Arabayla İstanbul’dan Girit Adası’na: İlk mola Atina…

Arabayla İstanbul’dan Girit Adası’na yolculuk
25/01/2017
Pire’den Girit Adası’na Feribot Yolculuğumuz
18/02/2017
Arabayla İstanbul’dan Girit Adası’na yolculuk
25/01/2017
Pire’den Girit Adası’na Feribot Yolculuğumuz
18/02/2017
  • Akropolis: Yunancada akropolis “yukarıda bulunan şehir” anlamına geliyor. Klasik zamanlarda her önemli yerleşme yerinin bir akropolisi varmış ve burada tapınaklar, hazinelerin saklandığı yapılar ve çeşitli kurumlar yer alırmış. Savaş veya saldırı olduğunda akropolis en canla başla savunulan yer olurmuş dolayısıyla… Monastraki Meydanından yürüyerek buraya ulaşmanız mümkün…
Monastraki-Akropolis yolunda…
Monastraki-Akropolis yolunda…
Monastraki-Akropolis yolunda… Tepede Akropolis gözükmekte…

Şehrin bir çok noktasından görülen tepe üzerindeki Akropolis’in en önemli yapıtı Parthenon, ve sonrasında Erekhtheion ve Herodes Atticus Odeonu.

Akropolis Giriş
Akropolis Girişi

Hava feci sıcaktı ve Akropolis’i yıllar önce görmüştük o yüzden bu havada bir daha çıkmadık tepeye… İşte eski albümlerden birkaç dijital olmayan fotoğraf :)

Syntagma Meydanı nöbet değişimi yapan askerler ve Parlamento Binası ile ünlü. Ayrıca Meçhul Asker Anıtı da burada. Haberlerde de bu meydan hükümet karşıtı gösterilerde halkın toplandığı sahnelerde sık sık görülmekte. Yani bizim Taksim Meydanı kıvamında bir yer.

Syntagma Meydanı
Syntagma Meydanı
Syntagma Meydanı
Syntagma Meydanı
Syntagma Meydanı
Syntagma Meydanı – Askerlerin nöbet değişimi
Syntagma Meydanı – Askerlerin nöbet değişimi
Syntagma Meydanı
Syntagma Meydanı civarı

Syntagma Meydanı’na giderken Ermou Caddesi’nden geçmenizi tavsiye ederim. Burası dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu, alışveriş yapılabilecek, kalabalık bir caddesi başkentin. Syntagma Meydanı ile Enermou Caddesi’nin kesiştiği köşeden Akropolis’e de çıkan turist trenleri kalkıyor.

Biz şehri biraz ehli keyif, yani avare avare dolaştık… İşte Atina’dan birkaç kare daha…

Atina
Atina
Atina
Atina Ulusal Müze

Bu da Attica AVM…

Attica AVM
Attica AVM teras

Daracık ara sokaklarda bile ağaçların olması hoşumuza gitti…

Şehrin güzelliklerinin yanında ara ara karşımıza çıkan kirli ve bakımsız görüntü biraz göze batıyor ne yazık ki…

Sokak satıcıları bazen bizi anımsatıyor insana…

Simitimsi şeyler :)

Amcam doldurmuş arkaya bizim gibi, kol da dışarda gidiyor püfür püfür :)

Eşya taşıma sanatı :)

Atina veya Yunanistan seyahati düşündüğünüzde bu siteye de bir bakmanızı tavsiye ediyoruz. Bürokrasi ve duyurular gibi önemli bilgilerin yanında, pratik günlük Yunanca dersleri bile var desem :)?

Şahane, değil mi?

Konaklama

Biz Atina’da küçük, temiz ve fazla bir özelliği olmayan bir otelde kaldık. Tek gece olduğu için idare etti.

İşte otelimiz: Hotel Katerina

Hotel Katerina
Hotel Katerina

Ama diğer otel seçeneklerine bakmanızda fayda var, biz geç yer ayırttık, çok fazla seçenek kalmamıştı. Aslında terası Akropolis manzaralı oteller bile var :)

Dilek Vidana Tavaşoğlu

ATİNA OTELLERİ
ATİNA OTELLERİ

ATİNA ŞEHRİNDE NEREDE KALINIR?

Atina şehrinde konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir