunu bilmediğim için onu alamadım.açaba başka bir mağzadan o formu alıp doldursak aynı işlei görür mü yoksa alışveriş yaptığımız magzadan almak şart mı ? şimdiden çok tesekkurler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba siteyi beğendiğinize sevindik.

   Ne yazık ki formu alışveriş yaptığınız yerden almalısınız.

   Eğer aynı mağazaya gidip faturaları gösterir ve Tax Free formu almayı unutmuşum derseniz yardımcı olma ihtimalleri var. Benzer bir durumda Almanya’da ki bir Department Store’da alışverişten bir iki gün sonra form düzenlemişlerdi bize…

   Umarım alabilirsiniz…

 146. SU dedi ki:

  Merhaba Hür,
  Ben geçen hafta ıngıltereden bir telefon aldım ve tax free forunu istedim formu verdiler ama dolmadılar benim havaalanına gitmeden once formu doldurmam gerekiyormu yoksa ofiste dolmamın bir sakıncası olurmu. ayrıca ben yaptıgım farklı giyim alışverişlerinde de tax free formu aldım ve bunların hepsinde farklı isimler yazıyor ( tax free, premier tax free,global blue gibi) bunların hepsini aynı ofisten almam mümkünmüdür acaba. ayrıca doldurulmuş bir form örneği varsa ismi gizleyerekte olsa gönderme şansınız varmı acaba. şimdiden teşşekür ediyorum yardımlarınız için. iyi günler.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Genelde en azından iade tutarlarını mağazada dolduruyorlar ama enteresan eğer o da yazılmadı ise. Gümrük onayında pek bir inceleme olmuyor ama yine de ben olsam bomboş gözükmesin diye isim ve soyisim doldururum. Sonrasında iade noktasında zaten eksik olan kısımları doldurmanızı istiyorlar.
   Eğer Heathrow Havaalanı’ndan binecekseniz tüm formlar için “Travelex” isimli standlardan işlem yapıyorsunuz. Havaalanı içerisindeki yerleri aşağıdaki linkte.
   http://www.heathrowairport.com/shop,-eat,-relax-and-enjoy/shops-a_z?shop=Travelex

   Gatwick Havaalanı’nda ise sanıyorum tüm formlar için “Moneycorp” standını bulmanız gerekiyor.

   Ne yazık ki elimde örnek bir form mevcut değil.

   Kolay gelsin…

 147. Mustafa dedi ki:

  merhabalar;

  İspanya Valencia’dan cep telefonu almayı düşünüyorum. MediaMarkt TaxFree yüzdesinin %15 olduğunu söyledi.Fakat havaalanında Tax Free ofisi bulunmuyor. Böyle birşey mümkün mü benmi yanlış bilgilendirildim acaba?yada limanda veya tren istasyonlarında tax free ofisi bulunabilirmi?

  Bide türkiyeye 1ekimde dönücem. Ondan önce eylül ayında fransaya uçarken tax freeden paramı alabilirmiyim?

  Teşekkürler..

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,

   Geri ödemeyi ancak AB ülkelerini terkedeceğiniz noktada alabiliyorsunuz (İngiltere gibi bazı istisnalar hariç). Fransa’dan Türkiye’ye gelecekseniz, Fransa’da uçağa bineceğiniz havaalanında gümrük noktasını bulup formunuzu onaylatacak ve Tax Free ofisinden geri ödemeyi alacaksınız. Gümrük onayını yaptırdığınız takdirde tax free ofisi yoksa/kapalıysa bile formu ve faturaları posta ile üzerinde yazan adrese göndererek kredi kartınıza iade tutarının yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

   İyi günler….

   • Mustafa dedi ki:

    fransadan tekrar ispayaya dönücem bu noktada yine gümrük onayı yaptıramıyorum sanırım. Türkiyeye valenciadan dönücem fakat burda da taxfree ofisi bulunmuyormuş madrid we barcelonada warmış tıkandım kaldım nabıyım bilemedim

 148. İREM dedi ki:

  Merhaba
  Ben temmuzda Almanyaya (Berlin)geldim ve eylülde geri döneceğim ancak iki tane ıphone 5 almayı düşünüyorum vergi parasını alırken 2 tane olduğu için sorun çıkar mı?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba İrem Hanım,
   Yukarıda Uğur Bey ile olan yazışmamızda bundan bahsetmiştik. Sayı konusunda bir problem yok, rahat olun :)

 149. nur dedi ki:

  merhabalar.bir sorum olacak.erkek arkadaşım amerikadan 2 tane ıphone 5 aldı orada vergi iadesi için başvurmuş faturanın üstüne exported damgası basmışlar. erkek arkadaşım türkiyede 2. telefonu başka pasaporta kaydettiremem korkusuyla işlemi iptal ettirmek istemiş vergiyi geri almamış. 6 dolar alıp işlemi iptal ettiklerini söylemişler ama telefonları türkiyeye getirirken yada burda birini başka pasaporta kaydettirirken sorun yaşar mıyız,yada gümrükten geçerken diye çok korkuyoruz,ya iptal etmedilerse? . bir bilgisi veya tecübesi olan var mı acaba?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Nur Hanım,

   Tam böyle bir tecrübemiz yok ama gümrükte bir sorun yaşayacağınızı tahmin etmiyorum. IMEI numarasını pasaporta kaydettirirken bir sorun yaşamayacağınıza ise eminim.

   Şimdiden güle güle kullanın :)

   • nur dedi ki:

    telefonlar sorunsuz geldi teşekkür ederim :) bir sorum daha olucak bir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. telefonlar türkiyede açıldıktan sonra 1 ay içerisinde mi kayıt yapılmalı. henüz bulamadım pasaport. 2 ay sonra kayıt yaptırsam olur mu telefonu hiç açmasam bu süreçte?

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     Sevindim sorun çıkmadığına.

     Bir aylık süre kayıt için kullanacağınız pasaport için geçerli. Kayıt yaptıracağınız pasaporttaki Türkiye giriş kaşesindeki tarihten itibaren 30 günden uzun süre geçmemiş olması gerekiyor. Telefon açısından bir süre kısıtlaması yok. Eğer sim kart takıp açarsanız 15 gün kadar kullanılabiliyor kayıt ettirmeden. Sonrasında GSM operatörü tarafından kullanıma kapatılıyor. Bu da korkulacak bir durum değil çünkü kayıt yaptırdıktan sonra 24 saat içinde yine kullanıma açılıyor.

     Güle güle kullanın diyeyim…

 150. Hür Tavaşoğlu dedi ki:

  Merhaba Yasemin Hanım,

  Tecrübe etmemiş olmama rağmen pek zannetmiyorum o şekilde olabileceğini. Bence sadece alışveriş yaptığınız ülke içerisinde alabilmek mümkün oluyor. Forma kredi kartı bilgilerinizi işleyip posta ile göndermek uygun olur diye düşünüyorum. Yine de dener ve olumlu bir sonuç alırsanız lütfen burada bizimle de paylaşın.

  Kolay gelsin…

 151. yasemin dedi ki:

  merhaba,

  bulgaristan gümrüğüne onaylattığımız belgelerin vergi iadesini türkiye içindeki refund noktalarından nakit olarak alabilir miyiz?

 152. hasdladh dedi ki:

  peki hala köln havalimanında el bagajında ise yazılan prosedürü uygulamam yeterli değil mi?

 153. Dudu dedi ki:

  Merhabalar Hür Bey,

  Onur beyin yorumunun bir üstündeki sorumu fark etmediniz galiba..

  İyi günler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba ,

   Hakikaten de görmemişim sorunuzu. Tatilde olmamız ve yanımızda sadece bir netbook olması nedeniyle yorumları görebilmek bile zor oluyor :(
   Sorunuz ile ilgili olarak ne yazık ki kişisel bir tecrübem yok. Internetten biraz araştırdığımda genellikle gümrük onayı kısmında pasaporttaki oturma izninin görüldüğü ve onay verilmediği belirtilmiş. Siz onu geçmişsiniz ve postalamışsınız (kutuya atmışsınız) belgeleri. Ben vergi iadesini alabileceğinizi tahmin ediyorum. 2 ay kadar sürebiliyor kredi kartınıza yatırmaları. Sizden ricam bu durumun sonucu belli olduğunda tecrübenizi burada paylaşmanız. Sizin yaşadıklarınız eminim pek çok kişi için yol gösterici olacaktır.

   İyi bayramlar dilerim…

   • dudu dedi ki:

    Merhabalar,
    Cevabınız için teşekkür ederim :)..Aynen dediğiniz gibi mühür basıldıktan sonra posta kutusu gibi bir kutuya attım zarfı..Sonuçlandığında mutlaka haberdar edeceğim..Ben de iyi bayramlar dilerim :)

   • Dudu dedi ki:

    Merhabalar Hür Bey,

    Bugün kontrol ettim ki bana tax refund ödemesi yapılmış :) Hatta belgeleri teslim ettiğim günden 2 gün sonrasında yatmış hesabıma ama ben şimdi farkettim. Sayfanız için teşekkürler, yine de gidip başvurma fikrini sayfanızda gezindikten sonra edinmiştim.

    Hoşçakalın

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     İnanın çok sevindim bu sonuca. Buradaki paylaşımların böyle olumlu sonuçlarını duymak gerçekten sevindirici. Sonuçtan bizi haberdar ettiğiniz için çok teşekkürler, eminim sizin tecrübeniz de birçok başka kişiye rehber olacaktır :)

 154. dudu dedi ki:

  Hür bey,
  Sorumu farketmediniz galiba?
  Iyi gunler

 155. Onur dedi ki:

  Ben de bunun güzelce açıklayacak bir türk bulurmuyum diyordum google amcamız sağolsun buraya hop diye geldim. Güzel açıklamanız için teşekkür ediyorum. Spesifik sorum olursa ayrıca yazacağım.
  Saygılar

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Çok teşekkürler güzel yorumunuz için. Böyle düşünmenize çok sevindik :)

 156. dudu dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben dün almanyadan schonefeld havalanindan turkiyeye uçuş yaptım. 1 marttan bu yana almanyadaydim. Erasmus değişim ogrecisi olarak eğitim amaçlı bulunmaktaydim. Yeşil pasaportum olmasına rağmen ilk üç ay icin vize aldım sonrası icin ise oturma iznim vardı. Almanyadan ayrılmadan 1hafta önce bir telefon aldım. Aslında oturma iznim varsa taç refund alamadigimi biliyordum, yalnız sizin web sitenizde daha önce gezinirken bu konuyla ilgili denemekten zarar gelmez diye bir yorumunuzu okumuştum. Bende gittim denedim. Ucusumuz gece olduğu için ofis kapanmisti o nedenle halen tax refund alamamış durumdayım. Fakat, orada bulunan görevli pasaportum baktı taç free belgeme ve faturaya mühür bastı kredi kart numaramı ve pasaport numaramı yazdırdı ve belgeleri global bluenun kutusunaatmami soyledi. Bende götürdüm attım kutuya. Sizce benim işlemin tamam mi yoksa daha sonra fark edilecekmi oturma iznim olduğu?
  Saygılar..

 157. Alper dedi ki:

  Tekrar Merhabalar;
  Dün sorunsuz dönebildim Türkiye’ye işlemleri nasıl yaptığımı paylaşmak istedim. THY’den Check-in yaparken tax free işlemi yapıcağımı belirttiğimde valizleri tartıp etiket yapıştırıp bana geri teslim ettiler ve gümrüğe gitmemi söylediler. Ürünler el bagajımda olduğu halde valizleri gümrükten verdim kimse birşey sormadı ve formları damgaladılar. Pasaport kontrolünden sonra global blue ofisinde eksik yerleri doldurtup paramı verdiler. Bu dediklerim Hamburg havalimanı için geçerli tabiki diğer yerlerde farklımıdır bilmiyorum. İnşallah yardımcı olur.

  • hasdladh dedi ki:

   selam hocam laptopta ne kadar vergi geri alınabiliyor

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Tekrar Merhaba Alper Bey.

   Paylaşım için çok teşekkür ederiz. Eminim bir çok kişinin işine yarayacaktır.
   Bu vergi iade geri ödeme prosedürleri ne yazık ki havaalanından havaalanına bile farklılıklar gösterebiliyor. Demek ki Hamburg’tan uçağa binecek isek ve ürünleri bavulumuza koyduysak öncelikle Check-in’e gidilmesi gerekiyor.

   İyi günler…

  • Hatice Aslı dedi ki:

   Merhabalar,
   Benim bir arkadaşım gürcistana gidecek 1 haftalığına ve kendisine iphone aldırmak istiyorum Kendi kredi kartımı versem, alımı benim kartım ile yapıp tax free formunu kendi adına doldursa sıkıntı çıkar mı?
   Şimdiden teşekkürler.

   • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

    Selamlar,
    Eski tarihli bir soruya yanıt yazdığınız için gözükmemiş sorunuz.
    Yurt dışında kredi kartı alışverişlerinde bizdeki gibi PIN uygulaması olmayabiliyor. Yakın zamanda bile PIN sorulmayıp pasaport sorulduğu oldu bana. Dolayısıyla eğer kredi kartı ile ödeme kısmında bir sorun olmaz ise Tax Free formunu kendi pasaport bilgileri ile doldurabilir arkadaşınız. Tax Free kısmında sorun olacağını sanmıyorum çünkü kredi kartı slipi vs istenmiyor normal şartlarda. Ürün adı, adedi tutarı ve vergi oranı ile pasaport no ve iletişim bilgileri dolduruluyor.

 158. hasdladh dedi ki:

  nootbook için vergi iadesi alacagım kölnden %19 mudur

 159. ebru dedi ki:

  merhaba
  ben 23 temmuzda sizden bilgi almıştım bilgileriniz için teşekkür ederim
  elimdeki taxfree belgesini mühürlettim doğru yere mühürlettiğimi de düşünüyorum ben fransadan bu belgeyi alırken parayı gümrükte peşin almak istediğimi belirttim ve ilgili bölümü işaretlediler fakat gümrükten çıkarken paramı alamadım
  1-belge üzerinde artık bir oynama yapıp kredi kartını işaretliyemem sanırsam??????
  2-işaretleme yapamazssam bir dilekçe mi yazsak çünkü kredi kartı numarası belge üzerinde değil
  3-almanyadan çıkış yaptım ben yine de zarf üzerindeki premier tax paris adresine yollayım mı

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Öncelikle, tatilde olmamız nedeniyle cevabı biraz geç yazabiliyorum kusura bakmayın. Bu konuda uzman değiliz biliyorsunuz sadece kendi tecrübelerimiz doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sorduğunuz sorular ile ilgili olarak;

   http://www.premiertaxfree.com/index.php/tourist/faqs/

   Adresinde şu bilgi yer almakta :

   Q: Can I change my refund option?

   A: Yes, once you have mailed your form it is still possible to change your refund choice if it has not yet been processed. To change your refund option please contact the Premier Tax Free office in the country where you made the purchases.

   Yani kısaca, geri ödeme şeklini değiştirmek için alışverişi yaptığınız ülkedeki ofisleri ile iletişime geçmenizi istiyorlar. Formu postalamış olsanız bile sorun değil diyor. (Almanya’dan çıkış yapmış olsanız da formu Paris ofislerine yollamalısınız diye düşünüyorum)

   Fransa’dan almışsınız ürünleri anladığım kadarıyla. Dolayısıyla aşağıdaki kontak bilgilerini kullanarak size uygun geri ödeme seçeneğini kendilerine bildirebilirsiniz diye düşünüyorum.

   Premier Tax Free S.A.S
   Address: 33-35 Rue Rennequin 75017 Paris France
   Phone: 0033 1 56 79 55 55
   Email: info@fr.premiertaxfree.com
   Further Info: Fax: 0033 1 56 79 55 50

   Kolay gelsin…

 160. betul dedi ki:

  Merhaba,
  Köln’den iphone 5 satın almayı planlıyorum. Ancak telefonu almanyadayken kullansam dönüşte kullanmış olduğum için sorun olur mu kutusunda olsa bile?

  • Dilek dedi ki:

   Merhaba Betül Hanım,

   Kural olarak ürünün kullanılmamış olması gerekiyor.

   Fakat işleyişte bazen gümrük memurları ürünleri çantanızdan çıkarmanızı bile istemiyor. Yani güzelce ambalajına koyup kapatırsanız ben herhangi bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. En kötü durumda mağazada çalışıyor mu diye açıldı vs. dersiniz ki dediğim gibi işin o noktaya gelmesi büyük sürpriz olur.

   İyi tatiller…..

 161. Alper dedi ki:

  Hamburg havaalanındaki thy ofisinde; check-in yaptırıp pasaport kontrolünü geçmeden gümrüğe gitmem gerektiği söylenmişti diye hatırlıyorum. Yanlış bilgilendirilmiş olabilir miyim ya da hamburg istisnalardan biri midir?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Tekrar Merhaba Alper Bey,

   Eğer Check-in sırasında vereceğiniz bavulda ise ürünler, önce gümrük kontrolüne gideceksiniz diye düşünüyorum. O konuda istisnaya rastladığımı hatırlamıyorum. Gümrük kontrolünde bavulunuz açılıp ürünlere bakılıyor, formunuz kaşeleniyor ve farklı bir Check-in noktasına yönlendiriliyorsunuz. Aşağıdaki linkte de Hamburg Havaalanındaki prosedürden bahsedilmiş ve önce Customs Office’e (gümrük ofisi) gidilmeli diyor. Lufhansa için yazılmış ama diğerleri için de fark eder mi emin değilim. Önce Terminal 1′deki Geliş Alanı’nda gümrük noktasına uğrayın kontrolden sonra check-in yapılacak diyor.
   http://www.globalblue.com/customer-services/tax-free-shopping/refund-points/article41933.ece/BINARY/Hamburg+Airport

   Yine de yazıda da belirttiğim gibi prosedürler farklı olabiliyor. THY kontuarındakiler daha doğru yönlendireceklerdir sizi. Bence normalden biraz daha önce havaalanında olup sormak en garanti yol olacaktır :)

   Bir de Türkiye’ye döndüğünüzde kendi tecrübenizi buradan veya forum alanımızdan paylaşırsanız çok sevinirim

   • Alper dedi ki:

    Çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için. Ayın 1’inde dönmüş olacağım. Döndükten sonra tabiki paylaşırım.

 162. Alper dedi ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle yazdığınız bilgiler için teşekkürler çok yardımcı oldu. Benim de bir sorum olacaktı; tax free ödemesi kredi kartına mı yatırılacak yoksa nakit mi alacağız buna biz mi karar veriyoruz yoksa alışverişi nasıl yaptıysak o şekilde mi geri ödeniyor?

  • Alper dedi ki:

   Bir de pasaport kontrolünü geçtikten sonra yanımda yabancı dil bilen birisi olmayacak faturaları verdiğimde konuşmaya gerek kalmadan paramı alabilir miyim? yoksa belgeleri Türkiye’ye getirip buradan postalamak daha mı mantıklı?

   • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

    Havaalanında vergi iadesi için yapılması gereken 2 işlem var. Birincisi gümrük onayı, ikincisi iade alma işlemi.

    Gümrük onayı da eğer ürünler el bagajınızda ise yazıda belirttiğim gibi çok büyük oranda pasaport kontrolünden sonra oluyor. Dolayısıyla aldıklarınızı el bagajı yerine normal bagajınıza koyup, check-in den önce yanınızda yabancı dil bilen bir kişi ile gümrük onayını yaparsanız işiniz çok kolaylaşır.

    Pasaporttan sonra gümrük damgası vurulmuş form ile beraber faturalarınızı Tax Free standındaki görevliye verdiğinizde pek de bir diyaloğa gerek kalmıyor. Sadece “cash or credit card” dendiğinde tercihinizi söylüyorsunuz. Bir de formun eksiksiz doldurulduğundan emin olun (İsim, imza, adres v.b.). Eksik var ise size geri uzatıp tamamlamanızı isteyebilir. O durumda da büyük ihtimalle mimikler ile anlaşabilirsiniz.

    Kolay gelsin…

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhabalar,
   İşinize yaradığına çok sevindim. İadenin ödenme şekline siz karar veriyorsunuz, alışverişi ne şekilde yaptığınızın bir önemi yok…

 163. Fılız dedi ki:

  Merhabalar,
  Bende ılkkez duyduğum ve uygulamak istediğim bu vergi iadesi işleminde takıldığım bır sorum var aslında yanıtı öğrendim ama emin olmak için yinede yazıyorum .Yurtdışında ikamet ediyorum kardeşime tablet aldım mağzadaki satıcının tavsiyesi üzerine bu formu aldım ve doldurdum lakin havaalanındaki koşturmaca yüzünden kaşe vurdurmadım unuttum Türkiye de aklıma geldi sonrasındada alabilirmiyim diye arastırdım taki sitenizdeki verdiğiniz bilgileri görene dek umudum vardı ama şimdi sanırım yok ısrarla yinede soruyorum benim için umut var mı… Cevabınız için şimdiden tesekkürler …

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım,

   Ne yazık ki benim tecrübelerim ve bildiğim kadarıyla umut yok :(

   “At the airport please allow enough time for the refund process before your flight departs.
   Before you check in for your flight, go to the Customs desk and present your completed Tax Free Form, passport, receipts and purchases to get a stamp* on your form.
   Make sure the goods are unused. Don’t pack them away in your check-in luggage as you will need to show them to the Customs Officer.
   *for purchases made in Norway the export validation is to be obtained from the agents at Global Blue Offices.
   Remember: No Customs Stamp = No Refund”

   Yukarıdaki paragrafı Tax Free hizmeti veren en büyük firmalardan birisi olan Global Blue’nun sayfasından kopyaladım. En alt satırında ne yazık ki özellikle belirtilmiş onay/kaşe olmadan vergi iadesi alınamaycağı.
   Üzgünüm ki benim verebileceğim bilgi bu şekilde olumsuz :(

   İyi günler dilerim.

 164. Enes dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben Almanya’dan cep telefonu aldım ve yolculuğumu otobüs ile yaptığım için nereye onaylatacağımı bilemedim. Kapıkule kapısında gümrük işlemlerimi yaptırmak istediğimde de havaalanından yaptırabileceğimi söylediler. Bu durumda Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra tax free bedelini havaalanından almam mümkün müdür acaba? Tüm belgelerim de mevcut.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Otobüs hangi rotayı takip etti bilemiyorum ama sanırım Avrupa Birliği’ne dahil ülkelerden çıkış noktası Bulgaristan idi. Bu durumda Bulgar gümrüğüne elinizdeki Tax Free formunu onaylatmanız yani telefonu EU dışına çıkarttığınıza dair kaşe vurdurmanız gerekiyordu. Eğer bunu yapabildiyseniz kalan iş gümrük kaşeli formu ve faturayı posta ile üzerinde yazan adrese göndermek (Kredi kartı bilgilerinizi de eksiksiz yazmanız gerekiyor ki iade tutarını yatırabilsinler). Eğer o kaşeyi yaptıramadıysanız ne yazık ki iade almanız mümkün değil, dolayısıyla umarım kaşeletebilmişsinizdir.

   İyi günler dilerim…

   • Enes dedi ki:

    Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Kaşeyi maalesef vurdurmadığım için bu haktan yararlanamayacağım. İyi günler.

 165. ebru dedi ki:

  iyi günler
  fransadan aldığım ürünün tax free belgesini çıkışımı yaptığım almanya stuttgart hava alanından onaylattım.
  ancak hava alanı bankası bana bu parayı vermedi ve belgelerimi gösterdiği yere kart numaramı yazıp frankfurt burosuna yollamam gerektiğini söyledi,sonuç olarak ben türkiye’ye döndüm
  1-ben ücreti peşin almayı istemiştim öyle işaretlemişlerdi şimdi ne olur
  2-ben bu frankfurt burosunun adresini nasıl bulurum
  3-ben bu bayanı yanlış anlamış olabilirmiyim :))
  yapmam gereken işlemleri bana söylerseniz çok mutlu olacağım
  şimdiden teşekkür ederim

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım,

   Acaba havaalanında Tax Refund ofisine değil de farklı bir yere mi gittiniz? Yoksa, orada işlemi yaparlardı diye tahmin ediyorum.

   Anladığım kadarıyla Fransa’dan aldığınız ürün için fatura ile beraber Tax Free formu da aldınız ve bunu Avrupa Birliği üyesi ülkelerden son çıkış noktanız olan Stuttgart Havaalanı’nda gümrük polisine onaylattınız.

   Eğer böyle ise durum ve hem form hem fatura elinizdeyse zaten bir sıkıntı yok. Sadece onu postalamak kalmış.(Eksiksiz doldurulması lazım tabii ki) Nakit iade işaretlenmişti derken o nerede soruldu? Yani bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama…

   Genellikle o form bir zarf ile beraber veriliyor ve zarfın üzerinde gönderilmesi gereken adres basılı halde oluyor. Zarfa form ve faturayı koyup gönderiyorsunuz. Eğer zarf yok ise formun bir yerinde Vergi İade hizmetini veren firmanın ismi yazıyor olmalı (Global Blue, PremierTaxFree, Eurorefund v.b.)

   Örneğin Global Blue ise Frankfurt değil de aşağıdaki adrese göndermeniz lazım.

   GLOBAL BLUE Slovakia s.r.o.
   Centralised Service Centre
   P.O.Box 363
   810 00 Bratislava
   SLOVAKIA

   Yardımcı olabildim mi bilemiyorum ama…..

 166. Su dedi ki:

  Afedersiniz kiyafet, saat, yiyecek fislerinden de tax free alabiliyormuyuz acaba tesekkurler.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Selamlar,

   Kıyafet ve saat için alabilirsiniz. Tabii ki alışveriş yaptığınız mağazadan tax free formu almanız lazım. Yemek, konaklama ve ulaşım ücretleri gibi harcamalardan ne yazık ki alınamıyor. Bir de ürünü yurtdışına çıkartmadan kullanmamanız lazım ona da dikkat.

 167. elif dedi ki:

  iyi günler bilgilendirmeniz için teşekkürler öncelikle. iki soru sormak istiyorum
  1) tax free işlemleri bulunduğumuz ülkede internet üzerinden yaptığımız alışverişler (ebay, amazon vs ) için de geçerli oluyor mu?
  2) değişik avrupa birliği ülkelerinden aldığımız ürünlerin hepsinin fiyat iadesini tek bir ülkenin tax free noktasında yapabilir miyiz?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım,

   1- Kesin olmamakla beraber internet üzerinden yapılan satışlardan bu tür bir vergi iadesi alınabileceğini sanmıyorum.
   2- Evet. Aslında kural olarak o şekilde yapmanız gerekiyor. Yani Avrupa Birliği’ni terkedeceğiniz son ülkeden gümrük onayı alıp oradaki vergi iade noktasından iadenizi almanız gerekiyor. Yani örneğin Düsseldorf’tan (Almanya) birşeyler satın aldınız, ardından Türkiye’ye dönüş uçuşunuz Brüksel’den (Belçika). O durumda Avrupa Birliği’ni son terk edeceğiniz nokta Brüksel olduğundan tüm formlarınızı Brüksel Havaalanı’ndaki gümrükte onaylatıyorsunuz.

   İyi günler…

 168. Orhan dedi ki:

  ayrıca birmingham havaalanında tax refund desk’in nerede olduğuna dair bir biliginiz varsa paylasırsanız cok minettar kalırım :)

 169. Orhan dedi ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle internette buluğum bu konuyla ilgili en temiz açıklama :)

  İngilterden 3 hafta önce 550 pounda İphone 5 aldım,ve Get Connected mağazasına tax iadesi alacağımı söyledim ancak bana sadece A4 kağıdına çıktı şekilde fatura fotokopisi verdiler.(Vat numarasıda yazıyor biliğimiz faturanın çıktısı).Bu şekilde Birmingham Havaalanında tax refund claim belgesini doldurup,geri ödeme alabilirmiyim.
  teşekkürler.

  • Orhan dedi ki:

   sanırım kimse cevaplmıcak.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey,

   Teşekkür ederim yazıya yaptığınız güzel yorum için :)

   Açıkçası ne yazık ki sorudakine benzer bir tecrübemiz olmamıştı daha önce. Biraz araştırıp ondan sonra cevap yazayım size dedim.

   Alışveriş yaptığınız mağaza acaba Tax Free hizmeti veren Global Blue vs. gibi firmalardan biri ile anlaşmalı değildi ve o yüzden mi size sadece invoice verdi, ya da bir şekilde kasiyer acemi falan mıydı :)

   Bazı büyük mağazalar (mesela Almanya’daki Galeria Kaufhof) Tax Free’den yararlanacağınızı söylediğinizde ayrı bir form değil de normal yazar kasa fişi veriyor ama o fişin de üzerinde sizin adınızı, adresinizi vs. yazacağınız alanlar oluyor. Anladığım kadarıyla sizin invoice’da böyle bilgiler yok.

   İngiltere’nin vergiler ile ilgili resmi sitesi vergi iadenizi alabilmeniz için öncelikle vergi iade sistemine üye bir işyerinden alışveriş yapıp aşağıdaki belgelerden herhangi birini almış olmanız gerektiğini yazıyor.

   * VAT 407 form
   * shop or refund company’s own version of form VAT 407
   * VAT Retail Export Scheme sales invoice

   Ama hep bu formlarda dediğim gibi sizin bilgilerinizin girileceği alanlar oluyor yani tam da normal fatura değil.

   Sitedeki bu bilgiyi içeren adres :
   http://www.hmrc.gov.uk/vat/sectors/consumers/overseas-visitors.htm#2

   Kısaca şöyle diyeyim – ben olsam, eğer mağaza yakınımda bir yerde ise tekrar gider sorardım bir hata mı var diye. Eğer değilse Birmingham havaalanında HMRC dedikleri bu vergi dairesinin ofisi varmış, Tax Refund Claim orada yapılıyormuş, orada da şansımı denerdim.

   Telefonu vs. de var aşağıdaki paragrafta.

   “Tax refunds are administered by HM Revenue and Customs (HMRC) rather than the Airport Company. Any enquiries should be directed towards the HMRC telephone helpline: 0845 010 9000 or by visiting http://www.hmrc.gov.uk/vat/sectors/consumers/overseas-visitors.htm.

   The Airport provides passenger information and courtesy telephones to customs officials within the terminal building. A customs post box and courtesy phone are also available for HMRC approved documents and are located on the wall as you exit the central security search area.”

   http://www.birminghamairport.co.uk/meta/contact-us/faqs.aspx#faq2C3F3F9143F7

   Bulabildiğim bilgiler bu kadar, umarım başarırsınız iade almayı :)

   Kolay gelsin.

 170. Ugur dedi ki:

  Yada tüm telefonları yanımda tutup bagaja vermemem daha iyi bir yol olabilir mi?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Sanıyorum önceki sorunuza verdiğim yanıtta bu sorunuz ile ilgili fikrimi de yazmış oldum :)

 171. Ugur dedi ki:

  Merhaba,
  Ben şuan Almanya’dayım dönerken yanımda buradan satın aldığım 3 adet cep telefonu götüreceğim, bunların hepsinin vergi iadesini alabiliyor muyum, yani adet olarak bir kısıtlama var mı? Yardımınız için şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey,

   Sayı ile ilgili bir kısıtlamaya hiç rastlamadım. Özellikle de 3 adet ürün sorun çıkartmayacaktır Tax Free açısından diye düşünüyorum çünkü telefon değil ama aynı parfümden daha fazla sayıda aldığım oldu.Ama olur da bizim tarafta gümrük memuru sizi çevirir ise belki o zaman dil dökmeniz gerekebilir :) Biliyorsunuz yasaya göre yanınızda sadece 1 adet GSM telefon getirebiliyorsunuz. Diğer elektronik eşya ve ürünler gibi hediye olarak sokulması da mümkün değil (hatta vergisini ödeyerek de olmuyor). Yazıda da bahsetmiştim ama tekrar hatırlatayım. Eğer IPhone gibi Türkiye’de servisinden yararlanma imkanı olan telefonlar ise mutlaka faturalarının fotokopilerini alın çünkü Tax Free ofisinde size para iadesi yapılırken faturalar geri verilmiyor.

   İyi günler dilerim…

   • Ugur dedi ki:

    Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Yazınızı okudum faturaların fotokopilerini alacağım. Uçakla dönüş yapacağım telefonları bagaja verirsem de gümrük sıkıntısı yaşama olasılığım var mı? Siz böyle söyledikten sonra şuan tereddüte düştüm.

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     Ben olsam yanımdaki el bagajında taşırdım, o şekilde Tax Free işlemleri de daha kolay oluyor. Zaten gümrük açısından pek fark edeceğini sanmıyorum çünkü kontrol, bavulları aldıktan sonra tam çıkış noktasında. Çıkış kapısından önce gümrük memuru rastgele bir iki yolcuyu çeviriyor diye düşünüyorum (tabii ki şüphelendikleri ve ihbar aldıkları da oluyordur) Bugüne kadar ben veya eşim hiç durdurulmadık, pek durdurulan da görmedim. “Gümrük Bildirimli Malları Olanlar” (Goods to declare) benzeri bir tabelanın olduğu taraftaki odayı hep boş gördüm.

     Endişelendirmek için yazmamıştım sizi kusura bakmayın aslında pek kafaya takılacak bir durum değil…

 172. Su dedi ki:

  Merhabalar,
  Verdiginiz bilgiker icin tesekkur ederim. Ben inhiltereden iphone 5 almayi dusunuyorum ama bir turlu tax free sinin ne kadar oldugunu ogrenemedim 70 paund diyende var 100 paund diyende bu konu hakkinda da bilgi verme sansiniz varmidir acaba. Simfiden tesekkur ediyorum.

 173. canparem dedi ki:

  hür arkadaşım;
  ben ıngıltereden ıphone5 aldım. tax free formunu da doldurdum. lakin türkıyeye dönüşte dıl bılmediğimden beceremedım ve vergı ıademı alamadım. ankarada ıkamet edıyorum. burdan nasıl alabılırım yardımcı olursan sevınırım.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhabalar,

   Vergi iadesini alabilmenin ana kuralı tax free formunu gümrük memuruna onaylatmanız. Eğer onu da yapamadıysanız ne yazık ki yapılacak birşey yok. Ama eğer onu yaptıysanız işiniz kolay. Zaten alışveriş yaptığınız mağaza, formu bir zarf içerisinde vermiş olmalı size. Eksiksiz olarak doldurulmuş ve gümrük onaylı formunuzu o zarfın içerisinde Global Blue ofisine postalamanız gerekiyor. Zarfta adres yazıyor olmalı ama yine de aşağıya adresi yazıyorum.

   GLOBAL BLUE Slovakia s.r.o.
   Centralised Service Centre
   P.O.Box 363
   810 00 Bratislava
   SLOVAKIA

   Umarım gümrük onayını yapabilmişsinizdir ve vergi iadesini alabilirsiniz.

   Hoşçakalın.

   Not: Yazdığım adres Global Blue firması için. Bu firma dışında da Vergi İade hizmeti veren firmalar var Premier Tax Free gibi. Alışveriş yaptığınız mağaza hangisi ile anlaşmalı ise zaten verdikleri formda da bellidir firma adı…

   • ali dedi ki:

    bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim gürcistan batumdan bir telefon almak istyorum yalnız pasaportum yok zaten oraya kimliklen geçiyorsun. geçtiğimde bir telefon alsam pasaportum olmasa tax free den yararlanabilirmiyim zaten gecerken kımlıkle gecebılıyoruz. şimdiden teskürler.

 174. Su dedi ki:

  Degerli aciklamalariniz icin cok tesekkur ederim. Benim bir sorum daha olacak ben ingilteredeyim ve buradan bir iphone almayi dusunuyorum okudugun bazi yorunlarda tax free bedelini bulundugum sehirde varsa tax free ofislerinden de alabiliyormusum kredi kartina iade ediyorlarmis tax free bedelini ama bunun bir sarti varmis 1 ay icerisinde gumrukten onaylatmis oldugum belgeyi tax free ofisine ulastirmam gerekiyormus bu islemin nasil yapildigi hakkinda bilhilerinizi paylasirsaniz sebinirim. Simdiden tesekkurlerimi sunuyorum.cevabi mail olarakta gonderirseniz olabilir.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhabalar,

   Sizin de yazmış olduğunuz gibi “City Refund Point” olarak adlandırılan ofislere gidip mağazadan aldığınız formlara karşılık vergi iadesini peşinen alıyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Ürünleri İngiltere dışına çıkarırken gümrük onayını almanız ve en geç 25 gün içerisinde posta yolu ile onaylı formları Vergi İade hizmeti veren firmaya göndermeniz gerekmekte. Eğer 25 gün içerisinde formu ulaştırmaz iseniz size ödedikleri vergi iade miktarını kredi kartınızdan geri çekiyorlar.
   Tatilde olmamız nedeniyle biraz geç cevap yazabildim, umarım yararı olur.

   İngiltere’deki “City Refund Point” adresleri için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

   http://www.taxfreeworldwide.com/en/are-you-shopper/refund-points/12-0.html

   İyi günler dilerim…

 175. erhan dedi ki:

  merhabalar
  bende yaklasik degeri 400 € bulan cep telefonu aldim.
  burada oturumum olmasina ragmen bu taxfree den faydalanabilir miyim?
  hamburg airpot tan ucuyorum..

  tesekkurler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhabalar Erhan Bey,

   Aşağıdaki linkteki sayfada görebildiğim kadarıyla (İngilizce ve Almanca mevcut) 3 aydan uzun süreli oturma izni olanlar Tax Free olayından yararlanamaz diyor.

   Yalnız işleyiş sırasında oturma izniniz olup olmadığını nereden kim kontrol ediyor bilemiyorum. Yani gümrük kontrolünde bize hiç bu tür bir bilgi sorulmadı ve hiçbir belge istenmedi. Sadece alınan ürünler kontrol edilip tax free formlarına kaşe vuruldu. Sonrasında para iadesi alınan Global Blue standında da sadece o formlar istenerek ödeme yapıldı.

   Yani ben olsam sanırım şansımı denerdim :)

   http://www1.zoll.de/english_version/a0_passenger_traffic/c0_holidays_germany/a0_tax_free_shopping/index.html

 176. rose dedi ki:

  bu sayfayi madrid’te yaptigim alisverislerin vergi iadesi icin bilgi ararken buldum. o kadar guzel aciklamissiniz ki, elinize dilinize saglik… ayrica #direngezi :))

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,
   En ufak bir yararımız olabildiyse ne mutlu bize. Biz de her tatile çıkışımızda bu tür sitelerden faydalandığımız için, aynı şekilde bir başkasına yardımcı olabildiğimizi öğrenmek çok sevindirici. Memnuniyetinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler. Ve ayrıca umarım daha güzel günler göreceğiz ;)

   • burcu dedi ki:

    merhaba. ben taylanddan fotoğraf makinası almayı planlıyorum ama dönüşüm singapurdan olacak.tax free yi alışveriş yaptığım ülkenin havalanından çıkarkenmi yapabiliyorum.singapurdanda yapabilirmiyim? teşekkürler

    • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

     Merhaba Burcu Hanım,

     Alışveriş yaptığınız ülkeden çıkarken almanız gerekiyor. Yani bu durumda Tayland’dan çıkış yaparken almalısınız. Buna bildiğim tek istisna Avrupa Birliği Ülkeleri.

     İyi tatiller…

     • burcu dedi ki:

      peki sadece havalanındanmı yapabiliyorum tax free mesela taylanddan kamboçyaya geçerken orda yapabilirmiyim veya bangkokta şehir merkezinde falan bi fikriniz var mı?

      • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

       Tekrar merhabalar,

       Ne yazık ki Tayland’da Vergi İadesini alabilmenin tek yolu ülkeden havayolu ile çıkış yapmak.
       Aşağıdaki linkte de “Who can claim a VAT refund” başlığı altında bu kural belirtilmiş.

       http://www.rd.go.th/vrt/who.html#link01

       Hoşçakalın.

 177. Ömer ESMER dedi ki:

  Merhabalar,

  Media Markt Düsseldorftan Samsung Galaxy S4 aldım. Türkiye’ye dönerken tax free almak istiyorum fakat aklıma takılan bi soru var. Ürünü 27.03.2013 te aldım ve Türkiye’ye dönüş Tarihim 29 Ağustos 2013. Fatura tarihi ile dönüş tarihim arasında 3 aydan fazla süre var. Vergi iadesinden yararlanabilir miyim?

  Teşekkürler

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey,

   Öncelikle sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürler.

   Sorunuza gelince, kişisel olarak tecrübe ettiğimiz bir durum olmamakla
   beraber bildiğim kadarıyla ürünleri satın aldıktan sonra maksimum 3 ay içerisinde ülke dışına çıkartmanız gerekmekte Tax Free den yararlanabilmek için.

   Bir de dikkatinizden kaçmaması gereken 2 konuyu hatırlatmak isterim :

   1- Üç aydan fazla kaldığınız için söylüyorum, eğer oturma izni veya vatandaşlığınız var ise Tax Free den yararlanamazsınız diye biliyorum.
   2- Normalde satın alınan ürünlerin kullanılmamış olması gerekiyor Tax Free den yararlanmak için. Yani gümrük kontrolü yapan polis pek dikkat etmez bence ama yine de bilmekte yarar var. S4 satın alıp da kullanmadan sabredebildiyseniz üç ay bu maddenin bir anlamı yok tabii :)

   İyi günler….

   http://en.wikipedia.org/wiki/Tax-free_shopping

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir