İsviçre’nin incisi Luzern…
20/03/2013
Mayorka mı, Sardinya mı?
10/04/2013
Zafer Anıtı

Bu zafer anıtının adı The Arc de Triomf,  Paris’dekini andırıyor ama rengi farklı. Passeig de Sant Joan’ın bitimindeki bu anıt kırmızı taştan yapılmış.

Barselona - The Arc de Triomf
Barselona – The Arc de Triomf

1888 Barselona Dünya Fuarı için tasarlanmış bir “Hoşgeldiniz” kapısı bu aslında. Mimar Josep Vilaseca i Casanovas’ın imzasını taşıyor ve üzerindeki taş heykel katılan tüm uluslara hoşgeldiniz diyor. Bu anıtın olduğu cadde sizi meşhur Ciutadella Park’a çıkarıyor. Burası öyle sadece yeşillik ve çiçekler göreceğiniz bir park değil, bu parkta çok keyifli, kayıkla gezinti yapılabilen bir gölet, görkemli bir çeşme, hayvanat bahçesi ve birkaç müze var. Vaktiniz varsa burayı görmenizi de tavsiye ederim.

The Arc de Triomf
The Arc de Triomf
Passeig de San Joan
Passeig de San Joan
Agbar Kulesi

Şehrin bu bölgesinde dolaşırken hemen hemen her yerden görülen enteresan bir gökdelen var. Avinguda Diagonal üzerindeki bu kocaman gökdelenin adı The Torre Agbar.  38 katlı bu gökdelen sanki uzaya fırlatılacak bir roket gibi görünen ilginç dizaynı ile Barselona’nın yeni, modern ve teknolojik yüzünün bir simgesi olarak kabul ediliyor. Binanın tasarımcısı Jean Nouvel, Barselona şehirine yakın olan Montserrat dağından ve bir gayzerin havaya yükselmesinden esinlenerek bu gökdeleni dizayn ettiğini söylemiş.

The Torre Agbar
The Torre Agbar
Meydanlar

Büyük ve kocaman meydanların yanında bir de sokak aralarında da sık sık meydanlara rastlıyorsunuz… Daracık sokakların birinden çıkıp diğerine girerken bir bakmışsınız yine bir meydandasınız. Her meydanın havası birbirine benziyor. Etrafta mutlaka kafeler, restoranlar ve ağaçlar var. İşte ara ara rastladıklarımızdan birkaçı…

Plaça de Sant Josep Oriol
Plaça de Sant Josep Oriol
Plaça Reial
Plaça Reial
Plaça Reial
Plaça Reial
Plaça Reial
Plaça Reial

Burası da Avinguda de la Reina Maria Cristina ve Plaça D’Espanya…

Plaça D'Espanya
Plaça D’Espanya

Venedik’deki ikiz kulelerin benzeri var burada…

Avinguda de la Reina Maria Cristina & Torres Venecianes
Avinguda de la Reina Maria Cristina & Torres Venecianes
Avinguda de la Reina Maria Cristina
Avinguda de la Reina Maria Cristina
Müzeler

Müze gezmeyi sevenler için de ideal bir şehir Barselona. İşte görmeye değer müzelerden birkaçı:

Museu Picasso (Picasso Müzesi), Casa Museu Gaudi (Gaudi Müzesi) , Museu Nacional d’Art de Catalunya (Ulusal Sanat Müzesi), Museu d’Historia de la Ciutat (Tarih Müzesi), Museu d’Art Contemponari de Barcelona (Modern Sanat Müzesi), Museu Maritim (Denizcilik Müzesi), Museu Arqueologic de Catalunya (Arkeoloji Müzesi), Museu de Cera (Balmumu Müzesi), FC Barcelona President Nunez Museum (Futbol Müzesi)…

Eminim daha gezip görecek, keşfedecek bir dolu yeri vardır Barselona’nın, artık kalanlar da bir dahaki sefere diyerek ayrıldık bu güzel şehirden.

İşte böyle, biz Barselona’yı sevdik. Gezdikçe sizi kendine çeken, kaldıkça kendini sevdiren bir şehir.  Tekrar tekrar gitmeyi isteyeceğim şehirlerden biri…

Bu güzel şehirden ayrılıp yaz tatilimiz geçirmek üzere gittiğimiz Mayorka Adası hikayesine buradan ulaşabilirsiniz...

Dilek Vidana Tavaşoğlu

* Barselona ile ilgili seyahat ipuçlarını, olası gezi planlarını, görülecek yerleri, ulaşım bilgilerini, genel tavsiye ve uyarıları içeren bir yazımız daha var. “Barselona Gezi Notları” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Barselona, büyülü şehir…

Barselona Konaklama

Barselona şehrindeki otel seçenekleri için bencetatil olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesini inceleyebilirsiniz.

Otel Ara

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir