Transilvanya’da Vampir Turu
12/11/2014
Yılbaşı ve noel tatilleri
29/12/2014

1. Hanau

Burası Jacob ve Wilhelm Grimm kardeşlerin doğup büyüdükleri yer.  Şehirde Grimm Kardeşlerin bir anıtı da var.

49db5ca580
Brüder Grimm Nationaldenkmal, Hanau © Deutsche Märchenstraße

Şehirde Grimm Kardeşlerin yaşam öykülerinin anlatıldığı bir de müze var. Mayıs ve Temmuz ayları arasında Philippsruhe Şatosu‘nda hemen hemen hergün masal canlandırmalarını izlemeniz mümkün. Dekor ve kostümler bir harika, gerçekten seyretmeye değer…

2. Steinau

Grimm Kardeşler, babaları Philipp Wilhelm Grimm’ in görevi nedeniyle Steinau’ ya taşınırlar…

Bu şehirde Grimm Kardeşlerin büyüdükleri, şimdi müze olarak gezilen evi görmek lazım. Müzede iki kardeşin genç yaşlarda geldikleri kentteki öyküleri, Alman masal geleneği içindeki yerleri anlatılıyor.

Grimm_Museum_Steinau_klein_02
Brüder Grimm-Museum, Steinau © Deutsche Märchenstraße

Ayrıca Çizmeli Kedi kıyafeti ile size rehberlik yapacak sevimli tur rehberleri eşliğinde bu güzel kenti gezebilirsiniz. Şehir meydanındaki masal kahramanlarının heykelleri ile süslü çeşmeyi görmeden geçmeyin…

Kukla Tiyatrosu Die Holzköppe‘de tüm yıl boyunca değişik masallar canlandırılmakta. Sadece çocukların değil büyüklerin de keyif alabileceği bu performansları da aklınızda bulundurun.

3. Marburg

Grimm Kardeşlerin öğrenim gördüğü şehir olan Marburg, aynı zamanda Almanya’da romantizmin en yoğun hissedildiği şehirlerden biri. Grimm Kardeşlerin pek çok ünlü masalını yazdığı şehir olan Marburg, Lahn Nehri kıyısındaki büyüleyici konumu, ortaçağdan kalma evleri, sokaklarında rastlayabileceğiniz Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Kurbağa Prenses gibi masal kahramanlarıyla, Masal Yolu’nun önemli duraklarından biri.

www.das-marburger.de
Marburg © www.das-marburger.de

Bu şehirde gezerken Grimm Kardeşlerin masallarındaki şehir ve kasabalara ilham veren yerleri görebilirsiniz. Çevredeki kırsal alan ve ormanlar masalların geçtiği o büyülü arka fonu anımsatıyor insana…

4. Alsfeld

Marburg şehrinin 40 km doğusunda Alsfeld kasabası var. Burası Kırmızı Başlıklı Kız’ın kasabası olarak biliniyor. Alsfed’in sevimli yarı ahşap evlerini, Kırmızı Başlıklı Kız’ın müze olarak gezilen evini ve sonrasında Kırmızı Başlıklı Kız’ın dolaştığı ormanı gezip, masal dünyasının büyüsünü hissedebileceğiniz çok güzel bir kasaba burası…

alsfeld
Alsfeld – © www.alsfeld.de

Buradaki Masal Evi yani Märchenhaus gerçekten görülmeli – her odası ayrı bir masalı anlatıyor çünkü.

maerchenhaus
Masal Evi © www.alsfeld.de

5. Bad Wildungen & Bergfreiheit

Bad Wildungen’deki Barok Şato Schloss Friedrichstein’da bir zamanlar yaşamış olan Margaretha van Waldeck, küçük yaşta üvey annesi tarafından evden uzaklaştırılmış. 1554’te 21 yaşında, zehirlenerek öldürülmüş. Onun bu talihsiz kaderi Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalına ilham vermiş.

csdaf
Schloss Friedrichstein © schlossfriedrichstein.de

Marburg’dan 45 km sonra, Bad Wildungen’a varmadan 13 km önce, dağların arkasındaki Bergfreiheit‘da ise Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin evi Schneewittchenhaus var. Yedi Cüceler ve yataklarının bulunduğu bir odadan girilen evin üst katında genç yaşta ölen Margaretha’nın hazin hikayesi anlatılıyor.  Yedi Cüceler efsanesi bölgede bir zamanlar çalışmış olan kısa boylu madencilerden kaynaklanmış.

730px-Bergfreiheit_HE_Schneewittchenhaus
Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin Evi © Wikimedia Commons

Her ayın ikinci pazarı canlandırma yapıyorlarmış, yani evde Pamuk Prenses ve yedi cüceleri dolaşırken seyredebilirsiniz.

ba5c988eb6
Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin canlandırması © bad.wildungen.info

6. Kassel

Masal Yolu’nun baş şehri olan Kassel, Grimm Kardeşlerin hayatlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri yer olarak biliniyor. Grimm Müzesinde masalların ilk baskıları ve elyazısı notları görülebilir.

kassel_deutsche_maerchenstrasse_panthermedia_00672109_RET
Masal Yolunun baş şehri Kassel © www.germany.travel

UNESCO Kültür Mirası Listesi’ndeki Kassel şehrinin kuzeyindeki Reinhardswald ormanında Uyuyan Güzel’in Şatosu olarak bilinen Sababurg Şatosu var, yani Dornröschenschloss Sababurg. Bugün otel olarak hizmet veren şatoda ister kalın, isterseniz bir yemek veya içki molası verin, ama bu masalsı yere mutlaka uğrayın…

Dornröschenschloss Sababurg www.sababurg.de
Dornröschenschloss Sababurg © www.sababurg.de

Sababurg Parkının biraz ilerisinde Rapunzel masalının geçtiği Trendelburg Şatosu var. Kulesiyle dikkat çeken Trendelburg Şatosu bugün otel olarak hizmet veriyor.  Şövalye zırhıyla süslü odaları, burçlu kuleleri, ortaçağ ekipmanlarıyla bir masal şatosu Trendelburg. Eğer talep gelirse misafirleri ortaçağ zırhlı bir rehber karşılıyor. Konaklama boyunca yardımcı oluyor. Perili şatoyu andıran otel hem yerel halk için, hem de pek çok yabancı için popüler bir düğün yeri aynı zamanda. Burgu şeklinde yükselen dış merdiven balayı odasına çıkışı sağlıyor – ve böylece sevgilisine saçını sarkıtan Rapunzel’e güzel bir atıfta bulunuluyor. Ben bu şato-otele bayıldım doğrusu :)

otel 4
Hotel Burg Trendelburg © burg-hotel-trendelburg.com

7. Göttingen

1829 -1837 yılları arasında, Jacob ve Wilhelm Grimm, Göttingen’deki  Georg-August Üniversitesinde ders vermişler. Gotik-Rönesans ve Barok tarzı evleriyle güzel bir şehir burası.

Almanya masal yolu Göttingen

Bu şehri gezerken Kaz Güden Kız masalının heykelini kaçırmayın – hemen Belediye Binasının önünde :)

8. Polle

Weser vadisine bakan Polle, şu meşhur masal kahramanı Külkedisi yani Cindirella’nın kasabası… Her yıl Mayıs ve Eylül ayları arasında ayın 3. pazar günü Cinderella Şatosu’nun harabeleri içinde meşhur masalın canlandırması yapılıyor, o atmosferde masalı seyretmek ayrı bir keyif olur mutlaka…

dsc_1084
Cinderella bir zamanlar burada yaşamış diye düşünebiliriz… © Tyang Luhtu

Bu bölge ayrıca Çizmeli Kedi masalının doğduğu yer olarak da biliniyor.

9. Hamelin

Hamelin tam bir masal diyarı. Fareli Köyün Kavalcısı masalının şehri burası. Şehirdeki müzedeki Fareli Köyün Kavalcısı masalını canlandıran animasyonlar çok şeker.

Hochzeitshaus’un üzerindeki Glockenspiel günde 3 kez (13.05, 15.35,  17.35) fareli köyün kavalcısının şarkısını çalıyor ve kavalcı, çocuklar ve fareler ile kaçıyor…

gg
Hochzeitshaus’un üzerindeki Glockenspiel Fareli Köyün Kavalcısını çalarken…

Hamelin Eski Şehir bölgesinde Mayıs-Eylül ayları arasında her pazar saat 12:00 de artık gelenekselleşmiş olan Fareli Köyün Kavalcısı performansı yapılıyor, orada olursanız kaçırmayın derim ben…

10. Bremen

Bremen şehrine girer girmez bir masal şehrinde olduğunuzu anlıyorsunuz. Her yerde izleri var masalların…

IMG_0041
Bremen sokaklarındaki masal kahramanları ile hatıra fotoğrafım :)

Bremen, Masal Yolu’nun sonu ve Bremen Mızıkacıları masalının şehri. Sahiplerinin kendilerine kötü davranmasından dolayı mutsuz olan ve evden kaçan eşek, köpek, kedi ve horoz, Bremen’e gidip orada müzisyenlik yapma düşleri kurar. İşte bu sevimli Bremen Mızıkazcıları’nın heykelini bu şehirde görebilirsiniz. Heykelin bir de geleneği var. Bremen’lilerin inanışına göre eşeğin bacaklarına dokunmak şans getiriyormuş – ama eşeğin bacağını iki elinizle okşamanız gerekiyor, yoksa olmuyormuş :)

IMG_0068
Bremen Mızıkacıları

Bremen’de Mayıs-Eylül ayları arasında Pazar günleri saat 12:00 de Waldau Tiyatrosu sanatçıları Bremen Mızıkacılar masalını müzikleriyle eğlenceli bir şekilde canlandırıyorlar.

Bence masal gibi bir tatil için Almanya’nın Masal Yolu çok güzel bir seçenek… Çocukluğunuzda dinlediğiniz veya okuduğunuz masalları yerinde görmek isterseniz, siz de kendinize bir rota çizip, bu büyülü dünyayı ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım

Masal Yolu gezisi için özellikle İstanbul’dan en iyi alternatif Frankfurt gidiş – Bremen dönüş şeklinde bir bilet almak olacaktır. Frankfurt’dan Hanau şehri zaten 28 km uzaklıkta.

THY sitesinde çoklu uçuş seçeneklerine girerseniz bu tür bir plan yapabilirsiniz.

gfdg
Masal Yolu Uçuş planı – THY

Konaklama

Masal Yolu gezisinde değişik konaklama alternatifleri mevcut ama hiç değilse bir tane şato-otelde kalmak bu gezinin masalsı atmosferini artıracaktır. Mesela Rapunzel masalının geçtiği Trendelburg Şatosu favorim :)

Siz yine de tüm seçeneklere bakın…

Almanya Masal Yolu

Masal Yolu Konaklama

Masal yolundaki otel seçenekleri için bencetatil olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesini inceleyebilirsiniz.

Otel Ara

Masal gibi tatiller dileğiyle…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

6 Comments

 1. Cazibe Sammali dedi ki:

  Dilek hanim Merhaba 2 aralik 3 gunlugune Bremen turu yapacagim bana bir program cizebilirseniz gorulecek o kadar guzel yerler varki karar veremedim yardimci olursaniz cok sevinirim sevgiler Cazibe

  • Merhaba Cazibe Hanım,

   Epey oldu biz de gideli ama hatırladığım kadarıyla illa ki Bremen Market Square görülmeli, Belediye Binası, Katedral, Bremen Mızıkacıları heykeli vs hep orada…

   Sogerstrasse caddesinden şehir merkezine girip araca kapalı olan yaya yolundan yürüyün, hem yine hayvan heykelleri var hem de mağazalar vs…

   Schnoor bölgesine mutlaka gidin, orası Bremen’in ortaçağ havasındaki çok şirin ve güzel bir bölgesi.

   Planetarium ve Universum Science Center var, bilmem ilginizi çeker mi, biz gitmedik…

   Sizin gideceğiniz tarihte noel marketleri olacak, çok eğlenceli olur şehrin içi zaten, özellikle Marketplatz.

   İşin açıkcası başka da bir şey hatırlamıyorum, biz de noel zamanı gittik o yüzden park bahçe filan gezemedik tabii…

   Şimdiden güzel bir tatil dilerim :)

 2. Guest dedi ki:

  Dilek Hanım , Merhaba … Temmuz – Ağustos aylarında yapacağımız Almanya gezisinde masal yolu rotası ve romantik rotayı takip etmeye karar verdikten sonra internette araştırma yaparken sizin yazınızla karşılaştım ve çok sevdim . Bir çok yazı, kitap okuyarak araştırma yapıyor ve gezimizi planlamaya çalışıyorum ancak yine de oraya giden birisi ile fikir alışverişi yapmak benim için daha iyi olacak diye düşünüyorum . Hollanda’dan Almanya’ya geçeceğiz ve Almanya ‘da sanırım Frankfurt’ta araba kiralayacağız ve aşağı doğru ineceğiz . Sizce masal rotası için ve romantik rota için toplam kaç gün ayırırsak tatmin edici bir gezi olur ve masal rotası ve romantik rotada kaç durakta bir otelde kalmalıyız ? cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim . Sevgiler .. Zuhal

  • Merhaba Zuhal Hanım,

   Sitemizle ilgili güzel görüşleriniz için çok teşekkürler, çok mutlu oldum.

   Sorunuza gelince, kaç gününüz olduğunu bilemedim ama en güzellerini dahil
   etmeye çalışarak bir rota çizdim. Ekteki haritada gösterdiğim şekilde bir yol izleyebilirsiniz diye düşündüm. Masal Yolu da, Romantik Yol da bir kerede bitecek gibi değil, insanın yolu düştükçe birkaç yeri görmekte fayda var.

   Eğer Bremen’den başlayacaksanız, Bremen’de bir veya 2 gün kalıp, oradan aşağıya inip, yine ikişer gün Kassel (Masal Yolunun baş şehri – Uyuyan Güzel’in Şatosu olarak bilinen Sababurg Şatosu buraya yakın) ve Marburg şehirlerinde duraklayın derim ben. Marburg’da kalırken buraya yakın olan Alsfeld (Kırmızı Başlıklı Kız) – Bad Wildungen – Bergfreiheit (Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin Evi) görülebilir.

   Bir seferde bu kadar Masal Yolu yeter bence…

   Romantik Yola Würzburg’dan girin, bir gün orayı gezin,
   sonra Romantik Yolun en meşhur ve en güzel noktası Rothenburg
   ob der Tauber’e mutlaka 1 gün ayırın. Hatta sabahtan akşama kadar
   Würzburg’da gezip, 40 dk lık bir yol yaptıktan sonra gidin Rothenburg’da konaklayın ve ertesi gün tüm günü orada geçirin. Almanya’da görebileceğiniz en güzel kasabalardan biri burası.

   (Toplam 2 gün etti galiba Romantik Yol )

   Sonra pek çok yer var ama yine bence Romantik Yolun 2. en güzel yeri olan
   Füssen’e gidin. (Rothenburg’dan 3 saat). Meşhur Neuschwanstein
   Şatosu da Füssen’e çok yakın olan (3 km filan) Schwangau’da, orayı da görmüş olursunuz. 1 veya 2 gün de buraya ayırılabilir.

   (Toplamda 4 gün eder Romantik Yol geziniz böylece)

   Masal Yoluna 5-6 gün, Romantik Yola 4 gün, toplamda 10 gün etti. İsterseniz Masal Yolundan bir eleme de yapabilirsiniz.

   Dönüş biletiniz var mı bilmiyorum ama ondan sonra Münih’den dönülebilir.

   Başka sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım, şimdiden iyi tatiller, bence çok güzel olacak, sizin yerinize ben heyecanlandım şimdi :)

   • Zuhal dedi ki:

    Dilek Hanım merhaba ,20 Temmuz’da başlayan Belçika ,Hollanda, Almanya,Avusturya gezimizin Almanya kısmını vermiş olduğunuz öneriler doğrultusunda gerçekleştirdik . Belçika ve Hollanda ‘da 4er gün kaldıktan sonra Bremen’e geçtik otobüsle. Bremen’de önceden kiraladığımız arabamızı aldık,Bremen mızıkacılarının şehrini yağmur altında gezerek, Bremen’in Schooner bölgesinde konakladık ve bu şehre hayran olduk. Bremen’den sonra Hameln de Fareli Köyün kavalcısının izini sürdük ve küçük ama şirin olan bu kentin bir masal sayesinde nasıl turistik bir hal aldığını hayretle gördük. Hameln’den Kassel’e doğru giderken Cindrella’nın Şatosunun olduğu Polle köyüne uğradık ve aşık olduk.Kassel’de iki gün kaldık ve Trendelburg’daki Rapunzel’in şatosunu ve Sababurg’daki Uyuyan Güzel şatosunu gezdik ve büyülendik. Kassel’deki muhteşem Wilhemhöhe ‘ de bir günümüzü geçirdik. Şehirdeki Grimm Kardeşler müzesini gezdik ancak müze yeni yapılan ve o zaman dediklerine göre eylülde bitecek olan daha büyük bir müzeye taşınacağı için sadece sergilenen bir kaç kitap görebildik . Bad Wildunden ‘e yakın olan Bergfreight köyünde Pamuk Prenses’in evini gördük.Asfeld’ te ünlü Alman evleri ve Peri masalları Müzesini gezdik .Bir gece Marburg’da konakladık .Marburg’dan Hanau ‘ya geçtik ancak Hanau meydanında tarihi Rathouse ve Grimm Kardeşlerin heykeli dışında sevdiğimiz birşey olmadı.Hanau’dan sonra Stenieau ‘da bir günümüzü geçirdik .Tam anlamıyla Ortaçağ havasını soluduk . pazar günü olduğu için Marionette Festivali vardı ve çok güzel bir atmosferi yaşadık . En çok görmeyi istediğim Grimm Müzesi buradaydı. Grimm Kardeşlerin yaşadığı ev ve şehir müzesini gezdik . Steinau’dan sonra masal rotamızı bitirip Wurzburg’da Romantik rotamıza başladık. Bir gece burada konakladık. Ertesi gün Rothenburg Ob der Tabuber ‘a geçtik ve 1 gecede burada kaldık . Gerçekten de harika bir ortaçağ şehri ama ben burada en çok Christmas müzesine bayıldım .Eşim beni bir kaç defa kapının önünde beklemek zorunda kaldı :) Rothenburg’dan sonra Fü
    ssen’de bir gece kaldık ve acıkçası Almanya’da en çok sevdiğimiz yer Füssen oldu. Önünde nehir ve dağ manzarası olan bir otelde kaldık turkuaz rengi göllere girdik :) Meşhur şatoları gezdik. Füssen’den Münih’e geçtik , Münih’te iki gün geçirdikten sonra arabamızı bıraktık ve otobüsle Salzburg’a geçtik. İki gün Salzburg’da kaldık ve Türkiye’ye toplamda 20 gün süren bir maceradan sonra Salzburg’tan uçtuk. Çok kısa bir özetini geçtiğim bu seyahatten binlerce fotoğraf ve anı ile döndük. Almanya’nın bende bu kadar güzel anılar bırakacağını hayal edemezdim. Sevgili Anneannemin çocukken ablam , kızkardeşim ve bana aldığı Grimm Masalları kitabı ile tanıştığım masalları günün birinde Disneyland ‘da değil de doğdukları şehirlerde yaşamak inanın beni çok duygulandırdı.Bir sonraki seyahat planımızı yaparken yine sizden ve web sitenizden yardım alabilirim.Instagram’dan da takipteyim :)
    Sevgiler … Zuhal

    • Merhaba Zuhal Hanım,

     Ayrıntılı yorumunuzu 2-3 kere okudum, sanki ben de oralara bir daha gitmiş kadar hayal kurdum, sizin güzel bir tatil geçirmeniz beni de çok mutlu etti, inanın. İnsan birilerine birşey tavsiye edince tedirgin oluyor, zevkler ve renkler farklı biliyorsunuz. Ama birileri benim sevdiğim ve önerdiğim şeylerden benim kadar zevk alınca bu gerçekten hem çok sevindirici hem de moral verici oluyor. Bütün bunları benimle, bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

     Bu yorumunuz bizim için bir başka açıdan daha çok kıymetli: Masal Yolu’na ilgi duyanlar, hatta bunu Romantik Yol ile birleştirip her iki rotanının da tadını çıkarmak isteyenler kendi rotalarını çizerken, nereyi elesek, nereyi elemesek derken epey zorlanmaktalar. Bunu bizzat yeni yaşamış biri olarak sizin deneyimleriniz, nereyi beğendiğiniz, nereyi beğenmediğiniz bilgisi bu kadar uzun bir rotayı görmek isteyenlere, plan yaparken önemli ölçüde yönlendirici olacaktır diye düşünüyorum.
     O yüzden yorumunuz için iki kere teşekkürler :)

     Sevgiler, görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir