Münih… Bavyera’nın güzel başkenti.

Liege’de Noel zamanı…
30/04/2013
Amsterdam… Ah Amsterdam…
18/05/2013
Liege’de Noel zamanı…
30/04/2013
Amsterdam… Ah Amsterdam…
18/05/2013
Noel zamanı Münih 

Münih her mevsim güzel dedik ya, işte yılın bu zamanı ışıltılar içinde daha da bir çekici oluyor kent. Noelin büyüsü sarınca her yeri, o mis gibi yemeklerin ve sıcak şarap kokusunun yayıldığı caddelerde yürümek bambaşka bir zevk veriyor insana. Karlsplatz meydanına buz pisti kuruluyor yılın bu zamanında. Çevresine kurulan yeme-içme yerleri de ışıl ışıl…

Karlsplatz Meydanındaki buz pisti
Karlsplatz Meydanındaki buz pisti
Karlsplatz Meydanı - Yeme-içme standları
Karlsplatz Meydanı – Yeme-içme standları

Kaufingerstrasse’deki mağazalar süslenmiş, rengarenk ışık oyunları yapıyorlar…

Kaufingerstrasse'deki mağazalar
Kaufingerstrasse’deki mağazalar

Kaufingerstrasse caddesinde ara ara noel pazarları kuruluyor ama en büyüğü Marienplatz’da…

Kaufingerstrasse
Kaufingerstrasse
Marienplatz
Marienplatz
Marienplatz
Marienplatz
Marienplatz Noel Pazarları
Marienplatz Noel Pazarları
Marienplatz Noel Pazarları
Marienplatz Noel Pazarları
Marienplatz
Marienplatz
Marienplatz gece vakti
Marienplatz gece vakti

Noel pazarlarına Münih’in her yerinde rastlamak mümkün. Havaalanı bile ışıl ışıl süslenmiş, önüne noel marketleri kurulmuş. Sendlinger kapısının çevresinde, İngiliz Bahçelerindeki Chinesicher Turm’de, Oktoberfest’in yapıldığı Theresienwiese’da da noel marketleri var.

İşte böyle. Münih benim Almanya’da içimin en çok ısındığı şehir. Kendine has bir güzelliği var. Belki de Almanya’da ilk gördüğüm şehir olması ve bana Almanya’yı sevdirmesidir büyüsü, kimbilir…

 Dilek Vidana Tavaşoğlu

Münih ile ilgili bir anekdot…

Bencetatil.com’a yazılarıyla renk katan sevgili Füsun Erdoğanlar Bengisu, Münih ile ilgili bir deneyimini bizimle paylaştı. Bizim çok hoşumuza giden bu ilginç ve faydalı bilgiyi biz de sizinle paylaşalım dedik :)

Füsun Erdoğanlar Bengisu anlatıyor:
Son tatilimizde Verona’dan İstanbul’a giderken Münih’te aktarma yaptık. 4-5 saatlik boşluğumuz vardı ve Münih kent merkezini gezmenin olabilirliğini araştırıyorduk. Information masası bulup sormak istedik ama her yerde bilgisayarlı Information masaları vardı.  Canlı bir Allahın kulu yoktu.
Eşim Murat birini kurcalarken online video desteği olduğunu anladı. Makinanın üzerinde istediğin dili seçme imkanın var. Biz İngilizce seçtik. Karşımıza şirin bir Alman teyze çıktı.
Teknolojik Danışma Deneyimi
Teknolojik Danışma Deneyimi
O da sanırım daha duruma adapte olamamış çünkü sürekli sırıtıyordu ve çok da doğal değildi. Bu teknolojiye şaşırmış bir hali vardı. Ekrandan yüzyüze hem ben, hem de Murat gerekli bilgileri aldık.
O kadar akıllıydı ki; biz otobüs parasını kredi kartı ile ödeyebilirmiyiz diye sorunca nakit paraya sıkışık olduğumuzu anladı ve bize havaalanındaki bankanın yerini tarif etti. Oradan para çekip yola devam ettik. 
Bu süper son teknolojiye bayıldım. Münih Havaalanına yolunuz düşerse hararetle tavsiye olunur :)
MÜNİH OTELLERİ
MÜNİH OTELLERİ

MÜNİH’DE NEREDE KALINIR?

Münih’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

3 Comments

 1. NAZLI DEMIRCI EREL dedi ki:

  Merhaba sizin yazılarınızı takip ediyorum daha önce Alsace rotanız bize çok faydalı olmuştu, detaylı anlatımınız için teşekkürler. Aralık ayında Munich-Salzburg-Hallstadt-Romantik Yol turu yapmayı istiyoruz.. İlk iki gün Munih’te araba ihtiyac olmaz ancak sonrası için araba kiralamayı düşünüyoruz. Sizce yollar çok zorlar mı çok kış mevsiminde gideceğimiz için?

 2. Füsun Erdoğanlar Bengisu dedi ki:

  2014 mayısında İstanbul’a uçuşta aktarma noktası olan Münih’in sadece şehir merkezini şöyle bir gezdik ve ona bile bayılmıştım. Meğer kentin ne güzel yerleri varmış. Üzeri resimli binalara bayıldım. Oktoberfest ve noel zamanı da çok renkli ve güzel. Caddeleri bakımlı. Tarzı olan bir yer. Senin de kulaklarını koruyan şapkana bayıldım. Çok şirin olmuşsun. Galiba çok soğuk orası değil mi? Eşin de sıkı giyinmiş sen de. Keyifli bir yazı olmuş eline sağlık…

  • Biz 3 kere gittik, hala göremediğimiz yerleri var desem Füsuncuğum :)
   Vallahi büyük ve güzel bir şehir Münih. Almanya’daki favori şehirlerimdendir benim ve de ilk göz ağrım.

   Bir de her mevsim ayrı güzel Münih. Yazın, baharda ayrı, sonbaharda veya noel zamanı ayrı bir atmosfer yaşatıyor insana.

   Oktoberfest zamanını özellikle tavsiye ederim, bir sonbahar gidin mutlaka…

   Kışın noel zamanı gittiğimizde giydik o bahsettiğin kalın giysileri. Sıfır veya sıfırın altında eksi derecelere düşebiliyor Aralık ayında. Hele hiç unutmam, bir noel Hamburg’da eksi 7 derecede sokak sokak noel pazarı dolaşmıştık. Tabii üşümemek için sürekli sıcak şarap içip, gündüz sarhoşu olmuştuk, o ayrı :)
   Ne kadar soğuk da olsa çok umursamıyoruz. Lahana bebek misali giyinip atıyoruz kendimizi dışarılara. Sıcak şarap da imdada koşuyor böyle, ohh kim takar eksi 7 dereceyi, di mi ama :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir