Tax free alışveriş
21/02/2013
Airbnb sistemi
09/03/2013

Yurtdışında araba kullanımı ile ilgili bilgi ve tavsiyeler

* Öncelikle kendi tecrübelerimize göre Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetiniz Avrupa ve Amerika’da turistik seyahatlerinizde yasal olarak araba (ehliyet sınıfınıza göre motorsiklet vs.) kullanabilme hakkını size veriyor. Kazaya karışmamış olmakla beraber bir kaç kez polis kontrolünden geçtik ve hiç problem yaşamadık. Aynı şekilde araba kiralamalarında da bir problem yaşamadık. Bazı araba kiralama şirketlerinin internet sayfalarında uluslararası ehliyetten bahsedilmekte ama o daha çok Latin alfabesi kullanılmayan ülkelere ait ehliyet sahipleri için geçerli bir zorunluluk.

* Muhtemelen yurtdışına (özellikle Batı Avrupa) ilk kez çıkan her Türk’ün ilk farkedeceği medeniyet belirtisi yayalara gösterilen dikkat ve verilen öncelikler olacaktır. Dolayısıyla siz araba kullanırken ülkemizdeki ayıbı arkanızda bırakıp her yaya geçidinde yayalara öncelik vermeli, her sokak dönüşünde size yeşil bile yansa yayalara da yeşil yanabiliyor olduğunu düşünüp temkinli olmalısınız (hani bizde de eminim bir çok insan taklidi yapan sürücünün farkında bile olmadığı “sağa dönerken yayalara yol ver” tabelası vardır ya, ondan bahsediyorum… Gerçi bir çok ülke ve kasabada öyle bir tabelaya ihtiyaç olmadan bile sürücüler dönüşlerde kesinlikle yayalara yol veriyor)

* Araba kullanırken bir başka dikkat çeken fark, caddelerde neredeyse hiç bordür ve kaldırım olmadığı için  yerlerdeki işaretlere çok dikkat edilmesi gerektiği. Yani örneğin ana caddede ilerlerken belli bir noktada sola dönmeniz gerekiyor diyelim. Bizdeki gibi solda bordür ile yapılmış ayrı bir cep vs. görmeyeceksiniz. Sadece yerlerdeki işaretler ile cep yapılmış olacak veya en soldaki şeritte sola ok göreceksiniz.  Yine buna bağlantılı olarak, döneceğiniz noktaya gelmeden önce uygun şeride geçmiş olmanız gerekiyor. Bizdeki gibi en sağ şeritte bekleyip, yeşil yandığında en sola keskin geçişler hüsran ile sonuçlanabilir.

* Almanya’daki “Autobahn” yani otoyollarda hız sınırı yok söylemi bir şehir efsanesidir. Evet bazı bölgelerde gerçekten yoktur ama bir çok noktada ışıklı veya ışıksız tabelalar ile hız sınırları belirtilmektedir. Hız sınırının bittiği noktalarda da üzeri çizilmiş hız tabelaları bulunmaktadır ve bunları gördüğünüzde anlarsınız ki bir sonraki tabelaya kadar keskin viraj vs. yoktur ve istediğiniz hızda yol alabilirsiniz. Eğer buna dikkat etmezseniz, özellikle gece yolculuğunda “Allah allah gece gece nedir bu patlayan flaşlar” diye düşünebilirsiniz :)

* Özellikle döner kavşaklarda bizdekinin aksine çok ender olarak trafik ışığı bulunmakta. Bunun yerine basit bir kural var ve her insan buna uymakta. Döner kavşağa ilk giren aracın önceliği vardır ve eğer diğer girişten katılım olacaksa, sonradan katılacak araç bekleyecektir. Yani bir döner kavşağa girme noktasına geldiniz ve o an kavşakta yol almakta olan araçlar varsa, mutlaka onların geçişini beklemeniz gerekmekte ki zaten yerde de STOP yazıları dikkatinizi çekecektir.

* Dört yol dediğimiz bazı noktalarda, örneğin siz sola dönecekken karşı istikametinizden sizin olduğunuz tarafa gelenlere de sizinle beraber yeşil yanabiliyor ve birbirinize yol vererek geçme zorunluluğu oluyor. Yani naçizane tavsiyem özellikle kesişme noktalarında dönüş yaparken yeşili görüp seri şekilde dönmeye çalışmayın, her zaman temkinli ve dikkatli olun.

* Bir de tali yoldan ana yola katılım durumunda, eğer yanlış anlamadıysam, örneğin Belçika’da ve belki diğer bazı ülkelerde de tali yoldan gelen aracın önceliği oluyor. Yani ben anayoldayım nasıl olsa yandan gelen beni bekler  diye düşünmeyin, belki biz Türkleri hesaba katmayabilir elin Belçikalısı ve üzerinize çıkıverir :)

* Özellikle büyük şehirlerde hemen hemen hiç bir yol üzerinde ücretsiz park yeri yok. Park yapılmaz levhası görmez ve bir yere park ederseniz mutlaka çevrede parkomat var mı diye bakın. Bazen 40-50 metre uzakta köşeyi dönünce yerleştirilmiş bir parkometre cihazından fiş almanız gerekebiliyor.

* Bazı trafik işaretleri bizimkilerin biraz daha geliştirilmiş modeli olabiliyor. Örneğin Avusturya’da bizdeki gibi sadece park yapılmaz tabelası yok. Onun yerine park edilmez bölge başlangıcı ve bitişi olarak 2 ayrı tabela var. Bir de bir çok park yasağı tabelasında yasağın sadece hafta içi belli saatlerde geçerli olduğunu yazan ek bilgilendirmeler mevcut.

H. Hür Tavaşoğlu

Soğuk bir kış günü İstanbul Kadıköy’de doğmuş. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümü mezunu. Özel sektörde yönetici olarak çalışmakta. Çocukluğundan beri teknoloji düşkünü. Komşu bakkal Ata Amca'sının teybini ödünç alıp Sinclair Spectrum 48K bilgisayarına kasetten oyun yüklediği günleri halen hatırlayıp, teknolojinin bu kadar kısa zamanda ne kadar çok ilerlediğine bazen şaşırıyor. Hayatta olmazsa olmazı gezmek, seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek. Yurtdışına ilk çıkışı 30 yaşlarına yakın bir zamanda olduğu için hala hayıflanır ve belki de bu yüzden arayı kapatmak için zaman ve para elverdikçe o ülke senin, bu ülke benim dolaşmakta... Bencetatil.com’un sahibesi Dilek V. Tavaşoğlu ile evli. İki gezgin ruh bir araya gelince hem gezmek, hem de gezip gördüklerini anlatıp başka seyahat severlere aktarmak ortak tutkuları oldu.

Paylaşmak ister misiniz?

53 Comments

 1. Tibet Akarca dedi ki:

  Merhabalar,

  Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz öncelikle. Soruma gelecek olursam; iki arkadaş Thassos’a gitmeyi planlıyoruz. Burdan Dedeağaç veya Gümülcine’ye kadar otobüsle gidip orada araba kiralamak, gezerek Thassos’a gitmek niyetimiz. Fakat ben internetten yerel veya büyük firmaların sitelerine girdiğimde günlüğü minimum 50 euro araçlar buluyorum. Yani oldukça tuzlu gözüküyor. Bu konuda tavsiyenize ihtiyacım var.

  Teşekkürler

 2. Selçuk Önce dedi ki:

  Yaklaşık 3 hafta sonra Amsterdam’da olacağım. Süper CDW veya Zero CDW yi ben araç kiralama sitelerinde göremedim. Sadece Sixt global örneğin citroen c3 için excess 900 euro paket dahil bir kiralama sunuyor. bir de excess 250 ve excess 0 var. Super CDW den kasıt bunlar mıdır acaba? örneğin Excess 0 olan paketi aldığımda kredi kartıma yine de bloke konuyor mu?? (bu arada excess o paket alınca günlük 15 euro, neredeyse aracın günlük kiralama bedeline eşit)

 3. naim dedi ki:

  merhaba,
  üsküp den araç kiralamak istiyoruz. oradan karadağ’a geçmek gibi bir niyetimiz var. kiralık araç ile ülke değiştirebiliyor muyuz?

  • Mert Yerli dedi ki:

   Ekstra ücreti var kiralarken belirtmeniz gerekiyor, bu dediğim avrupa birliği sınırları için yani italyadan fransaya geçmek için.Sınır geçişinde kontrol varsa zaten geçemezsiniz. üsküp’ten karadağa geçiş serbest mi bilmiyorum.

 4. Cihat Fettahoğlu dedi ki:

  MERHABA;

  Avrupadaki araç kiralama firmaları, bir ülkeden alıp başka bir ülkede teslime olanak sağlıyor mu acaba. Mesela avis’ten hollanda’da kiraladığım bir aracı, Fransa paris’te bulunan bir avis ofisine teslim edip Türkiye’ye dönebilirmiyim. Bilginiz varmıdır, vereceğiniz cevaplara şimdiden çok teşekkür ederim.

 5. ms dmr dedi ki:

  Arkadaşlar 2016 Temmuz’da Roma Termini Avis’ten araç kiraladım. Venedik’te teslim ettim. 3 gece 4 Gün için Lancia Yepsilon için 340USD ücret ödedim. İtalya’da Araç kiralamada dikkat edilecek husus şu. 1. Akaryakıt Türkiye gibi pahallı, 2. Otobanlar çok pahallı şöyleki Milano – Venedik arası 3 saatlik otoban ücreti 26USD. Yani Türkiyenin 5 katı. 3. Şehir merkezlerinde kapalı otoparklar gecelik min 25EUR . 4. Tüm otobanlarda Halen nakit paralı geçişlerin olduğu ve memurların olduğu gişeler vardır. Bunun için sürekli TELEPASS yazan yerlerden geçmeniz gerkiyor. Ancak şunu söyleyebilirim İtalya gezisinin keyfi ancak araç ile çıkar. Tüm Toscana bölgesini ve eski kasabaları italya’ya giden herkesin gezmesi gerekir. Kartpostal gibi şehirler ve kasabalar. İsteseler duble yolun kralını yapabilecekler iken Toscana’da doğaya zarar vermeden tek gidiş-geliş müthiş orman yolları var. Eğer 2 aile iseniz zaten 1 haftalık kiralayacağınız araç ücretine ödeyeceğiniz para tren ve otobüs ücretinin çok altında kalacaktır. Yurtdışı araç kiralamayı kesinlikle tavsiye ederim çekinilecek hiç bir şey yok

  • Özellikle bir kaç şehir veya kasaba ziyaret edilecekse araba kiralamak gerçekten de en konforlu seçeneklerden biri. Biz de hemen hemen her seyahatimizde, özellikle tren ulaşımı olmayan yerlere gideceğimiz zaman araç kiralıyoruz.

   Bu arada otoyollar pahalı ama eğer aceleniz yok ise alternatif ücretsiz yollar da mevcut. Hem de çok daha manzaralı oluyor bu tür yollar.

   Dediğiniz gibi oralarda doğaya duyulan saygıyı görünce insan güzel ülkemiz adına tekrar tekrar üzülüyor. Ne yazık ki herşey duble yol ve köprü değil ama, anlayana işte…

 6. Pinar Celebi dedi ki:

  Merhabalar,

  İzzirent sitesinden Napoli havalimanından araç kiralamaya çalışıyoruz fakat belirttiğiniz Super CDW seçeneğini ve lastik cam kırılması gibi seçenekleri vermiyor. Bunları aracı teslim aldığımız firma ile aracı alırken mi anlaşıyoruz?

  Şimdiden teşekkürler,

 7. Barışcan ZORBA dedi ki:

  bir şey merak ediyorum, ben Paris’ten araba kiralayıp küçük bir avrupa turu düşünüyorum almanya, italya ve hollanda gibi enson almanya da kiraladığım arabayı bırakabiliyor muyum acaba? yoksa paris’e geri mi dönmem lazım.

  • Selamlar,

   Genelde kiralama firmaları, özellikle büyük olanlar, ekstra ücret karşılığında farklı bir lokasyona aracı bırakmanıza izin veriyor.

   Kiralama şartlarında bu tür bilgiler yazılı olabiliyor, oradan bilgi alabilirsiniz…

  • Mert Yerli dedi ki:

   Araç ülke değiştirecekse ve aldığnız yere götürecek olsanız bile ekstra ücreti vardır, kiralama yaparken bunu belirtmeniz gerekir genelde 1-3 gün arası 40-50 euro fazladan ücret alırlar. Paristen al hollanda da bırak büyük şirketlerde mümkün ancak ciddi para ödersin.

 8. Hakan Uğur dedi ki:

  ıtalya sardunya adası tatılı yapmak istiyorum eşimle. bana rota konusunda ve ulaşım konusunda yardımcı olurmusunuz.

 9. Burcu kabadaş dedi ki:

  Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı ve yardımcı. Çok teşekkürler bu yazı için.
  Biz de avis’ten kiralamayı düşünüyoruz Roma’dan. Kredi kartı depozito bedeli ile ilgili bilgi alamadık hiçbir yerden. Sizin kiraladığınız firmalarda ortalama düşünecek olursak, ne kadar bir bedel kredi kartından depozito olarak tahsil ediliyor ?
  Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Burcu Hanım,

   Bilemiyorum geç mi oldu cevap için ama yine de yazayım.
   Bugüne kadar maksimum 200 Euro depozito alındı bizden yanlış hatırlamıyorsam. Genellikle economy sınıfı araçlar kiraladık. Daha üst model araçlarda daha fazla olabilir bu tutar. Bir de bazen anladığım kadarıyla sadece provizyon alınıyor yani şifre giriyorsunuz veya imza atıyorsunuz ödeme yapıyor gibi ama bir işlem gözükmüyor hesap özetinizde. Ayrıca net hatırladığım için yazayım son iki kiralamamızda hiçbir depozito alınmadı. Yani kesin alınacak diye de bir durum yok aslında…..

 10. cuneyt fermen gunes dedi ki:

  ehliyetlerimizin geçerli olması güzel

  • Mert Yerli dedi ki:

   Uluslararası ehliyet gereklidir, gerekli olmamışsa şanstır. Ne diyeyim bilemiyorum heryerde gerekli değil diye yazıyor herkes. :) başınız ağrıdığı zaman lazım oluyor. Bazı şirketler uluslararası ehliyetiniz yoksa aracı teslim etmezler, ödediğiniz para da yanar veya kaza olursa düşünmek bile istemiyorum. Yazdıklarım yorum değildir, tecrübedir.

 11. cuneyt fermen gunes dedi ki:

  teşekkür ederim :))

 12. cuneyt fermen gunes dedi ki:

  türk ehliyeti geçerli mi müracat alırken en az bir yıllık ehliyet isteniyor ama geçerli olup olmadığı kafama takıldı Teşekkürler

  • Merhaba,

   Kullandığımız ehliyetler tüm Avrupa ve ABD’de turistik amaçlı seyahatlaerinizde araç kiralamak için geçerlidir.

   Sadece, Yunanistan’a karayolu ile geçerken araç kullanan kişinin uluslararası ehliyeti olması isteniyor. Bu da yeni nesil ehliyetler verilmeye başladığında ortadan kalkacak…

   • Mert Yerli dedi ki:

    Yanlış yönlendiriyorsunuz insanları. Sizin ihtiyacınız olmamış olması başkalarının da ihtiyacı olmayacak anlamına gelmez. İhtiyaç olduğunda geçerli belge uluslararası ehliyettir.

    • Merhaba Mert Bey,

     Öncelikle bu sitedeki tüm yorumlar kendi tecrübelerimizi aktarmaktan ibaret ki bunu da birçok sayfada belirtiyoruz.

     Avrupa’nın neredeyse tüm ülkelerinde araç kiralayarak Türkiye’den almış olduğum ehliyet ile yolculuk yaptım.

     Kendi aracım ve tabii ki yine aynı ehliyet ile Girit’den Varşova’ya, Bükreş’ten Prag’a kadar bir çok ülkenin sınır kapısından geçip onlarca şehrine gittim.

     Geçtiğimiz sene Yunanistan’da kazaya karıştım ve polis zabtı tutturdum.

     Yanılmıyorsam 2 kez polis noktasında durduruldum ve evraklarım incelendi.

     Yani bugüne kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım ehliyet ile ilgili.

     Trajikomik olan, muhtemelen İtalya’nın Sardinya Adası’nda idi, tam yeri hatırlayamıyorum, sadece deneme amaçlı olarak, uluslararası ehliyeti göstererek kiralık aracı teslim almaya çalıştım. Fakat görevli eleman o belgenin ne olduğunu çözemediği için yine her zamanki gibi normal ehliyetimi vererek aracı alabildim.

     Siz de bahsettiğiniz kendi tecrübenizi yazabilirseniz bundan sonraki dönemde bu sayfaları okuyacak ziyaretçiler için faydalı olabilir.

 13. Kaan dedi ki:

  Merhabalar. Bende 9 gün süreyle eşimle birlikte Belçika Amsterdam almanya ve Paris turu yapmayı düşünüyoruz. Gideceğimiz yerlerde konaklama ile ilgili bi masraf yapmayacağız. Çünkü eş dost ve akrabalarımız var. Bu insanları işlerinden alıkoymadan şehir şehir kasaba kasaba gezmeyi düşünüyoruz. Mesela Gent Brüksel Brugge Amsterdam Köln Dortmund Paris vs. bu şehirleri görmek gezmek istiyoruz. Sizce gelişmiş olan tren yollarını tercih etmemiz mi daha doğru ve masrafsız olur yoksa bir araç kiralayıp gezmemizmi daha doğru ve masrafsız olur. İkisi arasında gidip geliyoruz. Avrupada araç kiralamak için türk ehliyetinin geçerli olmadığını ve uluslararası ehliyete sahip olmamız gerekiyor diye birşey söylüyorlar. buda yaklaşık 300-400 lira gibi bir masraf. Sizce trenle seyahat edip otopark, otoyol geçiş ücretleri kaza riski vs. gibi şeylerden uzak kalmakmı daha avantajlı yoksa araç kiralayıp istediğin yere bas git dilediğin sürece kal, sırt çantası taşımadan seyahat etme kolaylığı. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 14. devrim çalışal dedi ki:

  online kiralamalarda kullanma güzergahı belirtilmiyor sanıırm. bazı sitelerde ülke dışında kullanım için ek bir ücretten bahsediyor. kimisi fiyat veriyor kimisi vermiyor. bununla igili bilginiz var mı? viyana-prag-buda.-viyana olacak güzergah.

  • Merhaba,

   Sınır geçişi yapılmasının ekstra bir ücreti olabilir şeklinde bilgi oluyor ama ben henüz bu tür bir ücret talep eden şirkete rastlamadım. Farklı zamanlarda Fransa-İtalya & Fransa – İsviçre & Almanya – Hollanda & Almanya – İsviçre v.b pek çok araç kiralamamızda ekstra bir ücret talep edilmedi.

   Yine de sanıyorum en net bilgiyi, karar verdiğiniz şirketin araç teslim edecek ofisini arayarak alabilirsiniz diye düşünüyorum. Umuyorum sizden de istenmez…

   Burada naçizane bir önerim olacak, ücret olsun veya olmasın mutlaka teslim almadan önce farklı ülkeye geçiş yapacağınızı belirtin. Aksi durumda allah korusun ama bir kaza vs. anında sigorta konusunda sorun yaşamak can sıkıcı olabilir.

   Bir de bazı firmalar şu, şu, şu ülkeye geçiş yapılamaz diye de bilgi veriyor. Ona da dikkat etmek lazım. Örneğin yanılmıyorsam Budget firmasında Almanya’da kiralanan Mercedes marka araçlar ile İtalya’ya geçiş yapılamaz gibi bir uyarı vardı…

   İyi günler dilerim…

   • devrim çalışal dedi ki:

    teşekkür ediyorum. bir konuda daha bilgi almak isterim. aracı kiralarken sadece CDW yapmak yeterli midir?(bunun normali ve süperi diye bir ayrım var. ne olduğunu tam çözemedim. sanırım kapsamla alakalı)bu ücret kapsamında mı oluyor yoksa ekstra ücret mi alınıyor? birde yeşil kart diye bir uygulama var sanırım. (bu durumuda bir yerde okumuştum) şimdiden teşekkürler…

    • Tekrar merhaba.

     Biz biraz evhamlı olduğumuz için genellikle Super CDW veya Zero Excess olarak adlandırılan ek sigortaları yaptırıyoruz.

     Sadece CDW olduğunda siz araçtaki hasarın ortalama 750€ kadarından sorumlu oluyorsunuz. (Bu tutar araç sınıfına göre değişiyor ) Yani araç tamamen kullanılmaz hale gelse bile sadece 750€ ödeyip kurtuluyorsunuz. Fakat örneğin aynanın kırılması gibi hasarları da tamamen ödemeniz gerekiyor.

     Ne olursa olsun sorumluluğum sıfır olsun derseniz o zaman Super CDW olarak adlandırılan ürünü almanız gerekiyor. Genelde günlük 8-12 Euro arasında bir tutar ödeniyor.

     Super CDW nin bir yararı da, aracı teslim alırken etrafını kontrol etmenize gerek kalmıyor olması. Aksi durumda güzelce kontrol edip var olan hasarı forma işletmek gerekiyor ki sizin hesaba yazmasınlar geri verdiğinizde aracı :)

     Yanlız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta. Super CDW bile olsa genellikle aracın altına (Şase) gelen hasarları, lastik patlamasını ve cam kırılmasını ödemeyebiliyor. Şartları okumak lazım…

     Yeşil kart denilen sistemi/ürünü bilemiyorum, duymadım hiç. “Yeşil” olarak adlandırılanbildiğim tek benzer ürün kendi aracınız ile yurtdışına çıkarken yapılan uluslararası sigorta ama konumuzla alakası yok sanırım…

 15. eren evren dedi ki:

  Bilgiler gerçekten çok açıklayıcı ve faydalı olmuş. Ama ben de bir bilgi ilave etmek isterim. Almanya’da Hertz’den araç kiraladığımda, görevli ile önce İngilizce anlaşmaya çalışmış ve ilk defa araç kiralayacağım için çok stres yapmıştım. Ama sonra ingilizce anlaşmaya çalıştığım görevli yanındakine Türkçe :) bir şeyler söyleyince tüm stres dağılmıştı. Bana verdikleri en önemli bilgilerden birisi; eğer ceza yersem yediğim ceza miktarı kadar ceza ödeme hizmet bedeli aldıkları olmuştu. Yani hız sınırını geçmenin cezası 45 EUR ise üzerine Hertz de 45 EUR ceza ödeme ücreti alıyormuş. Araç kiralarken bu noktaya da dikkat etmenizi önerebilirim.

  Eren Evren
  http://www.gezelimgorelimbilelim.com

  • Merhaba Eren Bey,
   Yazımızı faydalı bulmanıza çok sevindik. Ayrıca katkınız için de çok teşekkür ederiz. Karşılaşılan Türk görevli olayı bize de çok oldu, en az 2 kere araba kiralarken rastladık mesela. Biri Münih’te, diğeri Düsseldorf’ta idi. Ceza ile ilgili bir ek hizmet bedeli aldıklarını biliyordum ama miktarı ile ilgili bir fikrim yoktu, enteresanmış…
   Tekrar teşekkürler…

 16. hülya dedi ki:

  izzirent internet sitesinde kullanım şartlarını okurken bir kefil (voucher) gerektiği yazısını gördüm. bu tam olarak ne oluyor?

  • Merhaba,

   “Arabanızı teslim almak için gittiğinizde voucher yanınızda olsun” benzeri bir cümle yer alıyor. Eğer sizin sorduğunuz buradaki voucher ise, kastedilen, online rezervasyonunuzu yaptığınızda size mail ile gönderilen kiralama sözleşmesidir. Onun çıktısını alıp yanınızda götürmeniz gerekiyor.

 17. ediz dedi ki:

  İtalya dan araba kiraladığım zaman karayolunu kullanarak Fransa ya gidebiliyor muyum ? Tskrlr

  • Merhaba,

   Ender de olsa araç kiralama firmaları sınır geçişi için bir ücret talep ediyor. Aracı kiralama sırasında şartlara bakarsanız “Cross border” müsaade ediliyor mu vs. bilgisini görebilirsiniz.

   Örneğin izzirent firmasından araç fiyat araması yapıldığında şu şekilde bir açıklama var:

   Cross-border travel
   Cross-border travel allowed to:
   Andorra *, Belgium *, Denmark *, Finland *, France *, Germany *, Ireland *, Liechtenstein *, Luxembourg *, Mauritius, Monaco *, Netherlands *, Norway *, Portugal *, San Marino *, Spain *, Sweden *, Switzerland *, United Kingdom *
   * Restrictions and charges may apply (Please check with the car rental agent on arrival)

   Bunun dışında herhangi bir kısıtlama yok, istediğiniz AB ülkeleri arasında geçiş yapabilirsiniz ki zaten pek de bir sınır geçişi gibi hissedilmiyor tabelalarda yazan yazıların dili değişiyor sadece :) Durmak, kontrol vs. mevcut değil…

   Sonuç olarak kiralamayı yaptıktan sonra arabanızı teslim alırken mutlaka Fransa’ya geçeceğiniz bilgisini verin. %99 ihitimalle geçebileceğiniz, bir problem olmadığı söylenecektir…

   İyi tatiller dilerim…

  • gokhan dedi ki:

   Evet kolayca gidebilirsin fakat otaban ucretleri oldukca pahali gecen sene milanodan marsilyaya gittim

 18. Biz en çok izzirent firmasını kullandık ve bugüne
  kadar sorun yaşamadık, tavsiye ederim.

 19. mahir dedi ki:

  Iyi günler ben Amsterdam avis araba kiraladım .sigortası var diyorlar arka lambasi vurdum arabayi genel garaga gösterdim bana 500 euro masraf olucani soylediler tabi bende zanetim avise geri verdim bana bir fiyat cikardilar 1800 euro yani yeni arabasi parasini cikardilar bu kadar olurmuydu 500 euro nerde 1800 euro nerde sigorta var ama yok Amsterdam kiraladin zaman aman dikat turkije garantie bankam benim limitim olmadan bende bu parayi alabilirim acaba onu merak ediyorum aldi geri alabilirmiyim dilece yazdim 45 gun beklicem

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Mahir Bey,

   Öncelikle geçmiş olsun diyeyim, kötü bir durum.
   Sigorta olduğunu söylüyorsunuz bu durumda CDW denen hasar sorumluluk sigortasının yapıldığını düşünüyorum. Hangi sınıf araç kiraladınız bilemiyorum ama kendi tecrübelerime göre CDW yapıldığında hasar durumunda müşterinin sorumluluğu maksimum 1250 Euro civarında oluyordu en lüks araçlarda bile. Öncelikle 1800 Euro sanki CDW sınırını geçmiş gibi ama kontratınızda ne yazıyor bilemiyorum. Ben çoğunlukla Super CDW’de denilen ve sorumluluğu sıfıra indiren sigortayı tavsiye ediyorum, sizinki gibi bir durumda gerçekten kurtarıcı oluyor…

   Benim kullandığım kredi kartlarında limit olmadığında çekim yapılamıyor ama bu da banka, kart veya müşteri tercihlerine göre değişebilecek bir durum tabii ki.

   Umarım dilekçeniz olumlu sonuçlanır ama banka dışında Avis genel merkezi ile de yazışmanızı tavsiye ederim. En azından CDW limiti nedeniyle belki bir geri ödeme vs. olabilir…

 20. Samet dedi ki:

  Merhabalar ben şu an ispanyadayım ve araç kiralamak istiyorum fakat kredi kartım yok daha doğrusu var ama içerisinde limit yok bu durumda araç kiralayabilirmiyim ? yoksada diğer koşullar nelerdir ?

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Samet Bey,
   Bugüne kadar yaptığımız araba kiralamalarının tamamında, mutlak surette kredi kartı gerektiği, nakit veya banka kartı (debit card) geçerli olmayacağı yönünde uyarılar olduğunu hatırlıyorum. Dolayısıyla nakit ödeme yaparak kiralama yapma şansınız oldukça düşük. Yine de bir iki kiralama ofisine şahsen giderek sormakta yarar var.
   Umarım o şekilde çalışan bir acente bulabilirsiniz…

 21. ERTAŞ dedi ki:

  Yurt dışında Araç kiralama ile ilgili bilgisini paylaşan arkadaşımızın eline sağlık.Bende yurt dışında araç kiralama işini düşünen kişilere faydası olabilir düşüncesiyle bir şeyler yazmak istedim.
  Geçen sene İtalya’da Hertz den bir haftalığına internet sitesinden araç kiraladım.Kiralama ücretim neyse aynısını ödedim.Geçen haftaki Fransa turum için Hertzde araç kiralama için aldığım teklif yüksek gelince daha ekonomik teklif aldığım Firefly diye bir firmadan 5 günlük araç kiraladım.Ailemle yurtdışına gittiğimde aracımı teslim alırken fiyata dahil olmayan SÜPER CDW (günlüğü 11.71 EURO ) – CLEAN (araç yıkama bedeli 12.54 EURO) ve V.A.T.diye anlamını bilmediğim 67.64 EURO’luk extra bir ödeme daha çıkartarak yaklaşık total 92 EURO daha fazladan ücret ödemek zorunda kaldım.Yani daha pahalıya araç kiralamış oldum reklam olarak algılanmasın sakın o yüzden Hertz den kiralamaya çalışın derim.
  Fransızlar inanılmaz derecede kuralcı özellikle Fransada araç kullanırken mutlak surette hız ve diğer uyarı tabelalarına dikkat edin.Sollama yasağının kalktığı yerde önümde seyir halinde bulunan arkasında karavan çeken bir binek aracı solladım ancak sollamanın bittiği yerde sollama yasağı başlayınca solladığım aracı kullanan şahıs polisi telefonla arayarak hatalı sollama yaptığım hakkında şikayet etmiş ve anında polis arkamdan gelerek beni durdurdu ve 90 EURO ceza ödemek zorunda kaldım.Avrupa ülkelerinde araçlardan vergi alınmadığı için araç vergi ücretlerini otoyoldan geçen araçlara yansıttıkları için otoyol geçiş ücretleri inanılmaz pahalı (250 Km.otoyolda seyir ettiğinizde yaklaşık 20 EURO otoyol ücreti ödüyorsunuz)ama benim gibi şehirler arası ara yollarda araç kullanıp ceza ödemeye maruz kalmaktansa otoyolları tercih ederim dedim.
  Herkese saygılar sunarım.

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhabalar,

   Paylaşım için çok teşekkürler, çok güzel detay bilgiler eklemişsiniz. Özellikle Fransa’da biz de otoyol ücretlerine hayret etmiştik, şimdi sebebini sizden öğrendik ve daha anlamlı geldi bu durum. Biz de dediğiniz gibi 160 km civarı bir yolda 21,5 Euro ödemiştik ve açıkçası içimize oturmuştu :)

   Yazımıza katkınız için tekrar teşekkürler…

 22. Gamze dedi ki:

  Konuyla ilgili bilmediğim ne varsa öğrendim. Unutursam da açıp hatırlayacağım!

 23. huseyin yigit dedi ki:

  Arkadaslar sizi seviyorum bizde cok sık tatile gidiyoruz uzun zamandirda tura para vermiyorum butun organizasyonu kendim yapiyorum fakat tecrubelerimi hic paylasmadim bu yuzden zaman ayirip bunlari yazip paylast iginiz icin cok tesekkur ediyorum elinize saglik cok yarari oldu

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Sevgili Hüseyin Bey,
   Böyle düşünmenize çok sevindik, yeni paylaşımlarda görüşmek üzere diyelim o zaman. Bu arada bizi bu kadar mutlu eden sıcak ve samimi bir yorum bıraktığınız için çok teşekkürler. Nice seyahatli güzel günlere :)

  • Dilek dedi ki:

   Ben de yüzümde kocaman bir gülümsemenin oluşmasını sağlayan bu içten yorumunuza çok çok teşekkür ederim Hüseyin Bey.
   Sevgiler…

 24. timucin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar

  [b]Ukrayna’da havalimanından araç kiralayacak olanlar lütfen dikkatlice okuyunuz.[/b] Kiev’de Borispol havalimanı B Terminalinde araç kiralama yerleri var… Bunlardan biriside tüm dünyada şubesi olan ‘ [b]Sixt Rent A Car[/b] ‘ .
  Güvenilir olduğunu düşünerek 05.06.2013 – 09.06.2013 tarihleri arasında aracı kiraladık. Bildiğiniz üzere kiralama kredi kartı ile tek çekim olarak gerçekleştiriliyor. Kredi kartından 4 gün için 500 küsür Türk Lirası çekti. Eyvallah. Ve her ihtimale karşı 500 Euro karttan Bloke etti. Bunada eyvallah.

  Daha sonra arabayı teslim almak için otoparka gittik. Araba güzel temiz yeni skoda fabia. Araçta birkaç çizik var. Kiraya veren yetkili arkadaş ile birlikte kontrol ettik ve çizik olan yerleri belgede işaretledi. Aracı kiralama süresi bitince geri getirdiğimizde olay bize patlamasın diye. Buda süper…

  Aracı teslim aldık, imzayı attık hiçbir sıkıntı yok. Bastık gittik Kiev’e oradan Charkasy şehrine. 4.gün aracı teslim etmeye giderken Charkasy’den Kiev Borispol’a gelirken yollar berbat çukurluydu. Birkaç çukura sert girdik ve neticesinde ön sağ tekerleğin plastik jantın içindeki tel koptu ve jantın arasından çıkarak sağ çamurluğu çizdi. Fakat arabanın boyasını kaldıracak şekilde derin bir çizik yok. Yani pasta cila ile halledilebilecek bir olay.

  Dedik fazla bişey yok biz yaptırmayalım neyse parasını verelim. Bide yaptırırız falan adamlar sıkıntı çıkarır vs diye ellemedik… Aracı o şekilde teslim ettik. Firma yetkilisi geldi aracı kontrol etti. Ve o belgeye lastiğin üstündeki çamurluğun çizildiğini kaydetti ve aracın belgedeki çiziminde o belgeyi işaretledi.

  Buraya kadar hiç sıkıntı yok. Aracı o şekilde teslim ettik. Araç masrafı bizden bloke edilen 500 Euro dan kesilip kalan kısım hesabımıza 2-3 gün içerisinde yatacağı söylendi. [b]2 gün sonra Kart bilgilerimi kontrol ettim 730 tl bi harcama var[/b]. [b]SIXT Rent A Car[/b] ile ilgili. Hemen firmayı aradım ve bu kesintinin ne olduğunu sordum…

  Onlarda fatura göndereceklerini söylediler. Ertesi gün bir fatura geldi. Ukraynaca olduğu için yazılanları anlayamadık ve bu dili bilen arkadaşlarıma (4-5 kişiye) bu faturayı okuttum. Ve söylediklerine inanamadım…

  Adamlar arabanın birçok parçasını yaptırmışlar :S [b]Toplam 8 maddelik fatura![/b] Far kırılmış onu değiştirmişler. Ön sağ kapıyı komple boyamışlar. Sağ çamurluk kırılmış ve değiştirmişler. Ön tampon kırılmış değiştirmişler v.s. Bizimle alakası olmayan şeyleri yaptırmışlar ki arabanın ne farı kırıldı ne tamponu nede başka biryeri…

  Defalarca aramamıza rağmen firmadan resim istememize rağmen (değişen parçaların resimleri v.s.) hiç bir dönüş olmadı. sürekli oyaladılar. Konuyla ilgili servis ile görüşüp mail atacaklarını, bu paranın yüksek olduğunu kendilerininde kabul ettiğini söyleselerde ne resim gönderen oldu ne arayan nede mail atan…

  Daha sonra bu [b]SIXT Rent a Car[/b] Türkiye’de yetkili olan Izmir’de ki yerini aradım. Aynı şekilde durumu izah ettim. Onlar benden referans numarası istediler. Bende onlara elimdeki bana verilen 2 belgeyi gönderdim fakat referans numarasının burada yazılı olmadığını ve bana başka evrak verip vermediklerini sordular. Bende verilmediğini ilettim…

  Kendilerinin konuyla ilgileneceklerini ve bana dönüş yapacaklarını bildirdiler. 3 gün cevap gelmedi araya h.sonu girdi v.s. ben tekrar aradım. Kendilerinden olayla ilgili ayrıntılı bilgi istediklerini ve mail beklediklerini söylediler. Eyvallah… Bugün mail geldi ve mailde şu şekilde yazıyor :

  Timuçin Bey merhaba,

  Kiralamanız süresinde oluşan hasar ile ilgili olarak tarafımıza sadece bu hasar ile ilgili tahsilat yapıldığı bildirildi. Ayrıca kontrol edebilmemiz için aynı hasarlı olan bir araç için yetkili servisten verilen fatura da gönderildi. Kontrol etmeniz için size gönderiyorum. Aynı hasar için daha fazla ücret alındığını ama size tüm bedeli yansıtmadıklarını ilettiler

  İyi çalışmalar

  (S…… D…..)

  Müşteri İlişkileri Sorumlusu…

  Adamlar kalkmış bana başka aracın hasarından kaç para aldıklarının faturasını yollamışlar. Böyle bir saçmalık olabilirmi? Bana ne başka aracın hasarından? Kaldıki benim kiraladığım aracın faturası ile karşılaştırma yapmam üzere gönderilen başka aracın faturası arasında uzaktan yakından ne yapılan işlemlerden nede parçaların tutarından uzaktan yakından alakası yok. Üstüne üstlük birde şöyle demişler: Genelde bu civarda masraf çıkıyor 250 Euro.

  1- Ortalama okadar masraf çıkıyorsa[b] neden bizden 282 Euro çekildi[/b]?
  2- Bir çamurluğun çizilmesiyle bukadar para alıyorsanız (-ki far kırıldı, çamurlık kırıldı, tampon kırıldı, sağ ön kapı komple boyandı YALAN) araba ile kaza yapılsa kim bilir nekadar keseceksiniz? Muhtemelen 500 Euro’nun tamamını alır kalanı içinde mahkemeye başvururlardı…

  Şuanda hala uğraşıyoruz. Gerekirse mahkemeye başvuracağız.
  Bunu paylaşmak istedim çünkü başkalarınında başına aynı şeyler gelmesini istemem. Size tavsiyem kesinlikle [b]SIXT Rent A Car[/b]’dan asla araç kiralamaynız…

  NOT: Elimde bahsetmiş olduğum evraklar var.
  Ulaşmak isteyen veya yardımcı olabilecekler için mail adresim: [b]tim-air@hotmail.com [/b]

  Saygılarımla,

  Timuçin

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Paylaşım için teşekkürler, umarım en kısa zamanda istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

 25. EMRE YENİPAZAR dedi ki:

  HOCAM EMEĞİNİZE SAĞLIK. ÇOK YARARLI BİLGİLER

  • Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Emre Bey, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince tecrübelerimi yazıya dökmeye çalıştım, yararlı bulduğunuzu belirtmeniz gerçekten çok sevindirici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir